FÓRUM PGweb


[Téma] max zatížení padáku

max zatížení padáku
Autor: doseda (+0) (-0) | Zasláno: 13.12.2010 * 11:44

na stránkách macu mají k max. zatížení napsanou tuto poznámku "* včetně výbavy a kluzáku = hmotnost pilota + cca. 20 Kg" , zajímalo by mě, jestli se opravdu do zatížení započítává hmotnost vrchlíku? pak taky jestli je reálné bez přídavné záteže připočítávat těch 20kg. Po přečtení nového článku týkajícího se plošného zatížení jsem též v rozpacích jaký je pro mne vhodný padák, važím 60 kilo, např bych se rozhodoval mezi atisem S (60-80), nebo M (75-95). dik za odpověďi Dan.

12 příspěvků
shlédnutí: 8686
  • 1 RE: max zatížení padáku
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 13.12.2010 * 12:26

    Hmotnost se počítá včetně vrchlíku. Nejlepší je se postavit na váhu bez batohu a s batohem. Taky jsem se divil, když jsem to byl rozdíl přes 20 kilo

  • 2 RE: max zatížení padáku
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 13.12.2010 * 16:10

    Jak pise Kosta, je to tvoje komplet vzletova hmotnost, tj. vcetne vrchliku. Hodne zalezi taky na hmotnosti sedacky, zalozaku atd. - nezapomen taky na batoh, prilbu, pristoje, kotnikovou obuv, atd;). Vylehcena vybava muze mit treba 10 kg, ale obvykla vaha bezne vybavy je kolem 20 kg.

    No a co se tyce toho vahani o velikostech, mozna by ti lepe poradil vyrobce. Ja byt tebou bych o te vetsi velikosti M uvazoval jen v pripade, ze budes bezne schopen letat zatizen (treba i dovazen vodou) aspon tak na stred, tj. kolem 85 kg. Zalezi jak moc lezes na kopce po svych a jak moc jezdis lanovkou/autem;) V pripade ze budes mit lehci vybavu (napr. tvoje realna vzletova hmotnost bude tak 74-77 kg), asi bych bral S.

  • 3 RE: max zatížení padáku
    Autor: wolf_pg (+0) (-3) | Zasláno: 13.12.2010 * 17:33

    hmotnost výbavy: 20 kilo je slušný průměr ;-).

    hmotnost křídla (vrchlíku): započítává se.

    no vý článek o plošném zatížení: doporučuji prostudovat asi několikrát. je postaven na technických údajích Vega III. a porovnávání CELÉHO ROZSAHU VELIKOSTÍ.

  • 4 RE: max zatížení padáku II. část
    Autor: wolf_pg (+0) (-3) | Zasláno: 13.12.2010 * 17:44

    tak jsem příspěvek odeslal v půlce :-) tedy pokračování:

    ty volíš mezi 2 sousedními velkostmi...a tam je rozdíl plošného zatížení na max. zatížení 11%. viz http://www.pg-leonardo.cz/images/stories/porovnani_plosn_zatizeni.pdf. tož bych se dotázal u výrobce.

    obecně je v česku zakořeněn zvyk létat na/za horní hranicí rozsahu zatížení. což je typické pro termicky silné podmínky, známé z alp. křídlo je potom obvykle rychlejší, ale méně "plachtí". pro termicky slabší podmínky, které panují obvykle v česku, se vyplatí být někde v polovině rozsahu hmotností u velikosti. nemluvě o tom, že se snadněji dovážíš, než shodíš hmotnost. dovažovací vaky na vodu jsou obvykle 8 a 10 l (kg).

  • 5 RE: max zatížení padáku
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 13.12.2010 * 17:51

    wolf_pg: technicka poznamka - clanek "O kolik je těžší zahrát s malým kašpárkem velké divadlo?" NENI postaven na technickych udajich Vegy III (to by sis zrovna ty, ktery si tak zakladas na ruznych tabulkach a protokolech, mohl overit, drive nez neco takoveho placnes;-)

  • 6 RE: max zatížení padáku
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 14.12.2010 * 09:24

    Rozhodne doporucuji se zvazit komplet s baglem na zadech v obvyklem obleceni, ve kterem vyrazis letat. Je to totiz dost indivindy a clovek je kolikrat prekvapeny. Ja si taky myslel, nez sem vlezl na vahu, ze mam minimalne o 8 kilo min.

  • 7 RE: max zatížení padáku
    Autor: rub.l (+0) (-0) | Zasláno: 17.02.2011 * 13:18

    Teď jsem to řešil a myslím, že je to spíš 25-30 kg

    (včetně blbostí jako mobil, klíče etc........)

    Nezdá se to, ale ono to naskáče-příště budu rozhodně počítat 30kg.

  • 8 RE: max zatížení padáku
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 17.02.2011 * 16:33

    30kg?

    To snad leda kdyby sis bral na výlet 5l soudek piva a půlku selete s dvěma pecny chleba.

  • 9 RE: max zatížení padáku
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 17.02.2011 * 17:12

    Shodou okolnosti jsem to ted vazil a v zimni vybave mi to vychazi na 25 kg (batoh s padakem vel. M v listovacim vaku, Impress 2 + se zalozakem, prilba, pultikova deska s vario/gps a gps, vysilacka, fotak + vsechno moje obleceni vcetne bot), ovsem bez "naplni" (svacinka, petka s vodou, pristavaci pivko;). V lete bude obleceni min, ale to zas vozim ty naplne...

  • 10 RE: max zatížení padáku
    Autor: jarda737 (+9) (-0) | Zasláno: 17.02.2011 * 19:03

    Kolik ti je? Bacha, začneš tloustnout !!! Koupíš "S" a za rok budeš na horní hranici ... já jsem hmotnostně na středu. Když se vydám na větrnou Ranou, občas závidím stoje ve speedu zatíženějším padákům. Odměnou mi je potom večerní svahovačka. Náchylnost ke klapání je také nepřímá závislost na zatížení padáku. Záleží kde létáš, každý padák se chová jinak a ne každému sedne daný padák - takže se poraď u výrobce nebo s někým ROZUMNÝM, kdo létá více padáků (více názorů není na škodu ...). A zkus navštívit nějaké firemní akce a vyzkoušet si křídlo.

  • 11 RE: max zatížení padáku
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 17.02.2011 * 19:14

    no obecne bych rekl ze M-kove velikosti byvaji nejlepsi od pulky nahoru, vetsi velikosti muzou byt klidne i pod pulkou zatizeni OK, naopak mensi velikosti byvaji spis lepsi zatizene na vrsek (nekdy nevadi byt i pres, zvlaste pro zkusenejsi piloty).

  • 12 RE: max zatížení padáku
    Autor: jarda737 (+9) (-0) | Zasláno: 17.02.2011 * 20:22

    To by odpovídalo. Zkušenosti s různými padáky nemám, ale létám na Stream III vel. 28, jsem hmotnostně uprostřed a myslím úplně v pohodě. Menší padáky i nižší kategorie se stejným zatížením (po přstání se dotazuji) mi to občas při větrném svahování natíraj (na přeletech to ale stojí na úplně něčem jiném ...). Občas mi někdo řekne, že mám zbytečně velký padák, ale záleží opravdu na tom, co od toho padala požaduješ. Scorpi ví a relax po práci je relax ...

Přidávat příspěvky k tomuto tématu mohou pouze přihlášení uživatelé.





Sekce PGwebu: