FÓRUM PGweb


[Téma] Ekonomika odvijáku

Ekonomika odvijáku
Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 21.10.2011 * 10:54

Chci se zeptat, jak je to s odvijákem z hlediska výdajů/nákladů.

Situace je taková, že na Hané je nepochopitelný nedostatek dvoutisícovek, nemáme tu dokonce ani laminárně nafoukávané pobřeží, přičemž domorodci by často lítali až by brečeli.

Nabízí se proto úvaha si pořídit odviják nějak komunitně, jenže k takové úvaze je potřeba znát pár základních dat z nějakého již běžícího případu.

Takže... kolik stojí samotný odviják (např. typ jako je http://www.kuboj.cz/Pages/Ostatni/Odvijak.htm)

kolik se běžně za den provede startů, kolik za rok a jaká je běžná cena za výtah do nebe.

Kolik potom stojí údržba a poplatky (kurs vlekaře, technické prohlídky, výměna lana...) atd.

Je mi jasné, že jednou z klíčových položek bude ochotná obsluha, nejlíp někdo, koho paragliding baví tak nějak zespod coby diváka. V této fázi mi jde ale o vyhodnocení kalkulovatelných položek (tj. materiál, poplatky a provoz). Předem díky za podněty a zkušenosti.

3 příspěvky
shlédnutí: 2891
  • 1 RE: Ekonomika odvijáku
    Autor: Petros (+1) (-0) | Zasláno: 21.10.2011 * 13:16

    Ahoj,

    fandím Tvému nadšení a pokud to zrealizujete určitě budu zájemcem o "výtah". Nedaleko ode mne mají dva Poláci taky odviják,co je problém proč na něm nelítáme je ten že není poblíž terén kde by odvíjení bylo možné.

    Chci říct že to je taky jeden důležitý aspekt provozu - mít kde to provozovat (vhodný terén).

  • 2 RE: Ekonomika odvijáku
    Autor: klobouk (+0) (-5) | Zasláno: 21.10.2011 * 14:13

    Do nákladů musíš započíst i nájem místa pro vlekání,další věc je,že pokud se vás sejde víc jak 8-10 lidí na start,bude problém s tím,aby se všichni (i opetovně vyvlekali) v ten nejlepší termický okamžik.Další věc je,že místo by mělo být publikované v AIPu,pokud to nebude na letišti (plocha SLZ není letiště)

    Kdzž jsme kdysi provozovali částečně komerčně naviják v Rn/L

    platilo se cca 200kč/start.Měli jsme 1500m šňůry za cca 8tis kč (v cenách cca 10let zpět),pauza mezi jednotlivými vleky cca 15min (2bubnovej naviják),počítej že všichni budou chtít startovat mezi polednem a třetí hod,to máš tak max 4h provozu po 4lidech tj při 8mi ůčastnících po dvou startech.

    U odvijáku to může být trochu jinak,takhle to bylo na navijáku,s tím,že po zbytek dne na něm fungovala škola

  • 3 RE: Ekonomika odvijáku
    Autor: Rob (+5) (-0) | Zasláno: 21.10.2011 * 19:26

    Ahoj,

    píšeš, že jsi z Hané. My jsme z Kroměříže a odviják zde provozujeme od roku 1995. Když tak se ozvi na robert.scholaster@seznam.cz.

Přidávat příspěvky k tomuto tématu mohou pouze přihlášení uživatelé.





Sekce PGwebu: