FÓRUM PGweb


[Téma] kde se naučit létat

kde se naučit létat
Autor: kocvi (+0) (-0) | Zasláno: 16.10.2011 * 14:54

Dobrý den, chci si udělat pilotní průkaz na PG

ale nevím kterou školu zvolit.

Jaké máte zkušenosti?

18 příspěvků
shlédnutí: 6770
  • 1 RE: kde se naučit létat
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 16.10.2011 * 18:00

    Ber to podle toho, kde bydlíš. Může být výhoda se učit na terénech, kde budeš začínat samostatně a je fajn tam zpočátku potkávat známé lidi.

    Jinak kurs trvá asi všude týden a všude tě naučí přibližně totéž. Pokud máš problém s časem, možná se vyplatí zvolit školu, která má při nepřízni počasí záložní plán (např. výjezd na jih).

    Já jsem dělal kurs v Beskydech u elspeeda a rád se k nim vracím i třeba na termické výlety. Myslím, že to tak funguje u většiny zavedených škol.

    Nečekej, že ti někdo poradí zaručeně nejlepší školu. Každý dělal kurs jen jednou a nemá přímé srovnání .. asi jako s autoškolou.

  • 2 RE: kde se naučit létat
    Autor: Velda (+0) (-0) | Zasláno: 16.10.2011 * 19:22

    U Elspeeda jsem dělal taky kurz. Osobně bych ho doporučil,přístup byl parádní, super parta lidí se sešla, instruktoři trpěliví. Ale jak říká Pavel - každý dělal kurz jen jednou a nemůže pořádně porovnávat =) .

  • 3 RE: kde se naučit létat
    Autor: Slenoch (+7) (-1) | Zasláno: 16.10.2011 * 19:30

    Jemm, Česká škola létání, Elspeedo, instruktoři po Krkonoších, Radar, Axis škola v Brně... mnoho a mnoho možností. Můžeš vybírat podle ceny, podle terénů kde učí, značku křídel na kterých učí - potom dávají slevy na vybavení, na zájezdy...

  • 4 RE: kde se naučit létat
    Autor: petrschaffer (+0) (-0) | Zasláno: 17.10.2011 * 09:54

    Ahoj, také přidám polínko do rad, na Jaře jsem dělal kurz u AIRCENTRUM, mohu doporučit,vážně super přístup, po kurzu jsme zůstali u létání všichni, asi za to může i ta nadšenost instruktorů a absolvovali jsme i dost výletů jak u nás tak do zahraničí,je fajn co nejvíc na začátek nalétat,takže připojit se k úžasné bandě nadšenců je fajn. Tímto Jím také ještě jednou moc děkuji. Petr

  • 5 RE: kde se naučit létat
    Autor: suta (+0) (-0) | Zasláno: 17.10.2011 * 11:53

    Nazdárek,

    letos jsem si udělal kurz u AIRCENTRA a bylo to super. Maximální spokojenost se službami a přístupem a je celkem úplně jedno od kud seš. Vícvik jsme měli na Rané a v Matějově, ubytování k tomu ( nebylo v ceně ) a lítalo se kde to bylo nejlepší. Instruktoři byli fajn. Vřele doporučuju web: http://www.aircentrum.cz/

    Jirka

  • 6 RE: kde se naučit létat
    Autor: kocvi (+0) (-0) | Zasláno: 17.10.2011 * 20:03

    Moc děkuji za rady,

    Jsem od Prostějova tak chci nějakou školu v okolí

    ne na druhém konci republiky.

  • 7 RE: kde se naučit létat
    Autor: Slenoch (+7) (-1) | Zasláno: 18.10.2011 * 12:36

    v Prostějově máš Tomáše Braunera, by mohl i něco naučit z toho co umí... :-)))))))

    A jinak - co znám instruktory, všichni jsou závisláci na glaidu a nadšenci. S některými strávíš víc času na loučce, někteří víc létají. Neváhej a šup někam do kurzu...

  • 8 RE: kde se naučit létat
    Autor: fickk (+12) (-3) | Zasláno: 31.10.2011 * 22:04

    Také jsou rozdíly ve vnímání rizika/bezpečí.

    A ještě tu nezazněli http://www.macskola.cz/ z Beskyd.

  • 9 RE: kde se naučit létat
    Autor: kocvi (+0) (-0) | Zasláno: 02.11.2011 * 19:13

    Máte někdo zkušenosti se školou X-PERT OLOMOUC

    www.paragliding-skola.cz/ a nebo

    Budu moc rád, když se něco dovím o této škole,

    stále přemýšlím do které školy se jít naučit létat?

    Moc díky za názory.

  • 10 RE: kde se naučit létat
    Autor: sima (+0) (-0) | Zasláno: 18.04.2012 * 14:34

    Ahoj, rád bych si udělal pilotní průkaz na PG, ale také řeším kde a u jaké školy...

    Nejdříve jsem přemýšlel o kurzu v Paragliding škole wingover v Krkonoších - jelikož to nemám daleko. Nyní ovšem uvažuji také o kurzu v Beskytské škole létání EL SPEEDO. I přes větší dálku tu je cena o 3 000 Kč nižší. Máte nějaké vysvětlení, zda-li to není na úkor kvality? Máte s kurzy od těchto firem nědko nějaké zkušenosti? Nebo máte jiné nápady?

    Jsem z Náchodska a rád bych se pro začátek i s někým poradil. Díky moc za rady a informace.

  • 11 RE: kde se naučit létat
    Autor: bungalov (+11) (-2) | Zasláno: 18.04.2012 * 14:50

    ahoj Simo, skolu Wingover mohu vřele doporučit. Výborný individuální přístup, určitě ti to nedaj zadarmo a po kurzu odejdeš výborně připraven. Navíc se již na kurzu pravděpodobně prolétneš na Černé hoře, vyzkoušíš termiku a ze sletu se stane nádherný let.

    Každopádně než hledět na cenu, zjisti si, kolik vás bude v kurzu na jednoho instruktora; zdali nebudete třeba po dvojicích při pozemním nácviku s PK atd. Veř, že to, co se můžeš přiučit někde o trošku dráž, bude stejnak levnější, než kdyby ses to měl učit potom sám.

    J.

  • 12 sima »PM | Zasláno: 18.04.2012 * 14:34
    Autor: wolf_pg (+0) (-3) | Zasláno: 18.04.2012 * 16:33

    ....cena... o 3.000 nižší je sice hezká věc, ale kroomě ceny bych porovnal, zda ti nabízí stejné "plnění"... pokud chceš piloťák, pak některé školy si účtují dallší peníze za tzv. dolétání....

    náchodsko... v Jaroměři má školu Jirka Chorche Šrámek.... taky to nemusí být špatná volba...http://www.chorche.com/

  • 13 RE: kde se naučit létat
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 18.04.2012 * 17:08

    (rok 2008) U elspeeda nás bylo ve skupince asi 10, dostali jsme každý svůj komplet včetně vysílaček. Padáky tenkrát Fides, dnes spíš Impuls, určitě ne starší roku (na konci sezony je pak prodávají a na další berou nové) První den dostihy na loučce, druhý přízemní lety spojené s chůzí do kopce s květákem v ruce, třetí a další výškové lety na terénech podle počasí - Javorový (lanovku jsme si platili sami) nebo Straník (doprava i výjezdy v ceně kursu).

    Ráno briefing, večer teorie, po akci sem tam pivko, gril, zábava, pohoda. Na konci testík a osobní list. Vím, že pokud nevyjde v ČR počasí, za cenu dopravy vezmou kurzíky třeba na Lijak - potkal sem se tam s nimi.

    Po dobu kursu dva instruktoři na place (jeden tě startuje, druhý diriguje na přistání) a pomáhali nám ještě další dva kluci. Měli jsme i pípací varia na hlemu, to bylo radosti, když mě poprve nafoukla termika a rozpípalo se!

    Přišlo mi to tehdy i teď po letech jako dobrý standard, čímž je vůbec nesrovnávám s žádnou jinou školou.

    Co se nedělalo:

    - starty z odvijáku (dáno podmínkami - super kopce v dosahu, tak to nebylo potřeba)

    - netočila se cíleně termika (cílem základního kursu je spíš vycvičit starty a přistání, než výdrž ve vzduchu)

    Co by tě ještě zajímalo?

    Osobně bych se soustředil na:

    - mít od začátku půjčený vlastní komplet (žádné po dvojicích)

    - rozumné počty lidí/instruktorů vzhledem k terénu

    - existence záložního plánu když nevyjde počasí

    - kurs v místech, kde budu zpočátku sám lítat

    - normální vystupování, abyste si lidsky sedli

    - reference

    - nabídka pro piloty: ono se hodí mít se coby pilot-začátečník možnost přidat ke zkušené skupince např. do Slovinska nebo Itálie.

    - cena.. úměrná službě, rozhodně nesnižovat na úkor kvality (tím nemyslím kaviár k večeři a zlaté kohoutky v koupelně )

    Já myslím, že s žádnou normální školou neuděláš chybu. Málokdo může srovnat, kurs se dělá jen jednou.

  • 14 RE: kde se naučit létat
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 18.04.2012 * 17:19

    sima: V tvem regionu bych asi zvazil jeste http://fly4you.cz a http://goparagliding.cz . Kvalita instruktoru, vyuky a servisu je urcite minimalne na stejne urovni jako u tech dvou skol, ktere zvazujes. Nebyl jsem sice u nich na kurzu, ale instruktory znam a muzu je s klidnym svedomim doporucit :)

  • 15 RE: kde se naučit létat
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 18.04.2012 * 17:23

    Ted koukam ze nejsi z krkonos ale od Nachoda, sorry... Tak pak mas mozna nejbliz http://www.apg.cz/

  • 16 RE: kde se naučit létat
    Autor: Mirev (+21) (-18) | Zasláno: 22.04.2012 * 00:31

    líbí se mi jak pgPavel popisuje způsob pro výběr školy, sám jsem předlety sepsal článek na toto téma: http://www.adrex.cz/paragliding/jak-vybrat-skolu-paraglidingu.html - akorát co týká doby výcviku, tak mám pocit, že 7dní začíná být málo i při "docela" dobrém počasí...

  • 17 RE: kde se naučit létat
    Autor: sima (+0) (-0) | Zasláno: 23.04.2012 * 20:33

    Díky za všechny příspěvky rady a informace, dost mi pomohly!! !

  • 18 RE: kde se naučit létat
    Autor: dava (+0) (-0) | Zasláno: 22.07.2012 * 14:53

    Připojím se k dotazu,kdo je kolem Ústí nad Orlicí? nebo Lanškroun,atd. Chtěl bych kurz až po licenci,plus něco z vyšších prvků,asi příští rok najaře. Měl jsem nějakou dobu licenci GLD , tak snad meteo, aerodynamiku a přístroje atd.si trochu pamatuju, předpis bude slabší,to bude chtít oživit :) . O technice PK vím ale houby.Představa je začít najaře kurzem a pak pořídit zýkl.výbavu a pilovat po zbytek sezony v okolí, viset na tom jak to půjde a získat cit. Mám dost práce , tak sebou radši moc nemlátit o zem. :D

Přidávat příspěvky k tomuto tématu mohou pouze přihlášení uživatelé.





Sekce PGwebu: