FÓRUM PGweb


[Téma] Powerbanky a dobíjení

Powerbanky a dobíjení
Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 17.04.2013 * 01:02

Mám nějaké zkušenosti z testování kousků co dorazily z Číny, tak při té příležitosti taky založím nové vlákno.

Jednak tu mám malou krabičku na 2 články 18650 z eBay www.ebay.com

Velmi kompaktní (89x43x22 mm) box, broušený hliník taky moc dobře vypadá. Mám tam 2 články Panasonic 2900 mAh, s těma to váží 152 g (samotná krabička 64 g). Po vložení článků se z obou stran zašroubujou víčka a nalepí se přiložené samolepky, takže to nelze používat tak, že by člověk měl více článků v zásobě a na cestách vkládal nabité - články samozřejmě vyměnit jdou, ale kvůli tomu by bylo nutné odlepit samolepku (je docela silná a celkem drží) a odšroubovat víčka, což nikdo nebude dělat dřív, než bude opravdu potřebovat ty články z nějakého závažného důvodu vyměnit.

Stav nabití ukazují 4 modré LED diody zepředu. Při nabíjení svítí nepřerušovaně a na první pohled není poznat kdy je powerbanka plně nabitá. Empiricky jsem vysledoval, že když se rozsvítí všechny 4 diody, je nabitá cca. z 80-90% - pak se zřejmě nabíjí pomaleji až do úplného nabití (což tak má být) a úplné nabití lze poznat při odpojování nabíjecího micro USB konektoru - když ihned přestane svítít 4. dioda a po chvilce zhnasnou zbylé 3, ještě není nabito. Při plném nabití zůstanou chviličku svítit všechny a pak skoro naráz zhasnou.

Nabíjení klasickým microUSB adaptérem do sítě co dává 0.7A trvá cca. 7.5 hodiny. Příležitostně zkusím 2A adaptérem.

Udělal jsem klasický test s placičkou SGS Wifi 5.0 a XCTrackem, vydržela dobíjet 12 hodin a z logu Current Widgetu jsem spočetl efektivní kapacitu 3726 mAh (interní 2x2900 = 5800 mAh) - tj. ještě o kousek víc než jsem čekal.

Na přední straně je maličké aktivační tlačítko, které klasicky při zmáčnutí zároveň rozsvítí LEDky a ukáže tak orientační úroveň nabití. Co je ovšem velmi příjemné, že při připojení nabíjeného přístroje není potřeba tlačítko stisknout, krabička se sama aktivuje a začne dodávat proud.

Komu stačí takováto kapacita, tak myslím ideální kousek. Já to použím na výživu mobilu na kole s Endomondem a bude mi to stačit i jako rezerva na lítání s placičkou na kratších výletech (operační čas plně nabitý placičky s tímhle je 18-20 hodin).

Dále tu mám ten boxík na 4 články 18650 http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=160982222699

Víčko se dá snadno sundat a články vyměnit, takže není problém vozit ssebou víc sad článků. Prázdná krabička váží 80 g.

Nabíjení klasicky microUSB, plné nabití indikuje rozsvícení zelené LED diody v ukazateli nabití (jinak svítí červená).

Má přepínatelný výstupní proud (0.5-1-2A) - to jsem zatím moc netestoval. Dal jsem do toho 4 články Panasonic 2900 mAh a otestoval klasickým testem (placička SGS Wifi 5.0 a XCTrack) - vydrželo to dobíjet bez pár minut 23 hodin.

Co jsem zpozoroval, pokud byl napájený přístroj připojenen k prvním USB výstupu (levý určený pro Apple přístroje), tak pokud se baterie placičky plně dobila a snížil se dobíjecí proud pod určitou hodnotu, powerbanka se sama vypla (přestala napájet). V druhém (pravém) USB portu to nedělalo - plyne z toho, že pokud chcete napájet za letu, bude lepší použít pravý USB výstup (tedy pokud nemáte iPhone nebo iPad:).

Jinak myslím taky pěkný kousek:)

8 příspěvků
shlédnutí: 14022
  • 1 RE: Powerbanky a dobíjení
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 17.04.2013 * 07:49

    A nezacne to zase samo nabíjet z toho Apple,kdyz se placicka trochu vybije a je stále připojena?Asi ne,co?

  • 2 RE: Powerbanky a dobíjení
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 17.04.2013 * 20:33

    Clouseau: Nevypada to. Pokud se powerbanka vypne, je potreba ji zapnout tlacitkem. To je nutny udelat i na zacatku po pripojeni nabijeneho zarizeni.

  • 3 RE: Powerbanky a dobíjení
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 17.04.2013 * 21:01

    Aha. No, proste "nabila sem, hotovo, de se spat" :-)

  • 4 RE: Powerbanky a dobíjení
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 07.05.2013 * 12:46

    A ještě jeden kousek tu mám - Coolook iPower

    http://www.ebay.com/itm/170903180031

    Je to krabička na 4 články 18650 se 2 USB výstupy. Má trošku větší rozměry a je maličko těžší (106 g prázdná), ale jinak velmi kvalitně provedená. Dá se otevřít normálně rukou a články tedy snadno vyměnit, ale mechanizmus je poměrně bytelný, takže nehrozí neplánované otevření. Povrch má velmi příjemnou matnou úpravu, jakoby "sametovou" na dotyk.

    Výdrž při dobíjení placičky je cca. stejná jako u té krabičky na 4 články o které jsem psal výše. Příjemné je, že USB výstup má zkratované datové piny, takže Android zařízení detekuje AC mód nabíjení i přes běžný datový USB kabel. Stejně jako předchozí krabička se tato po skončení dobíjení (pokles proudu pod určitou hranici na pár desítek sekund) sama vypíná.

    Pro někoho může být mínus, že nabíjení není na microUSB, ale na kulatý vstup, ovšem nabíjecí kablík s tímto kulatým konektorem je součástí dodávky - na druhé straně je normální USB samec, takže lze použít libovolnou nabíječku s USB výstupem.

    Velmi podrobný test s elektrickými měřeními je zde http://lygte-info.dk/review/Review%20USB%20battery%20box%204x18650%20coolook%20PB-2000%20UK.html - plyne z něj, že elektronika téhle krabičky je docela na úrovni, i při vyšších proudových odběrech udržuje vysokou účinnost a dává stabilní proud, nabíjení je také naprosto OK.

    ------------------

    Jeden poznatek k tomu jak účinně nabít z powerbanky vario-gps Flymaster B1 Nav. Toto vario ma zabudovaný LiPol akumulátor a nabíjí se přes miniUSB. Přes normální miniUSB kabel ale detekuje pomalé nabíjení (jakoby z USB portu počítače) a nabíjení tak trvá strašlivě dlouho (desítky hodin, pokud se nabíjí od 0). Ze síťové nabíječky se nabíjí ve fast charge modu a to je podstatně rychlejší.

    Flymaster to detekuje pode ID pinu (to je ten 4. z 5) - pokud je uzemněn, přepíná se do fast charge modu. Pro nabíjení z powerbanky to lze vyřešit pomocí USB OTG kabelu (tedy na jedné straně je miniUSB B samec, na druhé USB A samice a jedná se o kabel pro USB host neboli USB OTG) a k tomu jeden kabel USB A samec - samec. Tato kombinace funguje perfektně, Flymaster se nabíjí rychle jako ze síťové nabíječky.

    Nové Flymastery (NAV, GPS) mají také miniUSB vstup, takže předpokládám, že to bude fungovat úplně stejně. Někdo by to teda mohl vyzkoušet:).

  • 5 RE: Powerbanky a dobíjení
    Autor: horejs (+13) (-7) | Zasláno: 05.06.2013 * 15:41

    .. taky jeden kousek, co vypadá šikovně. Nemá s tím někdo zkušenost?

    www.ebay.com

  • 6 RE: Powerbanky a dobíjení
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 05.06.2013 * 20:38

    horejs: tady je velmi podrobna recenze http://lygte-info.dk/review/Review%20USB%20battery%20box%203x18650%20XD-168%20UK.html

    Jinak nove kousky naskladnili na fasttech.com, daji se tam vybrat boxy pro 2, 3,4 i 6 clanku od ruznych vyrobcu. Ceny tech 6-ti clankovych jsou tam nizsi nez u te co jsem linkoval do clanku. Zkratka uz je z ceho vybirat:)

  • 7 RE: Powerbanky a dobíjení
    Autor: Kuco (+2) (-1) | Zasláno: 20.06.2013 * 12:14

    viem, ze to je iny smer, aky sa tu preferuje, ale som el. lama, tak ci by nebolo pre mna toto pouzitelne:

    www.bestprise.sk

  • 8 RE: Powerbanky a dobíjení
    Autor: pczpm019 (+12) (-8) | Zasláno: 21.06.2013 * 16:22

    Kuco:

    Směr je to stejný. Jenom to Tvoje má jenom jeden článek 18650 a kluci spočítali, že potřebuješ minimálně 2 ale spíš 4 nebo i víc aby byla rezerva, když nemůžeš dobíjet. Jeden článek Ti vyjde tak max. na 3-4 hodiny.

Přidávat příspěvky k tomuto tématu mohou pouze přihlášení uživatelé.





Sekce PGwebu: