FÓRUM PGweb


[Téma] Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?

Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 21.02.2011 * 21:45
33 příspěvků
shlédnutí: 3368
  • 1 RE: Video : Axis Comet - high performance EN-B - výkonné křídlo pro rekreační piloty
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 21.02.2011 * 19:21

    Ze zvědavosti jsem zašel k axisu na web a nějak jsem nebyl schopen najít ceník. Mají tam prodejce z celé Evropy, ale od nás nikoho .. co jsem přehlédl?

  • 2 RE: Video : Axis Comet - high performance EN-B - výkonné křídlo pro rekreační piloty
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 21.02.2011 * 20:46

    Axisweb je jeste stale ve vyvoji. S dotazem na aktualni cenu se obrat primo na Axis.

  • 3 RE: Video : Axis Comet - high performance EN-B - výkonné křídlo pro rekreační piloty
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 21.02.2011 * 20:53

    ani jedno bych osobne asi na webu producenta padaku automaticky necekal...alespon to tedy na webech ceskych producentu obvykle nebyva, co tak koukam:)

  • 4 ceny na webu
    Autor: wolf_pg (+0) (-3) | Zasláno: 21.02.2011 * 21:23

    ano.... je to u českých výrobců nezvyklé. stejně jako u většiny jejich prodejců. asi to odráží jejich vztah k zákazníkům. ;-).

  • 5 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 21.02.2011 * 21:58

    Pokud nepritomnost ceniku na webu vyrobce odrazi vztah k zakaznikum /predpokladam zes to myslel negativne/, pak nekolik namatkou vybranych PG firem ze sveta na sve zakaznika kupodivu kasle uplne stejne.

    Zrejme z toho plyne ze jedine wolf je serioznim prodejcem se vzornym pristupem ke svym zakaznikum;-)

  • 6 scorpi »PM | Zasláno: 21.02.2011 * 21:58
    Autor: wolf_pg (+0) (-3) | Zasláno: 21.02.2011 * 22:35

    ...prosím, zkus si přečíst můj příspěvek. možná asi více jak jednou. a nepodsouvej mi to, co jsem tam nenapsal.

  • 7 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: Hanz (+33) (-2) | Zasláno: 21.02.2011 * 22:38

    Kdybych chtěl říct něco jízlivého, tak bych řekl, že se tu dokonce vyskytují i "prodejci", co mají na stránkách zboží i s cenami, ale když od nich člověk chce něco koupit, tak to prostě nejde a nejde.. ale ještě že nic takového říct nechci, to by si Wolf nezasloužil.. ;-)

    ..pochopitelně to byl fór, Wolf si to zaslouží.. ;-)

  • 8 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 21.02.2011 * 22:47

    Neboj, precetl jsem si ho pozorne. A bylo to mineno jako takova lehka narazka na tvuj lehce nejednoznacny a pritom lehce sugestivni styl vyjadrovani.

  • 9 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 21.02.2011 * 22:48

    Wolfe a co ti Scorpi podsunul? Ctu to furt dokola a jedine co vidim je, ze jsi to tam fakt tak napsal...

  • 10 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: pyro (+14) (-1) | Zasláno: 21.02.2011 * 23:12

    Jestlipak ta absence ceníků nemůže být způsobena tím, že prodejci netráví čas sezením doma na pr..li a čekáním na objednávky, ale kolem paraglidingu taky něco fyzicky dělají (mají školy, dělají zájezdy, aktivně lítají). Tím by mohli mít kolem sebe okruh svých spřízněných "oveček", které když po něčem hrozně moc ztouží, tak obětují čas na mail, nebo deset kaček na telefon a ze svého guru nějakou tu cenu a popřípadě i sympatickou slevičku dostanou. Ale to je jenom taková úvaha ;)

  • 11 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 22.02.2011 * 08:28

    Mě skutečně nenapadlo, že by tohle mohl být kýžený stav a myslel jsem, že jsem přehlédl nějaký důležitý link. Nic víc v tom dotazu nebylo :-)

    Ale když už se z toho stalo samostatné vlákno, tak si myslím, že u konfekčního zboží (tj.nedělá se na konkrétní objednávku a neupravuje se podle specifických požadavků) je lepší pro obě strany když je možnost zjistit jak technické specifikace, tak cenu a další podmínky. Pokud neprodává přímo výrobce, tak by mohl mít odkazy na svoje prodejce.

    Ale obsah stránek je čistě jeho věc, když tam nebude vůbec nic, je to jeho svaté právo to tak mít...

  • 12 4all
    Autor: wolf_pg (+0) (-3) | Zasláno: 22.02.2011 * 09:52

    pomiňme tu drobnost, že ze zákona by každé prodávané zboží mělo být u prodejce označeno cenou. :-P

    výrobc v zahraničí obvykle koncovým zákazníkům neprodávají. pokud ano, mají obvykle e-shopy. s cenami. odhadl bych poměr ceny neceny 50/50. seznam distributorů, i v zemi výrobce, uveřejněný mají. distributoři mají většinou, asi 2/3 z nich, ceny zveřejněné.

    poznámka: někteří zahraniční výrobci si přímo vymiňují nezveřejňování cen - důvodem je rozdílná cenová politika na jednotlivém území.

    v česku: výrobci se většinou tváří, že neprodávají koncovým zákazníkům.seznam distributorů u nich zpravidla naleznete - tedy těch zahraničních. ceny zboží naleznete u zhruba jedné poloviny z nich.

    co je lepší a co komu vyhovuje - to ať si rozmyslí každý ze zákazníků, který má možnost výběru.

    ad W-G: ano, nemám PG školu, neorganizuji zájezdy. splňuji veškeré mně známé podmínky pro prodej PG techniky. nutím někoho aby kupoval ode mně ;-)?

  • 13 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: Hanz (+33) (-2) | Zasláno: 22.02.2011 * 10:44

    Drobná technická poznámka: Z pohledu zákona musí být zboží označeno cenou pokud ho prodáváš v obchodě. Ne každý web výrobce je současně obchodem. :-)

  • 14 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 22.02.2011 * 11:04

    Ja to vedel - wolf je nejserioznejsi prodejce u nas!;-D Zkratka jasny vzkaz zakaznikum - kupujte jedine u wolfa, protoze on splnuje vsechny zakonne podminky pro prodej PG techniky! Vsichni ostatni nasi vyrobci a prodejci jsou prece v podstate bridilove, ze ano.

  • 15 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 22.02.2011 * 11:33

    Ach jo, ja se snad vubec poprve budu muset zastat wolfa.

    Kdybych si kupoval padak tak bych taky mel radsi prehled a jasnej cenik od vsech, ale bohuzel to tak nefunguje. Ceny jsou vice ci mene smluvni asi vsude, Wolfa nevyjimaje. Odvahu zverejnit cenik aspon pres stranky dealeru maji jen dva z tech ctyr velkych ceskych vyrobcu.

    Vyzneni tohoto vlakna mi prijde takove pokroucene, protoze tu diskutujou dva relativne zacatecnici, jeden dealer a tri piloti, kteri maji vyrobce sveho pristiho padaku uz jasne vybraneho, jsou si jisti ze jim da nejakou tu slevicku aby se dostali na cenu stejnou nebo nizsi nez (rozumna) konkurence (tedy pokud nedostanou padak rovnou zadarmo).

    Kdybych ted zacal litat, kydyby me neukecal muj instruktor a premyslel bych kam investovat svych tezce vydelanych 50 tisic, asi bych to fakt citil jinak nez vsichni ti anti-wolfisti vyse a za jasne dane ceny od vsech bych byl asi rad.

    No ale je to jenom muj nazor, samozrejme je na vyrobcich jakou strategii uplatni pro prodej svych padaku. Jen mi prijde divny, tuhle strategii (evidentne vyhodnou pro vyrobce) hajit ze strany kupujicich.

  • 16 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 22.02.2011 * 11:52

    No ja bych v prvni rade odlisoval VYROBCE a DEALERY ktere se tu tak nejak volne michaji. Na strankach vyrobce bych cenik opravdu neocekaval, a to bez ohledu na to jestli je cesky nebo zahranicni, maly nebo velky.

    U dealera zalezi na tom, jestli ma na webu obchod - pokud ano, tak cenik ocekavam. Kdyz Petre pises ze "Odvahu zverejnit cenik aspon pres stranky dealeru maji jen dva z tech ctyr velkych ceskych vyrobcu." tak mi to prijde trochu zavadejici, protoze u dealeru tech zbylych dvou jsem zadny e-shop nevidel (porad mluvi o cesku a nevylucuju ze jsem neco prehlid, ale opravdu nyni o zadnem nevim). Ceny MACu neznam, ceny AXISu jo a popravde si myslim, ze to opravdu neni o chybejici odvaze, ale pouze jen o tom prodejci, ktery uzna za vhodne ze bude prodavat prostrednictvim eshopu.

    Jinak abych byl co se tyce wolfa konstruktivnejsi - "výrobci se většinou tváří, že neprodávají koncovým zákazníkům" tak tohle tvareni se popravde nikde nevidim. Je pravda, ze na prvni pohled neni poznat, ze firmy PRODAVAJI padaky zakaznikum, ale to prece neznamena opak!

  • 17 scorpi »PM | Zasláno: 22.02.2011 * 11:52
    Autor: wolf_pg (+0) (-3) | Zasláno: 22.02.2011 * 12:28

    bohužel tvoje dělení není.... řekněme přesné ;-).

    na pg trhu v česku máme toho času:

    VÝROBCE: zajišťují vývoj; certifikace; výrobu; technické kontroly; opravy;prodej - buď přímo, nebo přes dealery.

    DOVOZCE: zajišťují dovoz, technické kontroly; opravy; prodej - buď přímo, nebo přes dealery.

    DEALERY: zajišťují prodej, mohou vypomáhat prvním 2 kategoriím s opravami.

    osobně si myslím, že tohle dělení je vcelku a jedno: buď je zákazník spokojený.... nebo není.

  • 18 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 22.02.2011 * 12:41

    Deleni se tykalo situace domacich vyrobku pro domaci trh - z kontextu diskuse...

  • 19 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 22.02.2011 * 12:49

    Scorpi tak si to sluvko "odvaha" nahrad nejakym vhodnejsim, kdyz te to tak nadzvedava :). Pointa meho prispevku bylo konstatovani faktu, ze cenik od macu a axisu proste na netu dostupny neni a ze kdybych si vybiral (a treba nejsem sam), tak bych verejnou dostupnost aktualniho ceniku ocenil :)

  • 20 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: ondrap (+79) (-15) | Zasláno: 22.02.2011 * 13:03

    Ale no tak - drtivá většina firem, které neprodávají nějakému většímu počtu zákazníků, kde diferenciace (tím je míněno např. i značka) produktu umožňuje poměrně efektivní cenovou diskriminaci (aka smluvní ceny), ceny obecně nezveřejňují. O vztahu k zákazníkům to naprosto nic nevypovídá.

    Ono by to pro ně znamenalo, že by museli zveřejňovat "maximální" ceny; jenomže pak by se vystavovali tomu, že při porovnávání už zákazník nezavolá, jestli by třeba nedostal slevu. Nakonec - to je takový problém zavolat? Většina z nás přece plnoletá je :)

  • 21 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: zdenka (+24) (-3) | Zasláno: 22.02.2011 * 13:04

    Rozil mezi vyrobcem a dealerem je obrovsky. Vyrobce musi podporovat VSECHNY dealery ze vsech zemi at maji podminky libovolne ruzne. Delaer si hlida jen ten svuj maly rybnicek a sve zisky, pozice vyrobce v jinych statech ho nezajima...

    Kdyz se podivate na stranky nejakeho vyrobce napr. elektroniky tak tam take ceny bud nema a nebo o dost vyssi nez je bezna maloobchodni cena. Tu druhou strategii zkousel sveho casu MAC a ty nadsazene ceny nepusobily na ceske zajemce moc dobre.

    Proste vyrobce nemuze na svem webu zverejnit cenu produktu nizsi nez jakou je schopen poskytnot zahranicni dealer. Neni to ani slusne vuci tomu dealerovi, ani rozumne z hlediska firmy. Mistni dealer musi vyrobek zavest, zajistit legislativne, zajistit servis, reklamu. Aby se mu to vyplatilo musi mit marzi takovou aby moh rozumne zit. A naklady na "rozumny zivot" jsou jine ve svycarsku a u nas. A to nemluvim o statech kde je zivot jeste levnesi nez u nas.

    Kdyz se podivam na stranky dodavatele PK naseho "nejlepsiho ceskeho prodejce" tak ten na svych strankach take ceny nema. A kdyz se podivam na par dealeru z dodavetelovy rodne zeme tak dokonce ani ti cenu pk na svych strankach nemaji. Procpak? Maly cesky (byt nejlepsi :-) dealer si muze napsat na web co chce - i kdyby zacal pretahovat klienty dealerum ze statu kde je marze o dost vetsi, tak spatne svetlo nepadne na vyrobce a tim padem to nenarusi vztahy mezi okradanym dealerem a vyrobcem. Vyrobce sam si to ale dovolit nemuze.

    Je fajn, ze mame v CR hned nekolik uspesnych zahranicnich vyrobcu, ale ma to holt i stinne stranky. Gradient mel treba hodne dlouho jina jmena padaku pro CR a svet - streama v zahranici nikdo neznal a tim padem nechtel koupit (nemluve o legislative).

  • 22 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: zdenka (+24) (-3) | Zasláno: 22.02.2011 * 13:07

    hmmm.. tak vidim ze to slo rict o dost strucneji.

  • 23 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 22.02.2011 * 13:20

    petre, ty ceny ktere ale na webu vidis nejsou striktne receno ceny Gradientu a Sky, ale ceny jejich dealeru (to ze se pravdepodobne jedna o ceny domluvene tak aby zverejnene maloobchodni ceny byly pro vsechny stejne, je uz jina vec).

  • 24 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: Slivka (+6) (-27) | Zasláno: 22.02.2011 * 15:08

    a stačilo by tak málo, třeba kdyby výrobce na svých stránkach napsal: doporučená cena pro ČR .....,-Kč,

    - pro kupujíci by to bylo informačně dostačující

    - výrobci s prodejci mají smlouvy, dohody.......

    - ale je to jako většinou a souvisí to z dnešní dobou, bylo by to moc jednoduché.........

    - a souhlasím s Wolfem a divím se, proč si nás výrobce víc neváží, vždyť jsme to my kdo to kupuje.........., ale nemusíme

  • 25 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: zdenka (+24) (-3) | Zasláno: 22.02.2011 * 15:32

    Pokud to, ze mas padak za vyrazne nizsi cenu nez je cena odpovidajciho produktu v zahranici povazujez za vyraz neucty, pak si nas asi fakt nevazej :-)

    Ale osobne mi spis prijde ze neucta k domacimu trhu vypada tak, ze vyrobce nasadi v kraji s mensi kupni silou cenu srovnatelnou s financne silnejsim zahranicim, tu si napise na web a striktne se ji drzi...

  • 26 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 22.02.2011 * 16:01

    Poměrně často jsou v ČR k vidění ceny vyšší než např. v Německu za IDENTICKÉ zboží. (nemyslím teď padáky, tam právě přehled o cenách nemám). Jak je vidět, ani tato nejšílenější kombinace ceny vs příjem nezpůsobila revoluci, tak se nebojím, že by armáda Švýcarů zahazovala svoje stávající padáky Advance a houfem se hrnula do Brna.

    Když to beru z pohledu potenciálního zákazníka a kliknu si na web axisu, tak bych čekal buď ceník nebo odkaz na prodejce a ceníky na jejich stránkách.

    Že nebudou ceny stejné, je věc každého prodejce, v tomto je kromě cigaret u nás relativní svoboda.

    Jak tady někdo radil, můžu samozřejmě do každé fabriky zavolat a nechat si cenu říct ústně od toho, kdo mi telefon zvedne. Nebo taky ne, třeba je cena tajná a tazatel musí být dobře prověřený, aby takovou informaci mohl dostat.

    Že je tato praxe ustálená a mezi lidmi zažitá jsem netušil. Zatím jsem sledoval spíš inzeráty a nevím co mě to napadlo pomyslet na možnost koupě fungl nového kusu, jestli bych na to měl. Asi ne.

  • 27 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: zdenka (+24) (-3) | Zasláno: 22.02.2011 * 16:29

    Nejde o zakazniky advance prechazejci na axis, ale o svycarske zakazniky axis a mistniho dealera axis. Mistni dealer udelal doma firme jmeno, vyridil legislativu, investoval do reklamy, zajistuje servis, ale marzi z prodeje padaku ma dostat primo vyrobce?

    A nebo ma axis 10x tydne vysvetlovat potencialnim zajemcum ze svycar, ze ta cena na webu neni pro ne, ale jen pro cechy?

    Netvrdim ze je to spravne, ale minimalne je to pochopitelne a na miste ceskych vyrobcu bych se nejspis zachovaa podobne.

  • 28 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: zdenka (+24) (-3) | Zasláno: 22.02.2011 * 16:36

    Proste nejake problemy nemaji reseni dobre pro vsechny, ale jen reseni spatne a nebo jeste horsi.

    A to ze se tu Wolf, ktery takovy problem nema a nikdy mit nebude vozi po tech co to resit musi povazuju za ubohost.

  • 29 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: ondrap (+79) (-15) | Zasláno: 22.02.2011 * 17:48

    Ano, zrovna dneska jsem četl na ihned, že se to nějak obrátilo, a hned jsou auta u nás levnější než v zahraničí.

    Tak jinak - odvětví, kde je poměrně vysoký podíl fixních nákladů (vývoj, určitá charakteristika segmentu trhu ve vztahu k marketingu a značkám) se snaží fungovat systémem "co zákazník snese". Způsobů, jak toho dosáhnout je více - osobní vyjednávání, cena dohodou, diferenciace produktu. Např. HP snad kdysi vyráběl dvě téměř identické tiskárny, jedna měla uměle zpomalený tisk (dokonce její výrobní náklady snad byly vyšší). Tu rychlou samozřejmě prodával za strašné peníze.

    Na otázku jestli je to dobře asi tak: cenová diskriminace umožňuje někdy výrobci mít vyšší zisk, než pokud by cenovou diskriminaci neprováděl. Protože tu máme konkurenci, tak ten zisk nebude nějak moc "nenormální". Pokud bys donutil výrobce, aby měli "jednu cenu", pak by "nižší zisk" znamenal to, že by výrobce buď zbankrotoval nebo šel dělat něco jiného (a zbylí výrobci by mohli zvýšit cenu).

    Výrobce nebude zveřejňovat doporučenou cenu, protože jeho doporučení je "prodej za tolik, kolik zákazník snese". Jako analogie - enterprise IT firmy ceník zveřejňují, ale za ceníkové ceny prakticky nikdo nekupuje. A každý zákazník to ví.... a jak je vidět, Pavle, ne každý zákazník kupující PG to ví, tudíž buď rád, že tě PG firmy nechtějí uvádět v omyl :)

  • 30 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: ludek (+13) (-4) | Zasláno: 22.02.2011 * 18:06

    Myslím si, že na řešení už nebudeme muset až tak dlouho čekat..... Pamatuju období, kdy nový padák v zahraničí stál 120tis.Kč, a stejný, rok lítaný se dal koupit za cca 25 tis. Nový padák v ČR by byl dražší, než rok lítaný z Rakouska. (se servisem v ČR)

    Naproti tomu v ČR se nový padák nechal pořídit za 45 tis, ale rok starý od českého výrobce v super stavu třeba za 35. Uplně jiný poměr u nás a v Rakousku, nebo i jinde. Dnes je v tomto vidět jasný posun - Český výrobce si i na českém trhu už říká o vyšší částky a kdo nemá na nové křídlo, už má mnoho možností koupit výrazně levněji starší, než to bylo v minulosti.

    Ale se vztahem výrobce x zákazník to nemá nic společného, je to obchodní politika. I tak se našli lidi, kteří využívali kontakty a nakupovali za české ceny a prodávali kousek za hranicemi za exportní ceny. Pak k tomu přibylo opatření, že český výrobce si lustroval kupujícího, jestli to není spekulant,..... i já jsem byl jednou lustrovaný, když jsem kupoval padák od výrobce, a ne přes dealera. :-) Pro rozvoj českého PG lítání bude stále důležitější dostupnost těch lehce lítaných padáků pro začínající piloty a cena nových bude postupně dohánět ty "světové" ceny.

    Pro porovnání: v mém oboru máme všichni s našimi konkurenty vyvěšené na webu základní ceníky a všechny jsou + - stejné, takže zákazník, který si myslí, že zaslouží slevu si ji stejně musí nechat spočítat. Info na webu mu nepomůže rozhodnout podle ceny, stejně jako u našich PG výrobců.

    Doufám, že to nebylo moc dlouhé a moc nudné... :-)

  • 31 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 22.02.2011 * 19:20

    Je tu někdo kdo kupoval padák podle ceny? Nebo znáte někoho ze svého okolí, kdo kupoval padák podle ceny?

  • 32 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 22.02.2011 * 19:37

    Ja myslim ze urcite kazdej kdo kupuje litany kridlo to dela kvuli cene ;). A kdybych byl ja ted v situaci ze bych si mel koupit nejaky kridlo, tak bych si asi nekoupil Boomerang8 prave kvuli cene. Mozna sem socka, ale ja se teda podle ceny rozhoduju ;)

  • 33 RE: Mají mít české PG firmy na webu seznam domácích prodejců a ceník?
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 22.02.2011 * 20:34

    Já mám právě pocit, že většina lidí kupuje padák podle toho na čem lítali ve škole, nebo na čem lítají lidi kolem a tím pádem se dostanou i k cenám od dealera(většinou škola, kde se učil lítat) Taky jsem socka, takže bych kupoval starší padák, tak mě bude zajímat spíš cena v inzerátech než cena na stránkách výrobce.

    Ale asi je to jen muj pocit :)

Přidávat příspěvky k tomuto tématu mohou pouze přihlášení uživatelé.





Sekce PGwebu: