FÓRUM PGweb


[Téma] meze v okolí Prahy

meze v okolí Prahy
Autor: Ribol (+0) (-0) | Zasláno: 20.10.2008 * 14:56

Ahoj. Můžete někdo poradit meze v okolí Prahy, kde se dají nacvičovat starty/přistání? Zkrátka aby se člověk alespoň na pár sekund odlepil od země...

Jinak na zvedání padáku nad hlavu jsem objevil dostačující loučku vedle Trojské botanické zahrady (bus zastávka Dunajecká). Děti si tam pouštějí draky, člověk docela zapadne :-)

23 příspěvků
shlédnutí: 10746
  • 1 RE: meze v okolí Prahy
    Autor: navigator (+0) (-0) | Zasláno: 20.10.2008 * 18:17

    No, odlepit od země by ses teoreticky v Praze neměl nikde. Na cvičení je kousek třeba na bývalé letiště v Klecanech.

  • 2 RE: meze v okolí Prahy
    Autor: Mirev (+21) (-18) | Zasláno: 27.04.2009 * 22:34

    svého času se dalo nafukovat i v Karlíně, ale nyní je to tam překopaný, možná že by to stále šlo na louce u Golfového hřiště u Libeňského mostu - fouká tam od řeky, jinak taky kajtovací místa - Vypich a taky haldy na jižním městě a podobně viz weby kiterů. Nejblíž prahy se pak dá i "letět" na Cukráku, Karlíku, Jeviněvsi a Cecemíně.

  • 3 RE: meze v okolí Prahy
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 28.04.2009 * 09:10

    Pro nacvičování startů a přistání bych doporučil ten Cecemín (při JZ větru) a Jevínku (JV). Na obou terénech se dá při příznivém směru a síle větru posvahovat a případně i ze svahování přejít do točení stoupáku. Cecemín je plošší a tak více náročný na pilotáž při svahování a na správnou sílu větru.Na slety je v pohodě, jen záleží na tom, co zrovna roste dole na poli. Třeba na Jevínce je momentálně řepka :-( Na obou terénech jsem několikrát vytočil do povolených 300m (TMA Vodochody) a pěkně si polétal po blízkém okolí...

  • 4 Jevíněves
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 28.04.2009 * 09:11
  • 5 Cecemín
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 28.04.2009 * 09:13
  • 6 RE: meze v okolí Prahy
    Autor: pedrosek (+0) (-0) | Zasláno: 29.04.2009 * 10:54

    Taky se dá slétávat v Hudlicích asi 5 km od Berouna. Ono by vůbec stálo na Berounsku pojezdit třeba ö víkendu a objevit letuschopná místa, kterých tam bude hodně. Kdyby měl někdo chuť na průzkumnou výpravu, tak se přidám.

  • 7 RE: meze v okolí Prahy
    Autor: dhbikes (+0) (-0) | Zasláno: 09.07.2009 * 00:41

    na odlepení z Vidoule nebo z Dívčích hradů a starých jinonic směrem na prokopské údolí.

  • 8 RE: meze v okolí Prahy
    Autor: morfea (+0) (-0) | Zasláno: 20.07.2009 * 18:58

    to clouseau: pls kde najdu cecemin? dekuju!:o)

  • 9 RE: meze v okolí Prahy
    Autor: morfea (+0) (-0) | Zasláno: 20.07.2009 * 19:00

    tak nic, uz to vidim, diky:o))

  • 10 RE: meze v okolí Prahy - Uhříněves Petrovice
    Autor: Vena (+0) (-0) | Zasláno: 15.12.2009 * 16:12

    Ahoj,

    na cvičení je téměř ideální rekultivovaná skládka mezi Uhříněvsí a Petrovicemi. Přístup metro Háje, a pak bus 267 3 stanice a 5 min pěšky.

    Dneska tam je super vysekaný trávníček a kajtovací plocha. S PG se kiterům plést nebudeš, protože oni jezdí na buginách po vršku "kopce", kdežto ty budeš poskakovat po okraji a dělat lety do vzdálenosti 60-150m .

    Je to na JJZ až JZZ. Plochu používají i modeláři, s RC větroněm je možno svahovat do úplného zblbnutí.

  • 11 RE: meze v okolí Prahy - Uhříněves Petrovice
    Autor: Vena (+0) (-0) | Zasláno: 15.12.2009 * 16:13

    Ahoj,

    na cvičení je téměř ideální rekultivovaná skládka mezi Uhříněvsí a Petrovicemi. Přístup metro Háje, a pak bus 267 3 stanice a 5 min pěšky.

    Dneska tam je super vysekaný trávníček a kajtovací plocha. S PG se kiterům plést nebudeš, protože oni jezdí na buginách po vršku "kopce", kdežto ty budeš poskakovat po okraji a dělat lety do vzdálenosti 60-150m .

    Je to na JJZ až JZZ. Plochu používají i modeláři, s RC větroněm je možno svahovat do úplného zblbnutí.

  • 12 RE: meze v okolí Prahy
    Autor: pyro (+14) (-1) | Zasláno: 16.12.2009 * 11:23

    Budu nejspíš za hnidopicha, ale jako člověk ctící pravidla se jaksi musím zmínit se o tom, že posledně uvedený terém je v MCTR Kbely a tedy i odlepení se 1m nad zem by měl předcházet kontakt s Kbely TWR. Stejná situace jako na Přerovské hůrce. Vono totiž nikdy nevíme komu může být naše hopsání trnem v oku a umím si představit i vhodnější adrenalinovou zábavu, než vysvětlování na UCL.

  • 13 RE: meze v okolí Prahy
    Autor: stip (+1) (-0) | Zasláno: 16.12.2009 * 14:14

    pyro: nebuďme paranoidní.

  • 14 RE: meze v okolí Prahy
    Autor: Ptacek_Jarabacek (+0) (-0) | Zasláno: 20.10.2014 * 07:48

    Já bych se ráda zeptala... a přispívám sem, protože kvůli svým touhám po informacím nechci zakládat nové téma a navíc to trochu souvisí.

    Láká mě zkusit z Louček přejít třeba ke Klonku, přijde mi to jako příjemnej terén, ale nenašla jsem o něm žádný povídání, nebo napsané zkušenosti "starších". Chodíte někdo na Klonk? Hodí se pro začátečníka (mám opravdu spíš pohoněno jen po mezích)? Jsou tam nějaká specifika?

    Preferuju zatím spíš klidný sestum za bezvětří, preferuje to i Klonk? :-)

  • 15 RE: meze v okolí Prahy
    Autor: pyro (+14) (-1) | Zasláno: 20.10.2014 * 13:00

    Terén známý jako Suchomasty (Klonk) pro začátečnické lety nedoporučuji. Za bezvětří téměř nemožný start, když fouká, lze očekávat orografické turbolence. Pro sletíky a za příhodného větru i první svahůvky jsou ideální, jak už bylo výše zmíněné, terény Všetaty (Cecemín) a Jeviněves. Popřípadě Raná - lze cvičit a slétávat spodní části, když se někdo necítí na (s)let seshora. Vím, není to už kolempražský terén ani mezička, ale považuji za lepší kvalitně potrénovat a polétat byť na vzdálenějším terénu, než udělat něco sobě/výbavě nebo přistávat s hnědými trenclemi/kalhotkami na nevhodném blízkém terénu jen proto, že to mám blízko u baráku.

  • 16 RE: meze v okolí Prahy
    Autor: Ptacek_Jarabacek (+0) (-0) | Zasláno: 20.10.2014 * 18:53

    Tak to je pro mne velmi cenná informace! I když zárověň smutná...

    Mě se právě na Klonku líbilo to, že je (kromě toho že má pro mě profesní význam - historická geologie) liduprázdnej, neprofláklej...

    Já jsem ráda sama v široširém okolí. Ale ono asi fakt moc začátečnických terénů, kde by člověk měl možnost být sám asi moc není, tak zkusím ty klasické (Cecemín a Jeviněves, nebo tu spodní Ranou), jak se tu obecně radí. Určitě kdyby tady kohokoliv napadly nějaké méně běžné, ale snadné terény, tak si moc budu vážit prozrazení :-) Jsem z Prahy, ale o vzdálenost ani tak moc nejde. Spíš ten klídek a bezpečnost.... Ale hádám, že ve všední dny by se dalo samotářsky i pohonit křídlo na těch profláknutých terénech?

  • 17 RE: meze v okolí Prahy
    Autor: pyro (+14) (-1) | Zasláno: 21.10.2014 * 09:37

    Neprofláklý terén často znamená, že má např. náročný start, přistání, nebo specifické podmínky ve vzduchu. Co jsem zapomněl zmínit o Suchomastech - když chceš znovu letět, musíš to dole zabalit do báglu a vyšlapat trochu oklikou. Na mnou zmíněných místech se to dá vyšlápnout s květákem v ruce napřímo, což je pro sletíky rozhodně výhoda. Jinak popularita PG se v posledních letech dost zvedla, takže zejména o víkendech je na známých terénech docela plno. Pokud tam nikdo není, většinou to znamená, že je něco špatně :) Ve všedních dnech jsou místa přirozeně prázdnější. Nicméně, já bych společnost jiných pilotů tak negativně neviděl - můžeš něco odkoukat, nebo se pomocná ruka může hodit, když se povede např. zavětvit nebo nedejbůh něco horšího. Jinak tu samotu chápu - třeba já mám oblíbený terén Staňkovka, protože díky trošku debilnímu startu bývá ve vzduchu docela volno a od pilotů co tam odstartují už ve vzduchu většinou nehrozí žádné překvápko. Takový přirozený filtr ;) Peace.

  • 18 RE: meze v okolí Prahy
    Autor: Ptacek_Jarabacek (+0) (-0) | Zasláno: 21.10.2014 * 20:23

    S tou popularitou je mi to jasný, ono je to všude - už jsem z takového důvodu například skoro přestala lízt. Holt jsou tyhle krásný sporty dneska líp dostupný, ono je to nakonec asi dobře, třeba to může lidi nějak formovat a ubyde na světě zase trochu hořkosti....

    Mě by lidi nevadili, ale trochu se jich bojim, nemívají mě moc rádi a to asi nejen proto, že mám zastaralý vybavení...

    Navíc jsem nešikovná, takže se stydim (radši se zabií/namlátit si hezky potichu o samotě :-) ).

    Staňkovku mám velmi blízko, ale k takovýmu terénu se asi třeba ještě trochu propracovat. Na druhou stranu, jestli hlavním problémem je odstartovat, tak to by riziko zmrzačení nemuselo být tak absolutní, hmmm hmmmmmm..... Mám nad čím přemýšlet než odejde studená fronta.

    Jinak s lidma ještě - přes zimu by jich snad tolik lítat - najma o všední dny - nemuselo.... vyhlídky jsou nadějné.... :-)

    Každopádně díky moc za čas a info!!

  • 19 RE: meze v okolí Prahy
    Autor: eggoide (+20) (-1) | Zasláno: 22.10.2014 * 19:06

    S temi lidmi tomu naprosto rozumim:) Ja si litaci tereny vybiram hlavne podle toho kolik tam bude lidi. Proto taky uz skoro nejezdim na Ranou...

    Pokud je na nejakou mez u Prahy vhodne pocasi, tak tam vzdycky nekdo bude.

  • 20 RE: meze v okolí Prahy
    Autor: zatr (+4) (-0) | Zasláno: 22.10.2014 * 22:11

    hele nic proti ale zrovna ty starty a přistání jsou dost fatalní na zmrzačení a další věc kde jsou lidi tam je pomoc!!! ono když se blbě vyválíš a nikdo tam neni protože se stydíš tak se blbě schání pomoc :-/.

  • 21 RE: meze v okolí Prahy
    Autor: stroupek (+4) (-0) | Zasláno: 27.10.2014 * 22:59

    Tak nevím já když přijdu na startovačku, kde vůbec nikdo není, mám divný pocit, že něco není v pořádku. A vůbec už nerozumím startu na Rané za dobrého počasí odjinud než shora. Moc se mi líbilo když na otázku co děláš pro bezpečí zazněla odpověď "létám vysoko a rychle". Největší riziko je start a přistání a "akrobacie" nízko nad zemí. Nejvíc se vybojím než se z mezičky vydrápu někam k pětistovce nad terén, pak je to pohoda. Jinak Cukrák je fajn na všechno, Staňkovka taky, starty jsou tam více méně bez problémů, tam nejde o obtížnost, ale o psychiku. Co pak uděláš ve vzduchu je tvoje věc, slítneš a budeš šťastná, něco posvahuješ, nebo vytočíš termiku, né moc protože tři sta nad kopec, ale vždy pro radost. Chloupek

  • 22 RE: meze v okolí Prahy
    Autor: anton (+72) (-36) | Zasláno: 27.10.2014 * 23:23

    Cukrak je do 3500ft, takze nejakych 700m nad zem.

    Stankovka do 2500ft, tedy cca 400m nad zem.

    Kazdej metr dobrej ;)

  • 23 RE: meze v okolí Prahy
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 29.10.2014 * 12:24

    Cukrák ani Staňkovka nejsou terény na pohodu a pro začátečníky.

    Cukrák - start ophraničen stromy, při větru mírně z boku turbulence. Přistání do omezeného prostoru, lítání nad řekou, dráty, zástavba.

    Staňkovka - ještě horší start než Cukrák kvůli poloze křídla při startu ve větrném stínu. Průsek je úzkej takže i zkušení piloti tam kolikrát zavadí ouškem.

    Z obou terénů je problémový únik při neočekávané změně podmínek (zesílení větru apod.) Prakticky pokaždý když tam přijedu tak tam má někdo rozvěšený křídlo na stromě.

    Rozhodně nedporučuju začátečníkům chodit na tyhle terény samostatně.

Přidávat příspěvky k tomuto tématu mohou pouze přihlášení uživatelé.





Sekce PGwebu: