FÓRUM PGweb


[Téma] doklady na ground handling aneb kiting?

doklady na ground handling aneb kiting?
Autor: tomasz13 (+5) (-1) | Zasláno: 28.09.2014 * 23:08

Ahoj,

Začal som chodiť na kurz paraglidingu, ale preto lebo na kurz sa nedostanem každý víkend som si kúpil vyradené krídlo, aby som si netrénoval štartovacie techniky a zdvíhanie.

Cez víkend som vyšiel na rolu trošku trénovať, ale po hodine prišiel "Múdry" poľovník, že im tu straším zver, a či mám povolenie od majiteľa pôdy a od poľovníkov...

Keď mi majiteľ dovolí, môžu má poľovníci (alebo niekto iný) poslať preč?

Keď na mna pošlú policajtov, musím mať doklady, technicky preukaz atď... aj keď nelietam s tým padákom (podstate je to taký maličký kopec že sa z toho bez motora nedá odštartovať).

28 příspěvků
shlédnutí: 6091
  • 1 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: dmb77 (+18) (-16) | Zasláno: 29.09.2014 * 09:38

    Tady je info s podobnou tematikou: http://www.paragliding-4u.cz/news/mlada-paraglidistka/

    Vzpominam na casy, kdyz jsem jeste nemel papiry a chodil jsem trenovat na rovne pole, prisel vetsi poryv vetru, prizvedlo mne to asi do dvou metru v okamziku kdy jsem ero nemel uplne nad hlavou a v kyvu jsem sel po hlave na zem, helma pobrala naraz do hlavy, ale krk s ramenem mne bolel jeste dva tydny pote. Nikdy nevis, co se muze stat a kdyz se neco stane, tak zakony na tve strane nebudou.

  • 2 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: tomasz13 (+5) (-1) | Zasláno: 29.09.2014 * 13:42

    OK, ja to berem, a mas pravdu vtom ze nie je to bezbolestny sport a skryva vsebe aj nebezpecne prvky a momenty, hlavne na zaciatku. Viem ze treba brat vazne niektore (alebo skor vsetky) pravidla paraglidingu, ale hlavne...

    1. nikdy nechod na kopec sam!

    2. nepodcenuj silu vetra...

    3. aj pri trenovani pouzivaj bezpecnostne prvky.

    zatial mam za sebou len par preletov z nizkeho kopca (par desiatok metrou nad zemou a max 1 km do dialky) sice s instruktazou cez radio. Viem ze to je "nic moc", ale kazdy musi nekde zacat. Tie zakladne veci uz mam nastudovane, Ale ako to aj ten najlepsi profesional dosvaci, dobry "ground handling" je zaklad dobreho startu, a dobra technika sa da dosiahnut len nekonecnim treningom.

    Cize otazka je takato:

    Moze ma niekto (polovnik) odohnat z miesta, alebo (policajt) pokutovat za pozemne cvicenie s PG padakom, ked nemam ziadne "letecke" doklady, majitel pody dovoli cvicenie, a nevedia dokazat (fotka, videozaznam) ze som lietal alebo som sa odlepil od zeme?

  • 3 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: jan.pa (+9) (-4) | Zasláno: 29.09.2014 * 13:57

    Ahoj, zřejmě jsi pořád nepochopil podstatu věci, nejde o to zda tě někdo chytí či nikoli. Ale samostudium paraglidingu vede jedině k vážným úrazům! Navíc můžeš zranit i někoho ve svém okolí a způsobit někomu škody na majetku. Vřele ti doporučuji využít služeb některé z paraglidingových škol, kde s tebou vše náležitě nacvičí a zlegalizují tvojí činnost.

  • 4 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: tomasz13 (+5) (-1) | Zasláno: 29.09.2014 * 16:25

    Podstatu veci som pochopil :), a pochopil som aj to že ako samouk sa daľeko nedostanem... Preto som sa aj prihlásil do školy paraglidingu.

    Ohľadom na to že som z južného slovenska (Štúrovo), pre mna sú bližšie maďarské kopce, takže som si vybral skolu flyaway.hu (podla všetkého najprestiznejsiu v maďarsku) v Budapesti.

    U nich je to tak, že zaplatíš "členské" a más na to cely rok aby si sa dopracoval k pilotnému preukazu "pilot PK-A". Výcvik sa koná každý víkend (sobota, nedela) alebo ked je o to záujem (min 5 osôb) tak aj cez týždeň, podla dohody. Toľko krát prídeš, kolkokrat nájdeš na to cas. Za nepriaznivého počasia preberáme teóriu. Výhodné pre mna je aj to, ze nemusím brať týždeň dovolenky, a snažiť sa všetko zvládnuť za 7 dni (podla mojich skusenosti týždeň na to nestačí). Ja už tam chodím od 1.augusta, odvtedy sa nám 9 krat vydalo počasie praktické cvičenie. 4x som "letel" (par metrov nad zemou). Na vysoký štart nás pustia len vtedy ked napíšeme skúšky z teórie (a hlavne ked to oni uznajú za vhodne). Ja som este tu teóriu nezapísal. "Nevýhoda" je asi to ze nerozdávajú až tak ľahko tie licencie (ale z druhého hľadiska je to predsa len výhoda). Takzvane "ground hadling" alebo "kiting", a štartovacie techniky berú dosť vážne a pristne, preto 3/4 dna spočíva v tom ze "pustame PG šarkana". Je to asi preto lebo maďarské vysoké štartovacie plochy sú malé ako vreckovka, obkliestene so stromami. V tejto skole spomínajú stále ze neexistuje taký profesionál ktorý by sa uz nevedel zlepšovať v zrucnosti na zemi.

    Preto, z tohto dôvodu som zohnal staré krídlo, aby som sa vedel zlepšovať. Vela krát mi to časovo nevyda, aby som odcestoval na cely den do Budapešti (tam aj spät 150km) ale mal by som par hodín doma ponaťahovať krídlo.

    Lietať naozaj nechcem s týmto krídlom, ani teraz, ani neskor. Na lietanie si nájdem poriadny kopec alebo horu a pôjdem tam spolu s ostatnými paraglajdistami, na chrbte s certifikovanim vystrojom, s vedomostamy a s dokladmy o sposobilosti.

    cize približne toľkoto je úvod do "story", ostatne, a otázku (na ktoru som stale nedostal odpoved) som napísal v príspevku a v 2. komente.

    Nechcem robiť žiadne samostudium alebo krkolomne pokusi, chcem len nezacvičovať ako domacu ulohu, to co nacvičujem podstate aj na kurze sam, lebo ani tam nás inštruktor nedrží za golier, len sa vyjadruje ze co som zase pokazil, kde som robil chybu.

    Tieto veci uz viem, viem bezpečne prerušiť štart, viem ktorá "šnúra" na co slúži, co sa stane ked to potiahnem, ale potrebujem si to dostať "pod kožu", a aby som nepremárnil drahé sekundy s tým ze QA co teraz mam potiahnuť, na ktorú stranu mam pritancovať, korím smerom mam utekať... to musím mat v krvy nie v mozgu.

  • 5 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: dmb77 (+18) (-16) | Zasláno: 29.09.2014 * 17:21

    V Cechach te podle tohoto: http://www.svazpg.cz/fond-podpory-startovist-paragliding/podpora-startovist-uzitecne-odkazy muze vyhnat jen majitel pozemku, nebo mestsky urad. Otazka je, jak by to posuzovala policie, pokud bys nemel veskere doklady. Podle zdraveho rozumu pro mne groundhandling a poskakovani u zeme neni letem, ale jak se k tomu stavi zakony a kde je ta hranice co uz za let povazovat, je otazkou spis pro nejakeho pravnika. Jestli potrebujes papiry uz jen k tomu, aby ses pripnul do sedacky, nebo az k tomu kdyz hodis ero nad hlavu, nebo az k tomu, kdy se odlepis nohama od zeme po nejakou dobu, ktera se uz neda nazvat skokem. Nevim...

  • 6 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: dmb77 (+18) (-16) | Zasláno: 29.09.2014 * 17:46

    Jeste mne napada, na kiting nejsou potreba papiry a pritom se pri nem da nejen poskakovat, ale i letet. Od kdy je to paragliding a od kdy kiting, co to urcuje? Velikost kridla, zpusob zaveseni pod nim?

    - je tohle paragliding, nebo kiting? Co je legalni? Kdyz se da letat s kitem, proc by se nedalo kitovat s pg kridlem? Mozna se tu rozvine jeste zajimava diskuze, samotneho by mne zajimalo jak to je s legalitou ruznych cinnosti spojenych s pg a kitovanim.

  • 7 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: stroupek (+4) (-0) | Zasláno: 29.09.2014 * 20:08

    Při cvičení s padákovým křídlem vůbec nejde o to, zda provádíš pozemní výcvik, nebo letíš.V zásadě pokud jde o sportovní létací zařízení, teda náš paraglidingový padák, vztahuje se na něj zákon o civilním letectví 49/1997 Sb.a ten v § 84c říká, že řídit SLZ smí jen pilot, který je držitelem platného oprávnění, nebo žák ve výcviku podle schválené výcvikové osnovy (tedy volně reprodukováno) to znamená, že vůbec nesmíš dělat nic spojeného s létáním se sportovním létacím zařízením. Vůbec nezáleží na tom kde to provozuješ. Doma si můžeš padák rozbalit a poskládat a to je tak asi všechno, jakékoli cvičení je už součástí předletové přípravy a to nesmíš. Kite není SLZ a tak si s ním můžeš dělat co chceš, pokud vím tak na to žádné oprávnění nepotřebuješ. Když tě kite zatáhne pod kola traktoru, tak se budeš s traktoristou dohadovat, zda tě viděl a mohl zastavit a tak. Když to samo udělá padáček a ty nebudeš mít piloťák, tak nejen, že jsi to zavinil, ale navíc ti napaří přestupek podle § 92 (1) l). Jo a s lyžemi se dají dělat mnohem větší skoky než s kitem a taky to není SLZ a nepotřebuje piloťák :-). Chloupek

    Ovšem kontrolovat tě s padákem může policie, nebo osoba pověřená Ministerstev dopravy, respektive jeho UCL, pak do jisté míry majitelé a správci pozemků. Myslivci v žádnémm případě. Ale podotýkám, že to platí v Čechách a na Moravě.

  • 8 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: BorisK (+38) (-5) | Zasláno: 29.09.2014 * 22:04

    Mě zaujal ten způsob výcviku v Maďarsku. Když to shrnu, tak celá sezóna v prd... a ty jsi 4x letěl pár metrů nad zemí. To bych já hodnotil jako totální průšvih!!!

    Chápu, že se to snažíš sám nějak dohnat, ale osobně bych tomu opravdu raději věnoval jeden intenzivní týden, získal piloťák a kvalitní základ a pak už to měl ve vlastních rukou.

  • 9 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: anton (+72) (-36) | Zasláno: 29.09.2014 * 22:18

    Už chápu, proč mají na Slovensku tak dojebaný vzdušný prostor. :)

  • 10 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 30.09.2014 * 10:28

    Moze ma niekto (polovnik) odohnat z miesta, alebo (policajt) pokutovat za pozemne cvicenie s PG padakom, ked nemam ziadne "letecke" doklady, majitel pody dovoli cvicenie, a nevedia dokazat (fotka, videozaznam) ze som lietal alebo som sa odlepil od zeme?

    Za toto tě nikdo postihnout nemůže. Dokud nepoletíš bez papírů, neděláš nic proti zákonu.

  • 11 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: tomasz13 (+5) (-1) | Zasláno: 30.09.2014 * 14:41

    dmb77, Clouseau a hlavne stroupek, dik za kvalitny príspevok, na takéto niečo som bol zvedavý.

    podla mojej logiky si myslim ze lietanie sa rata od momentu ked sa moje nohy nedotykaju zeme, a diskutabilne by mohlo byt, az ked sa uz nedotykaju, tak ci je to velky skok alebo kratky let... :D

    Ale aj to pchopim ze logika a pravo nechodi ruka v ruke...

    @anton: nechápem co tým myslíš... :( Prečo?

    @BorisK: neviem ako v CZ ale tu v SK a v HU bolo toto leto dosť "onicom" z hľadiska počasia, bud pršalo, alebo bol mokrý terén, poprípade žiadny alebo priliz silný vietor. Cize viac krát sa stalo ze som išiel ze poskáčem trosku, ale počasie nás hnal do teórie.

    Tento spôsob výcviku ani v HU nie je štandardom, väčšinou aj tam robia intenzívnu "pasovú výrobu". Aj u flyaway je taka možnost ze si vyberiem intenzivku, vkuse 7 dni zasebou (ked sa pozbierame piati). Ale u nich je velmy mala pravdepodobnosť ze za 7 dni niekto dostane pilotak. Tak hovoria, ze ano existujú ľudia s takými nadstandartnymi schodnosťami, ktorym vedia naucit aj teoriu aj prax lietania za 7 dni tak aby ich pustili s cistym svedomim samostatne lietat, ale podla ich skusenosti 98% pilotov to nezvládne, potrebujú dlhší cas. Ja za 9 dni som dosiahol toľko koľko som dosiahol, podla mna ani na intenzivke by som nedosiahol viac... :( možno ze som mantavy.

    Hlavne preto sa mi paci prístup tejto školy, lebo cítim to ze berú to vážne, dajú mi dosť času. Skupinka žiakov sa drzi spolu, a inštruktori sú stále v dosahu, a po dosiahnutí pilotného preukazu (ale aj pred tým), robia všelijaké zorganizované výlety a teambildingy. Cize ja som snimi úplne spokojný, a neľutujem ze som si ich vybral.

    Je to pravda ze mohol som vybrat takú skolu ktorá mi záručne po týždni dá pilotak, staci len aby som zaplatil 200-300eur, ale po ukončení by sa zo mna stal pilot "samouk" s povrchovymi vedomostami, bez podpory a bez komplicov.

    Uz som to par krat zbadal na kopci, ze síce som zatiaľ malo nalietal, ale šikovnejšie ovládam štartovacie techniky a krajšie riadim ero na zemi ako niektorý s pilotným preukazom.

    Asi ty to chapes zle. :) Lebo nechápes to ze ja sa nesnažím nic nejak doháňať... ale ja sa chcem zlepšovať v tom co je dôležité a zároveň aj zábavné, lebo dá sa pohrať s krídlom aj na zemi ked más par hodín času, a je priaznivý vetrík. A práve z toho dôvodu, lebo teraz uz začnem aktívne lietať, tak na "ground handling" nebude toľko času na kurze. Musím nazbierat minimum 40 vysokych štartov aby som mal aspoň možnosť pristúpiť na praktickú skúšku, ktorá spočíva v tom ze absolvuješ samostatne bez rádiového navádzania, bezchybne 10 štartov a pristátí. Ked dodrbes 10. tak counter sa resetne a rátajú ti od znova :). Tato skola takto zaručuje ze ked sa o rok stretneme u vás na Beskydoch, tak nebudeš na mna nadávať ze kto je ten KK ktorý tam lieta a bezhlavo a ohrozuje každého okolo seba na zemi aj vo vzduchu, "Bud vyhral vodičak na lotérii alebo ze by robil rýchlokurz!?" :D

  • 12 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: Spy.Dr (+24) (-1) | Zasláno: 30.09.2014 * 22:29

    Tome: chvíli to čtu, a nechtěl jsem se zapojovat, ale nakonec taky trochu napíšu, nakonec ale asi nic převratnýho.

    Pokud tě zajímá čistě legislativní záležitost, tak je to cca asi jako s autem, buď máš papíry, a nebo jsi pod dohledem instruktora, cokoliv jinýho je "mimo zákon". Pokud se rozhodněš i tak něco zkoušet a něco se po..., tak máš problém, nejvíc ve chvíli, kdybys někomu ublížil, nebo způsobil škodu. Legislativně máš v rukou něco, na co musíš mít oprávnění, a je jedno je-li to auto, zbraň, nebo padák. Samozřejmě nejspíš si ubližíš spíš sám, ale tohle bude jen ta holá legislativní část. Jo a vůbec bych neřešil jestli nohy odlepíš nebo ne, o tom totiš nikde v žádný vyhlášce nic nenajdeš pokud se nepletu, je to zkrátka o "používání" v jakymkoliv smyslu. Takže jak už tu někdo psal, maximálně si to můžeš doma rozbalit.

    No a pokud nebudeš řešit legislativu v tomhle směru, ale budeš chtít řešit prozěmnu tu legislativu ohledně pozemků, polníků atd, tak tam je to zcela jednoduchý - "soukromej pozemek" - co k tomu dodat víc? majitel tě může vykázat i kdybys tam hrál třeba jen kuličky. Pokud budeš doma na zahradě, nikdo tě vyhnat nemůže, všude jinde to nejspíš patří někomu jinýmu.

    No a nakonec pokud budeš doma na svym pozemku, nebo s někym domluvenej, nebo prostě pujdeš někam a budeš přesvědčenej, že tě odtamtud nikdo vykope a rozhodneš se na veškerý předpisy a vyhlášky vybodnout, což celkem chápu, tak pokud se nic nestane, nikomu neublížíš, nic nikomu nezničíš a a sám se nezmrzačíš, tka budeš v pohodě.

    Tak to bude asi vše, většina toho tu už bylo napsaný, takže nic moc novýho, ale máš to pěkě sesumírovaný, konec slohovky a já jdu chrnět, čůs

  • 13 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: drybar (+21) (-4) | Zasláno: 01.10.2014 * 14:31

    me osobne by toto tez zajimalo a myslim, ze jednoznacne to nikde uchopene neni...

    chodim napriklad blbnout s kitem a speedridem, podobne jako s kitem, necham se na lyzich provezt speedridem, ktery je stejne velikosti jako kite, ale jinak vyvazany, tp k nemu neexistuje ... jezdim s nim po rovine, obcas popoletim ... potrebuju na nej pilotak? na poli s lyzema asi ne, ale kdyz to na nem odpalim na kopci tak predpokladam ze ano, tak kde je ta hranice?

  • 14 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: Spy.Dr (+24) (-1) | Zasláno: 01.10.2014 * 16:14

    Hele jak psal stroupek, používání PK upravuje zákon o civilním letectví, a používání je je defakto cokoliv. Kajty ani speedrajdy nejsou ve skupině ničeho, co by bylo upravovaný nějakym zákonem (i když obzvlášť u speedride padáků to asi neni dobře).

    Takže pokud na tom budeš lítat a zároveň nebudeš porušovat jiný zákony typu soukromej pozemek, poškození majetku atd. tak je to teoreticky v pořádku, protože, když si vemu nad hlavu windsurfingovou plachtu nebo vrata od chlíva, vyjde to na stejno, používání ani jednoho neupravuje žádnej zákon.

    Na PK se zkrátka zprávního hlediska dá nahlížet uplně stejně jako na letadlo, auto, atd. Na Kite, speedride zase stejně jako třeba na sáňky, i přes to, že jsou to dosti podobné věci a občas dovedou skoro to samé....

  • 15 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: dmb77 (+18) (-16) | Zasláno: 03.10.2014 * 10:18

    Stejne mi to prijde divny, dokud to neuvidim nekde napsany v zakone, tak pochybuju. Kdyz to dam do porovnani s autem, tak auto nesmis ridit bez papiru na pozemnich komunikacich, pokud ridis mimo pozemni komunikace na pozemku, ze kteryho te majitel nevyhodi, muzes si tam s nim delat v podstate co chces, aspon teda predpokladam, jinak by ani nemohly probihat ruzne specialni souteze. Stejne tak bych ocekaval ze by nemelo byt nic nelegalniho na tom, kdybych treba bez papiru pojizdel s UL na soukromem pozemku bez odpoutani od zeme. A cekal bych, ze stejny by to melo byt i pri pozemnim nacviku s pg.

  • 16 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 03.10.2014 * 10:34

    Já si to myslím také, jak už jsem to tady jednou psal. Dokud je to jen pozemní nácvik ovládání křídla bez odpoutání, tak neděláš nic proti zákonu a tedy tě za to nikdo postihnout nemůže.

  • 17 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: drybar (+21) (-4) | Zasláno: 04.10.2014 * 15:32

    nacvik je vicemene jasny, ale co toto:

    nacvicuju, zvedne me to a popoletim 30m mezickou:

    - bezny PK, musim mit odpovidajici pilotak a platny tp, helmu atd.

    - akrobaticky special, zrejme totez co PK, ale navic pilotak c

    - speedride, jaky pilotak? taky c? lyzari se speedridama maji pg licence? kde vezmu tp pro speedride?

    - sletim to na kitu, pilotak a tp je uplne mimo misu, pritom se na nem muzu zabit legalne bez niceho

    - jsem dobrej, sletim to na vratech od chliva, nepotrebuju nic - no pain, no gain

    a ted logika, nemam pilotak na nic, pravdepodobnost, ze se zmastim pri sletu na vratech/speedride/kitu je daleko vetsi, nez na beznem bezpecnem ackovem pk, takze legalne budu delat nebezpecnou aktivitu proti ilegalni bezpecne

    jsou to samozrejme extremy, jen si myslim, ze zakonem toto jasne a smysluplne reseno neni

  • 18 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: anton (+72) (-36) | Zasláno: 04.10.2014 * 19:12

    Nevím, co pořád řešíte?

    Vztah padačkáře ver. majitel pozemku je snad jasný.

    Pokud jde o létání, tak v Česku platí Zákon o civilním letectví. Takže kdo létá na něčem jiném, co není vymezeno tímto zákonem, létá nelegálně.

    Tečka...

    Proč hledáte složitosti tam, kde nejsou?

    http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1997-49#cast5

    Snad jen pro upřesnění, vzlet SLZ je podle zákona možný jen se souhlasem majitele pozemku.

  • 19 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: drybar (+21) (-4) | Zasláno: 06.10.2014 * 17:38

    nepodarilo se mi v tom zakone nalezt jasne zduvodneni, proc je nelegalni popoletet na kajtu, ten do SLZ nespada....

  • 20 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: anton (+72) (-36) | Zasláno: 06.10.2014 * 23:35

    Tak ještě jednou:

    § 44

    (1) Vzdušný prostor České republiky je přístupný k létání za podmínek stanovených tímto zákonem,...

    Našel jsi snad v tomto zákoně někde definované letadlo, nebo sportovní létající zařízení, které by odpovídalo kajtu a aby to bylo provozován v režimu letadla, nebo SLZ? Já ne. Takže je to nelegální.

    Ale jinak je mi to vcelku jedno :) Ať si každý dělá co chce, když mě tím neohrozí...

    Spíš mě zaráží, jak se tu vedou dohady, aniž by si lidi přečetli alespoň základní letecký předpis.

    I když varianta slovenský paraglidista v maďarské škole a ptá se na podmínky létání na Slovensku na povětšinou českém foru.. to je taky k zamyšlení :) Jestli ono to nechtělo jít do kurzu na Slovensku, kde by se dověděl, jak to tam chodí.

  • 21 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: BorisK (+38) (-5) | Zasláno: 07.10.2014 * 18:07

    Přestože se mi zdál popisovaný způsob výuky trochu zvláštní, tak teď musím reagovat. Slovenský paraglidista v maďarské škole s dotazy na českém fóru mi absolutně nevadí.

    Spíš naopak, protože jsme se dozvěděli, že se to dá dělat i jinak, než jsme zvyklí :)

  • 22 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: drybar (+21) (-4) | Zasláno: 07.10.2014 * 19:06

    anton: a to je presne ta pointa, kterou jsem puvodne ukazoval, tzn. ze zakon to SMYSLUPLNE v mnoha smerech neresi. Vykladej ten zakon takto stovkam kajtaru, kteri se vznaseji do vzduchu z hlediska zakona nelegalne, budou urcite celi nadseni, ze si maji udelat pilotaky a prejit na certifikovane zarizeni (ktere pro ne neexistuje) - zrejme mas pravdu, ale to jeste neznamena, ze to neni nesmysl

  • 23 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: dmb77 (+18) (-16) | Zasláno: 07.10.2014 * 23:41

    Anton: Našel jsi snad v tomto zákoně někde definované letadlo, nebo sportovní létající zařízení, které by odpovídalo kajtu a aby to bylo provozován v režimu letadla, nebo SLZ? Já ne. Takže je to nelegální.

    Takze dobre, kdyz budu drzet vrata od garaze a foukne vitr a nadnese mne to, tak ten vitr vlastne foukl nelegalne. Sakra, ja merim 1,9metru, ja vlastne neustale nelegalne narusuji vzdusny prostor CR. Vsechny argumenty co tu propaguji restrikce mi prijdou usmevne i po tom co si prectu ten zakon. Uvazuji tak ze vse co neni pisemne zakazano je povoleno.

  • 24 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: tomasz13 (+5) (-1) | Zasláno: 08.10.2014 * 16:16

    anton:

    Preco som isiel do Madarska na kurz, som vysvetlil celkom rozsiahle v prispevku 11... lebo je to pre mna blizsie aj ked musim cez "hranice", a Madarstina mi neroby vobez problem (da sa povedat, ze rozpravam lepsie po madarsky ako po slovensky). Casovo je to pre mna pristupnejsie, nie som zakliesteny do jedneho tyzdna, a vo vyucovacich metodach vidim vetsiu perspektivu.

    Tu je info o tej skole po anglicky:

    www.flyaway.hu

    Nepital som sa na podmienky lietania vyslovene na Slovensku, Staci mi aj Ceska odpoved, s Ceskymi podmienkami (vacsinou je to tak isto aj na Slovensku).

    A ze preco ceky forum? Preto lebo naozaj Zive SK forum som nenasiel, a nechce sa mi zbytocne registrovat, prihlasovat na kazdu stranku... sem som uz bol zaragistrovany kvoli ceskej kultovej knihe ktora sa uz nikde nepredava (Paragliding manual od Dvoraka), a hladal som tu niekoho kto by mi to predal (uz som aj zohnal).

    Dalej velmi si vazim cechov v oblasti paraglidingu... maju spickovich paraglidistov (casto sa objavy nejaky cech v prvej trojke na PG a XC pretekoch), existuje pokokot vela ceskych firiem ktora vyraba PG kridla, prilby a vselijake PG "komponenty", je vela kvalitnych CZ webstranok ktora pomaha paraglidistom (mapy, pocasie...), tak som si myslel ked ked sa opitam nejaku vec ohladom paraglidingu od cechov, tak dostanem kvalitnu odpoved (a nemylil som sa).

    ...ale ty si mi este stale nepovedal, ze preco maju na Slovensku tak dojebany vzdusny priestor. :D ??

  • 25 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: ttichy_2 (+1) (-0) | Zasláno: 13.10.2014 * 15:47

    1) asi je diskuze zbytečná neb si stejně uděláš co uznáš za vhodné.

    2) s vyřazeným padákem se leda nadřeš ale poslouchat Tě asi moc nebude. Kdyby byl OK tak by ho nikdy nikdo nevyřadil, ale prodal mladejm po kurzu dokavaď mají chuť lítat a nemají na čem

    3) bydlím v trojuhelníku Kozákov-Zásada-Hodkovice a už v kurzu jsem dostal dost cených rad od intruktokrů co a jak, kdy to pujde a kdy je lepší jit domu

    4) dělat papíry v jiný zemi mi přijde jako bych si dělal řidičák v Žitavě ( německo :) protože vládnu němčinou

    5) nevim jak na slovači, ale kdo Tě může kontrolovat je jedna z otázek teoritecké zkoušky ( myslivec tam není ani špatná odpověď) a podle osnovy LAA bys ji měl absolvovat před praktickým výcvikem ( tedy i pozemním nácvikem )

    Ale třeba vědí v Maďarsku jak to zinovovat

    Asi to moc řešíš ...ale bod 1)

    PS: Kultovní Manuál stáhneš na Uloz.to v rubrice Naučný román. Začni pěkně od úvodu a v žádném případě nesmíš vynechat věnování ....

  • 26 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: tomasz13 (+5) (-1) | Zasláno: 13.10.2014 * 19:30

    1. diskusia je teraz uz asi naozaj zbytočná, lebo co som chcel som uz dozvedel. THX stoupek, Spy.Dr...

    2. ok "vyradený padák" nie je to správne slovné spojenie na to co som naozaj myslel... mal som na mysli este horsie... lacne staršie krídlo bez TP s neznámou minulosťou... ci to je kradnuté, vyradené, funkcne nefunkcne, nič o tom nevieš v momente ked to kupuješ za par drobných (maximalne legendy od predajcu), môžeš sa na to vizuálne podívať, dvakrát to zdvihnúť a potom "chceš ci nechces"... Ja som takto kúpil, je to staré ako republika, ale teraz uz po viacerich skúškach môžem povedať, ze je to celkom poslušne kridielko. Asi som mal stastie. Na to co ja to potrebujem je nadpriemerne dobre , a pre mna maximalne vyhovuje.

    3. aj ja som dostal... a aj to aj zasadne dodržiavam.

    4. ja si myslím ze práve to sú výhody EU ze tam si spravím papiere alebo kurz kde sa mi to najviac vyhovuje... (aj ked to nie je pravda... lebo môžeš si vytret rit so slovenským, maďarským, ale aj s českým pilotakom, ked chces LEGALNE lietat v Nemecku, v Rakusku alebo vo Svajciarsku...)

    Ked byvas v Uherskom Brode kam by si siel na kurz a do klubu, do susedneho Trencina (30km) na Slovensku, alebo do Prahy (300km)? ked potom dostaneš taký istý doklad, a vybuduješ si svoje známosti (asi s kamosmi z druhej dediny skor odides kazdy víkend lietať ako s njekym kto byva stovky kilometrov od teba...)

    5. ani ja neviem ako na "Slovači", ale aj v HU potrebuješ teoretické skúšky, ale len pred tým co ta pošlú na výškový štart. Na handling a na skackanie po lúke nie.

    Skuska nie je s formou testu, ale dostaneš 35 otázok a ty pekne napíšeš odpovede (žiadne a,b,c,d)... "myslivec" ani tam nie je spomínané :)... ale ja som nemal otázku ze ci ta môže kontrovať, ale to ze ci ta môže poslať preč.

    Ale na tuto tému som uz dávno dostal odpoveď, a naozaj aj tak robím co uznám za vhodne, ale viem ako zareagovať na rôzne situácie...

    Ten kto nevlastní pôdu, môže mi fúkať práškový cukor do riti, alebo zavolať policajta, ktorého ked uvidím musím zbaliť paragliding set a vytiahnuť obrovského šarkana, a povedať ze len pustam drakundu, a žiadne nekale veci sa tu nekonajú :D.

    Ale tu pôvodnú tému podstate uz dávno neriešim , jednoducho len odpovedam na odveci prispevky... :D

    Ps.: Ja prefeujem KNIHU. Ozajstnu zastaralu papierovú knihu. PDF som uz dávno mal stiahnuté, ale kniha je pre mna niečo iné. Možno ze existuje este na svete niekde taký ľudoop ako ja, ktorý to chápe... :D

  • 27 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: ttichy_2 (+1) (-0) | Zasláno: 13.10.2014 * 23:03

    Promin ....az ted jsem pochopil ze tu knihu fakt potrebujes. Jestli ji uvidim tak si Tebe jistě vzpomenu.

    Zatím Te třeba na www.skyfly.cz zaujme rubrika časopisy. Je tam par článku od stejného autora.

  • 28 RE: doklady na ground handling aneb kiting?
    Autor: tomasz13 (+5) (-1) | Zasláno: 14.10.2014 * 08:22

    diky, :) tu mohutnu knizku som uz zohnal od jedneho z vas, ale tu linku si prezrem. THX

Přidávat příspěvky k tomuto tématu mohou pouze přihlášení uživatelé.





Sekce PGwebu: