ZPRAVODAJSTVÍ


Jaká byla letos Česká liga paraglidingu?

liga07_150x100.jpg
| Soutěžní létání
 
shlédnutí: 7124

Sezóna končí a pomale můžeme začít bilancovat. Čeští piloti se mohou v průběhu roku zúčastnit různých typů soutěží – celoročního a „volnějšího“ Českého poháru, kdy si piloti sami vybírají čas, místo startu i trať (o jehož průběhu chystáme samostaný článek), dále probíhají jednotlivé seriály České ligy a jeden závod Mistrovství ČR. Na těchto soutěžích piloti startují do „stejných“ podmínek, letí stejnou trať, a tak se zde projeví schopnosti a srovnání výkonu jednotlivých pilotů.

0 příspěvků

Kapitoly článku

  1. Popis jednotlivých kol
  2. Celkové výsledky

Popis jednotlivých kol

Věnujme se však České lize. Letos sportovní komise vybrala pro seriál České ligy 4 týdenní závody. První se konal začátkem května na Straníku, druhý na konci května v Beskydech, třetí v červenci v Krkonoších a závěr proběhl v srpnu ve slovinských Karavankách. Celkového vítěze České ligy určil součet bodů ze všech kol, kdy se jednotlivým pilotům „škrtají“ méně hodnotná kola dle předem daného klíče.

Ilustrační foto1. kolo – Straník /7.-13. 5.2006, pořadatel Michal Orolin/

Květnový závod na Straníku je již tradiční, vždy ho doprovází kvalitní organizace Mišo Orolina a krásná kopcovitá příroda s výhledem na Malou Fatru je balzám na duši /tedy pokud si odmyslíme novou automobilku v údolí Váhu, která výrazně změnila ráz krajiny/. Bohužel od legendárního závodu v roce 2001 zde v posledních ročnících příliš nevychází počasí a letos tomu nebylo jinak.
První platné kolo měřilo 37 km a vyhrál jej slovenský pilot Peter Vrabec /Axis Mercury/. Z českých pilotů druhý dolétá Tomáš Svoboda /Axis Mercury/ a třetí Luděk Procházka /Axis Mercury/. Druhé kolo bylo velmi hezké /nakonec asi nejkvalitnější z celého seriálu/, letěl se trojúhelník 60 km! Zvítězil v něm Luděk Procházka /Axis Mercury/ před Peterem Vrabcem /Axis Mercury/ a Renátou Kuhnovou /Sky Paragliders Eris2/. Renata to tak natřela mnoha ostříleným borcům!
Tato dvě kola však byla vše, co se za týden na Straníku odlétlo, ostatní dny nepřálo počasí... 

Ilustrační foto2. kolo – Beskydy /29.5.-3.6.2006, pořadatel VŠB Ostrava/

Předpověď pro beskydský závod nebyla vůbec optimistická a bohužel vyšla na plné čáře... tak jak to u špatných předpovědí bývá. Podařilo se odlétnout pouze jedno 33 km dlouhé kolo startem ze Skalky u Kunčic, kdy od kopce odlétá pouze 5 pilotů, v cíli pak není nikdo. Nejdále dolétá Luděk Procházka /Axis Mercury/ , kousek za ním je Michal Šneiberg /Axis Mercury/ a Milan Masařík /Axis Mercury/ Poté, co v dalších dnech začalo vytrvale pršet, se ředitel závodu Kamil Konečný rozhoduje pro předčasné ukončení závodu. Smutný příběh, snad to příště vyjde lépe... 

3. kolo – Krkonoše /25.-30.7.2006, pořadatel Yellowpoint/

Také červencový závod v Krkonoších začíná být pomale tradiční, piloti se sem rádi vracejí nejen kvůli hezké přírodě našich nejvyšších hor, ale i Ilustrační fotoz důvodu kvalitní organizace Aleše Kočího a jeho kolektivu YellowPoint. Pořadatelům navíc pravidelně vychází na naše poměry velmi dobré podmínky pro létání, asi pro svůj závod zvolili vhodnou dobu.

Letos opět bylo pěkné počasí a podařilo se odlétnout 4 platná kola. Závod v Krkonoších se tak nakonec stal nejúspěšnějším z celého ligového seriálu.
První kolo se letělo z Plání a měřilo 42 km. V cíli je nejrychlejší Radomír Vyhlas /Axis Mercury/ spolu s Janem Jílkem /Mac Magus/ , třetí dolétá Michal Šneiberg /Axis Mercury/. Hned den poté se letí druhé kolo znovu z Plání, tentokrát dlouhé 65km s cílem až u nádrže Rozkoš před Orlickými horami. Vítězí znovu Radomír Vyhlas /Axis Mercury/, druhý je Michal Brabenec /Axis Mercury/ a třetí Luděk Procházka /Axis Mercury/. Cíl na pláži v tak horkém dni byl vskutku prozřetelný! Další den – 44km, tentokrát startem z Černé Hory. V něm vítězí Jan Jílek /Mac Magus/ před Radomírem Vyhlasem /Axis Mercury/ a Luďkem Procházkou /Axis Mercury/. Čtvrté kolo z Medvědína je obloha ale již zatažená a podmínky jsou velmi slabé. Ve 33 km dlouhém kole se nejdál na 20. km dostal Miroslav Krchňák /Sky Paragliders Eris2/, hned za ním Jan Jílek /Mac Magus/ a Luděk Procházka /Axis Mercury/.

Celkově v Krkonoších zvítězl Radomír Vyhlas /Axis Mercury/ před Luďkem Procházkou /Axis Mercury/ a Martinem Pacejkou /Gradient Avax RSF/.

Ilustrační foto4. kolo – Karavanky, Slovinsko /21.-27.8.2006, pořadatel Milan Masařík/

Ligový závod v Karavankách v organizaci Milana Masaříka byl letos novinkou. Před lety se zde sice konaly závody o Mistra ČR, jež pořádali Sky Paragliders, ale mnozí současní závodní piloti již tuto dobu nepamatují. Základnu měli piloti pod kopcem Krvavec. Bohužel ani ve Slovinsku ke konci srpna nezavládlo to správné letové počasí. Podařilo se odlétnout pouze dvě kratší kola. První dlouhé 28 km vyhrál Luděk Procházka /Axis Mercury/ před Mirkem Stěhulou /Gradient Avax RSF/ a Tomášem Svobodou /Axis Mercury/. Ve druhém platném kole 31km zvítězil František Pavloušek /Axis Mercury/ před Luďkem Procházkou /Axis Mercury/ a Michalem Šneibergem /Axis Mercury/.

A to bylo vše, v ostatních dnech provázelo závody bouřkové počasí.

Diskuse k článku

Položky označené hvězdičkou je nutné vyplnit.

Nový příspěvek


Partneři:

 logo Axispara  logo MAC ParaSekce PGwebu: