ZPRAVODAJSTVÍ


Red Bull X-Alps 2009 znovu s Honzou Škrabálkem

33_2.jpg_150x101
| Rozhovory
 
shlédnutí: 4824

V létě příštího roku proběhne další ročník "nejextrémnějšího" závodu světa - Red Bull X-Alps. Po loňské účasti českého zástupce Honzy Škrabálka byl Honza znovu pro příští rok kvalifikován a my se můžeme těšit na další velká dobrodružství. Týmovým kolegou mu tentokrát bude David Bzirský.

2 příspěvky

David Bzirský přináší první z rozhovorů s Honzem po zveřejnění jeho nominace.

Změnil se nějak Tvůj život po posledním závodě X-Alps?
Můj soukromý život žádnou závažnou změnu nezaznamenal. Po sportovní stránce trochu ano. Zjistil jsem, že nejsem "běžec krátkych tratí" a že mě čím dál více přitahuje pohyb ve vysokých horách v jakékoliv podobě. Změnil jsem trénink a typ závodů. Kopce si vybírám o něco vyšší a rovinaté tratě jsem prodloužil na maraton. V roce 2009 bych chtěl toto propojit a v rámci přípravy na X-Alps absolvovat nějaký Alpský horský maraton.

Co Tě přimělo přihlásit se znovu do X-Alpu?
Už ke konci minulého závodu jsem si byl vědom, že mi bude často kladena otázka: Půjdeš do toho znovu? Tou dobou, když jsem měl v nohou víc než 600 km a byl jsem velice unaven, jsem si sám sobě nedokázal odpovědět. S odstupem času jsem zapomněl na všechny útrapy a zjistil, že mě velice láká "jít do toho ještě jednou" a že by byla škoda nezúročit těžce nabyté zkušenosti z minulého závodu.

Jak se Ti líbí nová trasa?
Na zveřejnění nové trasy jsem čekal s velkým napětím. Věděl jsem, že organizátoři budou mít snahu vrátit závod hlavně do vzduchu a co nejvíce omezit "chodce". Výběr trasy je tedy směřován tímto směrem. Obvzlášt dlouhý postup mezi italskou Marmoladou a švýcarským Matterhornem nabízí mnoho letových možností a variant. Jsem rád, že poznám zase trochu jinou, neméně krásnou část Alp.

Může závod vyhrát i mimoalpský pilot?
Může ho vyhrát jakýkoliv dobře připravený pilot. Startovní čáru máme všichni stejnou. Zkušenost alpských pilotů je samozřejmě nesporná výhoda a ještě k tomu vlastně hrají na domácím hřišti. Nedá se na to ale vymlouvat, neboť za dobré viditelnosti jsou alpské vrcholy od nás na dohled a oproti závodníkům ze vdálených zemí jsem vlastně "skoro domácí". Chce to jen poctivý trénink. Čeští lyžaři jsou nám příkladem.

Jaké jsou Tvé výhody a nevýhody oproti soupeřům?

Výhodu vidím dnes jednoznačně v tom, že už mám jeden ročník za sebou. Když jsem poprvé vstupoval do závodu, moc jsem netušil, jak se bude vyvíjet, jak se připravit a jak dobře budu
snášet dlouhodobou zátěž. Letošní přípravy jsou daleko konkrétnější a doufám, že budou i efektivnější. Už třeba vím, že jedny ponožky, sice kvalitní, jsou málo. Nevýhodou je asi stále omezená možnost tréninku v terénech, kde se bude závod odehrávat. Poznání místních specifických meteorologických podmínek a charakteru terénu je velmi důležitou podmínkou bezpečného a dlouhého přeletu. Ale do závodu je daleko a dá se toho ještě hodně naučit.


Co si myslíš o závodech tohoto typu? (X-Alp, Dolomitenmann atd.)
Jsou to závody plné napětí a adrenalinu. Odehrávají se většinou v krásné přírodě a jsou spojeny s vysokýmy horami a ještě vyššímy cíly. Závod X-Alps chápu jako výzvu a možnost překonat celé Alpy ze severu až na jih k moři. Samozřejmě, že toho chci docílit v co nekratším čase, rychleji než ostatní závodníci, ale zároveň jsem si vědom, že největším soupeřem si budu já sám. V tomto typu závodů nerozhoduje jen fyzická síla, ale velkou roli hraje i psychická odolnost.


Jakou zvolíš taktiku na tento závod?
Kupředu levá zpátky ni krok. Chtěl bych hlavně vytvořit spolehlivou a dobře fungující skupinu lidí, kteří
by mě závodem doprovázeli. Ze zkušenosti vím, že po pátém dnu tohoto náročného závodu už člověk není moc schopen samostatného a hlavně smysluplného uvažovámí. Jinak vždy raději útočím ze zadních pozic než utíkám před pronásledovateli.

 

Více o závodě X-Alps a o českém teamu na webových stránkách www.xalpsteam.cz


Diskuse k článku

Položky označené hvězdičkou je nutné vyplnit.

Nový příspěvek


Partneři:

 logo MAC Para  logo AxisparaSekce PGwebu: