FÓRUM PGweb


[Téma] www.xcmeteo.net

www.xcmeteo.net
Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 23.03.2015 * 03:45

Nastal čas zveřejnit nově vznikající web s předpovědí počasí - http://www.xcmeteo.net/cs .

Zatím zde najdete pouze GFS výstupy a meteogramy. Zobrazení je ještě trošku syrové, ale v průběhu sezóny se zkulturní, přibudou předpovědní mapy a pár dalších fíčurek. Rozhodl jsem se ale vypustit xcmeteo do světa už teď - hlavně kvůli několika uživatelům starého GFS, kteří žijí mimo dosah středoevropského gfs.pgweb.cz a kterým jsem před dvěma měsíci musel vypnout celosvětovou verzi. A taky teď pár týdnů asi nenajdu na xcmeteo dostatek času, takže čekání na všechny vymoženosti, které jsem si v první verzi přál, by se nejspíš protáhlo přes půlku sezóny. A třeba XCMeteo už v této formě někdo shledá užitečným :).

Zobrazené výstupy a meteogramy jsou v tuto chvíli podobné starému webu. Nová je možnost navolit si vlastní seznam míst po přihlášení. XCMeteo oproti svému staršímu bratříčkovi je založené na detailnějších datech z GFS modelu, takže by předpovědi měly být nepatrně přesnější. A je celosvětové, takže se můžete podívat, jaké bude počasí třeba na jižním pólu :). A nebo kdekoliv jinde...

XCMeteo funguje v moderních webových prohlížečích. Otestované je v posledním Firefoxu, v Chrome a v androidím Chrome. Internet Explorer 11 a poslední Operu jsem nezkoušel, ale "papírově" by měly fungovat. V Safari a Opeře Mini xcmeteo nefunguje.

Pokud se vám xcmeteo líbí a něco vám na webu chybí, buďte trpěliví - pravděpodobně to chybí i mě :).

Doufám, že brzo sem budu moct napsat informaci o nových vylepšeních :)

Historické ohlédnutí na závěr: Staré GFS výstupy, nyní žijící na adresách http://gfs.pgweb.cz a http://gfs.meteoweb.cz tu s námi jsou již neuvěřitelných 9 let. A pár místních pamětníků si možná ještě vzpomene na jejich předchůdce - legendární, příležitostně aktualizované a revoluční Scorpiho GFS výstupy.

Tak snad nám nová generace v podobě XCMeteo vydrží aspoň stejně dlouho, jako naše staré dobré GFS :)

93 příspěvků
shlédnutí: 14898
  • 1 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 23.03.2015 * 04:47

    Yeeeeeeees!!!!! Dokonalý!!!!!!!

  • 2 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: pavel.haniger (+2) (-1) | Zasláno: 24.03.2015 * 07:31

    Dobrá práce Péťo.

  • 3 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: LemoN (+9) (-1) | Zasláno: 24.03.2015 * 09:00

    Pekna prace. :)

    Mam blbou otazku na to co znamenaji vsechny cary:

    Cerchovana - Smer vetru

    Cervena - Teplota

    Zelena - Smer vetru

    Modra - ? Nejsem natolik zkuseny abych vedel co to je. :) Dik za pomoc.

  • 4 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: skoupy (+0) (-0) | Zasláno: 24.03.2015 * 09:39

    Modra je rosny bod

  • 5 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Benour (+23) (-2) | Zasláno: 24.03.2015 * 16:07
  • 6 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 24.03.2015 * 20:00

    jo, tak to je dobra nahoda :)

  • 7 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Fil (+20) (-9) | Zasláno: 25.03.2015 * 10:24

    Ahoj Petre, diky moc za super pocin.

    Nechtel bys casem do diagramu pridat i informaci o narazech vetru? Informace je dulezita hlavne u startu, takze by mozna stacila vyrazna zelena tecka/kratka prerusovana cara ve spodni casti diagramu.

    Pokud se nepletu, GFS model obsahuje data o narazech vetru - min. pro vysku par metru nad terenem.

    Dik, Filip

  • 8 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 25.03.2015 * 10:52

    Ahoj teď po počátečním nadšení jsem zjistil že docela postrádám ten třetí graf průběhu směru a síly větru s časem.

  • 9 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 25.03.2015 * 16:30

    fil: narazy v gfs jsou, pouze u zeme, a nejsem si uplne jist, jestli nesou uzitecnou informaci :). Ale dobrej postreh, nekdy to prozkoumam a kdyztak je do webu pridam.

    polachp: Me ten denni prubeh vetru taky chybi. Bude brzo.

  • 10 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Slivka (+6) (-27) | Zasláno: 25.03.2015 * 22:06

    - zobrazí se mi jen základní stránka xcmeteo.net a nic nejde otevřít, ani regisrtovat.............v čem je chyba, JS

  • 11 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Stefan_Shamilyan (+2) (-2) | Zasláno: 26.03.2015 * 12:27

    Zadej startovacku...

  • 12 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Stefan_Shamilyan (+2) (-2) | Zasláno: 26.03.2015 * 12:30

    Ahoj Petre, diky moc za prehlednou a ucinou praci jsi proste dobrej;-)

  • 13 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Slivka (+6) (-27) | Zasláno: 26.03.2015 * 12:48

    Stefan_Shamilyan - Stefane, nejde mi nikde nic napsat, jedině perem na papír na stole........a mám to aktualizované.......zdraví JS

  • 14 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 26.03.2015 * 12:53

    Slivka: pokud web nezna tvou polohu, tak nic nezobrazi. Jak pise Stefan, vyber startovacku (resp. vyhledej nejaky misto), to by melo pomoct.

    Dalsi moznost proc to nefunguje je, za mas stary prohlizec.

    A dalsi moznost je, ze tam mam chybu, ale to bych potreboval vic informaci :).

  • 15 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 26.03.2015 * 13:15

    Slivka: tenhle odkaz ti funguje? http://www.xcmeteo.net/?p=13.771245x50.406627

    jakej mas prohlizec? verzi?

  • 16 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Kajik (+14) (-2) | Zasláno: 26.03.2015 * 15:13

    Petrch: super počin a perfektní práce. Mám takovej dotaz, vlevo je vidět vyobrazení oblačnosti v procentech, je tam i vyšrafovaný komín - co je to?

  • 17 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 26.03.2015 * 15:38

    Kajik: vpravo?! :)

    Vybarvena oblast urcuje vysky, tj. spodni a horni hranici oblacnosti. K te vysce casem pribudou popisky, zatim jako voditko muze slouzit, ze vzdalenost mezi kazdyma dvema horizontalnima carama je kilometr. Procento urcuje procentualni zastineni terenu.

    Jinak jeste k oblacnosti, kdyz uz se rozepisuju:

    XCMeteo zobrazuje nizkou, stredni, vysokou oblacnost, tj. procentualni zastineni a vysku oblacnosti. Dale xcmeteo zobrazuje "konvektivni" oblacnost, coz ve slovniku GFS defacto znamena oblacnost, ze ktere vypadavaji konvektivni srazky. Konvektivni oblacnost je v meteogramu zakreslena jako carkovane nebo vybarvene "trychtyre", ktere maji symbolizovat tvar kumulonimbu - u kazdeho je zase napsane procento zastineni (teoreticky v pripade slabeho vetru se na to da koukat i jako na pravdepodobnost konvektivnich srazek v danem miste).

    No a pak zna GFS jeste jeden druh oblacnosti, tzv. "boundary layer clouds". U nich udava pouze procento zastineni (zadne vysky), zpravidla se jedna o cislo nizsi nez procento nizke oblacnosti, takze ma mozna predstavovat nejakou charakteristiku (casti) nizke oblacnosti, ale nenasel jsem k tomu zadne vysvetleni. Nez trosku pochopim co se pod touhle oblacnosti skryva, tak to zobrazuju v meteogramu jenom jako procenta tesne nad zemi.

    Podle meho odhadu se pod timhle cislem muze skryvat inverzni oblacnost, mlhy, mozna fenova oblacnost.. chce to trosku odpozorovat nebo k tomu najit nejaky popis, ale nic uzitecneho jsem zatim nenasel, takze pozoruju :)

    Stare gfs zobrazovalo pouze procentualni zastineni stredni/nizke/vysoke a tenkou carou procentualni zastineni "konvektivni" oblacnosti.

  • 18 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Kajik (+14) (-2) | Zasláno: 26.03.2015 * 15:54

    Jo vpravo, jsem popleta :-) Díky za obšírný a vyčerpávající popis!

  • 19 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: jan.pa (+9) (-4) | Zasláno: 26.03.2015 * 17:50

    Petrch: ahoj, možná by se hodilo rozdělení ve využitelné době po hodinách? Možná připravuješ? díky.

  • 20 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 26.03.2015 * 18:59

    jan.pa: GFS data jsou k dispozici po 3 hodinach a detailne zobrazit, co se deje v mezicase, by nejspis vyzadovalo dalsi numerickou simulaci (jako ma treba flymet). Takze ne, urcite nebude zobrazeni po hodinach, dokud ho primo GFS nebude nabizet.

    Nicmene, na zaklade oblacnosti a vysky slunicka nad obzorem by se mel dat spocitat (odhadnout), jak se bude behem dne menit teplotni zvrstveni. Toho chci, casem, vyuzit k tomu, abych na xcmeteo mohl napsat treba... termika "zacne" v 10:20 s dostupama 1400, v 10:50 prvni kumuly se zakladnama 1800 apod. Ale tak daleko jeste nejsem, zatim to musime odhadovat sami.

    Nicmene, koukejte na ranni vystupy, tam je zakopanej pes (pokud jde o termiku) ;). Zkusim vyhledove napsat o xcmeteo nejaky clanek...

  • 21 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Vlasta2 (+3) (-0) | Zasláno: 26.03.2015 * 21:34

    Mně to taky nechodí. Firefox mám verzi 17.0.1 a neaktualizuju si ji z důvodu GiPSy. A nejde mi to ani na tom odkaze http://www.xcmeteo.net/?p=13.771245x50.406627. Tak co, čím to je a co s tím mám udělat? Nebyl by nějaký jednoduchý návod pro neodborníka přes PC?

  • 22 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: jan.pa (+9) (-4) | Zasláno: 26.03.2015 * 21:34

    Petrch díky tak nějak jsem to myslel, už se těším.

  • 23 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: jaki (+2) (-3) | Zasláno: 26.03.2015 * 21:59

    pod safari 6.1.6. to jede… pěkné

  • 24 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 26.03.2015 * 22:08

    Vlasta2: Firefox 17 uz je dost stary, na nem to nejspis proste nebezi... :-(

    Tak si bud nainstaluj posledni verzi Chrome, nebo si nainstaluj starsi verzi firefoxu portable s gipsy, abys mohl svuj firefox aktualizovat - detaily ti neporadim, protoze jsem to nikdy nedelal, ale urcite se tu najde nejaky zkuseny odbornik :)

    Kazdopadne zatim xcmeteo nenabizi zazracne informace navic proti klasickemu staremu gfs - a zmeni se to az za par tydnu :). Takze netreba spechat.

  • 25 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Bramburek (+0) (-0) | Zasláno: 27.03.2015 * 05:51

    Skvělá věc! :) Díky!!

    Já bych se jen zeptal. Bude to i na Androida? :D

  • 26 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Benour (+23) (-2) | Zasláno: 27.03.2015 * 14:10

    Vlasta2: tady je poslední portable verze od Vítka http://vitek.fedra.cz/tmp/FirefoxPortable_26cs_gipsy.zip

    PetrCh: a na xctracku maká kdo? :)))

    (bane, taky děkuju a gratuluju .))

  • 27 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 27.03.2015 * 22:39

    Bramburek: ano, chtel bych jednou udelat nativni androidi aplikaci, ale to je jeste tak daleko, ze je skoro rouhani o tom vubec verejne psat :)

  • 28 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: aplik (+0) (-0) | Zasláno: 27.03.2015 * 23:06

    Bohužel - v IE11 ve Win 8.1 to nefunguje, ani v dotykové ani v desktopové verzi. Je tam vidět pouze horní a levé menu. Asi jsem v menšině, ale uvítal bych kompatibilitu s IE v poslední verzi ...

  • 29 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 27.03.2015 * 23:21

    Ja bohuzel nemam k dispozici IE11, takze se na to nemam jak podivat, natoz to odladit (pokud by to nejak rozumne slo). Kdyz kliknes na odkaz z prispevku c. 15, tak se take nic nezobrazi? Mozna na to jednou kouknu, ale obavam se, ze asi bude driv IE12 a treba to zacne fungovat ;). Nastesti FF je pro wokna a snad i pro ty mobilni...

  • 30 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Slivka (+6) (-27) | Zasláno: 28.03.2015 * 07:51

    Odborně řečeno: mám to stejné jak aplik popsal v příspěvku č.28, mám nainstalovaný Windows 8.1.0.1

    Tak mi /nám/ nezbýva, než veřít Petrovy, že časem bude xcmeteo.net šlapat líp než přihlašování letů přes GiPSy, bez vlivu na aktualizace...

  • 31 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: anton (+72) (-36) | Zasláno: 28.03.2015 * 09:50

    No, s tím IE xx bych to neviděl moc nadějně, ve W10 prý nebude, Microsoft vyrábí nový prohlížeč. A protože W10 budou zdarma pro majitel legálních W7/8, tak bych si tipnul, že to Petr moc řešit nebude. Je takový problém si nahrát Chrome, nebo Firefox?

  • 32 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: aplik (+0) (-0) | Zasláno: 29.03.2015 * 19:27

    petrch: sejmul jsem ti obrazovku v IE11 a výpis chyb v ladící konzole a dal na OneDrive http://1drv.ms/1Elxsrd

    Microsoft nabízí testování kompatibility na https://www.modern.ie/ - po zadání URL dole vypíše seznam chyb a doporučení, ukáže náhledy obrazovek atd.

    anton: nechce se mě instalovat alternativní prohlížeč jenom kvůli jedné webové stránce - současný Chrome a FF neumožňují hladké dotykové ovládání, režim pro čtení a jiné fičury, které současný IE už dávno umí. Proto je pro mě jako konzumenta obsahu nejpohodlnější IE. Ve W10 IE je a bude kvůli zpětné kompatibilitě podnikových aplikací. Project Spartan a nové jádro Edge nebude zajišťovat zpětnou kompatibilitu a bude výchozí prohlížeč ve W10.Toto vlákno ale je o nových Petrových stránkách XCMETEO - nechci aby se změnilo ve vášnivou diskuzi, který prohlížeč je lepší ...

  • 33 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: anton (+72) (-36) | Zasláno: 29.03.2015 * 22:22

    .. já o tom nediskutuji :)

  • 34 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Hanz (+33) (-2) | Zasláno: 29.03.2015 * 22:51

    .. taky mi přijde zbytečné kvůli jednomu minoritnímu prohlížeči upravovat celou stránku.. ;)

  • 35 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 30.03.2015 * 01:32

    Aplik: diky za vypis. Tak to vypada, ze si IE neporadi jenom s animaci "stmivani" vystupu a meteogramu - to je tam proto, aby vystup/meteogram pomalu zmizel, pokud trva dlouho nacteni novych dat po kliknuti na jine misto nebo cas. Takze je to prkotina, ktera neni zivotne dulezita :)

    Udelam zitra odpoledne nebo vecer blbuvzdornejsi verzi, treba to zacne v IE fungovat. Dej pak prosim vedet. Diky

  • 36 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: aplik (+0) (-0) | Zasláno: 30.03.2015 * 06:29

    petrch: pokud to budeš chtít otestovat v IE11 (i včetně výpisu z debugeru), uvítal bych, kdybys mě poslal info na pg@aplik.cz

    Nechodím do téhle diskuze moc často, tak bys musel na odezvu čekat ...

    Pozn. Kromě toho nenačítání je tam ještě nějaký problém s přihlášením ke stávajícímu účtu - povedlo se mi přihlásit až poté co mě napadlo dát refresh.

    Hanz: jak jsem již řekl výše - nechci zde zavádět diskuzi o podílu prohlížečů na trhu ...

  • 37 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 30.03.2015 * 09:34

    Článek o interpretaci GFS předpovědních výstupů na XCMeteo.net od Petra:

    http://www.pgweb.cz/zpravodajstvi/clanek:xcmeteo-net-gfs-vystupy/

  • 38 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Slivka (+6) (-27) | Zasláno: 04.04.2015 * 10:48

    O krok dále, jsem se dostal. Obrátil jsem se na soudeda, velkého borce přes IT. Připojil jsem se mobilem na Internet O2 a přes mobile hotspot do mého PC a stránky se mi konečně zobrazují. Nejde mi pouze se přihlásit i když jsem již registrovaný, ani požádat o nové heslo, když původní nebere. Tak asi opět problém mezi židli a PC?

  • 39 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: jaki (+2) (-3) | Zasláno: 13.04.2015 * 10:19

    sice jsem psal že to na Safary pod MacOS jede ale na mobilu pod iOS (taky v Safary) už vidím pouze menu místa a po zadání už nic :-(

  • 40 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Pist4 (+2) (-0) | Zasláno: 13.04.2015 * 18:10

    Safari 7.1.5 zobrazit zobrazi len jediny rozdiel vidim v zobrazeni priebehu smeru/teploty/vysky/smeru vetra pri prechadzani kurzorom po grafe. Pri safari musim ist priamo po hociktorej ciare ale napr pri chrome mozem hocikde.

  • 41 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Vlasta2 (+3) (-0) | Zasláno: 17.05.2015 * 13:03

    Prosím tě, nemohl by jsi ten obrázek s mrakama dát ještě vedle grafu? Vypadá to, že je tam místo přesně na to a nemuselo by se stále přejíždět dolů při prohlížení více dnů. Bylo by to i přehlednější.

  • 42 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: pczpm019 (+12) (-8) | Zasláno: 17.05.2015 * 21:10

    Vlasta2: Zkus si zmenšit rozlišení - Pokud používáš myš, podrž Ctrl a kolečkem pootoč k sobě. Nebo CTRL a klepni na minus.

  • 43 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: anton (+72) (-36) | Zasláno: 17.05.2015 * 22:34

    Vlasta2: Nebo zkus klávesu F11, zobrazení na celou obrazovku. F11 podruhé to vrátí zpět.

  • 44 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Vlasta2 (+3) (-0) | Zasláno: 18.05.2015 * 17:39

    Dík za rady, ale Dan mi napsal - "Vlasto, na tom novem jen klikni na nazev startovacky v liste pod dny v tydnu. Zmizi tabulka startovacek a oblacnost se vejde vedle meteogramu." A to je ono, přesně tak se mi to líbí. Takže to tu píšu i pro ostatní, co to nevědí. I tak díky všem.

  • 45 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: godi13 (+29) (-16) | Zasláno: 18.05.2015 * 19:48

    ja bych se primlouval za presunuti sipek ukazujicich smer vetru zpet pod graf oblacnosti, k jednotlivym casum a menily by se s vyskou tak, jak to bylo ve stare verzi. Podle me to bylo daleko prehlednejsi

  • 46 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: doktor (+2) (-0) | Zasláno: 18.05.2015 * 21:34

    Já taky prosim.

  • 47 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: drybar (+21) (-4) | Zasláno: 03.06.2015 * 08:36

    Chtel bych se zeptat, proc je vizualizace gfs na xcmeteo a pgweb.cz tak jina. Prijde mi, ze u preddefinovanych spotu se o neco lisi vysky, coz by jeste slo, ale prubeh vlhkosti a vyska zakladen je u obou vizualizaci rozdilna. I srazky a oblacnost je obcas celkem jina.

    Za ty sipky vetru v prubehu casu bych se tez primlouval.

  • 48 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: pczpm019 (+12) (-8) | Zasláno: 03.06.2015 * 11:13

    drybar: není tam jiný čas? minimálně o hodinu je posunutý (xcmeteo 11-14-17, gfs 12-15-18). Taky Petr píše, že pro xcmeteo používá detailnější data než pro gfs.pgweb. Nemůže to být tím?

  • 49 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 03.06.2015 * 13:44

    Rozdil je zpusoben dvema vecma:

    1) xcmeteo pracuje s novymi detailnejsimi GFS daty: mrizka po 0.25 stupne, stare gfs taha data na mrizce po 0.5 stupne

    2) xcmeteo az dodnes interpolovalo data na mrizce pro danou polohu bikubicky z nejblizsich 16 bodu mrizky, stare gfs bilinearne z nejblizsich 4. No a ta bikubicka interpolace se neosvedcila, ma svoje artefakty (prestrely) blizko "ostrych" zmen pocasi. Uz jsem ji chtel dlouho odstranit, dneska jsi me k tomu Davide dokopal, dik :).

    Takze vysledek je, ze uz by stare gfs i xcmeteo melo ukazovat vicemene to same, a pokud ne, xcmeteo by melo byt presnejsi kvuli presnejsim datum na vstupu

  • 50 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 03.06.2015 * 13:50

    pczpm019: predpovedi jsou zobrazene pro stejne casy, lisi se jenom zobrazeni - xcmeteo ukazuje lokalni cas (tedy aktualne u nas CEST) Stare gfs ukazuje casy v UTC. To David urcite vi, spis to jenom pripominam kdyby to nekoho treba zmatlo :)

  • 51 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: drybar (+21) (-4) | Zasláno: 03.06.2015 * 14:55

    Diky moc za vysvetleni a doladeni

    Ted jeste aby nam to realne pocasi lip vychazelo :)

  • 52 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: godi13 (+29) (-16) | Zasláno: 07.06.2015 * 08:53

    sleduju predpovedi na xcmeteo uz pres mesic. grafika a zpusob zobrazeni je super(chybi mi tam jen ty sipky vetru na casove stupnici ze stareho gfs, jak jsem psal), ale pripada mi, ze samotne predpovedi jsou uplne mimo

  • 53 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 08.06.2015 * 16:16

    godiamond: tak zalezi co myslis tim "uplne mimo" :) mas nejaky konkretni priklad, pro jaky den, jake misto, jaka byla gfs predpoved, jaka realita?

    Urcite bude zajimave konkretne to rozebrat, kde jsou limity ruznych predpovedi.

  • 54 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: godi13 (+29) (-16) | Zasláno: 08.06.2015 * 16:41

    scorpi: vic do minulosti fakt nevim, zaznamy si nevedu, ale treba ted nejcerstvejsi predpoved na nedele/pondeli Liberec predpovidal skoro trvaly srazky, hlavne v nedeli. V nedeli prselo jen obcas a dnes jeste nekaplo. Smer a sila vetru taky moc nesedi. Vim, ze je to jen predpoved na zaklade vypoctu matematickeho modelu a interpolace. Jen mi posledni dobou pripada uplne zbytecny neco planovat, treba i den dopredu.

  • 55 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 08.06.2015 * 20:21

    Jasne no, ale v tomhle pripade je problem zvlnena fronta. Jak se zacne studena fronta vlnit, tak v oblastech, kde se vlni, se pocasi predikuje opravdu spatne. Vetsinou to byva spojeno s bourkama, ktere se taky vyvijeji vicemene nahodile ale pritom ovlivnuji pomerne zasadne system proudeni v okoli.

    Proto je dobry taky trochu koukat na synoptickou situaci a ne jen do gfs grafu:)

    Jinak archiv gfs je porad dostupny na http://gfs.pgweb.cz/

  • 56 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 08.06.2015 * 21:39

    Já bych měl další předpověď úplně mimo, konktrétně Zillertal ted posledni 4 dny. nebýt tam závody a nevracet se ze Slovinska nikdy by me nenapadlo tam jet podle předpovědi létat. přitom se tam létalo každy den a moc

    pěkně

  • 57 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Yeti (+10) (-1) | Zasláno: 08.06.2015 * 22:04

    ahoj Petře. Mě taky moc chybí ty šipky směru větru v průběhu času. Taky bych rád, kdybych si mohl uložené letové terény nějak roztřídit. Nejlépe na země, příp.kraje. Jinak je to super.

  • 58 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 09.06.2015 * 11:22

    Kosta: tak otazka PROC by te tam nenapadlo jet litat. Koukam na archiv predpovedi pro Zillertal a neprijde mi ze by to vypadalo neletove. Kreslilo to tam tedy konvektivni srazky - v tomhle ohledu GFS v Alpach casto prehani. Pro presnejsi predpoved v Alpach, pokud tedy neni jasna jednoducha situace, se clovek neobejde bez podobnejsich modelu - zejmena rakousky Alptherm nebo italsky RASP. Akorat ziskat k nim pristup - na Alptherm je potreba jmeno/heslo, kvuli kteremu chteji videt ofoceny pilotak (a i tak to obcas kdoviproc zdrzujou) a italsky RASP je placeny.

  • 59 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 10.06.2015 * 02:14

    Už nevím přesně, ale kreslilo to tam převývoje a srážky a dost už po obědě. Proto by mě nenapadlo tam jet lítat jen tak. Přitom pršelo jen jeden den a až večer.

  • 60 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: paiks (+7) (-0) | Zasláno: 12.06.2015 * 14:40

    ... má pravdu předsedo! :-)

  • 61 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Slivka (+6) (-27) | Zasláno: 13.06.2015 * 18:43

    Podstatná chyba bude, že skríň serveru xcmeteo.net myje každý den uklízečka mokrým hadrem bez vyždímaní. Když si to všimne, tak ještě s ním pořádně točí, aby udělala průvan, aby to rychle vyschlo. JS.

  • 62 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: pczpm019 (+12) (-8) | Zasláno: 20.06.2015 * 07:30

    Jak správně vyhledávat místo, které mě pro předpověď zajímá?

    Je možné zadávat souřadnice ve vyhledávacím okénku?

    Je možné si uložit vlastní body?

    Když třeba hledám místo, které není v předdefinovaných startovačkách a v okolí není ani větší město, které by vyhledávač znal...

    Při zadání souřadnic mi to vždy najde jenom Marseille.

    Souřadnice fungují jenom zadáním do adresního řádku ve formátu http://www.xcmeteo.net/cs?p=16.60796x49.19522. nebo něco dělám špatně?

    Dík Pavel

  • 63 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: mag (+0) (-0) | Zasláno: 22.06.2015 * 06:50

    Ahoj,

    mám stejný problém jako Pavel , souřadnice nefungují - nevím jestli fungovat měly - jen jsem to zkusil.

    A Petře, jak je možné, že v předdefinovaných startovačkách chybí takové Mekky paraglidingu jako např. Luzný, Heroltice, Sopotnice, Jakubovice ale hlavně nejlepší kopec na západní vítr v Čechách - Kamenáč(Šanov) - :o). Popravdě, úplně by mi stačilo kdybych na xcmeteo našel Červenou Vodu nebo Šanov - ale ten v Pardubickém kraji. Ano, každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán .... určitě nemáš co dělat...

    Jo a na to jsem málem zapomněl - DĚKUJU - XCMeteo je skvělý počin, kudy chodím tudy ho chválím. Ani si neumím představit kolik už to stálo úsilí a to ještě není konec.

    drž se Martin Grösser

  • 64 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: mag (+0) (-0) | Zasláno: 22.06.2015 * 07:24

    Omluva - Šanov nalezen, je pravda že to je vlastně Luzný, ale to vůbec nevadí. Hlavně že tam je...

    Martin

  • 65 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 22.06.2015 * 13:08

    mag: xcmeteo si bere startovacky z XContestu, ty ktere nemame v databazi to tedy nenajde. Kdyz mi ale posles (SZ nebo mejlem) odkazy na lety v XContestu ze startovacek, ktere tam nejsou, neni problem je pridat. Pripadne i alternativni nazvy startovacek, pokud se jich pouziva vicero.

  • 66 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: mag (+0) (-0) | Zasláno: 22.06.2015 * 22:17

    Ahoj Jakube,

    dík že si chceš na to udělat čas:

    Kamenáč alias Šanov alias Prdelník- https://www.xcontest.org/2013/world/cs/prelety/detail:Pat/11.8.2013/10:49

    Luzný alias Šanov - https://www.xcontest.org/world/cs/prelety/detail:Jenda.unc/16.6.2015/14:03

    Heroltice alias Srážka - https://www.xcontest.org/2014/world/cs/prelety/detail:Ondrej/21.5.2014/10:31

    Jakubovice - https://www.xcontest.org/2011/world/cs/prelety/detail:SLH/23.4.2011/11:15

    Sopotnice - https://www.xcontest.org/2014/world/cs/prelety/detail:smutny.rogal/27.3.2014/14:06

    Vrbice alias Doudleby n O - https://www.xcontest.org/2009/world/cs/prelety/detail:JARDA/6.7.2009/10:44

    Kozinec alias Vražda alias Hejnice - https://www.xcontest.org/world/cs/prelety/detail:JARDA/28.10.2014/11:31

    snad to takhle bude stačit, když tak to pošlu mailem

    A nespěchá to, až budeš mít chvilku...

    dík Martin

  • 67 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 23.06.2015 * 12:12

    mag: OK, jsou tam, casem se to projevi i v XCmeteo

  • 68 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: braunie (+0) (-0) | Zasláno: 23.06.2015 * 22:38

    Čéče ten příklad z Doudleb nesedí. Ten start je na tej meze na východ od obce Vrbice, tenhle start vypadá spíš jako odviják nebo co.....

  • 69 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 24.06.2015 * 08:28

    jj, to jsem v nasich startovistich opravoval, meli jsme ho taky spatne.

  • 70 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: BURAK (+0) (-0) | Zasláno: 29.06.2015 * 20:32
  • 71 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: ynrokop (+4) (-2) | Zasláno: 03.07.2015 * 14:43

    Chtěl bych se zeptat, jak dostanu zpětně data z 1.7?

    abych se podíval co to ukazovalo za předpověď?

    dik mila

  • 72 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Pist4 (+2) (-0) | Zasláno: 03.07.2015 * 17:03

    ynrokop: čítal si toto vlákno od začiatku.? Asi nie, bo hneď v prvom to máš napísané. gfs.pgweb.cz

  • 73 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: jirka56 (+0) (-0) | Zasláno: 14.10.2015 * 11:32

    Díky za pěknou aplikaci. Chodí pěkně na PC s Win i OS, tabletu i mobilu s Androidem. Mám ale problém, když použiju zařízení co mám zrovna po ruce a pak zase jiné, často se XCMmeteo při spuštení otevře na dni, kdy jsem se zaregistroval. Pak musím naklikat aktuální týden. Ze začátku to nebylo daleko, ale každý týden je o kliknutí víc. Je nějaký fílg, aby se to vždy otevřelo na aktuálním dnu na jakémkoliv zařízení, ať jsem přihlášen nebo ne?

  • 74 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Spy.Dr (+24) (-1) | Zasláno: 14.10.2015 * 17:00

    Měl jsem stejný problém - mas jen v zalozce uložené konkrétní den. Odhlas se, logni se znovu do xcmeteo, neklikej na nic, uloz to jako záložku a pak s tím teprve pracuj....a je to po každý čistý...

  • 75 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: jirka56 (+0) (-0) | Zasláno: 16.10.2015 * 10:26

    Dík, to bude ono

  • 76 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Yeti (+10) (-1) | Zasláno: 01.05.2016 * 11:05

    ahoj Petře, na starém gfs.pgwebu už několik dní svítí jako první den středa 27.4.. Jedná se o ukončení tohoto webu, nebo jen krátkodobý výpadek ? Máš v plánu ještě nějak upravovat xcmeteo ? Mám na mysli asi nejvíce požadované zobrazení šipek směru větru v čase a výšce a případná možnost roztřídění uložených míst třeba na státy apod.. díky. V.

  • 77 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: godi13 (+29) (-16) | Zasláno: 01.06.2016 * 13:53

    zdravim, aplikace pekna, ty sipky smeru vetru jako ve stare asi nebudou, to tak nevadi.

    Nicmene, predpovedi vubec nesedi, hlavne srazky. Uz i ten Medard ukazuje lip. Je to strasna skoda, protoze po vizualni strance je to moc hezky. Mam ten pocit jen ja...?

  • 78 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 02.06.2016 * 10:29

    GFS na pgwebu je dead. XCmeteo je takové no.. když to řeknu pragmaticky - hezké ale nepoužitelné kvůli odchylkám v modelu.

    Jinak srážky neseděly často - spíš signalizovaly počátky převývojů, či převývoje přímo.V alpách byl model se srážkama úplně mimo. Je důležitý říct, že nic z toho není Petrova chyba. XCmeteo ten model pouze vizualizuje.

    Na mobil je celkem super aplikace WeathiXC.

    K předpovědím teď používáme flymet, aladin, medard a pro alpy rasp výstupy.

    Taky neni špatný tohle, ale je ptořeba se to naučit interpretovat

    http://portal.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/letecke/balony-a-plachtari/podminky-konvekce

  • 79 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Fil (+20) (-9) | Zasláno: 02.06.2016 * 10:44

    GFS se párkrát netrefí a už ho zatracujete. :) Já neztrácím víru a kombinuji více předpovědních modelů.

    Btw. Petře bude někdy denní průběh větru?

  • 80 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 02.06.2016 * 10:56

    Jen doplním, že existuje RASP i pro CZ a střední Evropu, vybrané mapy jsou na http://meteoweb.pgweb.cz/?x Jaké bude počasí -> Předpovědní mapy -> RASP CZ/Střední Evropy dnes/zítra, celý model zde http://www.meteo.me.cz/

    Taky je potřeba se to naučit číst, ale rozhodně dobrý zdroj do mozaiky informací.

  • 81 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 02.06.2016 * 11:02

    Jinak obecně, ty nářky na GFS jsou spíš nepochopení toho, jak ty modely fungujou, jaká mají omezení a na co je který model dobrý. GFS je fajn na takový rámcový přehled, zvlášť na víc dní dopředu, ale pokud je trošku složitější situace, tak jsou lokální modely zpravidla znatelně lepší. Když je fakt dobrý počasí, je to jedno:)

  • 82 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: godi13 (+29) (-16) | Zasláno: 02.06.2016 * 12:00

    ok, diky za vysvetleni, akceptuji.

  • 83 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: foskco (+24) (-4) | Zasláno: 02.06.2016 * 15:19

    2Blondak: Starý dobrý GFS na pgwebu žije ;-)

  • 84 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: mg1 (+2) (-0) | Zasláno: 02.06.2016 * 19:06

    staré GFS na pg webu je jednoznačně přehlednější než xcmeteo.net. Bohudík je teď zase aktualizované. Myslel jsem, že si na xcmeteo zvyknu ale fakt to nejde...

  • 85 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 03.06.2016 * 08:55

    2foskco: Super. Tak se to podařilo. Mělo to nějaký výpadek a zůstalo to prostě seknuté na starém initu, je to asi 2 týdny zpět co jsem ho už nadobro odepsal.

    Jinak vzhledem k xcmeteo je gfs.pgweb.cz lepší:

    - obsahuje víc starých initů, takže si člověk může zhodnotit vývoj modelu a jeho tendence

    - timeline se směrem větru je geniální na plánování tratí

    :(

    Jediný co tomu chybělo jsou uživ. profily a nebo API aby se do linku daly dát GPS souřadnice místa (pak bych si vytřil svojí DB jednodušše pomocí bookmarků)

  • 86 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Slivka (+6) (-27) | Zasláno: 03.06.2016 * 19:29

    Dnes po zapnutí xcmeteo.net jsem se musel opět přihlásit, což až tak nevadí, ale všechny terény mnou uložené do oblíbených byli vprd.........jde to nějak obnovit, nebo opět je budu muset nadefinovat?!!! Taky říjkám, zlatý starý GSF. Zdraví JS

  • 87 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: malvin (+2) (-3) | Zasláno: 19.07.2016 * 13:39

    Ahoj. Dají se nějak zobrazit data z dřívějších dnů? Díky. LB

  • 88 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 21.07.2016 * 10:13

    malvin: stale tady http://gfs.pgweb.cz/ , pro xcmeteo neni archiv dostupny

  • 89 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: jirin01 (+0) (-0) | Zasláno: 01.09.2017 * 16:34

    Ahoj, mám dotaz.

    kamarádovi se po vybrání lokality, nezobrazují výstupy a ani oblačnost. Jeho xcmeteo vypadá takto:

    https://ibb.co/go5HpF

    nějaké tipy?

    díky

  • 90 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: BorisK (+38) (-5) | Zasláno: 01.09.2017 * 20:11

    V odkazu máš uložené i datum 2.5.2015

    K tomuto dni ti to už nic neukáže.

  • 91 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: malvin (+2) (-3) | Zasláno: 19.03.2018 * 11:55

    Ahoj. Je někde seznam míst, které mohu v XCmeteo vyhledat? Hledám počasí v lyžařském středísku Solden (Otztal) a hledám tedy nejbližší meteo bod nebo body v okolí.

    To mi v tom vyhledávání strašně chybí, kdyby se při psaní řetězce lokace vypisoval interaktivně seznam možných řešení vyhledávání. Nebo to prostě neumím :)

    Díky, L.B.

  • 92 RE: www.xcmeteo.net
    Autor: Fiorko2211 (+0) (-0) | Zasláno: 23.03.2018 * 12:02

    Velmi pěkné

  • 93 Načítání dat
    Autor: Slivka (+6) (-27) | Zasláno: 17.10.2018 * 08:45

    Koukám na předpověď kam polétat, je ráno 8,30 a na XCMeteonetu jsou načtěná data teprve z 61% z předpoědi z včerejška z 12 hodin?! Tak se chci zeptat, zda teď, když je dle kalendáře málem zimní období, zda načítání dat neběží v zimním, klidovým ražimu, nebo je to jak? V létě to bylo podstatně rychlejší...........děkuji za odpověď.....JS.

Přidávat příspěvky k tomuto tématu mohou pouze přihlášení uživatelé.





Sekce PGwebu: