FÓRUM PGweb


[Téma] XCL sedačka - (ne)pohodlí ?

XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
Autor: Vanis (+0) (-0) | Zasláno: 13.03.2008 * 09:36

Ahoj, přesedlal jsem z Goyi na XCL, minulý víkend jsem si ji zavěsil a začal nastavovat. Ať dělám, co dělám, přední hrana prkna mě tlačí docela nepříjemně do stehen a to i když předek (sklon prkna) povolím na maximum. Když dám nohy do opěrky, je to o něco lepší, ale stále nepříjemné.

Máte podobné zkušenosti nebo je to jen nezvyk ? Jinak mi sedačka přijde bezva.

39 příspěvků
shlédnutí: 8142
  • 1 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: Kurovec (+9) (-0) | Zasláno: 13.03.2008 * 16:14

    Čau,

    já tuhletu sedačku mám už druhým rokem nebo tak nějak a jsem naprosto spokojen. Koupil jsem ji právě proto, že umožňuje nastavit sklon sedáku a zad zcela podle chuti.

    V tvém případě mě napadá, že třeba máš příliš dlouhý sedák - pak by tě sedák tlačil v ohybu pod kolenem. Pokud to není tento případ, tak bys měl povolit krajní popruhy vedoucí od karabiny ke konci sedáku a přitáhnout popruh od karabin vedoucí přímo pod zadek (k ohybu sedáku a zad). Tím by si měl sklopit sedák.

  • 2 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: PetrBilek (+9) (-2) | Zasláno: 13.03.2008 * 19:15

    Ahoj, sedačku používám od té doby co se začala vyrábět. Strávil sem v ní už hodně hodin a je jedna z nejpohodlnějších a nejlíp štelovatelných sedaček co sem poznal. Sedačka je určená pro sportovní létání a předpokládá se, že budeš lítat v zašláplé hrazdě s rovnýma nohama. Ale i když je ohneš, tak by neměl být poblém. Dokonce se i předělávala forma na prkna, aby byla pod kolenama vyšší. Jestliže máš zadek prkna spuštěný úplně dolu, tak by možná mohlo tlačit a nebo další možnost je špatná velikost sedačky. klidně se na mě můžeš obrátit, ty prkna vyrábím já. Jinak už se připravuje XCLka s kokonem. Měl by sem jí mít v neděli (16.3.) na záložkách u Míry Volného a nebo pak v Basánu na Velikonoce.

  • 3 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: stepino (+3) (-1) | Zasláno: 14.03.2008 * 07:45

    Ahoj,

    mám tu na vyzkoušení sedačku od D. Kortely, taky se s ní ukážu v neděli na Mírově akcičce...

  • 4 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: Vanis (+0) (-0) | Zasláno: 14.03.2008 * 08:06

    Díky za tipy všem, možná je to jen subjektivní dojem. Samozřejmě se "štelovacími" možnostmi jsem obeznámen, teď to mám nastaveno, že přední popruh mám povolený na maximum zadek přitáhlý asi do půlky, ale i tak se mě i mé přítelkyni sedí nepohodlně. Zkoušel jsem i extrémní polohu, zadek na max, to už se ale nedalo posadit - jak střecha :) Zatím jsem to neměl ve vzduchu ale pouze na klepáči, tak uvidíme.

  • 5 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: kafkar (+0) (-0) | Zasláno: 14.03.2008 * 11:34

    O týhle sedačce uvažuju do budoucna. Mám teď GOYAu a ze začátku jsem dost brblal, neb se mi v ní špatně stálo. Lítání a pohodlnost za letu je prostě supr. Sedačka už si na mě trochu "zvykla" a teď už je supr i když v ní stojím. Mám problém s výběrem velikosti. Jsem na horní hraně L ka (184cm) .. Vzal jsem L a jsem ok.. Až budu zkoušet tu XCLku , tak to bude velký rozhodnutí jestli L nebo XL.. Co je v těchto sedaček obecně lepší ? Má ta XL o tolik delší sedák ? Bojim se abych pak v ty sedačce zbytečně nekloktal..

  • 6 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: Kurovec (+9) (-0) | Zasláno: 14.03.2008 * 13:40

    Čau,

    já měřím snad 183-4 +- podrážka od bot :) a mám XCL L-kovou. Vybíral jsem a zkoušel zodpovědně a jsem spokojen. XL mi přišla příliš široká a řek bych že je dělaná pro silnější prciny. (já jsem přesnej opak)

    Osobně jsem se zaměřil na to abych mi dobře seděla na zadku (šířka) byl přiměřeně dlouhej sedák (kratší si myslím že je lepší)........a celkově vzhledem k tomu že lítám v poloze poloseďo - pololežo s opřenýma nohama, ty drobný centimetry co by případně chyběly se dají odladit i ramenníma popruhama.

    Každopádně doporučuju sedět i hodinu a zkoušet a ideál je samozřejmě vyzkoušet nejřív v letu.

  • 7 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: Kurovec (+9) (-0) | Zasláno: 14.03.2008 * 13:42

    ...ještě k té konkrétní otázce - XL určitě nemá delší sedák ale širší a má delší záda. Snad se z odstupem času nepletu.

  • 8 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: kafkar (+0) (-0) | Zasláno: 14.03.2008 * 14:42

    Kurovec: pokud je to tak, že délka prkna je u L a XL stejná, tak nemám co řešit. Nemam tak širokou prdku, abych potřeboval XL a na ramenech mám rezervu na obě strany.. Takže bych to viděl na to L ko .. Diky

  • 9 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: PetrBilek (+9) (-2) | Zasláno: 14.03.2008 * 19:56

    Určitě L. Měřím 185 a sedne mi pěkně. XL má stejné prkno ale delší záda a popruhy. Dneska mi přišla XCLka s fusakem, jmenuje se Magnum. je to paráda. Velikostně zůstala stajná, váhou skoro taky. Fusak je pouze ze slabé hadry a dá se úplně v pohodě odendat. jak XCL tak Magnum vezmu k Mírovi na akci. Obě jsou velikosti L, tak můžeš vyzkoušet.

  • 10 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 14.03.2008 * 20:16

    "Fusak je pouze ze slabé hadry..." - no tak zas aby v tom nebyla zima, to je hlavni vyhoda kapotaze:-) A zrovna ten nazev mi, nemuzu si pomoct, evokuje nanuka:-D

  • 11 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: PetrBilek (+9) (-2) | Zasláno: 14.03.2008 * 23:17

    Tam to neni o tom že tě to zateplí, ale o tom že na tebe nefouká. A Buť to může být nanuk a nebo ráže 9mm :-D

    Zastav se v neděli. Je to sice prototip, ale myslím si že to bude výborná věc. Hlavně bez navýšení váhy a velikosti.

  • 12 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 15.03.2008 * 00:34

    Zastavim se v nedeli, moje prdelka uz se tesi na to az si pohovi v nejnovejsich prototajpech vsemoznych sedacek s kokonama tenkyma i tlustyma - a pak se rada vrati k Imprsce numero duo:-)

  • 13 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 16.03.2008 * 21:08

    A jak rekl, tak se stalo :-)

  • 14 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: veetek (+91) (-30) | Zasláno: 18.03.2008 * 11:49

    closeau, scorpi, stepino, a dalsi vrhaci zalozek...

    tak se panove pochlubte, jak se vam o vikendu sedelo v sedackach/lehackach s kokonem, jak na tom byly s pohodlim, vahou, skladnosti...

  • 15 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 18.03.2008 * 12:56

    Ja myslim ze Kluzon to hezky shrnul. Je potreba si vybrat opravdu impressivni sedacku, zeano:-)

  • 16 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: stepino (+3) (-1) | Zasláno: 18.03.2008 * 15:44

    No musim uznat, ze co se tyce pohodli je imresska opravdu impressivni.

    Kortelka je taky fajn, ale byla mi mala, tak se to tezko porovnava. Ted nekdy ma dorazit Lkova velikost, tak ji dam jeste sanci :-)

    Ale impresska mi sedla jak pr..l na hrnec, rovnou, bez velkyho stelovani...

    Solka taky pohodlna, ale docela velka a komplikovana na nastaveni a vubec zakurtovani se.

  • 17 stepino | Zasláno: 18.03.2008 * 15:44
    Autor: wolf_pg (+0) (-3) | Zasláno: 18.03.2008 * 16:10

    konečně konkrétní názor:-). mohlbych polemizovat o tom, kdo v CX2Pro seděl před tebou :-) ,ale nechci. než rozdmýchate nějaký flameware.... co takhle ty sedačky vyzkoušet i ve vzduchu ;-)?

  • 18 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: charlie (+8) (-0) | Zasláno: 18.03.2008 * 18:36

    Dle mého skromného názoru co jsem vypozoroval od povídání lidí co si to tam zkoušeli (já bohužel přišel pozdě) se na současné pomyslné špici zájmu sedaček s kokonem (a poměru "kvalita/cena") asi budou vyskytovat Impress od Advance a CX2Pro od Solu... někde za nimi pak Kortel (mínus vyšší cena) a Mac. Ještě jsem neviděl nový Karpofly a nějak se nám z pozornosti vytratila Woody Valley

  • 19 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: Saman (+0) (-0) | Zasláno: 16.01.2012 * 17:19

    Čaute všetci, rozmýšľam nad kúpou jednej lietanej sedačky MAC- XCL, stav pekny, len podľa foto to vyzerá, že nemá bezpečnostný popruh s T sponou proti vypadnutiu pri nezapnutí nožných popruhov. Viem, že predletová príprava atď.. ale každý rok pár ľudí na toto doplatí (viz report DHV). Vek mi dotyčný povedať nevedel, je možné, že napr. staršie/niektoré XCL tento popruh nemali ? Na niektorých samozrejme na foto je.

    Kúpili by ste takúto sedačku ?

    Tiež by som bol vďačný za porovnanie prepracovania, pohodlia, kvality atď. s podobnými resp. s dnešnými sedačkami. Mám totiž Axelku, ale rád by som si do novej sezóny zohnal niečo citlivejšie. Uvažoval som aj nad sedačkou s coconom.

    Vdaka za nazory.

  • 20 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: Saman (+0) (-0) | Zasláno: 16.01.2012 * 17:19

    Čaute všetci, rozmýšľam nad kúpou jednej lietanej sedačky MAC- XCL, stav pekny, len podľa foto to vyzerá, že nemá bezpečnostný popruh s T sponou proti vypadnutiu pri nezapnutí nožných popruhov. Viem, že predletová príprava atď.. ale každý rok pár ľudí na toto doplatí (viz report DHV). Vek mi dotyčný povedať nevedel, je možné, že napr. staršie/niektoré XCL tento popruh nemali ? Na niektorých samozrejme na foto je.

    Kúpili by ste takúto sedačku ?

    Tiež by som bol vďačný za porovnanie prepracovania, pohodlia, kvality atď. s podobnými resp. s dnešnými sedačkami. Mám totiž Axelku, ale rád by som si do novej sezóny zohnal niečo citlivejšie. Uvažoval som aj nad sedačkou s coconom.

    Vdaka za nazory.

  • 21 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 16.01.2012 * 19:53

    Já ji mám zrovna v tomto provedení. T spona je určitě lepší (na kursu jsem ji měl), ale nemyslím, že by to byl problém.

    Srovnat nemůžu, lítal jsem s Axelkou a nějakám Carpofly, obě byly horší, ale to jsou typicky školní kusy, takže to jinak být nemůže.

  • 22 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: BorisK (+38) (-5) | Zasláno: 16.01.2012 * 21:08

    Saman: Starší XCL ten popruh určitě neměly. Já na této sedačce odlítal spoustu let a nikdy mě nenapadlo, že to je problém, ale chápu, že to někomu může chybět.

    Jinak XCL se pořád vyrábí a myslím, že nijakých zásadních změn nezaznamenala (T popruh, pojistky na záložáku a podobné drobnosti nepočítám), což považuji spíš za známku toho, že se povedla. I starší kus proto může být dobrý kup. Pokud ji necháš prohlídnout u výrobce, budeš mít jistotu, že nejdeš do nějakého průšvihu.

  • 23 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: Saman (+0) (-0) | Zasláno: 16.01.2012 * 21:21

    Na foto vyzeral zachovalo - az neposkodene. Ved pojdem ju pozriet a uvidim. Chcel by som kupit uz nieco na dlhsie, preto by som chcel vybrat zachovalu a kvalitnu sedacku.

    Co hovorite na M-ko pri 175 cm a 85 kg ? bude mi este ?

  • 24 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 16.01.2012 * 21:47

    Jsem stejně vysoký a o pět kilo lehčí a je mi pěkně. Seděl jsem i v L-ku a tam jsem jen v kraťasech trošku kvedlal.

    Jestli máš prdel úměrnou zbytku těla, bude ti dobře.

  • 25 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: Saman (+0) (-0) | Zasláno: 17.01.2012 * 18:18

    pgPavel, pozeram podla prispevkov, ze si zrejme lietal rovnaku kombinaciu ako ja, tj. PLuto+Axel.

    Lietal si ho s Axelkou a potom s XCL ? Bol to posun v ovladatelnosti ? alebo celkovo pocity ?

  • 26 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 17.01.2012 * 19:45

    nene, Axel jsem měl jen půjčenou coby vybavení na kursu. K Plutu jsem měl vždycky XCL.

  • 27 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: zatr (+4) (-0) | Zasláno: 14.02.2012 * 07:07

    zdarek lital sem v obouch tipach a bez ,,T" bych řekl že je citlivejši a lepe přenaši pohyby zadkem do křidla ale jinak sou dobre obě,hezky zaviraj zatačky od jinych ,nejit do kapoty tak ji mam do dnes.p.s. urcite doporučuji nech povoleny co nejvice popruch mezi karabinama...

  • 28 to Autor: zatr »PM | Zasláno: 14.02.2012 * 07:07
    Autor: wolf_pg (+0) (-3) | Zasláno: 14.02.2012 * 12:12

    .p.s. urcite doporučuji nech povoleny co nejvice popruch mezi karabinama... jj.... a pak se nediv, že to křídlo lítá nějakdivně :-O.

    Na vysvětlenou: každé křídlo by mělo mít pro každou velikost předepsanou vzdálenost mezi hlavními karabinami. tedy tu vzdálenost, se kterou byly prováděny certifikace. pokud je vzdálenost mezi karabinami od této velikosti odlišná, křídlo se pak může chovat odlišně. a lítáte na necertifikovaném křídle.

  • 29 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: Petros (+1) (-0) | Zasláno: 14.02.2012 * 13:22

    litam na certifikovanem kridle s jinym nastavenim prsniho popruhu...

  • 30 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: Luky.K (+0) (-0) | Zasláno: 14.02.2012 * 16:39

    Wolfe, pod jakým názvem se daná hodnota uvádí? Proletěl jsem pár tabulek od výrobců i několik testovacích protokolů a nic se mi nezdá jako tato hodnota. Doposud jsem myslel, že je běžné s popruhem hýbat a nastavovat požadovanou citlivost.

  • 31 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: Saman (+0) (-0) | Zasláno: 14.02.2012 * 18:21

    Uz som v nej stihol jeden zletacik, je to pecka, sedi perfektne a to som ju mal nastavenu len-tak narychlo. Popruh som mal cca na pol rozsahu nastavenia, poloha sedu tiez tak v polovici. Skutocne to zataca super(uvidime co to povie v termike) + hrazdicka na nohy je super, len ju treba dociahnut :-D. Hrazdicku som hned trosku"upravil" aby sa cez nu nevedel dostat zalozak.

    Ozaj nieje problem s upevnenim ZP cez 1 uvolnovaci trn ? Myslim, ci sa to samovolne neuvolnuje, lebo nevyzera to dôveryhodne. Dva su dva, ak jeden vypadne, druhy to este zachrani...

    Na uvolnovaci k ZP je na konci suchy zips, mal by ist samec na samec, ale pre istotu ho mam prave pretoceny koli nechcenemu uvolneniu. Vytiahnut to ide dobre. Skste poradit nejaky zlepsovak, resp. skusenosti.

    Vdaka.

    Inak to vyzera byt velmi vydarena sedacka.

  • 32 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: halusiak (+0) (-0) | Zasláno: 14.02.2012 * 19:09

    Michal podla toho jak popisujes tie strmene a suchy zips, sa to nepodoba na to co pisu v manuali http://www.macpara.com/images/downloads/user_manual/xcl/Navod_k_pouziti_XCL_cz.pdf

    mam goyu dva a suchy zips je samec samica. a strmene by mali byt tiez dva. tiez si skontroluj ci mas zalozku v original obale od sedacky. Mac predava tieto sedacky aj s kontajnerom - tym zltym,a odporucaju pouzivat ten. =)

  • 33 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: BorisK (+38) (-5) | Zasláno: 14.02.2012 * 19:12

    Saman: Pokud máš záložák běžné velikosti, pak se nemusíš bát, že jehla vypadne. To by hrozilo jen kdybys měl nějaký mini záložák, který by v kontejneru kvedlal a poutko do něhož se jehla navlíká by bylo volné.

    Ten sucháč si otoč tak jak píšeš samcema na sebe. U novějších typů ho výrobce zrušil právě proto, že ho lidi dávali standardně, což může v kritické chvíli komplikovat vytažení. Podrobněji na www.xfly.cz

  • 34 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: halusiak (+0) (-0) | Zasláno: 14.02.2012 * 19:42

    tak som mudrejsi aj ja =)

  • 35 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: Saman (+0) (-0) | Zasláno: 14.02.2012 * 20:27

    To na Xfly som samozrejme cital. Inak vytiahnutie ZP dost brzdi to prelepenie suchym zipsom cez rucku. Zalozak mam Sky spare. Origo kontajner ku sedacke nebol.

    Moj zalozak ma kontajner s putkom na uchytenie rucky na kraji a v strede(pouzite to v strede). Na original rucke k sedacke je na toto uchytenie popruh a z neho ide ta slucka cez kt. sa potom prevlieka ihla => ze musi byt pouzite stredne uchytenie. Vsteko spolu pasuje preto nevidim dovod pouzivat k ZP neoriginalny kontajner. 2. vec je, ze ten padak je v tej sedacke trocha navolno a prave ta slucka nie je nejak extra nasponovana.

    Na Axelke boli putka z gumi, takze to drzalo(ale zas guma samotna tiez nie je tutovka..). Rozmyslam pridat ku tomuto putku este jedno vedla neho z tenkej gumy, potom to nevypadne a vytiahnut to ist musi.

    PS- v manuale je uz novsia konstrukcia.

  • 36 to Luky.K »PM | Zasláno: 14.02.2012 * 16:39
    Autor: wolf_pg (+0) (-3) | Zasláno: 14.02.2012 * 21:21

    v certifikačních protokolech ani tabulkách výrobců se tato hodnota neudává... nicméně je součástí certifikačních dokumentů, protože tato vzdálen ost je uváděna v návodu pro křídlo. pro jistotu. zda se bavíme o jednom a tom samém si dovolím i obrázek:

  • 37 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: zatr (+4) (-0) | Zasláno: 15.02.2012 * 20:17

    jojo bavime radim povolit ponevač sem potkal několik lidi stouto sedačkou kteři to měli dotahlé uplně na krev a pak to snima dost točilo jak z hadrem .jinak tvoje info docela dobé pro lidi co nekupuji nové padaky že něco takového je, většinou každy dodava tech. doklad o poroz. ato je vše :-)

  • 38 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: Saman (+0) (-0) | Zasláno: 15.02.2012 * 21:10

    jj, tak teda dam na vas a nabuduce skusim povolit viacej/uplne a uvidim, ked sa budem moc bat stiahnem nielen popruh :-D

  • 39 RE: XCL sedačka - (ne)pohodlí ?
    Autor: mischanek (+8) (-0) | Zasláno: 28.02.2012 * 06:33

    Wolfe, neni uplne pravda, ze se ta hodnota neudava v certifikacnich protokolech, ani v tabulkach vyrobcu..

    Kluzaky testovovane u AirTurquise (svycarska zkusebna) maji v certifikacnim stitku uvedeno s jakou sedackou byl kluzak testovan a hodnoty vysky zavesu a roztec zavesnych bodu.. Dival jsem se jeste na stranky ParaAcademy (nemecka zkusebna) a ti ty hodnoty neuvadi (nezkoumal jsem to nijak podrobne)..

    A vyrobci - napr. Sky Paragliders v manualech ke svym kluzakum uvadi doporucenou hodnotu nastaveni sedacky - tedy hodnoty, ktera se blizi nastaveni sedacky pouzte pri testech..

Přidávat příspěvky k tomuto tématu mohou pouze přihlášení uživatelé.





Sekce PGwebu: