FÓRUM PGweb


[Téma] Javorový - petice za SZ start

Javorový - petice za SZ start
Autor: Fil (+20) (-9) | Zasláno: 11.04.2012 * 12:40
111 příspěvků
shlédnutí: 10772
  • 1 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: Fil (+20) (-9) | Zasláno: 31.05.2012 * 16:49

    Vyklubala se z toho politika. Davam ruce pryc.

  • 2 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 31.05.2012 * 19:34
  • 3 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 01.06.2012 * 14:47

    Neznám situaci osobně , ale dojem mám z toho takový, že návrh BŠL by vedl k možnosti starovat za západního větru, kdežto Valenta sleduje poněkud jiné cíle, nesouvisející s paraglidingem.

    Rád bych, aby se tam podmínky pro PG nezhoršily, ať už jde o zázemí nebo o ceny.

  • 4 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 01.06.2012 * 15:35

    Me by zajimalo, jaky dojem bys z toho mel, kdybys cerpal informace vyhradne z clanku, ktery by o tom napsal Valenta. Aneb, muze byt velmi osidne hodnotit dle informaci vybranych jednou stranou proti druhe strane...

  • 5 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: Renda (+0) (-0) | Zasláno: 01.06.2012 * 19:40

    Jenom takova recnicka otazka: Proc je treba budovat nove zapadni startoviste na Javorovem kdyz pred nekolika lety bylo iniciatorem petice znacnym nakladem vybudovano zapadoseverozapadni startoviste na Prasive? Ano je v tom politika a troufam si tvrdit ze situace je ponekud jina nez v uvedenem clanku :) Rozhodne za tim nevidim vybudovani detske sjezdovky nebot ta uz tam spoustu let existuje nazyva se V 300 a je mozne si ji prohlednout online na webove kamere :-D

  • 6 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 01.06.2012 * 20:03

    Beru to jen jako uživatel toho startoviště. Když to fouká zleva, moc se nedá, tak by se mi víc líbilo startovat přímo proti. Stávající rampa je na mě moc adrenalinová.

    Popravdě nechápu, jak by mi mohl situaci vylepšit ten klínek za lanem lanovky.

    Rozhodně se rád poučím pokud máte někdo info.

  • 7 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: Renda (+0) (-0) | Zasláno: 01.06.2012 * 20:48

    Zde nahled srovnani mapy orientovane dle svetovych stran a mapy z clanku :) Proc byla mapa v clanku pootocena necham na laskavem ctenari :)

    Zapadnich startovist je v Beskydech dost Odstraneni klinku stromu za lanem lanovky otevre cestu vetru od SZ ktery jinak proudenim pres prekazky, v tomhle pripade stromy, zpusobuje mechanickou turbulenci jak pravi moudre knihy o letani Nezabrani ovsem skakat pilotum na ono lano :-D

  • 8 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 02.06.2012 * 02:21

    Jak Fil píše, je to politika. Samotného by mě zajímalo,koloik lidí vědělo co v rámci petice podepisuje.

    Co se týče záměru Jirky Valenty. Pokud bude ochotný nechat vykácet stromy vlevo od sjezdovky, tak mu tleskám. Kdyby jenom sledoval "lyžařské zájmy" tak by je tam nechal. Pokud je vykácí tak přes zimu mu sjezdovku "vyfouká" nejenom sever, ale i severozápad, bude tam "sklínka" a nebude se tam dát lyžovat.

  • 9 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 02.06.2012 * 06:39

    Jak Fil píše, je to politika. Samotného by mě zajímalo,koloik lidí vědělo co v rámci petice podepisuje.

    A co tedy podepsali?

  • 10 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 02.06.2012 * 13:19

    A co tedy podepsali?

    To, o cem jim jejich instruktor rekl, ze je jedine spravne? ;) (pouze tipuju...)

    Nicmene osobnost autora ankety je natolik rozporuplna, ze je na miste opatrnost...

  • 11 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 02.06.2012 * 14:20

    Pánové, pánové, vy tady pořád jen naznačujete, jestli něco víte, tak to řekněte!

  • 12 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: BorisK (+38) (-5) | Zasláno: 02.06.2012 * 21:28

    Chápu, že musím být opatrný, když startuju z Javorvého při severozápadním větru. Nechápu, proč mám být opatrný při podpisu petice za zřízení severozápadní startovačky. To bych byl opravdu rád, kdybys to Petře vysvětlil.

    Osobně je mi úplně jedno, jestli petici zorgnizuje Carbol, Valenta nebo LAA. Osobně budu tleskat komukoli, kdo dokáže zajistit jakýkoli další kousek plochy vhodné ke startu.

  • 13 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 02.06.2012 * 22:49

    Uff. Jsou veci, ktere asi neni vhodne propirat na verejnosti... Navic je to vytahovani starych kostlivcu ze skrine. Pokud jsi opravdu zvedavej, zeptej se pilotu a instruktoru z beskyd, kteri nejsou spjati s BSL - treba ti to vysvetli. Obecne a strucne - zkusenost rika, ze nejsou vsechny veci tak, jak je pan C. prezentuje. A proto myslim, ze k vecem, ktere od nej pochazi, je lepsi pristupovat opatrne :).

    Ted je situace - bud jeden prusek, nebo druhy, ale ne oba. Takze ted se hraje o to, ktery je uzitecnejsi, a rozhodne na to neni jednoznacny nazor (viz tato diskuse).

    Ale do tohoto jsem zabrednout nechtel. Omlouvam se. V predchozim prispevku jsem promeskal jedinecnou prilezitost mlcet. :)

  • 14 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: BorisK (+38) (-5) | Zasláno: 02.06.2012 * 23:36

    No, já znám většinu lidí z Beskyd celkem dobře. Umím si udělat vlastní názor a určitě nevěřím všemu, co mi kdo navykládá.

    Uvědom si ale, že málokdo věděl, že existují nějaké dvě varianty. Je otázka, čí je to chyba?

    Takže navážet se do lidí, kteří to podepsali mi připadá dosti nevhodné (to se netýká jen tebe ale i jiných příspěvků).

    No a na závěr: S politikou to nemá nic společného. Jasně z toho už kouká konkurenční boj a pokračování mnohaletých osobních sporů, které kromě zúčastněných, nikoho zas tak moc nezajímají.

  • 15 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: fickk (+12) (-3) | Zasláno: 03.06.2012 * 10:09

    Pochybuji o tom, že se někdo naváží do lidí co podepsali.

    Líbilo by se mi, kdyby diskuze pokračovala porovnáním výhod a nevýhod obou variant.

    Ale stejně pojedu asi jinam :-)

  • 16 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 03.06.2012 * 12:34

    Mně ani tak moc nezáleží na tom, kdo koho má rád, jako spíš na tom, aby se dalo z Javoráče lítat bez navýšení poplatků a pokud možno na co nejvíc směrů větrů. Nebo aby to bylo výhodně vybalancované.

    Názory na oba pány jsem slyšel různé, osobně jsem se setkal s oběma, ale neznám je nijak zvlášť dobře.

    A už vůbec nevím, co se peče na úřadě v Třinci, potažmo dalších ogránech spjatých s Javorovým vrchem a jaké jsou vize dalšího rozvoje a financování (a kdo bude ten co to bude platit a za co).

  • 17 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 04.06.2012 * 03:13

    Ad. fickk

    Pokusil jsem se o porovnání obou variant:

    http://www.xfly.cz/javorovy-u-trince/javorovy-u-trince-startovacky-2.html

  • 18 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: BorisK (+38) (-5) | Zasláno: 04.06.2012 * 07:33

    Nazdar Jiříku. Došel jsem k úplně stejným závěrům. Zkušený pilot na výkonném padáku si na západní stranu může zaletět kdykoli a varianta A (Valenta) mu to ještě usnadní. Nezkušený pilot na nevýkonném padáku se může dostat snadno do pasti, pokud si neuhlídá výšku (vlastní zkušenosti z mládí :)

    P.S. Osobně bych to tam pokácel všechno a to i na jižní stranu :)

  • 19 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 04.06.2012 * 08:00

    Na parkovišti před vysílačem byla dvakrát zbudovaná rampa na starty západním směrem. Stromy už pomalu dorůstají a nejspíš tak startovačku zruší.

    Domníval jsem se, že startovačka BŠL by byla právě náhradou za tu dřevěnou.

    Z obrázku se mi zdá, že z Valentova klínku západním směrem neodstartuju (ne moc zkušený na EN-B) . Ohledně turbulencí při startu ze sjezdovka se nebudu hádat, na to nemám dostatek znalostí a zkušeností.

    K obavám, zda člověk doletí:

    Já myslím, že pokud bude foukat západ, tak ze sjezdovky se bezpečně nedá startovat. Z nového průseku by to mělo jít a trasa na přistávačku nebude proti větru, nýbrž bokem navíc by mohl západní vítr nadnášet proti kopci - jestli se dá svahovat, netuším.

    Podotýkám, že západním směrem z rampy jsem to sám nikdy nezkusil.

    Problém by samozřejmě byl, kdyby šel vítr přímo proti (sever), ale v tom případě přece není sebemenší důvod starotvat z nové plochy, ne?

  • 20 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 04.06.2012 * 08:44

    Ad BorisK.

    Tak tak.

    P.S. Skusím zkřížit bobra se svištěm horským ;-))

  • 21 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 04.06.2012 * 09:01

    Ad pgPavel:

    Varianta A Odstraní turbulenci vznikající za vzrostlým lesním porostem pří SSZ proudění a umožní start i při mírném SSZ - SZ proudění. Svým umístěním v terénu si nedělá ambice na "západní startovačku".

    Při středně silném západu by bya vhodnější varianta "B" ale:

    1) Chce to hlídat si výšku, pokud tam člověk "vyhnije", moc plácku po cestě k přistaní nenajde.

    2) 10Km vzdušnou čarou je západní startovačka Prašivá.

  • 22 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: fickk (+12) (-3) | Zasláno: 04.06.2012 * 09:12

    Jiříku, díky. Tak já na ten Javorník přijedu :-)

  • 23 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 04.06.2012 * 09:56

    1. Myslím, že každý kdo startuje západním směrem, počítá s přístáním za rohem na standardní přistávačce.

    A ona není zase tak daleko - tj. i pokud se člověk nechytí, tak na dokluz by to mělo být v klidných podmínkách s velkou rezervou (vůči VVN). Čistě teoreticky bude mít oproti startu severním směrem nějakých 60m ztrátu, ale zase neletí proti větru. Já bych řekl, že se to ve výsledku srovná. Tj. dosažitelnost přistávačky bude při S větru ze sjezdovky stejná jako při Z větru ze západní. To by ale mohl posoudit líp někdo, kdo z rampy lítá a může srovnávat.

    Mně z toho prostě vychází výhodněji plnokrevná startovačka na západ než plánované teoretické rozšíření úhlu/síly větru SZ směrem.

    2. Na Prašivé jsem zatím nebyl, chystám se tam.

    Výhoda Javoráče je jeho super zázemí - velké parkoviště, velká startovačka i přistávačka a každou hodinu jedoucí lanovka v ceně 50Kč a dole dva bufety (kofola, pivo, polívka). Člověk většinou ještě přidá dobrovolně 50Kč za sezonu jako příspěvek pro vlastníka přistávačky, že nás tam trpí.

    Je to terén, kam můžu přijet, zdarma zaparkovat, jít 100m ke stanici lanovky, přistát a mám to zase 50m k autu.

    Tak já jen doufám, že se tyto podmínky nezmění k horšímu.

  • 24 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: Fres (+2) (-0) | Zasláno: 04.06.2012 * 16:20

    Petici k SZ, Z startovačce jsem podepsal a i ve světle nových informací mě to stále přijde jako nejlepší řešení pro piloty a myslím že pro obhajobu ani nepotřebovalo psychologické hry typu natočení mapy a červená špatná, zelená správná varianta. Pro zjištění preferencí k variantám a, b, c … jsou někdy dobré ankety. Pokud vše vázne hlavně na dohodě, bylo by supr kdyby se výše zmínění sešli v klidu u piva, odložili jiné spory a s nadhledem mezi čtyřma očima bez publika (ovšem hlavně s myšlenkou na přínos ostatním, pokud to není jen o egu a kšeftu) to probrali a k něčemu se přiklonili (lepší než nic). I varianta SSZ klín je pro piloty přínosná, ale ne tolik jako varianta BŠL. Přínos varianty klín pro začínající lyžaře nemohu posoudit, ale asi taky bude, zkrátka je tam zřejmě více aspektů. Varianta vykácet vše (a ideálně všude) asi neklapne a ani bych to i jako pilot nechtěl. Na západní směr je Prašivá (a díky za ní) ale mnoho pilotů dává přednost luxusu lanovky. Alespoň trochu kompromis (myšleno pro piloty) mě napadá vymýtit SSZ klín a co nejvíce to jde zlepšit Z rampu. Jak? To už nechť je na kreativitě a odvaze tam startujících a případně zavětvených pilotů s přáním co nejméně šrámů a minima škod na padácích. Sám už se vyskytuji v Beskydech málo, ale bylo by škoda, kdyby to tam šlo se vztahy mezi piloty a prací pro ně do kopru. Opakuji, že ideálem je pro mě varianta BŠL, ale je zde ta otázka průchodnosti řešení. No snad nejsem moc naivní.

  • 25 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 05.06.2012 * 18:16

    www.ceskatelevize.cz

    „Není to žádný truc z mé strany. Je to snaha zachránit svou investici a zlepšit kvalitu létání,“ tvrdí nájemce areálu Jiří Valenta.

    Potopení projektu západního startoviště je presentováno coby záchrana investice. Mám z toho nepříjemný pocit, že se něco chystá a nebude to levné......abychom nakonec tu investici nemuseli splácet my.

  • 26 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 05.06.2012 * 18:35

    No cela ta reportaz vyzniva pro nezasveceneho divaka tak ze jsou na jedne strane (vsichni nebozi) paraglidiste a na druhe strane Valenta coby bezskrupulozni kapitalista co chrani svoje investice.

    Mam z toho takovy neprijemny pocit, ze slecna ci pani redaktorka a potazmo CT zde plni roli uzitecneho idiota. Popravde, uz mi z toho zacina byt docela blivno.

  • 27 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: Petros (+1) (-0) | Zasláno: 05.06.2012 * 18:43

    Význam slovního spojení "ochránit svou investici" mi v kontextu této kauzy bohužel uniká.Možnost bezpečně startovat na další směry (= větší frekvence a počet startujících během periody sezóny) by naopak zvýšilo garanci návratnosti investice. Záměr tvořit novou níže položenou startovačku (menší výška pro průlet nad VVN je přeci větší zábava)když mám možnost využít na tom samém kopci plochu která je geograficky výše položená a lépe směrově situovaná - komu to prosím dává logiku?

    Všichni chceme létat co nejčastěji a co nejbezpečněji ale to co se tady dva měsíce řeší smrdí...když pominu bussines stránku věci(do které asi málo z nás normálních lítačů vidí detailně),tak mě se bohužel toto období spojené s novým nájemcem zapíše jako období kdy se místo realizace možnosti pro Nás Všechny létat častěji HODNĚ NETRANSPARENTNÍM ZPŮSOBEM tratil čas "chráněním investice"...Samozřejmě existuje varianta,že to jen špatně chápeme a bude to srozumitelně vysvětleno...

  • 28 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 05.06.2012 * 19:10

    Jen pro poradek - pgPavel, Petros - clenove klubu Piloti v Beskydech. Neberte si to osobne panove, ale je dobre vylozit predem karty. Samozrejme, nikomu zde neni upreno argumentovat. Jen pozor na takoveto zobecnovani jako "my vsichni" atd.

  • 29 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: Petros (+1) (-0) | Zasláno: 05.06.2012 * 19:17

    osobně to neberu..klasická paranoia....jsem ještě členem asociace chovatelů fretek...

  • 30 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: Renda (+0) (-0) | Zasláno: 05.06.2012 * 19:35

    V predchozich prispevcich jsem zapomnel rict jedno postatne Fandim vzniku kazdeho noveho startoviste na jakykoliv smer a zhotoveneho kymkoliv kdekoliv. Normalne bych do teto diskuze neprispel ale nasralo mne Carbolovo tvrzeni o "detske sjezdovce" Zajimalo by mne kolik lidi pouzilo drevenou odskokovou rampu za vysilacem Ja ani jednou a starty z asfaltu (dokud to jeste v praveku slo) bych spocetl na prstech leve ruky :) Na zapad se proste v Beskydech jezdi jinam Nicmene vzniku noveho startu fandim jenom mi vadi ta manipulace, polopravdy a lzi. Kazdopadne Dalibor Carbol opet ukazal ze je v pg byznysu medialni a marketingovy kouzelnik

  • 31 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 05.06.2012 * 20:06

    Ano, jsem členem, věř nebo ne, sám jsem na to svoje členství po cca 2 letech zapomněl, a je správné to uvést. Vyjadřuju se pouze sám za sebe.

    Já bych nejvíc uvítal, kdyby Jiří Valenta srozumitelně vyložil jaké jsou jeho plány. Tím vyjádřením v TV mi docela nahnal strach, že nejde o pouhé hašteření dvou kohoutů na jednom smetišti a hlavně prakticky přiznal, že odpor proti SZ není odborný, nýbrž obchodní.

    Mám z toho prostě špatný pocit.

  • 32 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: kkaarreell.pg (+9) (-0) | Zasláno: 05.06.2012 * 21:08

    Je mi z tehle sarady smutno. Obvinujte jednu stranu z mlzeni a pritom papouskujte blaboly strany druhe, pripadne si prihodte blabol vlastni....

    Detska sjezdovka? Ktere detske sjezdovky konci lesem pripadne pokracuji prudkym svahem? Co je to za blbost.

    Vzlykani nad zrusenim pausalu.. No tak holt BSL nebude mit letani na Javorovem po dvou tydnech v sezone zadarmo, ale bude platit za zaka, jako ostatni (mensi) skoly. V obchode sice muzu pri vetsim odberu ziskat slevu, ale 80 procent to bude tezko...

    @Petros: Vytvoreni nove, nize polozene startovacky e, je pouze fabulace tva a PgPavla. Nasledne kritizovani tohoto "fiktivniho" scenare je uz cira demagogie.

    @PgPavel: Zacinat prispevky ve stylu "Neznám situaci osobně , ale.." je idealni start pro vlakno plne domnenek a nesmyslu. Ostatne, vlakno o casopisu Pilot a LAA je smutnym mementem... I tentokrat mi nezbyva nez smeknout.

    Osobne me take mrzi, ze nemame k dispozici vyjadreni J.Valenty, pouze vety vytrzene z kontextu. Nicmene kdyz ctu ta plamenna vyjadreni druhe strany, tak si rikam, ze mlceti zlato.

  • 33 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 05.06.2012 * 21:42

    Sjezdovku ani paušály jsem neřešil. Obojí se mě netýká. Vlákno jsem nezaložil a vycházím z těch dat, co jsou volně k dispozici. Jiná nemám. Okomentoval jsem vyjádření na kameru a přínos (pro sebe) dvou navrhovaných úprav Javoráče.

    A Karle, já nejsem "druhá strana". Nepovažuju se za příslušníka žádné strany. Jen se mě velmi pravděpodobně změny na kopci dotknou, tak mi to není jedno. Ty bys zlatě mlčel celou dobu, kdyby se jednalo o obchodních zájmech na Rané, Kozákově, Všechově nebo jiném Tebou navštěvovaném terénu?

    Moje osobní zkušenost praví, že je lépe se o věci zajímat dřív, než je vše hotovo a známo. Ono se s tím pak už většinou nedá nic dělat.

    Když jsou tu na stole dva návrhy - který se ti jeví pro lítání přínosnější?

  • 34 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: Petros (+1) (-0) | Zasláno: 06.06.2012 * 07:42

    Karle reditel ktery nam udela ekonomickou analyzu pausalu,neomylne rozcleni domnenky od smyslenek a zanarika na situaci tady chybel ...zkus svuj nazor ve vztahu k tematu vlakna :) (SZ start)

  • 35 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: kkaarreell.pg (+9) (-0) | Zasláno: 07.06.2012 * 15:36

    @Petros: Evidentne chybel. Stokrat opakovana lez se stava pravdou a tak vas nekdo musi zastavit driv, nez se k te stovce propracujete. ;-)

    Nemel by ses ani tak zajimat o nazory, jako spise o fakta, protoze to je to, ceho se zde nedostava. Nazoru, ktere stoji na vode, je uz v diskuzi plno, napr. tvuj prispevek 27.

    @Pavel:

    "Druhou stranou" jsem nemyslel tebe, ale D.C. Zmeny na kopci se dotknou asi kazdeho, ale mas snad nejaky dukaz ci duvod si myslet, ze to budou zmeny k horsimu? Jak pises, pausaly se te netykaji. Pises, ze "Mám z toho nepříjemný pocit, že se něco chystá a nebude to levné", ale mas v rukou neco konkretniho? Severni start nikdo nerusi, takze o krok zpet se rozhodne nejedna. Ani jedna z variant neni zmenou k horsimu. I ta varianta J.V. prinese bezpecnejsi starty pri SSZ vetru mene zkusenym pilotum. J.V. ma Javorovy v najmu snad pul roku a uz behem te doby se snazi podminky pro letani objektivne zlepsit, ikdyz to neni ona zapadni startovacka, kterou by si nekteri prali.

    Uvedom si, ze zastupci mesta (podle jejich vyjadreni) nebudou a nemohou na petici brat ohled, bavit se mohou pouze s vlastnikem ci najemcem arealu. V tomto kontextu je spise podivne, ze se D.C. nesnazi prosadit Z start v serioznim osobnim jednani s J.V. Naopak, svymi fabulacemi k dohode rozhodne neprispeje. Ostatne, na zrizeni Z startu na Javorovem meli nekolik let (cimz jim nechci upirat zasluhy za budovani a udrzbu jinych startu).

    Prijde mi proste zbytecne tu vyvolavat zdeseni a vymyslet cerne scenare na zaklade jednoho tendencniho clanku a podobne znejici reportaze.

  • 36 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 07.06.2012 * 16:48

    Variantu Z pokládám za výrazně lepší - nové startoviště. Když nebude, nedojde ke zhoršení, jen by bylo zamezeno zlepšení.

    Jaké vztahy mají JV a DC radši ani nechci vědět :-)

    Do KU jsem se nedíval, ale tipuju, že majitelem jsou město a LČR a už jen proto, že o věci jednají znamená, že nejsou páté kolo u vozu. Petice pro ně není závazná, je to vyjádření názoru pár lidí.

    Nejvíc vlivu má snad ten, kdo podepsal nájemní smlouvu, předpokládám, že je to právě město.

    Pokládám se za neutrálního vzhledem k osobám - kdyby se JV a DC prohodili v rolích, mluvil bych stejně.

    "uz behem te doby se snazi podminky pro letani objektivne zlepsit"

    co máš na mysli?

    Ideální variatna - nové startoviště + nezhoršené podmínky (parkování, lanovka, přistávačka, severní startovačka) Cokoliv bude navíc, za to s vděčností poděkuju.

  • 37 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: kkaarreell.pg (+9) (-0) | Zasláno: 07.06.2012 * 17:49

    @pgPavel:

    najemcem je prave J.V.

    jeste si precti

    http://www.xfly.cz/paragliding-akce-a-ulety/paraglidiste-na-javorovem-biji-na-poplach.html

    > co máš na mysli?

    Uz jsem psal v #c35

    "I ta varianta J.V. prinese bezpecnejsi starty pri SSZ vetru mene zkusenym pilotum."

  • 38 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 08.06.2012 * 07:42

    Měl jsem na mysli druhou stranu nájemní smlouvy - tj. majitele, což je patrně město nebo LČR. Ti nebudou bez vlivu. Nájemce byl jmenovaný x-krát.

    Článek samozřejmě znám, označení "úlet" ho charakterizuje dobře.

    Původní nájemce ukončil na vlastní žádost nájemní vztah, protože nějak nezvládal splácet městu ročně půl milionu. Lanovka byla nabízená k prodeji kolem doku 2007 nebo 8, v té době byl plánovaný obrovský projekt výstavby nové lanovky s prodloužením sjezdovky (byla by dlouhá snad 2 km), ale sešlo z toho. V zimě ale na Javorový nejezdím, tak nevím, jak to tam funguje.

    V létě si myslím, že bude zisk z chaty závislý na aktuálním počasí - turisti, paraglidisti. Člověk by si myslel, že když se zbuduje startovačka na západ, přibude lidí ve dnech kdy fouká od západu a projeví se to na tržbách. (s paraglidistou např. přijede i doporovod a bude)

    Proto mě překvapil odpor JV proti její výstavbě a zejména tvrzení, že mu ohrožuje jeho investici.

    Má pro to jistě vážný důvod, ale to bychom už spekulovali a to tady nemáte rádi. :-)

  • 39 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 08.06.2012 * 08:09

    ještě ilustrační video

    start tandemu z rampy západním směrem - ne každý má ale nervy a schopnosti z ní spolehlivě odstartovat.

    Plánovaná startovačka by byla hned z vysílačem.

  • 40 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 08.06.2012 * 12:54

    Technická poznámka k videu - jedná se sice o start ze západní rampy, ale dle natočení položeného vrchlíku a i dle toho, jak se pak tandem vozí v kotli směrem v velkému Javorovému se jedná čistě o SZ vítr. Dle orografie terénu mi přijde, že čistý západ bude na Javorovém vždycky méně optimální...pokud tedy nový start, nebylo by lepši nějaké místo čistě na SZ svahu, až za vrcholem Javorového?

    Jinak tedy když vidím to video s tandemem, asi už mi to celé docvaklo;)

  • 41 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 08.06.2012 * 13:38

    Mně ještě ne :-(

    To konkrétní video je náhoda, hledal jsem v YT nějaké se startem z rampy, že tohle bylo první použitelné, je shoda okolností.

  • 42 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 08.06.2012 * 14:12

    Ad světové strany - já jsem to posuzoval tak, že se rozbíhá kolmo k parkovišti a hraně rampy. Tak jsem to tím pádem považoval za západní start.

  • 43 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: BorisK (+38) (-5) | Zasláno: 08.06.2012 * 14:27

    Pavle, mi se to teda zdá jasné. Pokud startovačka navržená BŠL neleží na pozemku města (což jasně vyplývá z článku v Třineckém Horizontu), tak na ní J.V. nemůže vybírat od BŠL startovné. Proto navrhuje vlastní řešní, které (předpokládám) využívá pozemky města a kde by platily stejné poplatky jako na sjezdovce.

    Oddělit, čí zájmy jsou více ekonomické a kdo má větší starost o bezpečnost padáčkářů, bude za této situace dost náročný úkol.

    P.S.: Nemám jiné informace než uvedené v této diskusi a navzujících odkazech, takže se třeba mohu i mýlit.

  • 44 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 08.06.2012 * 16:30
  • 45 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 08.06.2012 * 16:46

    pgPavel: jeste k te orientaci startoviste - zajimave je, ze skoro vsude se Dalibor Carbol vyjadruje o novem startovisti jako SEVEROZAPADNIM - pritom je jasne videt, ze nove startoviste by bylo orientovano ciste na ZAPAD. Bylo kvuli tomu "nutne" i pootocit obrazek z GE s vyznacenim jednotlivych variant, jak uz tu koneckoncu upozornoval i Renda

    WTF? Rissky ministr propagandy to rikal spravne.

  • 46 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 08.06.2012 * 16:56

    Já jsem si vždycky myslel, že rampa je orientovaná na čístý západ, takže ta zamýšlená startovačka snad taky, ne? Na to pootáčení obrázku snad nemá vliv.

    Přiznám se, že nechápu kam směřuješ (nebo spíš Dalibor Carbol) tím zdůrazňováním SZ.

    Jelikož jsem si z rampy netroufl, tak neumím posoudit, jak moc by byly starty čistě západní - tj. jestli by to bylo tak, že když přestane být vlivem SZ větru použitelná severní sjezdovka, jde se na západní svah, kde už to půjde.

    Tak trochu jsem zde očekával spíš tyto praktické poznatky od zkušenějších pilotů.

  • 47 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 08.06.2012 * 17:10

    Ano, rampa je na zapad, nova startovacka by byla na zapad. Ale ve skutecnosti smer vetru, o ktery tu jde, je predevsim severozapad. Zadne severozapadni startoviste pokud vim v Beskydech neni (mozna jedno, a to "velmi exoticke", kulantne receno) a mozna i sam D.C. vi, ze na zapad to na Javoraci nebude uplne ono.

    Do ted jsem mel za to, ze orientace startoviste se urcuje podle zemepisneho natoceni svahu - a pokud se na danem startovisti startuje obvykle na jiny vitr, pak se tento "nesoulad" zretelne uvadi (priklad - Kostovka Homole - start na JZ, obvykle se leta na Z vitr www.pgkrupka.com ).

    Vsichni piloti v petici podepisovali vznik SEVEROZAPADNIHO startoviste. Neni to trochu podvod? Kolik lidi by v pripade, ze by petice byla za ZAPADNI startoviste, nepodepsalo?

  • 48 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 08.06.2012 * 19:48

    Přestože je sezóna v plném proudu, našela se chvilka na rozhovor s Jirkou Vlalentou. Jsem rád, že mohu do tohoto vlákna o ZÁPADNÍM startu na javorovém vnést pohled z i druhé strany.;-)

  • 49 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 08.06.2012 * 19:49
  • 50 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 08.06.2012 * 19:55

    Dívám se, že scorpi už umístil odkaz na článek, díky.

    i za oběktivní postřehy. Poďme tomu startovišti říkat západní ;-))

  • 51 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: fickk (+12) (-3) | Zasláno: 09.06.2012 * 21:57

    inu RSS rychlejší autora

  • 52 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 10.06.2012 * 20:48

    "Vsichni piloti v petici podepisovali vznik SEVEROZAPADNIHO startoviste. Neni to trochu podvod? Kolik lidi by v pripade, ze by petice byla za ZAPADNI startoviste, nepodepsalo?"

    Já jsem světové strany na papíře neřešil, protože znám orientaci sjezdovky vůči rampě prakticky. Podepsal bych zas. (tj. chtěl bych, aby se na té straně startovačka udělala, aby nahradila rampu)

    Jestli podvod ... nevím, do hlavy Daliborovi nevidím. Na druhé straně, pak bychom měli podobně posuzovat granty a žádosti o dotace atd. Kolikrát se přifukuje, aby se získaly "body" na něco rozumného....

    Zajímalo by mě, jestli by se přecházelo ze sjezdovky na západní startovačku plynule, nebo by bylo rozmezí směrů větru mezi S a Z, kde to nepůjde ani na jedné.

    Za bezvětří by se asi startovalo na obou, to by mohlo být super.

    Otázka, zda by taková startovačka byla užitečná je myslím zodpovězena samotnou existencí rampy, která byla postavena hned 2x.

    Ono by to téma chtělo asi rozdělit na část technickou, politickou, a osobní :-)

  • 53 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 10.06.2012 * 22:41

    Pavle, mozna by bylo uzitecne, kdybys presunul svou pozornost od reseni tve osobni kognitivni disonance k faktum a podstate veci:)

    Ja nepochybuju o tom, ze ty osobne mas spravnou predstavu o orientaci potencialniho startoviste D.C. (a nepochybuju o tom, ze takovych lidi je vice a ani je nenapadlo to nejak resit), ale - kolik z tech 1500 lidi (nebo 1750? btw. jen takova otazka bokem - kolik z tech podepsanych v petici je padackaru a kolik z nich nekdy na javoraci litalo?) veri tomu, ze se skutecne jedna o startoviste na "severozapadni strane kopce", jak se pise i v zadosti BSL na mesto Trinec?

    To tvoje pochopeni pro "prifukovani" teda moc nesdilim - me to prijde jako situace analogicka pripadu, kdy by nekdo chtel v Krkonosich vybudovat jizni startoviste (pro informaci, stejny smer jako je orientovana Cerna hora), ale vsude tvrdil, ze jeho startoviste bude jihovychodni. To bych si asi pro sebe opravdu nedokazal omluvit "prifukovanim" a spis bych se ptal, jestli dotycny je takovy hlupak, nebo neco jineho. D.C. za hlupaka ovsem nepovazuji.

    Otázka, zda by taková startovačka byla užitečná je myslím zodpovězena samotnou existencí rampy, která byla postavena hned 2x.

    To, ze by startovacka navrhovana BSL byla uzitecna tu zatim nikdo nezpochybnil a ani se o to nesnazil. Ale tak otazka nestala! Uz to tu psal Petr: Ted je situace - bud jeden prusek, nebo druhy, ale ne oba. Takze ted se hraje o to, ktery je uzitecnejsi...

    Pokud tedy pro tebe sama existence rampy na Z znamena, ze startovacka navrhovana BSL je automaticky uzitecnejsi varianta, pak tedy promin, ale to mi nedava logicky smysl. Pokud resis uzitecnost jaksi absolutne, pak s tebou musim souhlasit, ano, byla by uzitecna - ale pak neresis podstatu veci.

  • 54 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 10.06.2012 * 23:16

    OK, pak se bavme o tom, zda je obecně, technicky, pro rekreační paraglidisty.... užitečnější výsek na severní startovačce, nebo nová místo rampy.

    Přijde mi, že ta volba je pro mnohé víc o lidech než o startovačkách a situace je asi ožehavá, protože názorů na podstatu problému zaznělo málo.

  • 55 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: Camel (+5) (-0) | Zasláno: 11.06.2012 * 15:15

    Myslím Pavle, že se na to nedobře díváš. Já petici také podepsal, protože sem pro každou aktivitu, která má za cíl zlepšení podmínek pro náš sport. V té době sem o žádné druhé variantě ani nevěděl.

    Při porovnání nyní bych třeba já byl také spíše pro nový start na Z, i když třeba rampu jsem nikdy nevyužil, ale proč se na to dívat z mého pohledu a pohledu rekreačních pilotů, jak píšeš?

    Většina těchto pilotů přijede, zadarmo zaparkuje, při čekání na lanovku si dá něco v bufetu a po výjezdu nahoru spěchá na start. A jelikož lanovka ani dolní bufety tuším nejsou součástí nájmu, má z těchto pilotů současný nájemce kopce zisk NULA. Provoz hradí převážně z poplatků od PG škol a tandemů, a pro ty je podle mě daleko lepší zvýšení bezpečnosti na současném startu. Aspoň takhle to chápu já.

    A mimochodem sám sem byl svědkem několika vážných pádů na severním startu a musím říct, že to pěkně zkazí radost z lítání, i když se to stalo třeba pilotům, které sem ani neznal.

  • 56 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: kkaarreell.pg (+9) (-0) | Zasláno: 11.06.2012 * 16:24

    > A jelikož lanovka ani dolní bufety tuším

    > nejsou součástí nájmu, má z těchto pilotů

    > současný nájemce kopce zisk NULA...

    Dle meho tohle neni zrovna fer. J. Valenta ma sam skolu, je snad nemyslitelne, ze by sledoval i zvyseni bezpecnosti svych vlastnich kurzistu ci cerstvych absolventu?

    Co se na to divat tak, ze kazdy zrasovany pilot neni zrovna dobrou reklamou pro paragliding na Javorovem? To pak komplikuje i jednani o budovani novych startu.

  • 57 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: bambus (+48) (-0) | Zasláno: 11.06.2012 * 21:04

    stejně jak píše Camel, vždy cítím potřebu nějakým,byť nepatrným, způsobem pomoci ke zlepšení startovaček kdekoli,proto jsem si vytiskl petici a ještě jsem do ni zatáhl a přemluvil další padáčkáře a tak bych se jim chtěl tímto omluvit. Bohužel z toho leze zase jen ta politika

    A na Javorovém asi budou obě varianty lepší než současný stav

  • 58 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: Camel (+5) (-0) | Zasláno: 11.06.2012 * 21:27

    Karle, možná sem se špatně vyjádřil, ale v podstatě myslíme to samé. Prostě i když by pro mě možná byla nová startovačka lepší, plně chápu a podporuji variantu J.V., protože bezpečnější kopec znamená méně úrazů, více nových padáčkářů, a tím v budoucnu lepší podmínky pro vyjednávání o dalších startovištích.

  • 59 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 12.06.2012 * 08:57

    Když teda bude foukat SZ a ze severní sjezdovky neodstartuju - odstartoval bych ze západní?

    Mně se furt zdá, že jestli jsem schopen na severní startovačce odstartovat na SZ (ale vadí tam ty turbulence), tak by teoreticky neměl být problém popojít 100m a ze západní startovat na SZ.

    Čili mi z toho vychází, že bezpečnost by měla být ve výsledku stejná + možnost startů na západ a při bezvětří možnost startovat z obou zároveň.

    Mám někde chybu v úvaze?

  • 60 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 12.06.2012 * 13:02

    "Chyba" pokud je to tak mozne nazvat, se vetsinou skryva v zamlcenych predpokladech.

    Na cisty stredne silny SZ vitr by byla zrejme lepsi Z startovacka, kde i na ten o 45 stupnu bocni vitr bude start asi primocarejsi (i kdyz zcela jiste ne jednoduchy).

    Podivej se ale na to statisticky. Jak casto takovy ciste SZ vitr fouka? Data z Javorace nemam, predpokladejme, ze to bude podobne, jako na blizke Lyse hore http://www.skyfly.cz/vitr_statistika.php3?stanice=lysa (vlivem orografie to mozna na javoraci bude vychazet trochu jinak - ale jak, to by asi byla spekulace).

    Co z toho plyne? Zapadni vetry (260-280) jsou velmi frekventovane - bohuzel pro Javorac jsou to smery vykryte Skalkou a Prasivou a taky, bohuzel pro Javorac, ciste na zapadni vitr ten kopec svou orografii ani neni prilis vhodny (muj nazor).

    Smery Z-SZ (do 315 stupnu) by byly lepe startovatelne ze startoviste BSL, smery SZ-S budou lepe startovatelne, pokud se vycisti triangl vlevo od sjezdovky (mnohokrat opakovany argument BSL, ze turbulence dela hrana svahu, nikoliv stromy, plati mozna pro zapadni sektory vetru, nikoliv pro SZ-S sektor). Ktere smery budou uzitecnejsi z hlediska frekvence smeru vetru? Statisticky to vychazi pro SZ-S sektor, ktery dle vyse uvedene staticky zrejme v Beskydech byva castejsi nez ZSZ-SZ proudeni, pro ktere by byla startovacka BSL nejvhodnejsi.

    Osobne mi prijde, ze jeste lepsi nez Z startovacka by byla ciste SZ orientovana startovacka dal za vrcholem Javoroveho - pokud by to tedy bylo realizovatelne technicky a urednicky...

  • 61 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: hudec11 (+0) (-0) | Zasláno: 12.06.2012 * 15:18

    Petře uklidni se a nedělej nám ostudu ano

  • 62 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 12.06.2012 * 15:24

    Ta statistika by byla relevantní, až kdyby se udělal filtr na "letové dny" (nás zajímá jen období březen-říjen a to jen v době, kdy se dá lítat - tj. 10-19h a vzít jen dny, kdy někdo lítal). To by možná věděli místňáci nebo BŠL, jak fouká na Javoráči v době, kdy se dá obecně lítat. Jsou tam meteosondy, třeba se z nich archivují i logy.

    Takže pokud bychom zvolil kritérium "max. možných bezpečných startů za rok", dojde ke srovnání dvou vlivů:

    1. nárůst počtu startů při SSZ větru po vyholení klínku

    2. nárůst počtu startů z nové startovačky (tj. Z-SZ + bezvětří)

    Bez statistiky směru větru to asi vychází líp pro novou startovačku (nepřímo to i potvrzuješ) a je to myslím zjevné už jen z rozsahu úhlů + bezvětří.

    Pravdu máš v tom, že je potřeba vlivy "váhovat" právě četností příslušného směru a síly větru - to je parametr, který jsem v potaz nebral a bez logů z meteosond bude problém tento vliv odhadnout Pocity a paměť můžou klamat... hlavně bude působit výběrový efekt, protože paraglidista se vydá na Javoráč, jen když fouká +- ze severu a jen tehdy sleduje na místě přesné směry a síly a bude si dosmrti pamatovat ty dny, kdy si zbytečně vzal v práci volno, protože si netroufl do vzduchu poté, co se někomu těsně po startu zamuchlal padák

    Argumentace Skalkou (to je ale spíš jih) a Prašivou - no pro mě je to sakra rozdíl, když nemám k dispozici řidiče. Severní start je taky třeba na Smrku, žejo a kolik z něj startuje lidí? Tohle hledisko bych bral v úvahu jen pokud bychom se rozhodovali o dvou NOVÝCH jinak zhruba srovnatelných startovačkách - že dáme přednost směru, který v okolí není vykrytý.

    "Osobne mi prijde, ze jeste lepsi nez Z startovacka by byla ciste SZ orientovana startovacka dal za vrcholem Javoroveho"

    Jo, to byla moje první myšlenka, když jsem zaslechl první šumy o nové SZ startovačce na Javorovém. První mě prostě napadl Velký Javorový a vybavila se mi ta pěšina k němu.

    Ono i přesto, že Javoráč celkem znám, tak jsem si nějak nedovedl zpaměti vybavit ten prostor za vysílačem a musel jsem si to pak prohlédnout v google earth - a kupodivu je tam svah nejstrmější a jako náhrada rampy se přímo nabízí.

    Jsem přesvědčený o tom, že když se zvolí nějaké (skoro jakékoliv - ale dobře vyargumentované) kritérium, že se dá předem docela slušně vyhodnotit vliv těch dvou navrhovaných úprav, pokud budou data z meteosond.

  • 63 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 12.06.2012 * 16:11

    Pavle, jiste by bylo fajn mit statistiku prefiltrovanou na letove dny, tj. rozumne rychlosti vetru a taky jine atributy kvality letoveho dne (mimochodem, ta statistika velmi pravdepodobne bude udelana z hodnot v 8 resp. 11 hodin kazdy den). Ale takovou statistiku nemame, muzem si ji akorat vycucat z prstu.

    Bez statistiky vetru mi to teda nevychazi lip pro Z startovacku, to fakt nevim kde sis to domyslel, ze bych to i neprimo potvrdil - je videt ze tvoje touha po Z startovacce je silnejsi nez fakta:)

    Skalka - osove 250 stupnu http://mapy.cz/s/48Gc, tak jakypak jih???

    Ten argument s prudkosti svahu moc nechapu. Lepsi je pozvolny start, pripadne postupne se zprudcujici. Udelat start tam kde je svah nejstrmejsi a jeste bokem na vitr, ktery by tam byl vhodnejsi, mi prijde trosku postavene na hlavu, pokud to ma byt argument pro.

    No nic, vidim, ze dalsi argumentace stejne nema cenu, ty proste chces zapadni start na javoraci, protoze tam jezdi lanovka a jsi liny chodit na kopce, ktere jsou na tyhle smery lepsi. Na to uz se fakt nic namitnout neda:-)

  • 64 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 12.06.2012 * 16:17

    ad. pgPavel (62)

    Dávám dohromady petici za JV start na Javorovém, potřeboval bych to vyargumentovat ;-)))))))

  • 65 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 12.06.2012 * 16:31

    ad. pgPave

    To bylo jenom odlehčení diskuze. Nechcu nijak přesvědčovat, mentorovat, poučovat. Přeju každému jeho názor a diskuzní fórum je od toho, aby se na něm diskutovalo. ;-)

    Domnívám se ale, že by se o některých tvých závěrech dalo s úspěchem pochybovat. Pokud bude o víkendu JZ (a nebude silný) a ty vyrazíš třeba na Ondřejník dej vědět, dáme řeč ;-)

  • 66 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 12.06.2012 * 17:33

    ad scorpi:

    - Jak jsem psal, ty meteosondy běžně fungují, jestli jsou z nich archivní data, nevím. Pokud ano, není potřeba cucat prst.

    - domyslel jsem si to z tvé druhé věty, jestli chybně, omlouvám se.

    - ano, jsem líný, takže chodím na sever na Javoráč, kde je plno lidí, místo abych si vylezl na Smrk, kde bývá prázdno. Z počtu lidí usuzuji, že je nás víc.

    Navíc se mi stává, že vyhniju, tak to se potom výhoda lanovky násobí. Když už si jednou urvu den na lítání, tak ho chci prolítat a ne prochodit.

    ad xfly:

    Možná máš pocit (a asi subjektivně oprávněný), že tady bojuju za západní startovačku - pravda je taková, že se mi zdá tato možnost lepší než vykácení klínku na severní. Snažím se ale napsat proč a zjistit, proč to někomu jinému přijde lepší naopak. Nejsem ale fanatik a nemám na tom jiný zájem než svoje občasné rekreační polítání. Scorpi správě poukázal na statistiku směru a síly větrů, jinak zrovna moc technických argumentů nepadlo.

    Pokud jde o mě, klidně mě přesvědčuj, s úspěchem pochybuj a pouč - to myslím naprosto upřímně. Něco jiného jsou dva rozdílné názory na film a něco jiného pak hodnocení technických řešení, kde si pořád myslím, že pokud se definuje objektivní cíl/kritérium a existují relevantní data, nakonec se optimální řešení najít dá a prostor pro dva názory se jaksi vytratí.

    Tím neříkám, že mám pravdu nutně já, jen že se dá to optimum vyargumentovat.

    Většinou je snazší napadat něčí závěry než riskovat a formulovat své vlastní. Debatě u piva nebo při parawaitingu se nebráním, jen bychom si museli připnout do klopy karafiát, abychom se poznali :-) Bohužel následucící týdny si můžu nechat o lítání jen zdát.

  • 67 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: BorisK (+38) (-5) | Zasláno: 12.06.2012 * 19:08

    Zajímalo by mne, zda někdo ví, jaký bude další postup. Zdá se mi, že někde jsem četl, že to bude řešit LAA, ale nedaří se mi dohledat kde. Pokud to je pravda, pak mě zajímá, zda rozhodnutí bude pro účastníky závazné.

  • 68 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 13.06.2012 * 00:50

    BorisK: Predsednictvo Svazu PG o tom jednalo 5.6. a svoje stanovisko postoupilo zastupcum LAA k projednani. Az to LAA projedna, bude zverejneno stanovisko LAA.

  • 69 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 13.06.2012 * 01:05

    Pavle, chtels definovat objektivni kriteria, tak tedy, viz svazpg.cz/fond-podpory-startovist-paragliding/podminky-ziskani-dotace-fond-podpory-startovist cast Bonifikace startovist - myslim ze to muzeme vzit docela dobre jako vychodisko.

  • 70 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 13.06.2012 * 07:49

    Tak jo, tzn. napočítaly by se body pro stávající stav, potom pro variantu S (severní startovačka + klín) a pro variantu Z (severní bez klínku + nová startovačka na Z-SZ).

    Jen aby stávající stav neměl už těch 100% :-)

    Já bych třeba ještě přidal kapacitu startoviště - kolik je schopno odstartovat lidí. Ideálně jak jsme se bavili předtím, váhováno podle statistiky větru. (nebo čistě geometricky, kolik může být zároveň nachystáno padáků ke startu)

    A nejsem si jistý, jestli nevyhodit ta "vlastnická" hlediska.

    Jinak k těm meteosondám - http://www.elspeedo.cz/paragliding/pocasi/meteo-sondy/

    Data se asi opravdu archivují, jen jen otázka, zda 7 nebo více dní.

  • 71 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 13.06.2012 * 13:59

    ad pgPavel (66)

    Tak se na to koukneme:

    Start ze Západní startovačky za bezvětří:

    Pro start za bezvětří je vhodnější:

    A) dlouhá sjezdovka s postupně narůstajícím sklonem.

    B)strmý svah v lesním výseku zakončený vzrostlými stromy

    Z bodu "B" http://www.mapy.cz/s/49e2 odstartuje za bezvětří paraglidista na padáku EN B tvého výrobce a typu. V jaké výšce nad teréném doletí do bodu "P"? http://www.mapy.cz/s/49en

  • 72 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 13.06.2012 * 20:04

    Spíš než do bodu P musí přeletět ty dráty - jak jsou vlastně vysoko na zemí?

    Podle google earth jsou ta startoviště prakticky ve stejné výšce (900m), ze západního bude muset pilot zabočit vpravo podél žebra asi 500m a pak se napojí do míst kde končí sjezdovka a dál volným letem. Tipuju, že oproti severním startovišti ztratí cca 50m.

    Přistávačka má nadmořskou výšku cca 450m, rozdíl je 450m. K drátům jsem to naklikal v délce necelých 1.7km. Když budu mít reálný klouzák 1:7, tak poklesnu z 900 o nějakých 250m na 650m, tj. 200m nad zemí, myslím, že ty drány výš nevedou.

    Jako nemám strach, že by se člověk nedostal přes dráty a nebude to diametrální rozdíl oproti severní startovačce.

    Jestli to čte někdo, kdo letěl z rampy, může to okomentovat - ta je ještě dál o cca 100m a ve stejné výšce.

  • 73 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 14.06.2012 * 21:10

    Takže první kvízová otázka byla:

    Pro start za bezvětří je vhodnější:

    A) dlouhá sjezdovka s postupně narůstajícím sklonem.

    B) strmý svah v lesním výseku zakončený vzrostlými stromy

    Osobně bych volil A) ;-)

  • 74 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 14.06.2012 * 21:30

    Druhá otázka:

    Z bodu "B" http://www.mapy.cz/s/49e2 odstartuje za bezvětří paraglidista na padáku EN B tvého výrobce a typu. V jaké výšce nad terénem doletí do bodu "P"? http://www.mapy.cz/s/49en

    Pokud si ze stávajícího severního startoviště "A" dám přímku k bodu "P" tak mi to ukáže 1,64km

    Start "B" je umístěný o 100m dál od bodu "A"

    Pilot startuje Zápdním směrem. Kolem startu jsou vzrostlé stromy. Pokud to mohu srovnat se startem na Ondřejníku, je zapotřebí k dosažení dostatečné výšky na přelet stromů za bezvětří cca 100m.

    Takže se jsme 100m západně od bodu "B" a máme nulovou výšku nad vrcholky stromů. Abychom dosáhli dostatečné rezervy nad lesním porostem, musíme ještě pokračovat směrem Z.

    Takže zadání zní, jakou celkovou dráhu musí pilot uletět Z bodu "B" do bodu "P" s ohledem na terén a lesní porost? Velmi pomůže, zakreslit si to na mapách:cz do turistické mapy s vrstevnicemi.

  • 75 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 14.06.2012 * 21:35

    Ano, postupoval jsem podobně.

  • 76 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 14.06.2012 * 22:10

    Tak ti to k "P" nemohlo dát 1,7 km. Když 1,6 je ze startu "A" přímo k "P"

  • 77 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 14.06.2012 * 22:47

    Nepočítal jsem to k P, ale po dráty VVN, které jsou určující pro dosažení bodu P.

  • 78 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 14.06.2012 * 22:57

    Máš dráhu letu zakreslenou v mapách.cz?

  • 79 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 15.06.2012 * 08:09

    Ne, jak jsem psal, klikal jsem to v google earth, abych měl i vizuální kontrolu nad reliéfem.

  • 80 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 15.06.2012 * 08:12

    Možná spíš napiš rovnou kam míříš, ať se nepatláme v detailech klikání po mapách.

    Hrubý odhad dokluzu vidím tak, že máme rozdíl výšek min 400m a při velmi konservativním klouzáku cca 7 jsme na vzdálenosti téměř 3km.

  • 81 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: kkaarreell.pg (+9) (-0) | Zasláno: 15.06.2012 * 08:13

    Uvazovana trasa letu:

    http://goo.gl/he4Da

    Start - predpokladam, ze na bode startu (praporek) jsem uz ve vzduchu s 850 m n.m., muj kouzak je 1:7.

    bod 4 - uletel jsem cca 700 metru, tj. ~ 100 m ztrata vysky. Jsem tedy ve vysce ~ 750 m n.m., vyska vrcholku stromu ~ 700 m n.m. Pokracuji jeste chvili v letu SSV smerem, abych neztracel tolik vysku nad stromy.

    Bod 5, uletel jsem od bodu 4 dalsich 243 m a tedy ztratil 35 m vysky, moje vyska je tedy ~ 715 m n.m. a vrcholky stromu ~ 680 m n.m. Preletavam tak posledni stromy s rezervou 30 m a poustim to smerem k dratum.

    K bodu nad draty je to ~ 2260 m, tj. od startu jsem ztratil vysku ~ 323 m.

    Nad draty je tedy moje vyska 527 m n.m. Vrcholky dratu (stozary maji ~ 20 m)

    budou ve vysce asi 480 m n.m. Preletim tedy ~ 47 m nad nimi a ~ 70 m nad pristavackou.

    Vyse uvedeny scenar (za bezvetri) ukazuje, ze ze startu se na pristani dle meho doletet

    da. Neuvazoval jsem, ze v zatackach ztratim vysky o neco vic, nepocitam, ze mi nekde neco prifouklo a nebo jsem byl naopak splachnut.

    Nicmene bezny pilot bude chtit hledat nejaky ten stoupacek, a tedy se nekde po ceste

    zapomene. Podobne skoly, kdyz uz by odtam startovali, by rady, aby kurzik doletel nad pristavacku ve vysce alespon 300 m kvuli treninku nejakych tech klapancu... Ani jedno z toho zapadni start bezpecne nezaruci.

    Je tedy treba pocitat s Z vetrem, ktery me zvedne a ze me nic cestou nesplachne...

    O vyuzitelnosti a bezpecnosti za bezvetri pochybuji.

  • 82 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: kkaarreell.pg (+9) (-0) | Zasláno: 15.06.2012 * 08:24

    Koukam, ze se mi ten start posunul asi o 200 m, kazdopadne by to nemel byt tak zasadni rozdil.. Pokud po startu poletim smerem k bodu 2, tak oproti vyse popsanemu scenari budu mit po celou trasu k dobru ~ 25 vyskovych metru...

  • 83 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 15.06.2012 * 09:09

    pgPavel

    Jaksi sám napsal:

    "něco jiného pak hodnocení technických řešení " tož řeším ;-)

    Podle mého je dráha letu dosti důležitým prvkem. Takže hrubě zakreslená do mapy by v optimistické verzi vypadala asi takto:

    http://www.mapy.cz/s/4at3

  • 84 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 15.06.2012 * 09:46

    Jo, tak už chápu, kde je rozdíl, já jsem "přeletěl" vpravo mnohem dřív. Právě proto jsem si to prolítával v 3D, jestli je to reálné nebo ne. Přišlo mi že jo, ale chápu, že tohle je ošidné trvrdit podle modelu.

    To by stálo reálný test - by nám to mohl o víkendu někdo zalítnout a poreferovat.

    Jestli máte pravdu, a muselo by se to oblítávat takhle dokola, tak by se musela pro jistotu dohodnout záložní přistávačka SZ směrem, před dráty, aby to bylo úplně na pohodu i při lehkém protivětru.

  • 85 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: SKmattie (+0) (-0) | Zasláno: 15.06.2012 * 14:24

    od zaciatku pozorujem vyvoj tejto diskuzie a aj cele teema "Javorovy":

    ...Uff a to som myslel, ze problemy su len na slovenskej strane, kde skoro hocikdo ma moznost zvacsovat TMA a obmedzovat lietanie PG, vytvaranim sukromnych pozemkov ...staci ak si na spravnom mieste v spravnu dobu, a do prenajmu zoberies kus hory, najlepsie celu...ohradis ju, das si potvrdit, ze veverky a male lesne tvory, prevadzaju parenie za ucelom rozmnozovania prave na tvojom pozemku a mas vyhrane...mno a po case to oplotis, nasadis zopar vysokej ...a potom staci v belgicku a holandsku dat inzerat na odstrel muflona, alebo srnca...;-)

    inac...najlepsie by bolo vrsek javoroveho oholit uplne a mate startovacku na vsetky smery...

    ...na javorovem vam zavidim aj tu lanovku...myslene v dobrom...

  • 86 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 15.06.2012 * 14:28

    Tak dneska je skoro bezvětří tož večer šup na Javoráč, start z rampy, sklopit uši vyklesat do požadovaného místa a hurá k přistávačce.

    ;-)

  • 87 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 15.06.2012 * 14:53

    SKmattie: Ono to asi vypadá dramatičtěji než to pro 99% uživatelů kopce je.

    Pro dvě strany je to otázka obchodní, pro ostatní pak dilema ve smyslu:

    "Když už máme kopec s lanovkou, tak ať se vylepší pro nás tím lepším, pro lítání užitečnějším způsobem".

    xfly:

    To bude muset někdo jiný, já bud trávit víkend "na maltě" a i kdyby ne, z rampy bych asi nestartoval, mě tam znervozňují ty stromky. A řekl bych, že po startu z rampy nebudou potřeba uši, já si naopak myslím, že nová startovačka by na tom byla líp než rampa - tj. že bych po startu z ní byl ve větší výšce než jsem schopen doklouzat z rampy.

    Jestli se někdo obětuje pro tyto vědecké pokusy, tak prosím s kamerou :-)

  • 88 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 15.06.2012 * 15:02

    To bylo opět jenom pro odlechčení. Osobně bych ani z rampy ani ze západního startoviště nikoho neházel ;-)

  • 89 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 15.06.2012 * 15:07

    Ale spátky k teorii.

    Shrnutí: západní start za bezvětří bych nepreferoval z důvodu :

    1)příspěvek č 73

    2)příspěvek č 83

  • 90 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 15.06.2012 * 15:10

    Tet si zkuzme zakreslit do map, jak se nám zkrátí dolet padákového kluzáku při proudění 5m/s ze směru 0°- 315°

    To není ani na dolet k prvnímu nezalesněnému místu

  • 91 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 15.06.2012 * 15:53

    1.

    Já jsem ten bod A chápal jako řečnickou otázku.

    Ano, ideál je napřed pozvolný na zvednutí a rozběh, pak příkřejší na vzlet. Je ale spousta startovaček příkrých a startuje se na nich a jsme za ně rádi. To není argument pro její zamítnutí. Navíc i tady by se snad mělo dát začít před hranou, když by bylo to bezvětří.

    2.

    Tohle jsem pochopil tak, že se může stát, že když to neponese a já se budu zbytečně zdržovat hledáním na levé straně hřbetu, nepřeletím možná dráty a budu muset sednout na louku před. Tohle se stává např. i na Kamenci a nikdo proto tu startovačku neruší. Ale je to platný argument, aby se na to pamatovalo.

    Souhlas, že za bezvětří bez termiky půjdu radši na severní, ale to je vzhledem k její kvalitě jasné. Kdy bych volil západ?

    Asi kdyby termika trochu chodila a severní svah byl plný lidí - tzn. typická situace na Javorovém. Takže teoreticky volím sever, ale prakticky západ, protože chci odstartovat do hodiny (12 kurzíků na severní přede mnou) a jezdím lítat jen když předpokládám termiku.

    Řekl bych to asi takhle - kdyby na Javorovém nebyla žádná startovačka a my měli možnost zbudovat jen tu západní, tak by to asi vůbec nebyla otázka diskuse. Prostě bychom za ni byli rádi. Severní je luxusnější, to je bez debat, ale nevidím nic špatného na tom mít jednu A+ a druhou B, když jsou kolmo na sebe.

    U toho doletu proti větru SZ souhlasím s tím, že určitě zůstanu vlevo, ale nezdá se mi, že bych se za pro mě přijatelných podmínke nedostal na louku - resp. je to otázka rychlosti větru, kdy už to nepůjde, což musí platit vždy a všude.

    Naklikám si to později.

  • 92 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 25.06.2012 * 21:16

    pgPavel

    takže mi let při proudění 5m/s ze směru 0°- 315° vyšel

    http://www.mapy.cz/s/4hd5

  • 93 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 25.06.2012 * 21:17

    Takže západní startovačka:

    bezvětří palec dolů

    0°- 315° palec dolů

  • 94 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 25.06.2012 * 21:23

    pgPavel

    Další kvízové otázky.

    1) Jaký terén je vhodnější pro vznik termických stoupavých proudů?

    a) les

    b) louka

    2) Má sklon svahu a jeho orientace vůči slunci vliv na vznik termiky?

    a) ne

    b) ano

  • 95 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 26.06.2012 * 17:14

    [92]

    To je opravdu zajímavé, ztráta 400m na kilometru trasy, to je stabilní klesání 3m/s. Nedej bože potkat po cestě klesák!

    Co myslíš, že by se stalo, když bys aplikoval stejnou metodiku na severní startovačku?

    (Buďme rádi, že už tam je a že se o ní nejedná :-))

    [94]

    1) záleží na okolnostech

    2) řečnická otázka... ale prosím.

    ano, má. Tok energie plochou kolmou k šíření je konstantní, tedy výkon dopadající na obecnou plochu bude úměrný cosinu úhlu mezi paprskem a normálou.

    Tj. orientace a tvar mají vliv na plošnou hustotu dopadajícího výkonu a tím i teploty plochy (což je zase dáno mnoha dalšími faktory).

    V našem případě bude např. západní svah ve výhodě oproti severnímu zvláště v odpoledních hodinách.

    Osobně bych dal přednost poněkud souvislejší věcné úvaze. Tato pozdně maieutická metoda mi přijde poněkud neefektivní a rozpaky vyvolávající.

  • 96 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 06.07.2012 * 13:18

    pgPavel

    (95) odpověď (92)

    Pokud bych stejnou metodiku měl aplikoval na severní start musel bych mít trasu letu proti větru například do západního zalesněného kotle. Ale proč, když přistání je jinde ;-)

  • 97 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 06.07.2012 * 13:24

    (95) odpověď (94)

    Elementární zanalosti tu jsou. ;-) Jenom bych viděl výhodu západního svahu POUZE v odpoledních či spíše večerních hodinách.

  • 98 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 06.07.2012 * 13:25

    Děkuji za pochvalu.

    Sókratova dialogická metoda tázání je označovaná jako jeho největší přínos pro západní myšlení. :-)

    Samozřejmě efektivnější je přímý dialog ;-) Za týden su opět v beskydech a má nabídka, že dáme řeč stále platí ;-) (místo karafiátu do klopy si můžem třeba zavolat)

  • 99 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: xfly.cz (+0) (-0) | Zasláno: 06.07.2012 * 13:40

    Trocha nostalgie,

    I tak tenkrát vypadalo létání na západ "z asfaltu"

    3´10" až 3´40" filmu.

    Jeden pan pilot si tam blbne a poletuje a další zhruba desítka pilotů má padáky v batohu, v květáku, na střeše ... ;-)

  • 100 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 25.09.2012 * 14:55

    Je téměř po sezoně a mě by zajímalo, jak to tedy na Javoráči dopadlo. Nikde jsem ani neviděl rozhodnutí LAA k té věci - možná jsem se jen špatně díval. Nemáte někdo zprávy přímo od zdroje?

  • 101 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: kkaarreell.pg (+9) (-0) | Zasláno: 25.09.2012 * 19:35

    Na Javoraci se buduje zapadni start, ktery ale nebude pristupny kurzistum... Aspon to je to malo, co jsem zaslechl.

  • 102 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: bazmac (+0) (-0) | Zasláno: 25.09.2012 * 20:33

    starty by měly být nakonec oba, s tím, že ten západní jak psal KAREL nebude možno používat pro výcvik. Tak jsem to zase pochopil já. Jo a ještě jsem zaslechl, že výsek by měl začít ještě letos - ale to jsem vyloženě seděl vedle probíhajícího rozhovoru a nějak zvlášť jsem tomu nevěnoval pozornost tak to neber jako stoprocentní skutečnost :)

  • 103 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 26.09.2012 * 13:00

    Díky.

  • 104 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: kkaarreell.pg (+9) (-0) | Zasláno: 31.10.2012 * 14:33
  • 105 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 01.11.2012 * 10:21

    Já jsem z toho dost rozpačitý. V květnu/červnu přijde žádost z několika stran na posouzení a 25.10. SvazPG konstatuje známé skutečnosti a že už se dohodli bez něj.

    A ještě po považuje za "Vyjádření" - vždyť tam není ani náznak jakéhokoliv stanoviska!.

    Tenhle text opravdu dostali ti, co žádali o posudek LAA/SPG?

  • 106 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: BorisK (+38) (-5) | Zasláno: 01.11.2012 * 14:10

    Taky jsem překvapen. Jmenuje se to "Vyjádření..." ale vyjádření tam úplně chybí :(

    Možná to tam jenom zapomněli připsat nebo to pojali jako seriál a vyjádření uvidíme v příštím dílu :)

  • 107 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 02.11.2012 * 01:10

    Zadost o posouzeni neprisla "z nekolika stran", ale z jedne strany, viz druhy bod v odkazovanem dokumentu. Dale, uvedomte si, ze predsednictvo Svazu PG bylo pozadano o posouzeni LAA a sve posouzeni take sdelilo LAA. Dalsi vyvoj jiz nebyl v moci predsednictva Svazu PG...probehlo to pak trosku jinak, nez si predsednictvo predstavovalo, takze jednoznacny oficialni vystup z toho proste nevznikl, takze jednoduse nebylo co zverejnovat (a vzhledem k tomu, jak je to osemetna problematika, chapu, proc se to vyvijelo "jinak").

    Jakym zpusobem se posuzovalo, to je uvedeno v tom "Vyjadreni". Vystupem z jednani bylo posouzeni situace pro kazdy bod formulare pro hodnoceni vzniku st. plochy, pro jednu i druhou variantu. Hlavni vyjadreni od predsednictva bylo, ze obe varianty by rozsirily moznosti pro PG letani na Javorovem.

  • 108 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 02.11.2012 * 07:35

    Aha, ten bod jedna se týkal jiných orgánů, už mi to došlo.

    To své posouzení Svaz sdělil LAA v důvěrném režimu, nebo je možné, aby tento text byl k dispozici členům Svazu? Tohle je totiž pro mě ten zásadní bod - jak se k tomu postavili ti, kteří jednají i mým jménem.

    Tady si opravdu nemyslím, že "nebylo co zveřejňovat". Prostě bych rád, abyste vyvěsili přesně to, co jste poslali LAA.

    Že se to dál pytlíkovalo (i předtím) mezi účastníky, je jisté a radši ani nedomýšlím celou tu množinu různých zájmů, vlivů a motivací..

  • 109 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: zavin (+2) (-1) | Zasláno: 05.11.2012 * 11:21

    na svazových stránkách jsou nějaké nové informace + celé hodnocení ploch ..

  • 110 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: Dargo (+0) (-1) | Zasláno: 17.03.2013 * 16:14

    Nevite nejake novinky, jestli si letos zaletame na novy smer ???

  • 111 RE: Javorový - petice za SZ start
    Autor: omiros (+0) (-0) | Zasláno: 23.04.2013 * 06:26
Přidávat příspěvky k tomuto tématu mohou pouze přihlášení uživatelé.





Sekce PGwebu: