FÓRUM PGweb


[Téma] jaký mikrofon k vysílačce

jaký mikrofon k vysílačce
Autor: HonzaK (+3) (-0) | Zasláno: 24.09.2013 * 16:41

Jaký mikrofon k vysílačce nejlépe používat při létání pro eliminaci rušení větrem? Pořídil jsem laryngofon do ucha (ale nic moc). Jaké máte zkušenosti s "krkafonem", nebo přídavný ruční mikrofon, nebo samotná vysílačka? Nemám integrálku se zabudovaným mirkofonem.

26 příspěvků
shlédnutí: 5012
  • 1 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: pczpm019 (+12) (-8) | Zasláno: 24.09.2013 * 17:06

    Mám velmi dobrou zkušenost s krkafonem. Bohužel jsem ztratil vysílačku a po koupi nové přecházím na laryngofon do ucha (je na cestě). No tos' mně moc velkou radost neudělal, že "laryngofon nic moc". Doufal jsem, že bude stejný jako krkafon a navíc odpadá jeden kabel. Uvidím.:-)

    Samotná vysílačka je nejhorší řešení. Palec dolů. Ruční mikrofon je jenom o trošku lepší než samotná vysílačka. Palec dolů.

    Každopádně krkafon za mě palec nahoru. Vynikající srozumitelnost, stačí normálně mluvit, ne překřikovat šumění šňůr. Ovládací tlačítko na prstu - luxus, není potřeba nic nahmatávat a pouštět řidičku. Taky zvukovod od reproduktoru se špuntem do ucha - dobrá srozumitelnost bez rušení okolí. I když by někomu mohlo vadit "ucpané ucho".

    Pavel.

  • 2 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: Karlos (+1) (-0) | Zasláno: 24.09.2013 * 21:07

    na motor je to větší věda, ale pokud to potřebuješ "na volno", tak se dělaj sady i do neintegrálních přileb a mikrofon je na husím krku. Na něj se dává molitanová ochrana proti větru - tzv. "vinčus". Funguje to perfektně a je to praktický a pohodlný.

    Mám je skladem:-)

  • 3 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 24.09.2013 * 21:08

    Kdyz jsem jeste letal s otevrenou prilbou, tak jsem mel cast z nejakych PC sluchatek s mikrofonem v molitanu na ohebnem krku a sluchatkem na uchu. Klicovani na prste. Fungovalo to perfektne.

  • 4 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: Hanz (+33) (-2) | Zasláno: 24.09.2013 * 22:45

    IMHO:

    Krkafon - totálně na dámské přirození, není rozumět vůůůbec nic. :-(

    Sluchátko k uchu do helmy + mikrofon (do helmy nebo na nějakej klacek, není-li integrální) + PTT na ruku - ideální na provoz, ale děsná pakárna s drátováním před letem a po přistání.

    Ruční mikrofon/repráček - ideální kompromis, nedám na něj dopustit.

    Samotnou vysílačku jsem zkoušíval už dávno, takže si nepamatuju, čím to bylo dobrý/špatný.. :-)

  • 5 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: Karlos (+1) (-0) | Zasláno: 25.09.2013 * 08:47

    Klíčování na prstě se mi kvůli "drátování" také neosvědčilo, takže kabel vede jen do vysílačky. PTT tlačítko je u přilby. Majk je také řešení, ale ten jeden drát tam máš taky a není to tak praktický.

  • 6 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 25.09.2013 * 11:06

    Podrzet tlacitko v ruce pri oblikani bundy, aby se kablik protahl rukavem mi jako " desna pakarna" neprijde. Moznost zavisilat kdykoli je k nezaplaceni. Treba pri nejake krizovce dat o sobe jeste vedet kamaradum ve vzduchu, nez clovek zapadne nekam do lesa na zalozce. Nebo na lane mit moznost komunikace s navijakarem kdykoli behem vleku je take nekdy velmi uzitecna. Nemusi videt, ze mate nejaky problem a potrebujete prerusit start, nebo pridat tah, nebo se odepnout ve stoupaku...

  • 7 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: Hanz (+33) (-2) | Zasláno: 25.09.2013 * 14:41

    Obávám se, že kdybych padal někam ve figurách/na záložce, tak i kdybych měl PTT na ruce, stejně by mi nebylo moc do řeči. V takových chvílích bych prostě nebyl moc komunikativní, resp. bych nechtěl slyšet, co by ze mě v tu chvíli lezlo za zvuky. ;-)

    A k tomu lanu, OK, má-li vlekař také rádio a hlavně, je-li na stejné frekvenci. ;-)

  • 8 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: BorisK (+38) (-5) | Zasláno: 25.09.2013 * 20:27

    Potvrzuji Pavlův názor, že krkafon je OK. Nikdy si nikdo nestěžoval, že mi nerozumí, naopak. Tlačítko mám zavěšené poblíž řidičky.

  • 9 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: BorisK (+38) (-5) | Zasláno: 25.09.2013 * 20:27

    Potvrzuji Pavlův názor, že krkafon je OK. Nikdy si nikdo nestěžoval, že mi nerozumí, naopak. Tlačítko mám zavěšené poblíž řidičky.

  • 10 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: veetek (+91) (-30) | Zasláno: 26.09.2013 * 01:15

    krkafon si vždy velmi chválí jeho majitelé. bohužel už ne druhá strana, která to chrochtání musí luštit (a zdaleka ne vždy úspěšně)

  • 11 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: Hanz (+33) (-2) | Zasláno: 26.09.2013 * 12:52

    Veetku, přesně! - Ještě jsem neslyšel nikoho s krkafonem, komu by bylo normálně rozumět.

  • 12 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: Karlos (+1) (-0) | Zasláno: 27.09.2013 * 08:31

    Záleží na kvalitě krkafonu, já testoval ty levné z číny a byly nepoužitelné. Třeba má uživatel zkušenost s krkafonem ze stíhačky.

  • 13 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 27.09.2013 * 11:13

    Souhlas ty levný z číny jsou na nic. Potvrzeno mými 12$.

  • 14 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: pczpm019 (+12) (-8) | Zasláno: 28.09.2013 * 13:44

    Nevím jaká je to značka. Je to úplně bez označení, kupoval jsem ten krkafon od godiamonda z Liberce. Ale na moje pmr jsem musel přeletovat konektor. Protože jsem neměl žádné schema, vykuchal jsem střeva a zapojil to metodou pokus/omyl bez ohledu na impedance. Možná je to důvod, proč to funguje.

    Právě mi přišel ten laryngofon z 409shop.com příští týden to otestuju v Dolomitech, tak dám vědět (a zeptám se i těch co to chrochtání budou poslouchat) :-)

    Pavel

  • 15 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: Karlos (+1) (-0) | Zasláno: 28.09.2013 * 19:31

    To už je otestovaný, není to dobrý, je to dutý. Já testoval spousty zařízení "na motor", takže na volno to funguje ještě lépe a mikrofon s windčusem blízko u huby je to nejlepší co může být. Většina radiostanic má na vstupu tzv. automatiku (compresor/limiter), takže při zaklíčování je šum a ruch silný, ale při mluvení se "okolí" ztlumí. Proto je důležité mít ten mikrofon blízko puse.

  • 16 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: jan.pa (+9) (-4) | Zasláno: 04.10.2013 * 20:25

    Sada do helmy s mikrofonem u pusy v otevřené helmě funguje dobře, tlačítko na prstu jsem také zkoušel a je to fakt pakárna to protahovat rukávem, nehledě na to, že to dost vadí a hlavně rozptyluje při řízení (táhne to i v rukávě). Tlačítko jsem přidělal na helmu a tam se dá klíčovat i při točení prakticky beze změny v řízení (jen se ruka přiblíží k helmě).

  • 17 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: jan.pa (+9) (-4) | Zasláno: 04.10.2013 * 20:26

    Když už je tu to téma, zkoušel jste se někdo zbavit úplně kabelů? Nějaká bezdrátová varianta k vysílačce? Zkušenosti? Díky.

  • 18 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: Spy.Dr (+24) (-1) | Zasláno: 04.10.2013 * 21:22

    jan.pa:

    já jsem na bezdrát myslel, resp přemejšlel jak to udělat už nějak zezačátku, ale asi to je trochu oříšek. Napíšu Ti pár fakt na který jsem u toho tenkrát narazil

    1/ nic hotovýho se asi nevyrábí a nedá koupit

    2/ znamenalo by to další 2 věci u kterých by se musela hlídat baterie (handsfree v helmě a vysílač/přijímač připojenej k vysílačce)

    3/ v případě nějakýho bastlení (koukal jsem i po nějakejch "polotovarech" ze kterejch by se to eventuelně dalo poskládat, ale nějak bez úspěchu) by to znamenalo mít připojenej k vysílačce nějakej vysílač/přijímač s vlastnim napájením, kterej by v případě bastlení asi nebyl uplně malej, minimálně velikosti větší krabičky od sirek. Další taková krabička by asi musela bejt pak na helmě.

    4/ není to jen jednosměrný vysílání, ale obousměrný + klíčování, takže je to pak ještě asi trochu složitějši než jen nějakej obyč vysílací a přijímací modul.

    Když jsem to tenkrát vzal kolem a kolem tak po delším neúspěšnym pátrání po nějakejch dílech jsem uznal že to asi nemá smysl, že by to bylo strašný i kdyby se mi to povedlo uklohnit.

    ale jesstli někdo přišel na schůdnou variantu, jsem jedno ucho.

    Jinak já použíívám trochu přebastlenou sadu do integrály a paráda, klíčování na rameni, není to uplně vždy pohodlný ale nemusim nikde nic tahat...

  • 19 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: jan.pa (+9) (-4) | Zasláno: 04.10.2013 * 21:53

    Možná kombinace bluetooth náhlavní sady a bluetoot vysílače přidělaného k vysílačce a z její baterie i napájeného, komplikací by bylo dobíjení náhlavní sady. Výhodou by mohlo být možnost spárovat i současně mobil... Zkoušel někdo?

  • 20 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 04.10.2013 * 22:29

    jan.pa : " tlačítko na prstu jsem také zkoušel a je to fakt pakárna to protahovat rukávem, nehledě na to, že to dost vadí a hlavně rozptyluje při řízení (táhne to i v rukávě). "

    Naprosto nesouhlasím. Není žádná pakárna chytit při oblíkání bundy tlačítko do dlaně a protáhnout rukávem.

    PŘI ŘÍZENÍ TLAČÍTKO ( miniaturní, ploché, chycené sucháčem dokola jako prstýnek kolem prstu tak, aby na něj palec kdykoli dosáhl ) VŮBEC NIČEMU NEVADÍ, NEROZPTYLUJE A V RUKÁVĚ NIC NETÁHNE ! Tlačítko na helmě je sice tak nějak v dosahu ruky, ale stačí otočit hlavou jinam a zaklíčovat kdykoli se nedá ( třeba při točení s více lidma v jednom stoupáku, kdy je třeba hlídat prostor kolem sebe ).

  • 21 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: PetrBilek (+9) (-2) | Zasláno: 05.10.2013 * 18:02

    bezdrát je a funguje perfektně i na motor http://www.paraevoluce.com/?p=2091

  • 22 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: PetrBilek (+9) (-2) | Zasláno: 05.10.2013 * 18:02

    bezdrát je a funguje perfektně i na motor http://www.paraevoluce.com/?p=2091

  • 23 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 05.10.2013 * 21:31

    Na co bezdrát, stačí dat vysílačku do helmy. u pár lidí už jsem to viděl a přijde mi to super(tlacitko na helmě).

    Jinak jak píše Clouseau, mačkátko na prst úplně bez problémů, včetně všech věcí co k tomu vypsal.

  • 24 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: pczpm019 (+12) (-8) | Zasláno: 05.10.2013 * 22:23

    Tak mám odzkoušený ten laryngofon do ucha. Slyšitelnost výborná - oboustranně odzkoušeno. ALE: sluchátko mi nějak nesedí v uchu, vypadává, takže ho musím čas od času kontrolovat a zasunovat. Musím na to něco vymyslet. Oproti krkafonu mám o jeden drát míň. Klíčovací tlačítko na prst funguje bezvadně, prakticky nezáleží na podmínkách, pokud jsem schopen ze sebe vydat něco jiného než výkřiky děsu, tak můžu kdykoliv. Ale musím dát tak ze 20% za pravdu Jan.pa. Dnes jsem byl na Straníku (svahovačka) s manželkou sám, věděl jsem že jediná komunikace bude "startuju" a "přistál jsem.." a NECHTĚLO se mi provlíkat kabel k tlačítku rukávem.

    Můj závěr teda i přes vypsané nedostatky je: ušní laryngofon je funkční, komunikace dobře srozumitelná a pohodlí tlačítka na prstu vyváží nepohodlí provlíkání rukávem. Za sebe teda říkám jednička. Pavel.

    p.s. Vysílačka Baofeng, sluchátko: http://www.409shop.com/409shop_product.php?id=107386

  • 25 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: Hanz (+33) (-2) | Zasláno: 06.10.2013 * 11:18

    pczpm019: Aha. Doteď mi pořád unikalo, jak souvisí laryngofon s tím, jaké máš sluchátko. Až z tohodle odkliku ale vidím, že to bere zvuky rovnou z ucha. Zajímavé.

  • 26 RE: jaký mikrofon k vysílačce
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 06.10.2013 * 12:40

    HonzaK "Nemám integrálku se zabudovaným mirkofonem"

    Také jsme neměl v integrálce zabudovaný mikrofon, ale zbastlil jsem si to do ní sám. Koupil jsem za 120 Kč sluchátka s mikrofonem k PC a rozkuchal. Mikrofon jsem zastrčil i s kusem packy na které byl do obšití molitanu lícnice. Sluchátku jsme odřízl kloubový čep, kterým drželo v náhlavníku a na tuto plochou stranu nalepil oboustrankou sucháč (předtím jsme do něj zavedl a uvnitř propojil kablík od mikráku a kablík ke konektoru k vysílačce a ke klíčovadlu). Do přilby dovnitř jsem nalepil taky kus sucháče, na kterém sluchátko drží.

Přidávat příspěvky k tomuto tématu mohou pouze přihlášení uživatelé.





Sekce PGwebu: