FÓRUM PGweb


[Téma] Vysílačky

Vysílačky
Autor: Jirina (+0) (-0) | Zasláno: 14.01.2008 * 19:53

Chtěl bych se jen zeptat co používáte za vysílačky? PMRka nebo Dvoumetry! Jaké typy? Řeším co pořídit. Díky moc J.

57 příspěvků
shlédnutí: 18059
  • 1 RE: Vysílačky
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 14.01.2008 * 22:17

    Používají se radiostanice v obou zmiňovaných pásmech.Spíše jde o to, jaké radiostanice používají piloti ve tvém okolí, aby jsi byl s nimi schopen komunikovat.Výběr značky dle finančních možností, ale raději stanice ze specializovaných obchodů, než nějaké levné ze supermarketu.Každopádně PMR jedině se subtonovou volbou, jinak budeš poslouchat nedobrovolně kdejaké vysílání od kohokoli, což není zrovna příjemné. PMR je myslím možné provozovat i kdekoli v zahraničí, dvoumetr ne. Ale jistě to nevím, raději se informuj u nějakého prodejce.

  • 2 RE: Vysílačky
    Autor: Jirina (+0) (-0) | Zasláno: 15.01.2008 * 02:14

    Ok díky moc za info. A nějaké konkrétní tipy? Vím, že třeba nějaké PMRka byly o dost horší než jiná! Finance bych až zas tak úplně neřešil, ale samozřejmě čím levnější tím lepší (ne na úkor kvality) :-)

  • 3 RE: Vysílačky
    Autor: zuzak (+0) (-0) | Zasláno: 15.01.2008 * 07:56

    Mrkni tady http://www.shopik.cz/index.php3 mame 2 sady a max spokojenost funguje v pasmu PMR a SMR

  • 4 RE: Vysílačky
    Autor: kafkar (+0) (-0) | Zasláno: 15.01.2008 * 09:16

    Ahoj,

    ono zalezi u toho 2m na tom jak chces byt legalni. Na 2m vysilání potrebujes platnou amaterskou licenci, ale i tady jsou na okraji kanaly, kde jsme zatim tise tolerovani.

    Jako dobra kombinace PMR+2m se mi ukazal Kenwood TH-F6A (americka verze) nebo TH-F7E (evropska). Ta americka ma tu drobnou vyhodu, ze ji nemusis odblokovavat, aby fungovala v PMR a na okraji 2m pasma (odblokovani=odpajeni jedna diodky a jednoho odporu). Je to vzdycky o toleranci a ono zapnout si subtony a kricet na PMR 5W vykonem a tim gumovat veskerou komunikaci kolem neni uplne ok ... (ono pak neslysis, ze na stejnym kanale zrovna napr. instruktor navadi zaka do cvicny figury a komunikaci jim utnes svym tlachanim..)

    Zpet k tomu kenwoodovi.. Ma celkem fine scanner, muzes prijimat i v AM v leteckym pasmu (vysilat ne, je to jen FM vysilacka). Ma v sobe dva prijimace (i kdyz sekundarni je do dost mizernej), takze muzes poslouchat/vysilat PMR/2m najednou (vysilani logicky prepinas band ..) .. Spojen padak-zem na 40km bylo naprosto v pohode... Yaesu by taky nebyla zla volba.. Zalezi na mincich co mas.. eBay prodava dost veci za prijemny ceny..

  • 5 RE: Vysílačky
    Autor: zdenka (+24) (-3) | Zasláno: 04.02.2008 * 09:16

    Mam dotazek - nemate nekdo zkusenosti s nejakym eshopem v US/Kanade ktery posila zbozi do evropy? Ten kenwood co tu kafkar doporucuje se tam da sehnat za ~110$ coz mi prijde pri kurzu 17.5kc/$ celkem slusna cena... Idealne nejaky shop kde prodavaj radiostanice i GPSka :-).

  • 6 RE: Vysílačky
    Autor: zdenka (+24) (-3) | Zasláno: 04.02.2008 * 09:24

    teda ja zas kecam... ne 110$ ale 380$ :-).

  • 7 RE: Vysílačky
    Autor: kafkar (+0) (-0) | Zasláno: 04.02.2008 * 17:32

    zdenka: ono s tou cenou je to ošidný. Ještě to chce připočítat poštovné, DPH a clo .. Proto vychází levněji kouknout se na ebay - sem tam to nekdo posilá i do Evropy s rozumnou cenou za pojištění. Ja za tu stanici dal cca 6000 CZK a byla včetně mikrofonu (u nás stojí ten externí kecafon cca 1200,-). Baterka je v pohodě - vydrží neuvěřitelně dlouho. Jak psal Clouseau - záleží na tom na jaký frekvenci komunikují lidi ve tvém okolí a podle toho bych se zařídil (teda ještě dle finančních možností). Tahle stanice není letecká - neumí vysílat v leteckým pásmu na AM. Jen příjem! Když budeš někde na kopci, tak si navigování letadel na Ruzyni poslechneš v pohodě.

  • 8 RE: Vysílačky
    Autor: stip (+1) (-0) | Zasláno: 05.02.2008 * 10:49

    Pozor na to, že americké PMR radiostanice mají jiné pásmo než evropské a nejsou v evropě ČTÚ povoleny.

  • 9 RE: Vysílačky
    Autor: stip (+1) (-0) | Zasláno: 05.02.2008 * 11:04

    Jsem se vyjádřil nešikovně, takže opravuji: Personal Mobile Radio (PMR) jsou pro Evropu a Family Radio Service (FRS) pro Ameriku. Přístroje většinou vypadají dost podobně. Takže pokud je na vysílačce napsáno PMR neměli byste se splést. Při koupi z Ameriky ale bacha na prodejce, aby nakonec neposlal to druhé.

  • 10 RE: Vysílačky
    Autor: kafkar (+0) (-0) | Zasláno: 05.02.2008 * 15:17

    Americka verze je Triband a nema povoleni pro Evropu. Pouzivat ji jako PMR taky není zcela legální (výkon 5W vysílačky není ok, když PMR má max. 0,5W)

    Další past v USA verzi je nabíječka (110V). Je nutné si pořídit nějaký univerzální zdroj. Stačí 12V/500mA ..Už od 10,5 V ta vysílačka nabíjí . Originál má 13,5V .. To jen tak na okraj, že to není tak snadný :)..

    PMR kanály je nutné zadat do vysílačky ručně,ale s tím už si každej poradí. Evropskou verzi je nutné pro vysílání v PMR pásmu odblokovat odstraněním jednoho odporu a diody = ztráta záruky ..

  • 11 RE: Vysílačky
    Autor: Karlos (+1) (-0) | Zasláno: 06.02.2008 * 12:58

    Chci si pořídit radiostanici pro letecké pásmo. Předpokládám absolvovat nějaké zkoušky z radiotelefonie, atd. Mohl by jste mi někdo o tom něco říci a jaký typ pro PG, PPG doporučujete. Vím, že hodně rozšířené jsou ICOM A5. Děkuji

  • 12 RE: Vysílačky
    Autor: RostaK (+0) (-0) | Zasláno: 07.02.2008 * 10:25

    Pro tlachání v let. pásmu potřebuješ: "omezený průkaz radiotelefonisty letecké pohyblivé služby", který se dělá na ČTU v Praze a nebo Ostravě. Stojí to nějaké čtyři kila a není to zase takový problém udělat. Jenom za používání vysilačky v leteckém pásmu budeš ročně platit 1200,-Kč za používání frekvence. :o)

    Jinak ano, jako nejlevnější ofic. let. vysilačka je ICOM A5 pro PG asi nejlepší.

  • 13 RE: Vysílačky
    Autor: Karlos (+1) (-0) | Zasláno: 08.02.2008 * 11:34

    Díky, to jsem přesně potřeboval.

  • 14 RE: Vysílačky
    Autor: zdenka (+24) (-3) | Zasláno: 09.02.2008 * 10:55

    Mate nekdo zkusenosti s timhle kouskem: http://radiostanice.shop3000.cz/product_info.php?cPath=87&products_id=154 ? Nakonec sme nak dospeli k tomu ze nejlevnejsi bude slevit z pozadavku a odecist si pri koupi v CR DPH :-)

  • 15 RE: Vysílačky
    Autor: Tarzino (+0) (-0) | Zasláno: 09.03.2008 * 00:29

    A stanice v pásmu CB nikdo nepoužíváte? Dosah PMR stačí?

  • 16 RE: Vysílačky
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 09.03.2008 * 09:59

    Dosah PMR je pri vhodnych podminkach i desitky km a pasmo CB je hodne zarusene.Take CB stanice nebyvaji standartne vybavene subtony, nebo selektivni volbou, takze je slyset veskery provoz na danem kanale, coz byva pri letani dost neprijemne.

  • 17 RE: Vysílačky
    Autor: kafkar (+0) (-0) | Zasláno: 09.04.2008 * 14:41

    Clouseau: ono mít zapnuté ty subtóny není zrovna o.k, protože pak nevíš, že nekdo právě komunikuje na PMR a svým klíčováním ho vygumuješ. Zapnout si subtóny a vyprávět si o kravinách je celkem nezodpovědnost (hlavně že nejsem nikým rušen). Minulý týden v Bassanu byl podobný cvrkot i na 2m kdy nějaký český chachar pořád sprostě nadával do vysílačky, protože ho prej někdo rušil (něco o utržených koulích tomu, kdo si ještě jednou DOVOLÍ mluvit do "JEHO" pásma..)... Jojo.. I takoví dokážeme my češi být VOLOVĚ v blbci :)))

  • 18 RE: Vysílačky
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 09.04.2008 * 18:43

    No a proc asi doporucuju PMR jedine se subtonama?Prave proto, ze je pasmo plny takovejch bezohlednejch lidi...Ale vetsina za to nemuze, protoze koupili treba PMR detem jako hracku a o pravidlech radioamaterskeho provozu nemaji ani poneti.No a pak jedina obrana ktera zbyva jsou prave subtony. No a pokud se clovek chce chovat slusne, neni preci problem pred vlastnim vysilanim na chvili zapnout prijem a poslechnout, jestli tam zrovna nekdo nekeca...Ale zkouset vstoupit do stavajici komunikace na PMR radioamaterskym"Break" je asi utopie :-)

  • 19 RE: Vysílačky
    Autor: Batoh (+7) (-0) | Zasláno: 10.04.2008 * 11:29

    tak to jsem byl ja :-))), protoze opravdu není normalní si ve vzduchu 5 minut v kuse povídat o tom jak to krasne vsude nosi a ze poletim jeste tamhle a pockame jeste na xyz , atd, hosi to si prave poridte ty PMR a zamknete subtonem. Ze bych byl sprostej si neuvedomuji, takze nezvelicuj, protoze moje veta znela az te chytim tak ti ty koule utrhnu, jestli s tim mas problem tak se ti omlouvam, ale berte priste ohledy na ostatni, kteri vas maji v usich a pak si stezuj kdo je blbec a vul

  • 20 RE: Vysílačky
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 10.04.2008 * 12:14

    No, batohu,tim ze budes nekomu spilat na pasmu si vetsinou moc nepomuzes. Ja si taky mysllim, ze to neni normalni takhle se vykecavat.Obzvlast kdyz ten clovek vi, ze na stejny frekvenci je spousta dalsich lidi...Uz nekolikrat jsem z tohoto duvodu svoji stanici vypnul a uzival si to bez kecu.Myslim,ze by melo byt ve vzduchu urceny primarne na to,abychom se mohli navzajem informovat o tom, kdo treba kam leti, nebo kdo kde pristane, nebo kdo sveze auto.Proste to chce jen nebejt bezohlednej a pouzivat radio s mirou, at uz je to PMR, ci 2metr a emoce si nechat az na pristavacku,pripadne do pizzerie :-)

  • 21 RE: Vysílačky
    Autor: Batoh (+7) (-0) | Zasláno: 10.04.2008 * 13:45

    A co jsem asi udelal:-) vypnul, ten vzkaz o koulich sel az ze zeme z pristavacky

  • 22 RE: Vysílačky
    Autor: stepino (+3) (-1) | Zasláno: 10.04.2008 * 18:31

    Ale že bylo na tý přistávačce a v pizzerii pěkně což? :-)

    Mám sice 2m, ale právě z těchto důvodů sem ho už dlouho nezapnul a vůbec mi to nechybí. Leda na závodech, tak se lidi na safety frekvenci naštěstí moc nevykecávaj...

  • 23 RE: Vysílačky
    Autor: kafkar (+0) (-0) | Zasláno: 11.04.2008 * 09:03

    Batoh: byla to jen taková provokace, jestli se potrefená husa ozve.. Promiň, nemyslel jsem to zle. Stejně jsme všichni na 2m pásmu nelegálně a tím víc v Itálii.. Takže je to jen to natrénování si vzájemné tolerance.. Ono vysílat na PMR 5W výkonem taky není úplně košer .. Buďme rádi, že zatím tyhle věci můžeme... Ono asi nehrozí, že by nám někdo někdy přidelil frek. ve 2m pásmu bez toho, abychom museli skládat zkoušky telefonisty apod..

  • 24 RE: Vysílačky
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 11.04.2008 * 17:01

    kafkar : Prosimte, jak jsi prisel na vykon PMR 5W? Takovy PMR jsem jeste nikdy nevidel...ty horsi maji 300mW VF vykonu a ty lepsi 500mW , coz je maximum, ktere povoluje norma.

  • 25 RE: Vysílačky
    Autor: kafkar (+0) (-0) | Zasláno: 11.04.2008 * 17:11

    Clouseau: např. když si vezmeš tribanda Kenwooda, tak tam jdou nastavit PMR pásma pro In/Out a pak to tlačíš ven 5W výkonem ...

  • 26 RE: Vysílačky
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 11.04.2008 * 21:11

    Aha..no tak to jo...to mne nenapadlo.Ja mel na mysli klasicke jednobandove PMR.

  • 27 RE: Vysílačky
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 16.04.2008 * 12:46
  • 28 RE: Vysílačky
    Autor: mspousta (+0) (-0) | Zasláno: 26.04.2008 * 15:41

    kafkar: A proc si neprepnes toho Kenwooda na 0,5 W vysílání? ;) Jinak díky za tipy, díky téhle diskusi jsem se ponořil do návodu a konečně si toho Kenwooda rozchodím i na PMR frekence s CTCSS. :-)

  • 29 RE: Vysílačky
    Autor: pavel20 (+0) (-0) | Zasláno: 15.12.2008 * 00:55

    Nemám zkušenosti s vysílačkama a potřeboval bych poradit co koupit. Potřebuji komunikovat při lezení na skalách a to tak, aby prvolezec nemusel nic přepínat, mohl mluvit a druhý mu rozuměl a mohl mu odpovědět-i za cenu přepnutí a prvolezec by ho slyšel zase bez manipulace z vysílačkou. Je to možné?

    Díky za odpověď.

  • 30 RE: Vysílačky
    Autor: zdenka (+24) (-3) | Zasláno: 15.12.2008 * 14:21

    Expert taky nejsem, ale co vim tak vetsina i tech (nej?)levnejsich vysilacek ma funkci vox - klicovani hlasem. Je-li vox aktivni tak staci zacit mluvit a klicovat se zacne automaticky. Pri vypnutem voxu se musi po dobu vysilani drzet tlacitko. Na prijem se nic mackat nemusi. Takze mozna by vam asi stacila lib. vysilacka s voxem? Jste-li na primou viditelnost tak pmr asi budou bohate stacit.

  • 31 RE: Vysílačky
    Autor: pavel20 (+0) (-0) | Zasláno: 15.12.2008 * 22:48

    zdenko,děkuji za odpověď.Jedná se v podstatě o vzdálenost kolem 50 m. Jestli můžu poprosit, zkus mi poradit nějakou rozumnou značku, s kterou nejsou problémy. O Cobrách jsem slyšel, že jsou dost poruchové.

    Díky.P

  • 32 RE: Vysílačky
    Autor: manana (+58) (-3) | Zasláno: 16.12.2008 * 10:25

    Pridam praktickou zkusenost - jednou jsme zkouseli pouzit klasicky PMRka prave tak, jak pises a jak pise Zdenka (tj. prvolezec mel nastavenej vox, druholezec normalne). No, moc se to neosvedcilo - vox musel bejt nastavenej docela na citlivo, takze bral vselijaky funeni, hekani, soupani vysilackou, vitr... Navic vysilacka umistena tak, abys urval vox proste prekazi. Podle me jediny reseni je externi mikrofon - to jsem zatim nezkousel.

  • 33 RE: Vysílačky
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 06.01.2009 * 10:23

    Skutecne s voxem nejsou dobre zkusenosti.Bud se spousti sam, kdyz clovek nechce a nebo se nespusti, kdyz clovek potrebuje.Externi mikrofon, nebo tlacitko na prilbe je dalsi moznost.Nejepsi ale je trochu zabastlit a udelat si mikrofon se sluchatkem do prilby a klicovani mikrotlacitkem na prstu.Sice je trochu opruz s kabelazi, kdyz se clovek oblika, nebo svlika, ale ve vzduchu je to parada. Rukavem se protahne kablik s mikrotlacitkem pripevnenym na stelovatelnym prstynku ze suchace, kterej se navlikne na ukazovacek a palcem se klicuje.Obrovska vyhoda je, ze se da klicovat kdykoli, bez toho, aby bylo nutno poustet ridicku a nekam satrat, coz v nekterych situacich muze byt nebezpecne.Cili klicuji klidne pri toceni termiky, pri figurach a tp. Spolu s nekolika dalsimi piloty tento system pouzivam uz dlouho a jsem naprosto spokojeny.

  • 34 RE: Vysílačky
    Autor: ynrokop (+4) (-2) | Zasláno: 06.01.2009 * 16:39

    hojte lidi.

    Mohli bys te mi doporucit nejake vysilacky do alp.pouzival bych to na lyze.Moc se v tom neorientuji a nechce se mi kupovat neco zbytecene levnyho co nebude fungovat a naopak.dekuji

  • 35 RE: Vysílačky
    Autor: manana (+58) (-3) | Zasláno: 07.01.2009 * 07:36

    Clouseau: co jsi prosim pouzil za sluchatko a mikrofon? Nejak jsem nebyl schopnej zjistit impedance, tak jsem se do toho zatim nepoustel

  • 36 RE: Vysílačky
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 07.01.2009 * 09:36

    manana : impedanci sluchatka nevim a mikrak je tam s nejvetsi pravdepodobnosti elektretovy.Pouzil sem nejakej starsi headset co sem vyhrabl ze supliku s jednim sluchatkem a mikrakem na ohebny tycce. Doporucuju za par kacek koupit samici 3,5mm stereojacku a podle zdirek ve vysilacce odpovidajici dva samce.Vetsinou to byva kombinace 2,5mm a 3,5mm jacku bud stereo, nebo mono(lepsi koupit stereo, mono znej udelas snadno).Pokusne propojit na stole a vyzkouset, jestli to s temy tvymi sluchatky bude pracovat. (chce to dve vysilacky na stole)Nekdy byva klicovani vyvedene zvlast, nekdy to zaklicuje uz jen pripojenim mikrofonu. No a nebo je dalsi cesta a sice koupit si k tve vysilacce originalni headset,u nej rozkuchat klicovaci tlacitko, nebo kabel a vyvest na prst.

  • 37 Vysílačky
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 16.02.2009 * 17:27

    schema zapojení :

  • 38 http://clouseau.110mb.com/headset.jpg
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 16.02.2009 * 17:28

    hm..tak teda takto

  • 39 RE: Vysílačky
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 16.02.2009 * 17:30

    nevim jak vlozit funkcni odkaz...tak sem ho dal do nazvu :-) delal jssem si ted novy headset do integralky.

  • 40 Vysílačky
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 17.02.2009 * 10:44

    Jeste pro upresneni - toto zapojeni mam vyzkousene na Alinco DJ-V17 a DJ-190.

  • 41 RE: Vysílačky
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 17.02.2009 * 18:45

    Vsuvka pro Kluzona: ohledne toho vlozeni obrazku, chyba je na strane serveru kam davas ty fotky - ten server totiz buhviproc zabranuje zobrazovani pokud je obrazek vlozen do stranky na jine domene. Byt tebou tak vymenim webhosting.

  • 42 RE: Vysílačky
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 19.02.2009 * 08:50

    Vsuvka pro Scorpiho: nic menit nebudu, pouzivam to uz leta, mam tam toho spoustu a ze se mi nekde rovnou nezobrazi obrazek mi nevadi - po pravde setkavam se s tim prvne, ze by nejaky server odkaz na obrazek automaticky vyhodnotil jako jeho zobrazeni...spis to muze nekdy byt nezadouci.Proc by musel bejt hned videt vsema, i kdyz je treba nezajima?A kdo chce, ten si ho prece zobrazi kliknutim na odkaz, ne?

  • 43 RE: Vysílačky
    Autor: juros (+0) (-0) | Zasláno: 23.02.2009 * 22:46

    Mám dotazy k Alincu DJ-V17:

    Jaký má konektor pro připojení externího mikrofonu a dá se běžně koupit,nebo je nutné objednat i redukci na jack? Jaké máte s touto radiostanicí zkušenosti?

    Díky Jura

  • 44 RE: Vysílačky
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 25.02.2009 * 22:57

    Alinco DJ-V17 mam a sem s ni naprosto spokojeny. Tato stanice ma specialni vodotesny konektor na externi audiozarizeni, tak je nutne zakoupit redukci na klasicky jack 2,5 + 3,5 za cca 300Kc. Fajn taky je, ze se k ni da koupit i adapter na klasicke tuzkove za 200Kc. Vse v Elixu - www.elix.cz Cenik zde : http://www.elix.cz/files/u1/elix-mc.htm

  • 45 RE: Vysílačky
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 18.05.2009 * 06:29

  • 46 RE: Vysílačky
    Autor: manana (+58) (-3) | Zasláno: 26.05.2009 * 10:24

    Prispeju se svym obrazkem do mlyna:

    Zapojeni pro Kenwood a dalsi (cinske napodobeniny jako Quansheng, mozna i Puxing)

    Note 1) +5V ze stanice

    Note 2) jak jsem vylustil, tak kondik je treba, kdyz je mikrofon kondenzatorovy nebo dynamicky, jinak ne (slouzi k odfiltrovani ss napeti)

  • 47 RE: Vysílačky
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 02.06.2009 * 16:20

    Aha, tak bacha na to! Pokud se pripoji 2,5 monojack od prislusenstvi Kenwood do zdirky u Alinca, dojde k propojeni +5V na kostru! Cili nezkouset v zadnem pripade prislusenstvi pro Kenwooda se stanicemi Alinco.

  • 48 RE: Vysílačky
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 02.06.2009 * 16:35

  • 49 RE: Vysílačky
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 02.06.2009 * 16:37

    I kdyz tady v tom obrazku pisou, ze tech 5V jde pres 100 ohm odpor, tak to by se nemelo nic stat..

  • 50 RE: Vysílačky
    Autor: JTi (+0) (-0) | Zasláno: 27.10.2009 * 20:34

    Ahoj

    Vedel by mi niekto pomôsť s manuálom k Kenwod TH-F7E

    najlepšie po česky alebo slovensky?Vopred vďaka .

    Info prosím na email jozko77@post.sk

  • 51 Kenwod TH-F7E
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 27.10.2009 * 22:11
  • 52 RE: Vysílačky
    Autor: Karlos (+1) (-0) | Zasláno: 08.11.2009 * 10:11

    Objednal jsem si z číny radiostanici vero vr-728 pro UHF pásmo 400-470 MHz, ale přišla mi pro VHF pásmo 136-174 MHz. Nechce se mi to reklamovat a posílat zpátky. Nevíte někdo jestli se to dá přeladit, nebo někde na tišťáku proklemovat :-) abych to mohl používat na PMR frekvencích? Koukal jsem na inet a tento typ vyrábí spousty jiných čínských výrobců pod jinými názvy. Děkuji

    Karel

  • 53 RE: Vysílačky
    Autor: vanek.cz (+0) (-0) | Zasláno: 25.02.2010 * 19:13

    čau uvažuji o koupi : http://www.elix.cz/dj-v17e dovolám se s nima i na klasické vysílačky na PMR pásmo ? děkuji za odpověd na vanek.cz@email.cz díky

  • 54 RE: Vysílačky
    Autor: Hanz (+33) (-2) | Zasláno: 25.02.2010 * 19:21

    vanek.cz: Ne. Prosím. :-)

  • 55 RE: Vysílačky
    Autor: Karlos (+1) (-0) | Zasláno: 28.02.2010 * 11:36

    Ne, je to klasickej dvoumetr v pásmu VHF. PMR stanice jsou v pásmu UHF na frekvenci zhruba 446 MHz.

  • 56 RE: Vysílačky
    Autor: wilibald (+11) (-6) | Zasláno: 17.04.2010 * 23:11

    Pro četné dotazy ohledně problematiky externích mikrofonů a sluchátek uvádím odkaz na výbornou a obtížně nalezitelnou stránku. Obsahem jsou zapojení pro většinu radiostanic.

    http://highfields-arc.6te.net/constructors/indexmw.htm

    K tomu souhrn problémů, na které konstruktéři nejvíce narážejí:

    1) Ignorování polarity elektretového mikrofonu. (minus je ten kontakt, co má zjevné propojení na pouzdro.).

    2) Nestandartní odpor použitého mikrofonu. Tzn. Pokud je ve schématu uvedeno, že paralelně k mikrofonu má být odpor 2k7, ještě to neznamená, že to s ním bude šlapat. Je třeba, aby výsledný odpor (proud mikrofonem + rezistorem) byl ten, který stanice potřebuje ke "spuštění zpracování signálu z externího mikrofonu" . Občas je třeba hodnotu odporu upravit.

    3) Nepoužití oddělovacího kondenzátoru, pokud je třeba (hrozí poškození stanice)

    4) Snaha sloučit samostatná zemnící vedení mikrofonu a sluchátek tam kde to není vhodné (pokud jsou na schematu vedeny země samostatně, tak je i samostatně do konektoru vedu).

    5) Potíže s tolerancemi konektorů (ve stanicích jsou často nestandardní zdířky, prodávané čínské Jacky jsou také jak se zrovna povedou. Pak to vyjíždí, nejde dobře zasunout, nebo nekontaktí, jak má. Jde zejména o dvojité konektory vzhledu Jack 3,5 + 2,5, které jsou obtížně dostupné a při náhradě běžnými Jacky je občas třeba laborovat s různými kusy.

    6) Použití nevhodných vodičů, či špatné zapojení stínění (používáme všude stíněné vodiče, jinak si vytváříme v těsné blízkosti stanice kvalitní anténu, s příslušnými zvukovými efekty při provozu).

    7) U stanic s konektorem nahoře by mělo být vedení kabelu pokud možno do strany. Když je kabel veden souběžně s anténou, tak "stahuje" část VF výkonu a snižuje se dosah.

    8) Při propojení dvou sluchátek "ze stereo do mono" je vhodnější použít propojení sériové, než paralelní. Lepší je ze stanice tahat více výkonu a mít nižší hlasitost, než jí připojit nízkou impedanci zátěže. Běžná sluchátka mají obvykle 32 Ohm a některé stanice mají minimální impedanci zátěže i 20 Ohm, což je při paralelním zapojení problém. Nejde o problém zásadně likvidační, ale bezpečnější je sériové.

  • 57 RE: Vysílačky
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 13.04.2011 * 08:57

    Lidi, existujou teda poříd nějaký okrajový frekvence kde se dá v omezené míře vstoupit do pásma při lítání? Kdyžtak pošlete PM.

Přidávat příspěvky k tomuto tématu mohou pouze přihlášení uživatelé.





Sekce PGwebu: