FÓRUM PGweb


[Téma] Ceny vybavení pro paragliding

Ceny vybavení pro paragliding
Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 24.11.2011 * 19:04

V threadu o Impress 3 http://www.pgweb.cz/forum/vybaveni-technika/sedacky-zalozaky-prilby-obleceni:76671 byly tyto příspěvky hodně offtopic, takže zakládám nové téma...

55 příspěvků
shlédnutí: 13330
  • 1 RE: Impress 3
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 24.11.2011 * 15:11

    Ty ceny v PG za nový vybavení mi přijdou strašně nadsazený. Když si vezmu na kolik přijde nějaký jednoduchý UL aero nebo větroň, a že tam je náročnost na vývoj, testy a náklady na výrobu úplně jinde musím se usmívat.

    Motorovou krosnu za cenu ojetýho slušnýho auta?

    Výkonější křídlo za 70 tisíc? Sedačku za cenu dvouroční údržby a hangárování UL letadla?

    Za 200 tisíc jsou k sehnání standart class větroně, za 300 tisíc open class konkurenceschopný soutěžní brus i s valníkem na převozy.

    Trochu nepoměr za kus hadru a šňůr na křírlo a codurovou sedačku s pár popruhy a 3m^2 neoprenu. Ale prostě za "módu" se platí - a paragliding je v současný době v rozletu...

  • 2 RE: Impress 3
    Autor: Hanz (+33) (-2) | Zasláno: 24.11.2011 * 15:40

    polachp: Máš pravdu. Co s tím uděláme?

  • 3 RE: Impress 3
    Autor: stepino (+3) (-1) | Zasláno: 24.11.2011 * 15:55

    polachp: ad ceny větroňů - škoda že nemáš (alespoň ne úplně) pravdu :-)))

  • 4 RE: Impress 3
    Autor: Hanz (+33) (-2) | Zasláno: 24.11.2011 * 16:01

    No, řešením by byla menší revoluce a znárodnění několika pg firem. Zamlouvám si Axis! ;-)

    A co vy, větroňáři, jdete do toho s námi? ;-)

  • 5 RE: Impress 3
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 24.11.2011 * 18:56

    Neuděláme s tím nic :D jen podotýkám... Kdyby šlo o peníze tak bych buď nelítal a nebo nelítal PG. Jde o zážitky a to kolik je za ně člověk ochotný obětovat.

    @steppino: jo možná uvádím extrémně dobrý kup, každopádně vím že za tuhle cenu se to sehnat dá. Kamarád má v hangáru Veťáka 2 za 250 tisíc i s valníkem... další koho znám Discuse 2 za cca 330k. Takže nic neobvyklého.

    Když to porovnám s tím že křídlo v rozumným stavu vydrží tak 4-5 let... :/ nebo třeba porovnání s PPG novou výbavou, kde cena může být okolo 180k... tak je to prostě obrovskej nepoměr.

  • 6 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 24.11.2011 * 19:20

    polachp: akorat ze porovnavas ceny za nekolik desitek let stary vetron vuci cene noveho padaku ci krosny. Samozrejme ze vetron starne "krapet" (=neporovnatelne) pomalejc nez padak, nicmene cena novyho vetrone je uplne nekde jinde.

  • 7 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: Braba (+58) (-7) | Zasláno: 24.11.2011 * 20:39

    Já už teda do větroňů delší dobu nefušuju, ale jestli mi seženeš nebouranýho Ventuse dvojku za 250 tisíc Kč i s valníkem, tak slibuju, že si ty papíry znova udělám. Obávám se že ho nekoupíš pod 35.000,- Éček

  • 8 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 25.11.2011 * 08:56

    Mně ty ceny přijdou příšerné především u padáků. Hlavně vzhledem k životnosti toho hadru. Něco je tady špatně, tipuju nízkou míru konkurence výrobců tkaniny.

    Ale to by mohli potvrdit/vyvrátit asi jen výrobci padáků, jaký mají výběr a ceny za materiál a jaká je celková struktura nákladů.

  • 9 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 25.11.2011 * 10:17

    Jo to je fakt, že jsem srovnával starší větroň, s novým vybavením. Nový brus se samozřejmě pohybuje okolo 1,5mg. Jasný. Pokud člověk nemá extra byznys asi si to nikdy nepořídí, protože by sám nezaplatil ani náklady za údržbu.

    Když jsme začal lítat dost jsem nad tím přemýšlet jestli se na to nevykašlu a nedovezu si nějakýho větroně, ale baví mě lízt po kopcích, našel jsem fajn přítele a je to víc free zážitek a míň starostí. Možná časem.

    Ale ty o těch penězích jsem takhle dost přemýšlel - ač je to porovnání irelevantní, stejně si i tam myslím že ty ceny jsou v PG vyhoupnutý. Zajímalo by mě ze zvědavosti třeba kolik z toho je čistě materiál, kolik práce (bez nákladu na vývoj), kolik je třeba marže dodavatelů/prodejců apod. Vždyť třeba i ceny mezi padáky jednotlivých výrobců ve stejné kategorii se časti dost výrazně liší.

    Neříkám že se na tom dá něco změnit jen mě to zajímá :D a znáte to, když se nelítá není co dělat, člověk přemýšlí o blbostech...

    Jo a taky k tematu, vadí mi že se dá orientační cena dočíst na internetu jen u některých prodejců, to se za ni stydí nebo proč to tak je?

    (PS dík za přesun Scorpi)

  • 10 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 25.11.2011 * 10:55

    Ceny v ČR jsou někdy pod vlivem dvojího marketingu mi přijde. V podstatě firma pokud vyrábí na vývoz, nasadí defaultně ceny cílové destinace. Na druhé straně by za ty ceny asi těžko prodávali tady, takže buď se "udělá cena" per huba " s každým soudruhem zvlášť, nebo se identický padák prodává pod dvěma jmény.

    Je záhada, jak se toto specifikum vypěstovalo a jestli je to takové i u jiných výrobků. Osobně jsem se s tím jinde nesetkal, ovšem žádné jiné takhle specifické zboží jsem taky nepořizoval.

    K tomu srovnání starý větroň- nový padák.

    Já myslím, že pro kupce není ani tak rozhodující to, zda výrobek právě sjel z výroby jako spíš užitná hodnota a její trvanlivost v čase.

    Spočítejme proto náklady za cca 20let. Jsem si jistý, že to odlétá i použitý větroň (pokud se nestane administrativní průser jako s Blaníky), kdežto padáky spotřebujem cca 4.

    Čistě racionální pohled na ta dvě zařízení ukazuje, že ten textil je prostě nějak podezřele drahý.

  • 11 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: veetek (+91) (-30) | Zasláno: 25.11.2011 * 12:00

    nevěřím žádné statistice, kterou jsem sám nezfalšoval, takže:

    nová pg výbava pro průměrného pilota za 70 tis vydrží bez údržby 7 let, takže roční náklady 10 tis.

    nový průměrný laminát za 2 mio vydrží bez údržby 30 let, takže roční náklady 66 tis.

    => pg výrobci by měli výrazně zdražit! :-)

  • 12 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 25.11.2011 * 12:11

    To je podobné jako debaty o tom, zda je lepší koupit 10 let staré BMW nebo fungl nový Tata Nano.

    A někdo přijde se srovnáním s posledním modelem BMW.

    Tahle konfigurace ale většinou to dilema nevystihuje.

  • 13 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 25.11.2011 * 12:25

    Ja teda nejsem odbornik na vetrone, ale rychly pohled na web rika, ze zanovni (nekolik let stary) Ventus 2 vyjde radove na 100.000 EUR. Kolik asi stoji novy?

    Jinak kdyz jsme u tech srovnani - me to prijde asi jako srovnavat zajetyho bavoraka a novej skutr;)

  • 14 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 25.11.2011 * 12:43

    přesně :-)

    mimochodem, máte někdo tušení jak je to s tou cenou textilu a konkurenčním bojem?

    Pokud vynecháme tradiční flame SKYTEX vs GELVENOR

    a zaměřili bychom se např. na rozšířenější Skytex, tak má tento materiál a jeho výrobce reálného konkurenta?

  • 15 pgPavel »PM | Zasláno: 25.11.2011 * 12:43
    Autor: wolf_pg (+0) (-3) | Zasláno: 25.11.2011 * 12:58

    konkurence výrobců hander ....

    prakticky neexistuje.

    ke zmíněným 2 tradičním... se připojila firma Domenico s materiálem DOKDO.... vychvalovaný v tuzemsku jednou nejmenovanou firmou... ze zakraničí z něj šije třeba OZONE. nylonová tkanmina s polyuretanovým zátěrem - u prochera z nich radost opravdu nemají.

    neoficielně.... lze příslušné látky získat od několika jiných výrobců z dálného východu. obou typů. otázka je ovšem kvalita.

    a materiál (nejen látka na horní/dolní potah) je opravdu levný. to, co pg křídlo "prodražuje" je vývoj, testy, závodní činnost, marketing... stejně jako u větroňů, osobních aut, atd.

  • 16 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: marlus (+9) (-1) | Zasláno: 25.11.2011 * 16:07

    2 weetek:

    Hele , brzdi s těma nápadama. Mluvil jsem s jedním nejmenovaným výrobcem a říkal, že to je zajímavá myšlenka. Že o tom bude přemýšlet.

    :-))).

    Martin L.

  • 17 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: Slivka (+6) (-27) | Zasláno: 26.11.2011 * 17:58

    a já bych to počítal jinak:

    1. kolik hodin polétam ročně na PG a co mne to stojí v Kč?

    2. za stejný peníz kolik hodín bych polétal větroněm?

    - a to je větroň asi 1000x bezpečnější

    = takže PG provozují pouze blázni, jak jsem i já..........

  • 18 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: veetek (+91) (-30) | Zasláno: 28.11.2011 * 01:35

    slivka:

    ad1) 150h/30tis

    ad2) 20h

    závěry nedělám (ale stejně by pg výrobci, správci kopců a vlekaři měli výrazně zdražit :-)

  • 19 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: stroupek (+4) (-0) | Zasláno: 28.11.2011 * 08:31

    Ceny v obecně "tržním" prostředí se neodvíjí od hodnoty výrobku. V zásadě jsou dolní hranicí úplné vlastní náklady (a to ne přesně v souladu s významem tohoto pojmu v ekonomice, protože je tam nutno zahrnout i minimální zisk, který výrobci dovoluje přežít a nejít ohryzávat trávu ze startovních louček, i když se mi to nezdá zase tak špatný nápad, třeba by to zvýšilo jejich kvalitu :-)). A vše ostatní už je jen to, kolik je ochoten zákazník zaplatit. Úvahou kolik lidí odradí případné zdražení. Jak moc na cílového zákazníka působí marketingové triky. (Například takové vítězství v soutěžích je jistě skvělý marketingový trik, no ano, všichni sice víme, že vrcholoví závodníci lítají na něčem úplně jiném, než co si pak koupíme u výrobce, ale.. a všem nám je jasné, že lví podíl na výkonu mají ruce a hlava pilota ale..) Jak je movitá skupina zákazníků, která si bude ten který výrobek kupovat (a to je hlavní důvod rozdílu mezi náklady na létání na větroni UL a PG) od toho se pak odvíjí i pokles cen použitých produktů. (jak dobře tady někdo uvedl příklad aut, opravdu luxusní auto má za rok desetinu nákupní ceny, ale lidový vozík se pohybuje někde na 70%, čimpak to asi je, určitě ne tím, že se ta napulírovaná paráda opotřebovala 7x víc. ). Takže ceny našeho milovaného textilu jsou dány tím co jsme ochotni za něj zaplatit a pokud se zvýší nákup dražších padáků na kterých někdo vyhrál to či ono, ceny ostatních je velmi brzo doženou, ne proto, že by o tolik zlepšila kvalita, ne proto, že by se výrazně zvýšily náklady, ale prostě proto, že to můžeme zaplatit. (Takže veetku jsou li ti náklady na PG nízké, chápu, že potřebuješ pro svou reprezentaci utrácet víc, přejdi prosímtě do jiné kategorie třeba k větrońům, nebo k UL, tam své peníze utratíš jistě smysluplně a nech nás poletovat na našich látkových miláčcích a bojovat za to aby byli ještě levnější, výkonější, krásnější ..:-)).

  • 20 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: veetek (+91) (-30) | Zasláno: 28.11.2011 * 23:55

    stroupek: jsem zvědavý na prostředky boje za zlevnění už tak nejlevnějšího způsobu lítání. což takhle aspoň založit nějaké odbory, když hanzova revolucionářská výzva zůstala bez odezvy?!? (tenhle thread mě fakt baví :)

    a teď trochu vážně: rozjeďte s polachp fabriku na impressky a ostatní pg vybavení za zlomkovou cenu té současné - nejlépe za cenu materiálu (při zachování současného stupně kvality a vývoje - u impressek např. testy ve windtunelu), zákazníci vám urvou ruce a já mezi prvníma, taky nerad vyhazuju kačky zbytečně.

    ps: pg výrobci... ale vždyť vy víte, že? ;-)

  • 21 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 29.11.2011 * 00:36

    @veteek Já jsem to téma nezakládal abych vyvolával nějakou revoluci, nebo odpor proti výrobcům. Jen mě zajímalo co a proč okolo tohoto toho a co si kdo myslí. Taky jsem myslel že padne nějaký argument, který by mě přesvědčil abych investoval do nového křídla a ne do staršího. Stejně tak se sedačkou. Nezlob se na mě ale dát přes 25 klacků za sedačku- i když ta alespoň vydrží o něco déle než křídlo... :/

    BTW k tomu airtunelu - Strčit sedačku do kontejneru s větrákem a měřit generovanou sílu v závislosti na tvaru siloměrem - to je opravdu to co vyhoupne koncovou cenu na 25tisíc? Opravdu myslíš , že pro PG sedačky dělá Advance termodynamický výzkum? Proč k ní teda nepřidávají i hyper3Daerodynamickou krytku na péro :D ?

    Vždyť i křídla se ladí na koleni metodou pokus-omyl, od prototypu k prototypu. Protože výsledný tvar a profil se liší od simulací. Až se bude dělat nějaké objektivní měření na PG křídlech ve WT, tak potom možná bude mít nějaký reálný smysl strkat tam sedačku. Ale ono to dost dobře nejde, a přínos by nebyl takový aby se vyplatilo do toho investovat. Do té doby je tohle akorát prázdná marketingová věta v popisu výrobku. Což nic nemění na faktu že Impreska je fakt perla mezi sedačkama ;) ale určitě ne kvůli minimalizovanýmu čelnímu odporu. Spíš proto že se v ní dobře dřepí a křídlo je s ní dobře cítit.

  • 22 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: veetek (+91) (-30) | Zasláno: 29.11.2011 * 02:11

    polachp: no hlavně si nemyslím, že by si špičkoví výrobci pod aerodynamickým výzkumem představovali větrák z letní akce v tescu, mincíř z řemeslných potřeb a dvě hoďky práce.

    http://hpgf.org/viewtopic.php?style=10&f=5&t=1546

    btw, jsou tu i jiné možnosti, než top sedačka za 25... třeba démonka za poloviční cenu (věnuji slevový kupón na 5kkč za láhev něčeho dobrého, dlouhodobě se ho nemůžu zbavit)

    škoda že to tu konstruktéři/výrobci nečtou (zvlášť poslední odstavec), šli by se za tebou poradit...

    nějak moc roste délka příspěvků na úkor zábavnosti, v této diskusi končím (a vy, pg výrobci.... !!!)

  • 23 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: pavel.haniger (+2) (-1) | Zasláno: 29.11.2011 * 07:14

    V životě je to tak, že ti co nic nedělají tak jenom kecají o tom jak by se to dělat mělo, ale svůj nápad nemají. A tomu kdo něco dělá a snaží se, tak ho jenom pomluví že takhle to dokážou taky.

  • 24 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 29.11.2011 * 08:06

    Jsou to samozřejmě všechno víceméně sousedské kecy a dohady. Určitě je zábavné, když se tři zákazníci baví na téma cenotvorby a zdá se jim zboží moc drahé. Mnohem zábavnější je ale čtvrtý, který jim začne taktéž bez podkladů vehementně vysvětlovat, že ceny jsou naprosto OK a u dna možností.

    Nedávno to tak bylo u aut .. spousta čálnků o tom, jak ceny nemůžou jít níž, že i tak na tom fabriky málem prodělávají. No a dnes jsou o třetinu nižší a nebylo vůbec potřeba, aby si Franta s Pepou založili automobilku.

    Jasně, pg nebude nikdy taková unifikovaná masovka jako auta a i když si nedělám iluze, že všichni co šijí křídla si dělají komplet vlastní vývoj, přesto je tam určitě spousta dolaďování a bastlení.

    Když mi někdo v hospodě nabídne deci vody se sirupem za 25Kč a rohlík za 50Kč, mám plné právo říct, že to považuji za předražené zboží aniž bych musel dokazovat, že jsem schopen upéct rohlík a namíchat sladkou vodu.

    Například proto, že mám zhruba tušení, co obnáší namíchání vody a upečení rohlíku a taky třeba vím, jak se peče něco jiného a vaří pivo, které je za stejnou cenu.

    Proto si myslím, že pokud se do rekreačních padáků nedostane nějaká zásadní technická vymoženost a konstrukce se ustabilizuje tak, že koupě nového nepřinese zásadní výhodu (výkon, bezpečnost), bude potřeba buď zvýšit životnost nebo snížit cenu.

  • 25 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: stroupek (+4) (-0) | Zasláno: 29.11.2011 * 08:41

    pgPavel : moc hezky řečeno snad není co dodat.V podstatě jsem napsal to samo, ale ty jsi to napsal o moc hezčej :-)

    veetek : no nezmůžeme asi nic, ale baví nás to :-)

  • 26 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 29.11.2011 * 11:10

    @ vetek - pořád to nic nemění na tom že jde lidově řečeno o větrák a siloměr, ať už je jakkoliv krásně udělanej. Tohle přeci není něco z čeho bychom měli padnout na zadek. Navíc výsledky měření se daly předem odhadnout z letových měření nebo výpočtů - WT jim to tak akorát zpřesnil, ale teď mají krásnou nálepku: nový model naší sedačky je o 5,5% lepší než ten předtím. Běžme hned do krámu a kupme si ho... :D

    Pořád si myslím že v PG jde hlavně o zážitky, zábavu a ne o čísla. Ale jde dostupnost je ovlivněná cenou. S lepší sedačkou fakt nebudu mít o 5,53% procent větší radost z přeletu. Leda by mě po těch 8 hodinách nebolel zadek. Jen z pozorování lidí okolo sebe - málokdo si koupil nový křídlo. A když tak u firmy, která má "přátelské ceny", takže většinou SKY. To samozřejmě nemusí být vina výrobců - třeba je to současnou ekonomikou, nebo cenovou politikou. Trochu mi přijde že se ty nový křídla prodávají "pokoutně" a tajně aby nikdo nevěděl kolik stojí. Málokdy najdeš nějaký ceník. To ti přijde jako fér přístup? Proč to tak je? Podle mě je to oblbovák a marketingová taktika na lidi. A třeba to co se někdy děje prodávání výbavy nováčkům který tomu nerozumí, to už je kapitola sama o sobě - ale to neni ani tak cenama ale lidským faktorem...

    Btw když bude draho - aspoň nebude na kopcícha ve stoupácích narváno, my/vy/ti skalní příznivci na to někde ty prachy seženem je to děsná droga....

  • 27 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 29.11.2011 * 11:37

    polachp: mas pravdu, nova kridla se prodavaji pokoutne a ne kazdy umi nakupovat ;). Tak neco pro inspiraci:

  • 28 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: Boeing (+7) (-0) | Zasláno: 29.11.2011 * 12:49

    Je zajímavé, kdo to tu řeší . Máte normální váhu , tím možnost koupit křídla starší a dokonce je i ve většině případů dopředu vyzkoušet ! Za nové křídlo si holt připlatíte .

    Co bych tady mněl řešit já, který si prvně křídlo objedná na zakázku ( ukecá výrobce ) , pak mu je ušijí, a nakonec si jej teda po zaplacení i vyzkouší.

    A přesto jsem si koupil nové křídlo ! ( MAC Marvel )

  • 29 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 29.11.2011 * 20:02

    @boeing:To víš, muší váha... V tomhle ti nezávidim, ale neuděláš nic, hlavně že ti vyšli vstříc.

    @petrch: nějak nechápu co tím autor myslel, jakože tvrdím že výrobci nemají právo vydělávat, a že dealeři mají právo vydělat jen přesně tak na jeden chleba s máslem denně? Nic takovýho jsem neřekl. Tak proč se teda ceny nezveřejňujou? Protože jsou pro každýho jiný? Kdo jak jde natáhnout? Nebo třeba jak natáhnout natěšenýho kurzíka, kterej si nemá cenu kde zjistit? Když myslíš že je to v pořádku, ok... Jde o věc, ne službu kde by cena byla plovoucí a nešla určit. Nejférovější dealer cenu zveřejní, nestydí se za ní a nemanipuluje - nenutí mě abych mu volal a doprošoval se ceny nebo žebral o slevu aby mě mohl ukecávat. Pro mě velký plus u toho kdo tohle nedělá!

    Jinak omlouvám se za mystifikaci - s cenami větroňů.

    Šlo o Cirrus Standard za cca 12tisíc Euro. V Openu je to cca na trojnásobku. Blbě jsem si to zapamatoval. Omlouvám se. Pořád to na mým názoru nic nemění.

    Jsem třeba rád že pro lidi - hlavně studenty jsou tu lidi co dělaj "pg výlety", půjčujou celkem za pár šupů vybavení. Díky tomu je lítání alespoň nějakou základní formou dostupný i pro mladší lidi bez zázemí. Ale to Vás profi piloty tohle samozřejmě netrápí.

  • 30 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 29.11.2011 * 20:28

    Nevim o pripadu, kdy by vyrobce ci dealer "natahnul" nejakyho novyho pilota. Ty o nekom takovym vis?

    Snad sem prijde Ondra Palkovsky a vysvetli ti, jak to s tema cenama je;)

    Nekde na paraglidingforum.com jsem svyho casu cetl diskusi o cenach padaku a jeden insider tam vypocitaval strukturu ceny pg kridla. Bylo to hodne zajimavy. Bohuzel to ted nejsem schopen najit...

  • 31 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 29.11.2011 * 21:52

    Znám takový případy, dva, promiň nechci zveřejňovat podrobnosti. Je to každýho věc jak se chová ke "komunitě" nebo budoucí komunitě, či případně budoucímu zákazníkovi (což po tomhle asi těžko). holt se prostě člověk musí mít na pozoru. Může se oponovat tím že si mohl třeba najít křídla v inzerátech podívat se na ceny atd... ale když se v tom člověk fakt nevyzná, tak je to prostě podrazácký.

    S tím tematem na pg foru, to je škoda. I když by to možná už nebylo úplně aktuální, ale stejně by to bylo zajímavý. V čem třeba dělá tak velkej rozdíl ceny křídel stejný kategorie např mezi já nevím plácnu ADVANCE a AXIS,SKY. Je to jen značkou, nebo dělají při vývoji něco "navíc", o tolik lepší technologie? Ty rozdíly jsou tam dost velký. O tolik líp jim to v těch nižsích kategoriích zas nelítá.

    (nemyslím to vůbec jako výtku nebo kritiku, jen mě to zajímá)

  • 32 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: Kice (+7) (-0) | Zasláno: 30.11.2011 * 11:46

    Cena tovaru je predsa daná jednoduchým základným pravidlom: Toľko, čo trh znesie.

    Tak som zbežne preletel túto diskusiu a som trochu prekvapený nepochopením tohoto mechanizmu. Samozrejme platí len pre ceny tovaru nedeformované rôznymi dotáciami, či inými úradníckymi a štátnymi pokriveniami.

    Jednoducho každý výrobca/predajca sa snaží maximalizovať zisk. Argumenty kvality, výkonu, dobrého mena značky, modernej technológie, úspechu v súťažiach ...... sú len viac či menej nevyhnutné marketingové tanečky, ktoré majú napomôcť k obchodnému úspechu.

  • 33 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 30.11.2011 * 12:16

    Zapomínáš, Kice, že na obchod musejí být dva a zdejší příspěvky reflektují spíš pozice kupců, kterým se zdají vysoké. A všimni si, že na rozdíl od tvého "co snese kupující" nejsme tak fundamentalističtí, abychom požadovali ceny neomezeně nízké, naopak nás upřímně zajímá struktura ceny.

  • 34 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 30.11.2011 * 12:16

    kupců .. míněno zákazníků, aby nedošlo k mýlce

  • 35 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: Kice (+7) (-0) | Zasláno: 30.11.2011 * 13:43

    pgPavel, žiaľ došlo k mýlke. Nečítaš pozorne a preto si prekrútil môj výrok. Nepovedal som "čo znesie zákazník", ale "Čo znesie trh". A to je sakra rozdiel. Trh predstavuje množinu predávajúcich, ako aj množinu kupujúcich a hlavne zahŕňa ich vôľu realizovať obchod za dohodnutú cenu.

    Tvoj úprimný záujem o štruktúru ceny je z tohoto hľadiska úplne irelevantný. Zatiaľ sa javí, že súčasné ceny krídiel trh vo všeobecnosti akceptuje. Firmy produkujú, zákazníci kupujú, trend vývoja cien je mierne stúpajúci. (neber to ako vážnu analýzu, ale zhruba takto vnímam vývoj cien). Je úplne jedno, či v štruktúre ceny je zisk 10%, alebo 90% (len výrobca a predajca v druhom prípade má väčší úsmev)

  • 36 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 30.11.2011 * 14:22

    polachp: ok, tak nerikej podrobnosti, jen napis o kolik byl zakaznik "natahnut" proti cenikove cene. Cenikovou cenu predpokladam v danych 2 pripadech znas (jinak by nebylo proti cemu porovnat, ze ano).

  • 37 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 30.11.2011 * 14:47

    Kice, i přes to, že firmy prodávají a zákazníci kupují, přece jen obě strany (jednotlivci) zcela spontánně a plným právem mudrují a hodnotí nejrůznější aspekty .. cenu, životnost, servis, sezonní preference, kursové výkyvy, konkurenční nabídky, odhady vývoje cen a časování koupě/výroby/prodeje ...

    Ve výsledku to samozřejmě v průměru vede na banálně pravdivou tautologii, že (běžná) "cena je taková, jaká je a je taková proto, že je taková jaká je". Není ale podle mého názoru nijak kacířské se nad tím zamyslet nejen individuálně, ale i v diskusi nebo to probrat u piva. Tyto agregátní ukazatele jsou stejně výsledkem mnoha dílčích aspektů a nikdy není na škodu se dozvědět cokoliv bližšího. Možná to změní poměr cena/výkon jen u jednoho jedince, ale časem se dobrá strategie většinou prosadí.

    Tedy takový zájem není nikdy individuálně irrelevantní a tomu člověku to téměř vždy cosi přinese, i když mudrováním nezmění průměrnou/běžnou cenu na trhu.

    Stejně tak, jako si někteří výrobci/prodejci nechávají zpracovávat data cílových skupin zákazníků, tak naopak zákazníci se zajímají o data výrobců. Ještě pořád ti to připadá irrelevantní?

  • 38 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: Kice (+7) (-0) | Zasláno: 30.11.2011 * 16:11

    Pavel, áno trh sa vyvíja, preto cena "čo trh znesie" dnes môže byť iná ako zajtra.

    Taktiež súhlasím, že mudrovať je povolené, zisťovať údaje je povolené, zjednávať cenu je povolené, porovnávať výrobcov je povolené... Toto všetko predsa robí pred nákupom asi každý zákazník.

    Vo výsledku máš ako jedinec len jednu páku na predajcu: nekúpiť

    Jedna lastovička však leto nerobí. Žiaľ výsledok správania všetkých lastovičiek: ceny stúpajú, na nové krídlo sa mnohokrát čaká týždne... proste dopyt je nad ponukou.

    PS: Ani mňa to neteší. Nie som ani výrobca, ani predajca. Tiež by som radšej nakúpil za polovicu. :-)

  • 39 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 01.12.2011 * 07:45

    Podle mě je víc možností než koupit/nekoupit.

    Když si u daného zboží člověk zjistí souvislosti .. např. ceny za materiál, cenu od výrobce, od obchodníka ... (záleží na konkrétní věci), nakonec se může zařídit různě.

    Např. si materiál sehnat sám a (nechat si) věc vyrobit (např. nerezový výfuk), anebo se vykašlat na překupníky a koupit blíž výrobci (kdo nekupoval na čínských e-shopech?), koupit v zahraničí na náročnějším trhu (auta bývají levnější a lépe vybavená, náhradní díly z USA řádově levnější) nebo si nechat přivézt ze státu, kde je menší odvod daně atd.

    Sklouzl jsem, pravda, k neparaglidingovému sortimentu, ale snad to nebude vnímáno jako OT.

    Jestli je opravdu poptávka nad objemem výroby jak píšeš, tak ceny porostou, to je jasné. Doufám v opak :-)

  • 40 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: Boeing (+7) (-0) | Zasláno: 01.12.2011 * 09:28

    V jednu chvíli v polsku prodejce od Advance snížil ceny, a na upozornění dalších dealerů mu bylo firmou uděláno TyTyTy ! Takže oficiálně prodává za doporučené ceny. Jinak na západě je to až o 30 % dražší !

  • 41 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: pgPavel (+8) (-5) | Zasláno: 01.12.2011 * 11:07

    Zajímalo by mě, co se skrývá za touto aktivitou:

    "Je příjemné vám oznámit, že jsme se rozhodli rozšířit naše obchodní aktivity o prodej kompletního paraglidingového vybavení pod vlastní značkou El Speedo."

    http://www.elspeedo.cz/paragliding/obchod/novinky/el-speedo-novinky-podzimu-2011.html

    Jeví se to jako přebrandování nějakého stávajícího výrobku. Dá se očekávat, že ceny budou spíš nižší a když už si to troufne elspeedo zašítit svým jménem, tak to snad bude i rozumná kvalita, kterou si sami olítali.

    Stejný model konec konců funguje i jinde - identické vysílačky se dají sehnat buď v originálním designu, nebo brandované evropským dovozcem anebo origoš z Číny za podstatně nižší cenu.

  • 42 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: Velda (+0) (-0) | Zasláno: 01.12.2011 * 14:23

    Co jsem někde četl,tak Elspeedo nebude přímo vyvíjet,ale bude spolupracovat s jinými firmami. Spíš do čeho půjdou je úprava sedaček podle svých představ - docela se na to těším a jsem zvědavý,co z toho bude. A myslím,že - alespoň ze začátku - budou ty ceny určitě příznivé. Pokud se jim bude dařit,nepochybuji o tom,že se cena dostane na obvyklou úroveň.

  • 43 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 01.12.2011 * 15:51

    Tak rebranding je naprosto běžně viditelnej i v paraglidingu - viz právě nejrůznější sedačky atd...

    Pro nás pro zákazníky je jenom dobře že bude víc dealerů a víc konkurence - čím větší bude nabídka, tím víc se budou muset různí prodejci snažit aby zaujali a získali zákazníka - buď cenou nebo službama (dostupnost produktu na testování atd atd). Otázka je právě s těma dohodama mezi nima - jak psal BOEING.

    Ono je to tu u nás vůbec zajímavý. U některých je třeba vůbec problém zjistit cenu. Někdy mám pocit že se i ta cena odvíjí od nálady, známosti atd. i když vlastně to samo o sobě není nic špatného. A další věc je pak dostupnost produktů pro vyzkoušení. Znám dealery, u kterých je možný půjčit si třeba křídlo nebo sedačku třeba na 14 dnů, otestovat - to je parádní! Víc takových. U výrobců jsou tu pak demo dny - ale to není úplně ono, jako když máte tu věc sami pro sebe a nemáte okolo lidi, nečekáte ve frontě. A někdy je to zas problém - hlavně když sháníte okrajovou velikost atd. Člověk holt musí trochu ohánět než si to koupí no.

  • 44 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 01.12.2011 * 22:38

    polachp: no hezky, a jeste budu rad kdyz mi odpovis na mou otazku (tedy spis vyzvu), abych se dozvedel, o kolik se u nas natahuje...

  • 45 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 01.12.2011 * 23:46

    psal jsem ti přeci PMku

  • 46 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 01.12.2011 * 23:52

    mozna ze jsi nejakou PMku psal, to nevim, ale me teda ne...

  • 47 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: pavel.haniger (+2) (-1) | Zasláno: 02.12.2011 * 16:57

    Myslím si , že ceny PG vybavení jsou úplně normální. Lidi budou pořád nespokojený, je to jedna ze základních vlastností lidí. Každý kdo něco prodává, tak se potýká s tím, že ho osočují - jak na tom vydělává.

  • 48 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: Max (+69) (-65) | Zasláno: 02.12.2011 * 17:14

    To Elspeedo je zajímavé, skvěle vymyšleno, jak dostat z kurzíků další prachy.

    Ceny PG - dá se k nim dostat těžko z jediného důvodu - pro ČR jsou výrazně nižší (zejména padáky), než pro zahraničí, což by se určitě nelíbilo nějaké komisi EU a už vůbec ne zahraničním zákazníkům.

  • 49 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 03.12.2011 * 00:10

    Njn a jak je to vyřešeno - jiná jmenovka na produktu pro Čr a pro export...

    Nebudu se zastávat ELspeeda, ale kdo nedostává prachy z kurzíků když většina instruktorů jsou zárověň dealeři? Navíc mají prakticky nejlepší přiležitost, na druhou stranu znám i takový u kterých mi přijde že to dělají férově - takže asi to takovej problém bejt nemusí.

    Jo ještě mě napadlo, když jsme se bavili o cenách, tak by taky zajímavá informace mohla být kolik stojí certifikace křídla pro určitou velikost. A jak se to řeší, pro různé velikosti? To mají tolik test pilotů, kteří jim to testujou? Piloty podle velikostí :D ?

  • 50 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: pyro (+14) (-1) | Zasláno: 03.12.2011 * 09:04

    Petře, koukni na certifikační protokoly. Vždy je uvedeno jméno pilota, sedačka a vzletovka na které se to testovalo. Takže ano, mají piloty podle velikosti :)

  • 51 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 03.12.2011 * 11:28

    polachp: pokud mas dalsi otazky ktere nesouviseji s tematem tohoto vlakna, ktere jsem zakladal kvuli tvym offtopic otazkam v jinem threadu, tak te rovnou preventivne poprosim o zalozeni noveho vlakna, dekuji;-)

    Co se tyce tve otazky, ktera s tematem tohoto vlakna tvori prunik: Jo ještě mě napadlo, když jsme se bavili o cenách, tak by taky zajímavá informace mohla být kolik stojí certifikace křídla pro určitou velikost.

    EN certifikace cele palety velikosti (zpravidla 3-4) jednoho typu kridla stoji radove nekolikanasobek maloobchodni ceny takoveho kridla. Plus musis pripocist naklady na ty kusy, ktere musi ve zkusebne zustat. Tolik co se tyce nakladove slozky.

  • 52 RE: Ceny vybavení pro paragliding
    Autor: klobouk (+0) (-5) | Zasláno: 03.12.2011 * 12:48

    polachp:Když jsem se v tom ještě pohyboval tak před 12-15lety stálo otypování jedné velikosti u SHV okolo 5000 CHF+ padák

  • 53 RE: Ceny za certifikaci....
    Autor: wolf_pg (+0) (-3) | Zasláno: 03.12.2011 * 13:30

    ....konkrétní z roku 2008 jsou uvedeny zde.: www.pg-leonardo.cz ... odstavec na konci "Kolik to stojí?". jedná se o konkrétní ceny jedné ze současných tří funkčních zkušeben EN 926.

  • 54 ad Ceny za certifikaci....
    Autor: wolf_pg (+0) (-3) | Zasláno: 03.12.2011 * 13:38

    ... oprava... jsou tam ceny z 2010.

  • 55 sky tex vs gevlenor
    Autor: ozonebuzz (+0) (-0) | Zasláno: 03.12.2015 * 19:51

    ahojte piloti, potrebujem poradit

    pred rokom som si kupil moje prve kridlo ozone buzz M 2005, takmer cely rok som ho dral,prvý polrok starty, sulacky po zemi, mraz, sneh, spina, mokrina, :) dal som mu poriadne zabrat, no proste nic co by mu prospievalo :) pred mesiacom som ho poslal na kontrolu a vysledok bol v hornom potahu GEVLENOR porozita nad 200 s. a v spodnom SKY TEX 3-17 s. kridlo je letuschopne ZEVRAJ v kludnych podmienkach :)))))

    ale to som trochu odbocil, chcem sa opytat ci mate skusenosti s kridlami vyrobenzmi z toho Gevlenoru, ci to ma nejaky zapor v lietani oproti skytexu kedze je tazsi, ci nieco ine...

    vopred vsetkym dakujem

Přidávat příspěvky k tomuto tématu mohou pouze přihlášení uživatelé.





Sekce PGwebu: