FÓRUM PGweb


[Téma] 60csx nebo Dakota 20

60csx nebo Dakota 20
Autor: berczo (+0) (-0) | Zasláno: 11.08.2010 * 09:44

Zdarec lidi, potřeboval bych poradit která z těchto dvou bude pro mně lepší.

Chci to používat hlavně na pěší turistiku, cykloturistiku, skialp a paragliding

Zajímalo by mně, jak je to se signálem - např. v hustém lese bude mít 60csx lepší signál díky ext. anténě než dakota 20?

Další důležitá otázka pro mně je: koupit novou nebo starší? Jsou to "držáky"?

Dále bych potřeboval znát odpověď, jestli se vyplatí koupit z ebaye (kvůli ceně) "prázdný" přístroj bez map a mapy si pak samostaně hacknout a dohrát

Nebo je lepší koupit celý set i s mapou v CZ kvůli aktualizacím, atd ...

Díky za odpovědi.

19 příspěvků
shlédnutí: 3828
  • 1 RE: 60csx nebo Dakota 20
    Autor: DejFF (+12) (-25) | Zasláno: 17.08.2010 * 19:47

    Dotekový displej (Dakota 20) je na paragliding na prd.

    Asi si budeš muset uřezat na rukavici jeden prst.

    Má to jaký záznam tracklogu? Jdou s toho exportovat tracklogy na xcontest? Asi jo pomocí G7TOWIN, ale asi by to chtělo nějaké zkušenosti, má někdo?

    K Dakota 20 říkám nebrat.

    Garmin 60csx používám roky a celkem spokojenost, na paragliding, do auta do přírody (citlivý GPS modul, chytne signál všude). Nevýhoda mapy, kde brát a nekrást? Na létaní mapu vypínám, nepřehledné, nepotřebné. (nemyslím prostory, ty mám zapnuty :-)

    Poslední dobou používám do auta mobil, kvalitnější mapy zadarmo (Nokia OVI mapy). Do přírody se to nehodí za pár hodin vytřískaná baterka.

    Takže na běžky je třeba lepší kamarád, co se vyzná.

    Dnes bych si už pořídil místo GPS na paragliding, sdružený přístroj s variem. http://www.pgweb.cz/forum/vybaveni-technika/pristroje-nastroje-gps-varia-software:37526

    Skvělé funkce sdruženého přístroje.

    Vyžadoval bych, informaci o posledním opuštěném stoupáku.

    Info o optimálním středu aktuálního stoupáku.

    O tomhle si může obyč GPS nechat zdát.

    Bych si pěkně vymýšlel co to má umět. Celý rok otravoval pokaždé co bych viděl novou krabičku. Pak bych si to vyfiltroval. A hledal ideální přístroj.

    Protože gps a vario ti vydrží na pěkně dlouho, to není ženská ;-)

    Víc otázek než odpovědí co?

  • 2 RE: 60csx nebo Dakota 20
    Autor: berczo (+0) (-0) | Zasláno: 18.08.2010 * 08:18

    thx ... už jsem myslel, že se reakce nedočkám :) Ale celkem jsi mi pomohl s rozhodováním ... ;)

  • 3 RE: 60csx nebo Dakota 20
    Autor: manana (+58) (-3) | Zasláno: 18.08.2010 * 09:40

    Jen dodam, ze s dotekacem (Oregon) par lidi lita a pry ovladani v rukavich celkem ujde (uprimne - ja s tim mam problem i na te 60). Co se mi na tech novejch modelech libi je rychlost prekreslovani mapy - to se s 60kou neda srovnat - ale vylozene pri litani je to asi jedno.

  • 4 RE: 60csx nebo Dakota 20
    Autor: charlie (+8) (-0) | Zasláno: 18.08.2010 * 12:00

    Ideální mi přijde kombinace mapová gps+ sdružený přístroj. Mám teď FlymasterB1Nav a celkem fajn, ale co mi zásadně chybí je FAI asistant pro trojúhelníky. Závodní fičury jsou mi víceméně k ničemu. Nevíte o nějakém přístroji s FAI asistantem?

  • 5 RE: charlie »PM | Zasláno: 18.08.2010 * 12:00
    Autor: wolf_pg (+0) (-3) | Zasláno: 18.08.2010 * 15:24

    ....sháníš-li asistenta pro tratě, pak to není problém železa, ale spíše jeho programového vybavení.....mám pocit, že by tvůj problém vyřešil třeba SeeYouMobile....či podobný plachtařský soft, běhající na WinCE platformě .

  • 6 RE: SeeYouMobile a WinCE
    Autor: Hanz (+33) (-2) | Zasláno: 18.08.2010 * 15:49

    A zkusil jsi už Wolfe něco takového (WinCE+SeeYouMobile) na padáku reálně používat?

  • 7 RE: 60csx nebo Dakota 20
    Autor: ondrap (+79) (-15) | Zasláno: 18.08.2010 * 17:19

    Ja se chystam zkusit 'apad'... behem par dni bych ho snad mel mit, tak uvidime.... bohuzel, sezona se blizi ke konci :(

  • 8 Hanz »PM | Zasláno: 18.08.2010 * 15:49
    Autor: wolf_pg (+0) (-3) | Zasláno: 18.08.2010 * 20:02

    ....ne. létám bez GPS.

  • 9 RE: 60csx nebo Dakota 20
    Autor: robert (+28) (-2) | Zasláno: 18.08.2010 * 20:12

    pda...a tak.... par lidi jsem s tym viděl, takže to půjde... dlouho jsem o něčem takovém přemýšlel, nějaké zkušenosti lidí jsou na pgforum.com. Mysím že problém je v tom, sehnat pda a vhodným displejem kůli slunci a hlavně nějaká vysokokapacitní baterka...

  • 10 RE: 60csx nebo Dakota 20
    Autor: DejFF (+12) (-25) | Zasláno: 19.08.2010 * 18:50

    Kamarád zakoupil PDA nějaké HP iPaq a hodil na to SeeYou Mobile.

    Mimo to že do mě měl furt dendence narážet, jak do toho ve stoupáku hleděl ;),

    Při točení stoupání je identifikace silnějšího na nic, protože je to jak zpomalený film. Tedy v tomto směru nepoužitelné.

    Display jde na sluníčku navíc špatně přečíst.

    Funkce pro výpočet, návrh trianglů a do závodu, jsou skvělé.

    Větroňáři tento software používají masivně.

    Sdružený přístroj to nenahradí. (GPS+Vario)

    Vyloženě na slunko jsou tzv. transflective displeje http://en.wikipedia.org/wiki/Transflective_liquid_crystal_display

    Nějaké PDA jsou už na trhu. O něčem vyloženě na létání nevím. Nepočítám li, že se do toho dá nainstalovat SeeYou.

    Nebo se dá použít antireflexní folie, slušná je od 3M

    Tady je recenze a zkušenosti, včetně dvou obrázků před a po http://www.chip.cz/clanky/hardware/2010/05/nasazeni-antireflexni-vrstvy-na-notebookovy-displej

    Já mám na GPS antireflexní folii a funguje to slušně.

    (už by ale potřebovala za ty roky vyměnit, místy je děravá)

    Líbí se mi cesta Aircotec, spartánský černobílí LCD display s minimálním odběrem, skvěle de číst na slunku a luxusní výdrž baterky.

    Luxusní přístroj má Braunerka. Jak se ta mrcha jmenuje (ten přístroj na létání) netuším. Navíc bych musel prodat auto ;-)

  • 11 FAI asistent
    Autor: DejFF (+12) (-25) | Zasláno: 19.08.2010 * 19:07

    Charlie: FAI asistenta umí SeeYou Mobile. Mě by to asi nepomohlo ;-)

  • 12 4all
    Autor: wolf_pg (+0) (-3) | Zasláno: 19.08.2010 * 19:51

    odpověď na původní otázku 60csx nebo Dakota 20: nejsem si jist, co je lepší varianta. na základní polétání to asi stačí. a jedno jaký. pokud budeš chtít využívat FAI asistenta...pak ti ani jeden přístroj nepomůže.

    ad FAI asistent a podobné, řekněme pokročilé funkce: težko ho čekat od garminů. jako vhodné "železo" jsou nejen PDA, ale i jiné GPSky, které jsou schopny pracovat s navigačními programy, jakým je SeeYou Mobile.

  • 13 RE: 60csx nebo Dakota 20
    Autor: berczo (+0) (-0) | Zasláno: 20.08.2010 * 08:21

    Thx pánové za to, jak se to tady rozjelo :) Každopádně na moje polítání mi bude stačit bohatě ta 60 csx .... mám trošku strach o ovládání dakoty v rukavicích, ale jen díky tomu, že jsem neměl možnost sám otestovat.

    Jinak pár PDA jsem vlastnil a výdrž baterek je tam na prd .... ať už s wifi nebo gps použitím na jeden zátah to vydrží maximálně 5-6 hodin ... což sice vydrží na pořádný přelet (který ještě nedávám), ale Windows Mobile je děsně pomalý, no a po takových 5ti hodinách ti najednou může chybět baterka na ten blbý hovor typu "vyzvedni mě tam a tam" :)

    Budu zatím tedy kombinovat vario + gps ... ;)

  • 14 RE: 60csx nebo Dakota 20
    Autor: Braba (+58) (-7) | Zasláno: 20.08.2010 * 17:27

    Krásně rozjeté vlákno. Tak se taky přidám :-) Používám PDA a SeeYou mobile už nějaké roky. Momentálně nejlevnější krabičku s GPSkou od MIO. PDA ovládám pomocí zkráceného stylusu přilepeného kobercovkou na pravý ukazovák rukavice a je to v poho. K napájení používám čtyři AA akumulátory v packu připojené do USB portu. Vydrží libovolně dlouhý přelet se zapnutým podsvícením displeje. Čitelnost na slunci je trochu problematická, ale vidět to je a já jsem spokojen.Kdo si vybere PDA s lepším displejem nemá problém. Optimalizace FAI trojůhelníků je jednoduchá a díky tomu opavdu vím kam letět. Sympatické je zvukové varování před vlétnutím do nějakého vzdušného prostoru. O prostorech vím všechno co potřebuju - vzdálenost, výška. Mapy se hodí v horách, kde člověk vidí výšku terénu. Na závodění se nedá použít - tracklog vám neuznají. Do ČPP a na navigaci ale sympatická věc. V Garminu co vozím už nemám ani žádná data a funguje jen jako záložní tracklog.

  • 15 RE: 60csx nebo Dakota 20
    Autor: Las (+0) (-1) | Zasláno: 20.08.2010 * 19:14

    Také lítám s PDA, starý model od HTC s externí GPS. Baterky vydží cca 6 hodin, což na mé létání (bohužel) zatím stačí. Na slunci se čte blbě, ale jde to. Pro navigaci i logování používám program OziExplorer. Je primárně učen pro turistiku, takže nemá speciální „letecké“ funkce. Má ale několik výhod. Je možné si přizpůsobit obrazovky a nechat si zobrazovat jen ty údaje, které vás zajímají, naopak přebytečné funkce vyházet. Dá se s tím docela vyhrát, aby bylo vidět jen to zajímavé a zároveň to šlo dobře ovládat prsty. A hlavní výhodou jsou mapy. Jako mapa může být jakákoliv „zkalibrovaná“ bitmapa. Když někam jedu, obvykle si stáhnu danou oblast z Google map a nahraji si ji do PDA. V jedné mapě mám i prostory pro ČR, za letu se snadno přepíná mezi mapami takže jde celkem dobře zkontrolovat, zda neletím kam nemám.

  • 16 RE: 60csx nebo Dakota 20
    Autor: fickk (+12) (-3) | Zasláno: 23.08.2010 * 20:58

    Garmin Oregon 550

    + vydrží dostatečně dlouho na 2xAA

    - displej čitelný taktak

    + ovládání v rukavicích v pohodě

    + použitelné v autě, na horách

    + mapy dostupné zatím bez problémů (jen nové Aero 2010 k nenalezení)

    + logování a GIPSy paráda

    + "foťák" po ruce

    - cena

    ale sleduji jen rychlost :-)

  • 17 RE: 60csx nebo Dakota 20
    Autor: DejFF (+12) (-25) | Zasláno: 24.08.2010 * 18:59

    Ad. PDA zajímavé, zajímavé.

    To upozornění na prostory umí i letecká Garmin GPS 72. A některé (moc) dražší modely (všechny letecké)....

    Aero 2010 zde www.garmin.cz/mapy/aktualizace-map/update-map-cr/aktualizace-letecke-mapy-aero-cz-sk-h-v-7.1/

    Už mě u garminu začíná štvát že zařízení za 9 litrů, nemá ani polovinu funkcí co Mobil za 8. Nic osobního, přeju spokojenost, já taky koupil GPS.

  • 18 RE: 60csx nebo Dakota 20
    Autor: fickk (+12) (-3) | Zasláno: 05.09.2010 * 20:11

    ne že by to bylo důležité, ale myslím že Tvůj odkaz vede na 7.1, poté asi následovalo 7.5 http://www.marecek.cz/view.php?cisloclanku=2009042901

    já měl na mysli http://www.garmin.cz/produkty/mapy-software/letecke/aero-cz-sk-h-2010-plna-verze.html

    ale nenašel, třeba vyjde aktualizace ;-)

    cena Garminů je opravdu neodpovídající, na PDA je ale podle mne vidět ještě hůř (ipaq 114)

    k minusům Oregonu jsem neuvedl, že neumí varovat před vlétnutím do prostoru (nebo nevím jak na to)

    dnes v naivní víře nahraju nový FW :-)

    Prosím, znáte někdo nějaké snesitelně drahé řešení, které by varovalo před vlétnutím do prostoru jak horizontálně, tak vertikálně?

    PDA MIO a SeeYou mobil?

    GPS Garmin a http://www.aerobaze.cz/gps/ a koukat?

  • 19 RE: 60csx nebo Dakota 20
    Autor: DejFF (+12) (-25) | Zasláno: 09.09.2010 * 16:13

    Jo jo máš pravdu, ta verze je jiná. Moje chyba.

Přidávat příspěvky k tomuto tématu mohou pouze přihlášení uživatelé.





Sekce PGwebu: