FÓRUM PGweb


[Téma] Axis Comet II vs. Gradient Nevada vs. něco jinýho...?

Axis Comet II vs. Gradient Nevada vs. něco jinýho...?
Autor: puyolet (+0) (-0) | Zasláno: 29.09.2015 * 15:46

Uvažuji na příští rok o přechodu z Pluta II na výkonnější křídlo, které je na horní hranici EN-B.

Nejvíce přemýšlím o Cometu II a Nevadě. Zkoušel někdo tyto dvě křídla? Které je výkonnější, bezpečnější, ovladatelnější atd.? Prostě lepší? :) Nebo třeba tip na jiné křídlo ve stejné kategorii (ale ne křídlo za 80 nebo 100 tis...)?

Lákají mě delší přelety, tak bych se rád vybavil o něco lépe...

Budu vděčný za každou radu!

Honza

15 příspěvků
shlédnutí: 5823
  • 1 RE: Axis Comet II vs. Gradient Nevada vs. něco jinýho...?
    Autor: jebaloto (+53) (-44) | Zasláno: 29.09.2015 * 17:52

    Zkoušel jsem obě křídla, myslím že i docela důkladně.

    Mezi těmito dvěma je výkonnější vždy křídlo s výkonnějším pilotem :-). Obě křídla se chovají dost odlišně. Nevada je spíš nervózní a živá, Comet spíš klidný a bez namotání líný. Cometa jsem si víc užíval při silných podmínkách. Nevadu zase při točení slabé termiky.

    Nedělej si iluze, že ostřejší křídlo ti zajistí lepší přelety. Pokud se na něm začneš bát, tvé výkony se naopak zhorší. Jestli za sebou nemáš SIVka, vydal bych se spíš tímhle směrem a následně se zaměřil na využívání plného rozsahu rychlostí a mistrovství v točení.

    Mně osobně hodně pomohl přechod na citlivou hammock sedačku (ještě s Goldenem) a odlehčení kus pod horní hranici hmotnosti.

  • 2 RE: Axis Comet II vs. Gradient Nevada vs. něco jinýho...?
    Autor: puyolet (+0) (-0) | Zasláno: 30.09.2015 * 12:42

    Díky za coment... SIVka mám v plánu co nejdříve. A to, že lítá hlavně pilot, je mě naprosto jasný :) Asi budu mít na Pluto zájemce, proto jsem začal uvažovat o výměně...

    Podle toho, co píšeš, by pro mě asi byl lepší Comet a dát si na něm ty zmiňované SIVka.

    Nechám si to v projít hlavou...

  • 3 RE: Axis Comet II vs. Gradient Nevada vs. něco jinýho...?
    Autor: jaki (+2) (-3) | Zasláno: 30.09.2015 * 14:25

    Většinou je hodnocení opravdu hodně subjektivní takže je docela možné že máš úplně jinej "lítací styl" a už je všechno jinka :-) ..... spíš si zkus ty křídla půjčit ... a na kterém si vybereš něco nalítat a pak bych pokud tě to nepřejde dal ty SIVKA .... je to sice poslední dobou dost IN ale pokud nemáš zažitou aktivní pilotáž tak ti toho moc nedají :-)

  • 4 RE: Axis Comet II vs. Gradient Nevada vs. něco jinýho...?
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 30.09.2015 * 16:11

    Neni problém si obě křídla půjčit a vyzkoušet ne? Klidně v jeden den někde na odvijáku.

    I když jsou tu fakt pěkný komentáře, nejlepší je vždycky, když si můžeš obrázek udělat sám...

  • 5 RE: Axis Comet II vs. Gradient Nevada vs. něco jinýho...?
    Autor: Max (+69) (-65) | Zasláno: 30.09.2015 * 18:14

    Pak je tu ještě otázka ceny. Počítám, že Comet bude levnější...

  • 6 RE: Axis Comet II vs. Gradient Nevada vs. něco jinýho...?
    Autor: jebaloto (+53) (-44) | Zasláno: 01.10.2015 * 22:23

    JAKI asi trénoval aktivní pilotáž schválně v rotoru než šel na SIVka, aby mu něco dali, nebo má koule. Já si radši vyzkouším ty nejhorší varianty nejdřív bezpečně a jestli je to móda je mi fuk. Mám své koule moc rád a nechci o ně přijít, i když jsou zřejmě menší :-)

    Kolapsy na speedu jsou nejhorší, co tě běžně může potkat. Kupovat Cometa (apod.) a nelétat na speedu znamená, že stejně skončíš na prvním přeskoku proti větru. Leda bys plánoval jen záfuky, tak můžeš v klidu downgradovat na EN-A.

    https://www.xcontest.org/2014/world/en/flights/detail:jaho/15.7.2014/13:02

  • 7 RE: Axis Comet II vs. Gradient Nevada vs. něco jinýho...?
    Autor: Hoja (+2) (-0) | Zasláno: 02.10.2015 * 08:44

    Mrkni i sem, není to v křídle. petr.kozisek má pravdu.

    https://www.xcontest.org/2014/world/en/flights/detail:jaho/4.5.2014/09:17

  • 8 RE: Axis Comet II vs. Gradient Nevada vs. něco jinýho...?
    Autor: jaki (+2) (-3) | Zasláno: 03.10.2015 * 18:35

    to petr.kozisek: tak jsem to nemyslel ... můj názor SIV ano ale když už máš padáček v ruce a celkem chápeš co se s ním za letu děje … s koulema nevím co to má společného :-)

  • 9 RE: Axis Comet II vs. Gradient Nevada vs. něco jinýho...?
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 03.10.2015 * 19:34

    A kde ten padák dostaneš do ruky? Já bych naopak jel na SIVka klidně testovat padák před koupí, kdyby to nějakej výrobce povolil - protože právě tam si nad vodou můžu celkem vklidu vyzkoušet co a jak.

    Nemusí to být zrovna SIVka, stačí s vestou vypálit nad kdejaký jezero v Alpách, kde lítají akrobati, nebo zajet třeba na ty Nechra.

    Lidi mají o pojmu SIV dost zkreslený představy, nebo každej myslíme něco jinýho...?

  • 10 RE: Axis Comet II vs. Gradient Nevada vs. něco jinýho...?
    Autor: Sagittarius (+0) (-0) | Zasláno: 04.01.2016 * 23:06

    Jak je na tom Nevada v rukou odvážného začátečníka? Jinými slovy jsem čerstvě po kurzu, ale nemám nalítáno. Dá se to uřídit s rozumem na správném místě?

  • 11 RE: Axis Comet II vs. Gradient Nevada vs. něco jinýho...?
    Autor: jebaloto (+53) (-44) | Zasláno: 05.01.2016 * 00:45

    Nevada má levou řidičku vlevo a pravou vpravo. Start a přistání se dělá přibližně stejně jako na školákovi. Takže, ač nerad, přiznávám: I Nevadu zvládne "uřídit" šikovný kurzík bez problémů, dokud si nesplete levou a pravou.

    Teď nech rozum uzavřít FAI troujúhelník a přistát zpátky tam odkud odstartoval, a polož si otázku, co ti ostřejší křídlo xy (Nevada, Enzo...) dá do začátku proti školákovi? Rychlejc se balí do futrálu/květáku? Má šňůry co se neuzlujou? Odpuzuje šípky a bodláky? Nechá tě odstartovat jen, když je před startem stoupák? Holky vlhnou, když zašeptáš: "Nevada pyčo!"?

    Tyhle věci bych v nejdřevnějších začátcích ocenil já... ;-)

  • 12 RE: Axis Comet II vs. Gradient Nevada vs. něco jinýho...?
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 05.01.2016 * 01:43

    Já bych ti to po kurzu nedoporučil. Orbita 2,3 nebo něco v téhle kategorii ano. Až na něm uletíš 100,150 návrat nebo FAI způsobem, že budeš stát celou dobu každej přeskok v plným speedu pak má smysl začít hledat jiný křídlo... (pokud ti teda ve ve tvým lítáním půjde o výkony)

    Jaký máš důvod, že si nechceš koupit "začátecnický" křídlo (se kterýma dnes piloti lítají 200+ FAI btw...)?

    Proč tohle řešíš na foru a ne se svým instruktorem, kde jsi dělal školu?

  • 13 RE: Axis Comet II vs. Gradient Nevada vs. něco jinýho...?
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 05.01.2016 * 01:47

    Holky nevlhnou... protože v okolí startu žádný nejsou... a když už tam vylezou tak jsou zadaný a přišli s někým kdo už Nevadu měl :P

  • 14 RE: Axis Comet II vs. Gradient Nevada vs. něco jinýho...?
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 05.01.2016 * 01:47

    přišly... sry...

  • 15 RE: Axis Comet II vs. Gradient Nevada vs. něco jinýho...?
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 06.01.2016 * 11:57

    Sagittarius: v kritickem okamziku ti odvaha nepomuze, pomuzou ti zkusenosti. Na kridlo kategorie Nevady to chce alespon tu (intenzivne naletanou) sezonu v ruznorodych termickych podminkach a na preletech. Pak uvidis, jestli jsi zralej na posun o level vys.

Přidávat příspěvky k tomuto tématu mohou pouze přihlášení uživatelé.





Sekce PGwebu: