FÓRUM PGweb


[Téma] Český pohár: Alpská trojka vs. ČR

Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
Autor: veetek (+91) (-30) | Zasláno: 13.12.2012 * 15:32

Scorpi nás ve svém souhrnném článku sezóny 2012 trochu ochudil o analýzu čísel. Ale co by každý rok pořád dokola psal, že existuje obecný trend jezdit si vylítávat body do Alp a že lítáním v ČR nelze bodově konkurovat Alpské trojce...

Takže co nám řekne pohled na stránku s 50 nejhodnotnějšími přelety ČPP2012?

Z 50 nejhodnotnějších přeletů roku 2012 je pouze 10 přeletů v ČR (pouze 20% v ČR)

Zužme výběr: ze 40 nejhodnotnějších přeletů roku 2012 jsou pouze 4 přelety v ČR (pouze 10% v ČR)

Zužme výběr: z 10 nejhodnotnějších přeletů roku 2012 není žádný přelet v ČR (0% v ČR)

Co nám řekne pořadí Open:

1. místo - 100% Alpská trojka, 0% ČR (kosťa)

2. místo - 75% Alpská trojka, 25% ČR (karlík)

3. místo - 100% Alpská trojka, 0% ČR (clouseau)

4. místo - 100% Alpská trojka, 0% ČR (rybář)

5. místo - 100% Alpy, 0% ČR (petrch)

6. místo - 100% Alpská trojka, 0% ČR (miza)

7. místo - 77% Alpská trojka, 23% ČR (pasik)

8. místo - 100% Alpská trojka, 0% ČR (peťule)

9. místo - 33% Alpská trojka, 77% ČR (brába)

10. místo - 31% Alpská trojka, 79% ČR (tom)

Výjimkou z výše uvedených je pouze petrch, který zásadně nelítal tradiční alpské bodové dálnice a peťule, který to taky jednou zkusil jinak.

Pod pojmem "Alpská trojka" se skrývají terény Kobala(+Sorica), Speikboden(+Antholz), Fiesch.

V klubu kilařů to suverénnímu vítězství Alpské trojky kazím já, trochu karlík a pašík.

V týmech jsou pozice na bedně až na jedinou Fikyho výjimku výhradně z Alpské trojky.

Samozřejmě očekávám argumentaci "nekvalitním českým počasím". Tento trend přesunu do Alpské trojky však trvá a je na něj upozorňováno už několik let. Přesně od změny bodování ČPP pro rok 2009, kdy se výrazně zhoršily koeficienty pro ČR a současně zvedly koeficienty pro Alpy.

Zas na druhou stranu... bez tohoto okatého trendu by zřejmě v ČPP nezlidovělo moje slovní spojení "špetka invence" :) https://www.xcontest.org/2010/cesko/prelety/detail:veetek/22.8.2010/08:39

Diskuse pro ročníky 2010/2011 - Je správné, že ČPP se rozhoduje v Alpách? http://www.pgweb.cz/forum/pg-sport-prelety-souteze:35776

Diskuse pro ročník 2012: http://www.pgweb.cz/forum/pg-sport-prelety-souteze:78267

Sezóna 2012 byla perfektně připraveným vyhlášením ČPP uzavřena, je čas na diskusi (a změny) pro ročník 2013...

227 příspěvků
shlédnutí: 13995
  • 1 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: MirekMimochodek (+24) (-58) | Zasláno: 14.12.2012 * 10:13

    Poslední dva roky závidím klukům co můžou lítat záfuky v rovinách (ČR) a vyhnout se tak padání na záložce vedle skály (vlastní zkušenost)

    Dokud se neudělá zvlášť kategorie Alpy a Čechy tak takové linky budou každou zimu.

  • 2 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: jfikar (+1) (-0) | Zasláno: 14.12.2012 * 13:18

    Hahaha, už je to tady. Konečně! A jak je to s invencí když jedu hoblovat Kobalovito - Lijakovskej terén v Keni ? Myslím tím ve vztahu k tomu co mě může na zemi sežrat nebo všelijak uštknout? Je to invenční nebo neinvenční?

  • 3 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 14.12.2012 * 13:28

    Chtěl bych se veetku zeptat, " co zkusil Peťule jinak? "

  • 4 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: veetek (+91) (-30) | Zasláno: 14.12.2012 * 14:53

    mirek: souvisí nějak tvá záložka nevyvážeností koeficientů?

    jindra: imho invenční - objevuješ nový neprofláklý terén (bez ohledu na to, co tě sežere po přistání), každopádně z mimoevropských terénů se body do ČPP stejně nezapočtou.

    clouseau: mea cupa, zasloužíš si být uveden v textu vedle peťule ještě s brábou za trasu druhého ramena z 20.8.

  • 5 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: MirekMimochodek (+24) (-58) | Zasláno: 14.12.2012 * 15:03

    hodně lidí se totiž domnívá že vyletání bodův Alpách je pro čpp jednoduší než lítání v ČR .ČPP je a vždy bude o počasí a to je poslední roky spíše v alpách

  • 6 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: jaho (+14) (-5) | Zasláno: 14.12.2012 * 18:28

    Na Dačicku si možná vytvoří zajímavý model soutěže. http://pgv.cz/ Líbí se mi na tom všestrannost a taky to, že je pak jedno, kde je ten rok jaké počasí. Lidi to motivuje letát všude a všechno:-) Tady je výcuc: každému, kdo se do soutěže přihlásí, započítat vždy pouze body za jeden volný přelet, jeden plochý trojúhelník a jeden FAI trojúhelník se startem v ČR a stejné 3 typy přeletů se startem kdekoli v Evropě (tady by asi mohlo být i kdekoliv na světě)

  • 7 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 16.12.2012 * 20:25

    Vítku, možná by stálo za to zamyslet se nad tím, jestli jde vůbec o body a jejich srovnávání. Podle mě pokud je hezké počasí, tak většina lidí z první 10 nebo 20

    radši pojede do Alp, kde nalítá za den 10 hodin, než 5 v Čechách. Taky jestli to, že se v Čechách neuletělo je tím že to nešlo, nebo to ani nikdo nezkoušel. Kolik lidí z té první 10 lítá přelety v Čechách? 1, 2? A proč? Podle mě taky proto, že se nevyplatí v Čechách lítat a nejde o body ale taky o hodiny ve vzduchu. Když už si vezmeš v práci volno a pustí tě rodina, tak podle mě jsi radši ve vzduchu víc hodin za den než míň.

    Ještě si dovolím znovu napsat už napsané ohledně koeficientů. Proč bodově zvýhodňovat místo kde FAI 200 uletět nejde, tak aby to bylo srovnatelný s místem kde to jde, když všichni máme stejnou možnost si vybrat kam pojedem lítat? Porád mi to připadá, jako boj o to, aby se nemuselo do Alp, protože se jich někdo bojí, nebo by nevydržel 10 hodin ve vzduchu, nebo protože je to daleko. A právě v těhle případech mi to příjde úplně zcestný to řesit bodama.

    Já sám jsem v Čechách neuletěl ani 100 FAI i když už párkrát moc nechybělo, ale rozhodně bych si nedovolil to srovnávat s nějakým alpským dvoukilem. V rovinách je to na těžkou pohodu a riskuješ jen "vyhnití" oproti lítání v Alpách nebo někde kolem ledovce.

    Pro ty co si myslí, že jsou body nastavený špatně a je snažší uletět bodově lepší FAIku v Alpách, tak si to jeďte zkusit uletět 200 do Fanasu nebo Fiesche, Speik je proti tomu procházka růžovou zahradou. Pak sem napiště co si myslíte o koeficientech :)

  • 8 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 16.12.2012 * 21:30

    Vitku, napsals to hezky. Otazka je, co s tim udelame? :)

    Jaho: diky za tip, tohle je urcite cesta k pekne soutezi - sice bych ji v celostatnim meritku nastavil trosku jinak, ale tohle je imho smer kterym bychom se meli do budoucna ubirat :)

    Kosto, CPP se jmenuje cesky pohar paraglidingu, ne loveni bobriku odvahy. Takze body by mely byt pridelovany spis za to litani... Pokud neumis dostatecne ovladat kridlo a v horach se bojis tak tam radsi nejezdi, za ty urazy to nestoji (neco o tom vim...).

  • 9 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 16.12.2012 * 22:13

    Ne, Kosto, NEBUDU na tebe reagovat;-)

    Abychom to ale vratili k puvodni otazce kterou nastolil Vitek, tedy jestli a co zmenit: Jednou vetou, existuje nekolik reseni, jak to zmenit, ale kazde z nich se nebude libit vsem, jelikoz nekteri "prijdou o body", takze menit znamena vzdycky rezat trochu do ziveho (i kdyz to jsou to prevazne jen ta nase ega, ktere to boli, ze ano;).

  • 10 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: MirekMimochodek (+24) (-58) | Zasláno: 17.12.2012 * 11:25

    Všestranost je supr nápad a rozumné řěsení i pro ČPP,tři druhy letů z ČR a tři z Alp

  • 11 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: godi13 (+29) (-16) | Zasláno: 17.12.2012 * 14:18

    tak to by si byl mimo hru Miro :-)

  • 12 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: MirekMimochodek (+24) (-58) | Zasláno: 17.12.2012 * 14:26

    šance by měl každý stejné!!

  • 13 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: godi13 (+29) (-16) | Zasláno: 17.12.2012 * 14:56

    jo v pohode, delal jsem si srandu. Jak to bude je mi jedno. Ja se srovnavam hlavne sam se sebou, s kamaradama, s kteryma litam. CPP jde mimo me, ale je zajimavy sledovat diskuze :-)

  • 14 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 17.12.2012 * 15:50

    petrch:

    1) Tak když je to "Český pohár", tak to udělejte jen v Čechách a je to a nemusíme to každy rok řešit.

    2) Mě konkrétně hory nevadí, ale ostatní se tam bojí jezdít a radši tu hledají cestu koeficientama.

    Mirek: 3 lety v Čechách může být pro někoho problém stejně jako 3 lety v Alpách. Třeba ty asi nepojedeš na 3 pěkný dny z Fiesche do ČR, jen abys bodoval v ČPP. Ani já ne :)

    Hlavní otázka by tedy měla být, jaké srovnání má ČPP bát? Jestli srovnání českých pilotů, kdo uletí víc (kdekoli), nebo srovnání kdo je lepší v Čechách (rovinář).

    Klidně se budu od přístího roku srovnávat jen ve WordXContestu letama z Alp.

  • 15 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 17.12.2012 * 20:38

    Ještě mě napadla jedna věc, Jaké by museli být teda koeficienty na minulý rok, aby první 3 vyhráli bodama z Čech? Tipuju 3,5b za FAIku, aby se to vyrovnalo.

  • 16 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 17.12.2012 * 23:04

    Hlavní otázka by tedy měla být, jaké srovnání má ČPP být? Jestli srovnání českých pilotů, kdo uletí víc (kdekoli)....

    Kosto, presne o tom cpp NEMA byt. Vzato do extremu, rozsirme CPP na cely svet a bude se vyhravat v Brazilii, mezi 5 piloty kteri budou ochotni tam na podzim jet.

    Ted neni situace tak extremni, ale princip je stejny. Potencialni vyherci jsou omezeni na skupinu pilotu ochotnych obletavat stale stejnych par trati v alpach (coz je mezi dobrymi piloty pomerne uzka a stale se zuzujici skupina).

    Proto si myslim (a zrejme nejen ja), ze dnes CPP jako soutez neni nastavena idealne.

  • 17 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: jaho (+14) (-5) | Zasláno: 18.12.2012 * 10:29

    Už to asi někde zaznělo, ale i tak:

    Pro CPP hodnotit hlavní kategorie dle PK - A, B, C(D) pouze na lety v rámci ČR, kde je znatelné, na jak výkonnem padáku se letí a k tomu jednu (EU/World Open) bez rozlišení PK (V Alpách se pěkné lety i 200 létají i na standardech, tak není důvod to dělit). Tím by se taky nemuseli tolik řešit rozdíly mezi koeficienty pro ČR a Alpy.

    Kategorie "extrapilot" by byla počítaná ze součtu bodů (umístění) v ČR a venku.

  • 18 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: charlie (+8) (-0) | Zasláno: 18.12.2012 * 11:10

    Můj návrh je rozdělit ČPP na ČR a SVĚT (ne jenom Alpy).Uletět přelet za 300b v Alpách nebo Brazílii vyžaduje v obou případech dost velké přípravy a připraveného pilota.

    Případně druhá možnost je mix skóre 4 letů z nichž maximálně 2 jsou mimo ČR a z těchto 2 letů maximálně 1 let mimo Evropu.

  • 19 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 18.12.2012 * 14:48

    Petrch: Tak když to nemá být srovnání kdo uletí víc, tak co teda chcete srovnávat?

    To že soutěž není nastavená ideálně si myslíš akorát ty Vítek a Scorpi, nebo ještě někdo?

    Když mluvíš o těch pár stejných tratích, co pak teda jsou tvoje Faiky z Raný, nebo Krupky? Kdo má tolik času energie a sily to tam obden zkoušet uletět? Když vezmu všechny české lety ze Speiku, Fanasu a Fiesche, tak jich bude míň. (tak trochu i narážím na nápad s olétaností tratě)

    Když teda podle Vás jsou nastvený koeficienty špatně (lepší boddy se dají vylítat v Alpách), tak proč si je taky nejedete vylítat do Fiesche nebo Fanasu? Myslím, že by jste pak změnili názor, co je snažší.

    Pořád si myslím, že nastvovat zvýhodněný koeficient pro nějaké místo jen proto, že tam jsou špatné podmínky je prostě nesmysl. Nebo obráceně, ubírat proto, že to tam jde líp.

    Že já vůbec reagoval, zase debata o ničem.

  • 20 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 18.12.2012 * 14:54

    Ne, Kosto, NEBUDU na tebe reagovat;)

  • 21 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: THUD (+0) (-0) | Zasláno: 18.12.2012 * 15:14

    To Scorpi: myslím, že máš problémy s komunikací. Kotroloval jsi patch kabel na portu Kosťa? ;-)

    Já osobně se do velkých Alp bojím, protože tam nalítáno nemám a když tam jedu jednou ročně, tak je pro mě novej terén i Lijak. Už tak mě unavuje honit letový dny v ČR, natož se hnát stovky až tisíce kilometrů ke všem čertům. Ale je to o preferencích. Letos jsem do ČPP nelítal a taky to šlo, možná dokonce víc v pohodě. Tyhle hádky jak bodovat na jakým místě jsou o ničem, protože se nikdy neshodnem. Jediný rozumný řešení je rozdělit ČR/svět. To se negativně současné špičky nedotkne (zase budou na bedně) a v ČR to bude víc hecující. A nebo lítat jenom pro radost.

  • 22 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 18.12.2012 * 15:25

    THUD: kontroloval, ale dneska uz se clovek bez firewallu neobejde, zvlast je potreba davat pozor na utoky typu Flamewar;)

  • 23 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 18.12.2012 * 15:49

    Pratele, kamaradi, pojdme zavest jeden povinny let v cechach pro sezonu 2013. Na konci sezony vyhodnotme, jestli to stacilo, jestli to byl krok dobrym smerem, nebo nikoliv. Osobne si myslim, ze to je nejlepsi cesta ven z aktualni situace. Vyhrat pujde v Cechach i v Alpach, ale aspon nebude mit smysl "svahovat" stejnou trasu poctvrte. Takze se nam litani i soutezeni zpestri.

    Podobny model funguje celkem ke spokojenosti i v dalsich zemich.

    Kdo je pro? Kdo je proti?

    Kostrhun: co jsem mel na srdci jsem uz napsal v mych starsich prispevcich. Bud to chces cist a pochopit, nebo nechces.

    THUD: taky jsem mel letos par krasnych letu, kdyz jsem se na body vykaslal... CPP funguje perfektne jako letovy denik, ale presto bych rad, kdyby byl pro lidi okoreneny spetkou toho soutezeni, protoze soutezeni muze motivovat lidi k tomu, aby se v litani ucili nove veci (ted je ale bohuzel tahne jenom k tomu, aby v hezkem pocasi znova vobjeli znamou trat, bez spetky premysleni)

  • 24 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 18.12.2012 * 15:59

    Ja jsem pro nejakou formu "50:50". Zaznely tu uz ruzne navrhy na toto tema. Rad bych aby hlavni kategorie byla o univerzalnich pilotech, to 1 let IMHO neresi.

  • 25 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Hanz (+33) (-2) | Zasláno: 18.12.2012 * 15:59

    petrch: Byť bych byl radikálnější, hlásím, že jsem PRO!

  • 26 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 18.12.2012 * 16:09

    petrch: to mpůžu napsat uplně to samé, taky buď pochopíš co tu píšu nebo nepochpíš.

    Když si myslíš, že je to tak jednoduchý přijet do Fiesche a uletět tu přes 200 fai, jen proto že to tu lítají místní, tak jsem ochoten zaplatit cestu plného tranzita lidí, kteří sem přijedou na počasí na dva tři dny a jsem zvědavej kolik jich to uletí.

    každy si tu píše to svoje a není ochoten nekodo ani schopen poslouchat tu druhou stranu. Porád si tu kazdy omílá ty svoje argumenty rok co rok a čím víc se ulítně v Alpách a míň v ČR, tak tím víc to jednu malou skupinku sere. Stejně tak sere velkou skupinu lidí co jezdí radi do alp, aby jim porád nekdo ubíral body koeficientama.

    takže pokud nebude CR samostaný, tak tu budou donekonečka tyhle debaty o hovnu.

  • 27 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: anton (+72) (-36) | Zasláno: 18.12.2012 * 16:22

    Proč to furt řešíte? Zruště koeficienty jako takové, jako rozlišení ČR/Alpy. Každý je snad natolik soudný, aby se srovnával s piloty, kteří lítají blízko jeho stylu. Někdo to rád v Alpách, někdo v Česku. Dávat to na jednu hromadu je neřešitelný problém a zadělávání na spory mezi piloty. A to je škoda... Jako radikální řešení bych navrhoval zrušení ČPP jako takového. Soutěživost většině lidí stejěn leze na mozek. Nechal bych na XContestu jen rozšířené filtry podle lokality, tvaru trati, svahování/přelety, ať si každý najde partičku lidí, se kterými se bude srovnávat.

  • 28 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: THUD (+0) (-0) | Zasláno: 18.12.2012 * 17:02

    Kosťa: souhlas s tím mlácení prázdné slámy. Nesouhlas s tím, že si každý může bez plánování pár týdnů dopředu zajet na Fiesch (otázka je, jestli to vadí). Ale osobně souzním s tím, že pokud nebude ČR samostatná kategorie/pohár (jeden bod v ČR), tak to stejně nemá cenu řešit.

    petrch a anton: v podstatě jde o to, že některým ambiciózním jedincům leze ČPP fakt na mozek a nakonec to dopadá tak, že z hezkýho polítání je stresovka a různé flamewar osobní i elektronické. Že by ceny v ČPP stály za tu honičku během sezóny si nemyslím (ale zrušit ceny úplně by možná pomohlo uklidnit atmosféru?), takže by to chtělo uklidnit egomasáže a bojůvky různých skupinek i za cenu toho, že se do ČPP radikálněji řízne (ať už rozšířením na celej svět bez různých koeficientů, nebo omezením na ČR). Když se potom ke konci sezóny shodneme na tom, že to stálo za prd, lze se vrátit k systému původnímu nebo lehce upravenému. Tenhle vývoj postupnými kroky vede k tomu, že se jedněm zdá, že je někdo okrádá o bednu a druhým, že nechce bednu přepustit a každý si připadne ublížený (proč?). A nebo formy ČPP každý rok střídejme. Bude to zajímavý, pro spostu lidí poučný a piloti/tky budou víc spolupracovat (snad).

  • 29 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: stepino (+3) (-1) | Zasláno: 18.12.2012 * 17:21

    Antone víš že to není úplně blbej nápad zrušit ČPP úplně a řadit lety podle km a bude klid :-))

    Ale teď vážně, varianta rozdělit ČPP na dvě skupiny - národní a mezinárodní - přičemž koeficienty by v obou skupinách byly stejné, se mi docela líbí. Takhle to maj například plachtaři.

    A pokud by si přehnaně soutěžíví vítězové těch dvou skupin potřebovali dokázat, který z nich je lepší, navrhuji třeba zápas v bahně v ringu. Jako bod programu na vyhlasšování ČPP by to určitě mělo úspěch :-)

  • 30 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: MirekMimochodek (+24) (-58) | Zasláno: 18.12.2012 * 18:48

    asi bych uělal anketu s nápady které se často opakovali ať se konečně něco rozhodne .jinak je to nekonečná písnička

  • 31 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Komar (+2) (-0) | Zasláno: 18.12.2012 * 20:02

    Osobně by se mi líbilo, kdyby v ČPP byly pouze lety z Čech či okolních přilehlých rovin. A další ketegoríi např. "SVĚT" řešit všechny ostatní výkony českých pilotů ve světě. Pokud ale nadále chceme, aby se ČPP rozhodovalo především zahraničí, tak proč tedy diskriminovat mimoevropské přelety? Pro někoho je v dnešní době nedosažitelné odjet do Alp, pro jiného do Brazílie.

  • 32 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 18.12.2012 * 20:32

    Komare, tak to by mne teda zajimalo, pro koho je v dnesni dobe nedosazitelne odjet do Alp (narozdil od Brazilie,nebo do JAR)...to si delas srandu, ne?

  • 33 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 18.12.2012 * 20:39

    Jak oddelit srovnavani hrusek s jabkama? Tak jak to napsal Stepino - rozdelit CPP na dve skupiny.Narodni a mezinarodni (Evropa). Alpari se budou porovnavat mezi sebou, stejne jako vyznavaci ceskeho letani. Skonci vecne dohady a nesmyslna snaha o porovnani neporovnatelneho. A ten, kdo bude mit dost casu a energie, tak muze klidne "zabodovat" v obou skupinách. Ten kdo vyhraje oboje bude prohlasen za superletce ( nebo supermagora? ) :-)

  • 34 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: foskco (+24) (-4) | Zasláno: 18.12.2012 * 21:02

    Zdar,

    sleduju tuhle debatu kazdou zimu a musim rict, ze me jako nezucastneneho pozorovatele docela bavi :-). Je zima, tak aspon neco se tu deje. Nicmene, paklize hledate seriozni reseni jak zlepsit cpp, tak si myslim, ze je treba nejdriv si ujasnit, jaky ucel ma cpp plnit a pro koho. Ty navrhy, ktere tady padaji totiz pokazde resi neco jineho. A pak samozrejme si taky zvazit pro a proti kazdeho navrhu. Tady je muj pohled..

    TAAAKZE, jaky je, ci by mel byt ucel cpp. Dle myho by cpp mel predstavovat platformu pro sirokou bazi pilotu, motivovat je k souteznimu litani a byt stupnem pred ligou a mcr. Tento ucel, dle meho plni cpp celkem dobre. Otazka v uvodu diskuze, ze se cpp rozhoduje v alpach by asi sla resit skrze koeficienty. Pokud vetsina pilotu ma standardni zamestnani 5x8 a 4 tydny dovolene, tak bych odhadoval, ze takovy uvazovany pilot radeji pojede na vikendove pocasi do alp, nez na ranou. A to nejen kvuli tomu, co muze ocekavat ze uleti, ale i kvuli tomu, ze u nas se mu proste snaz stane, ze si dvakrat trikrat vyslapne kopec a stejne si nezalita.

    Dal- rozdelit cpp na cr a svet. Tenhle navrh taky dava smysl, ale obavam se, ze by trochu poskodil prestiz souteze a taky piloty, kteri jsou dejme tomu ted v prvni padesatce, ale bude pro ne problematicke litat mimo evropu (pokud bude ten let mimo evropu povinny).

    navrh ohledne "olitanosti trasy", ktery se resil v minule diskuzi na podobne tema me osobne prilis neuchvatil. Sice osobne obdivuju styl litani Petra Chromce a potazmo i treba Veetka Fedry, ci vsech co nechodi vyslapanyma cestickama, ale z myho pohledu je to pravidlo celkem komplikovane (osobne mam rad elegantni jednoducha reseni :-)), coz neprispiva pristupnosti cpp a hlavne mam obavu, ze to nahrava tomu, aby lidi, kteri nemaji prilis zkusenosti, ale jsou ambiciózní, si zalitli nekam, kde to nemusi byt uplne zdravy a treba v okoli takovyho bassana to muze neblahe dusledky i pro ostatni piloty. Dost na tom, ze si nezalitame v Monacu.

    Reseni zavest jeden (nebo vice) povinny let v cr. Tenhle navrh se mi docela libi. Sice se cpp bude nadale de facto rozhodovat v alpach, ale "donuti" to alpske specialsty litat vic v cr a rozsirit si tim obzory a asi taky potesi provozovatele odvijaku :-).

    Osobne bych navrhoval zavest ten jeden povinny let z cr, ci prilehleho okoli a zbytek kdekoliv svete bez omezeni, s tim ale ze bude subkategorie pro preletare v cechach, kde se budou pocitat jen lety v cr. Nicmene hlavni soutezi by stale mel byt cpp. Od tohoto navrhu bych očekával, ze se cpp zachova pristupny pro sirokou masu pilotu, pricemz tem co vadi, ze se cpp rozhoduje v alpach, umoznuje bodovat v subkategorii urcene pro tu nasi kotletu a zaroven ciste alpske letce bude motivovat k tomu si strihnout neco i u nas. Dal bych zavedl asi i vice kategorii – asi dle EN klasifikace. V minule diskuzi navrhoval něco na podobny zpusob Mira Volny, bylo to sice celkem kostrbate, ale smysl to davalo a nejaka ucesanejsi verze by se mi asi zamlouvala, nebot bych od ni opet ocekaval, ze vic pilotu bude mit motivaci si zasoutezit a dal se rozvijet.

    Je jasny, ze idealni reseni neexistuje, a ze se tady muzete/me dohadovat do nekonecna, ale je zima, takze proc ne. A treba se nakonec neceho kloudneho dobereme.

    Karel

  • 35 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: zeleny.frantisek (+0) (-0) | Zasláno: 18.12.2012 * 21:50

    Alespoň dva lety v ČR!

    (Pozn: dělení ČR/Svět zní sice zajímavě, ale mnoho z nás to má na zahraniční kopec blíž než na ten českej...)

  • 36 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: zdenka (+24) (-3) | Zasláno: 18.12.2012 * 22:12

    Michalek: No snazit se dohnat mistni v Alpach je prima, ale mozna lepsi zacatek by byl aspon dorovnat vykony polaku na uzemi CR :-)

    Jinak osobne jedu radsi hodinu na teren kde poletam 5 hodin, nez 10hodin na teren kde poletam v neljepsim pripade tech 10h. Je to narocne na cas, organizaci i penize. A prijde mi, ze vyjit trosku vstric tem co se sice muzou urvat operativne na den, ale ne na 3-4dny v kuse by trochu rozsirilo pocet lidi ochotnych zasahnout do vysledku CPP. Myslim, ze 1 let v CR je lepsi nez stav ktery je ted.

  • 37 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: jfikar (+1) (-0) | Zasláno: 18.12.2012 * 22:32

    2 lety v ČR , 2 v Alpách (a jeden v Keni :-) Hele Scorpi jak bych dopadl v minule sezóně ?

  • 38 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Max (+69) (-65) | Zasláno: 18.12.2012 * 23:18

    Jsem pro 1 povinný let v ČR, případně i 50:50. Jsme přece Češi a měli by jsme (aspoň občas) lítat i doma. Kdo bude chtít vyhrát, bude muset dokázat, že je všestranný pilot a umí létat i v "rovinách".

    Omezení na Evropu nechat, do Brazílie jezdí jen Charlie...nikdo jiný na to nemá čas a finance :)

  • 39 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: veetek (+91) (-30) | Zasláno: 18.12.2012 * 23:50

    2 lety v ČR (a klidně recipročně 2 lety v Alpách/mimoČR). Jeden náhodně povedený přelet v rovinách všestrannost pilota neprokáže.

    Nebál bych se jít ještě dál: Za přelet mimo ČR maximálně tolik bodů, kolik mám v dané sezóně za nejlepší český přelet a naopak! To by donutilo ambiciózní piloty k všestrannosti. (upřímně: když se podívám do kategorie české nebe, vidím na předních místech piloty dlouhodobě známé svou všestranností; v ostatních kategoriích vidím na předních místech mnoho pilotů, kteří nedokáží v rovině najít a utočit víc než jeden stoupák)

    Každopádně to nic nemění na nevyváženosti koeficientů vzhledem k pravděpodobnosti získání např. 1000b v rovinách (ČR) a pravděpodobnosti získání 1000b v Alpách.

    (výjimka z nereagování na kosťu ...#26... když těm svým překrouceným polopravdám člověk sám věří, tak už se tomu říká diagnóza, ty velká skupino)

  • 40 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: ok1com (+1) (-1) | Zasláno: 19.12.2012 * 00:29

    petrch: RE: post 23

    Hlasuji PRO povinny let v CR. Preferuji vsak dva lety v CR.

    Kdyz uz se to rozebira, proc nejsou v uzemi Evropy zahrnuty Kanarske ostrovy?

  • 41 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 19.12.2012 * 00:42

    ok1com: na Kanary jsem pri obklikavani evropy zapomel. Napravim to, diky za upozorneni :)

  • 42 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: robert (+28) (-2) | Zasláno: 19.12.2012 * 00:48

    2 Kosta.. znám spoustu lidí co si myslí že to je nevyvážené, ale naprostá většina z nich takovéhle diskuze ani nečte, natož aby do nic přispívala.

    2 petrch.. ANO.. a pokud si vzpomenete na návrhy https://www.xcontest.org/cesko/navrhy/ tak stejný návrh měla i zdenka minulej rok 14pro 5 proti

    ..jinak Alpy/Svět/ČR.. do alp jezdím rád,.. ale opravdu není na to čas tam jet a čpět kdy se mi zachce a to nemluvím o tom se to tam naučit lítat.. idea koeficientů je pro mě řešení jak se i utrhnou na den v týdnu a "zabodovat" u nás. Každý to má jinak.

    spíše řečnická...

    Jestli se rozdělí ČPP, tak co bude hlavní kategorie?..

    Budou piloti lítat tak moc v Alpách když za to nebudou stát na bedně nejvyšší..?

    a já se bál že se diskuze nerozjede

  • 43 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 19.12.2012 * 00:55

    Hele, veetku, nezda se ti ze to uz krapet prehanis? Rikat o nekom, ze v rovine nenajde a neutoci vic nez jeden stoupak, kdyz v rovinach nelita je taky diagnoza na Chocholouška.. :-) Mozna by stacilo ocni, treba spatne vidis... Proc je potreba donutit piloty k "všestrannosti" ve smyslu uletet nejaky poradny let i u nas? Jsem presveceny o tom, ze kdyz by se piloti, kteri uleti flaky v Alpach, stejnou merou venovali letani u nas, tak taky uleti pekny veci. Jenze stejne jak nekoho nelaka litat u nas zafuky, tak jineho zase nelaka litat ve vysokych alpach... Alpy a Cechy jsou hodne rozdilne tereny a pokud to nelze uspokojive sjednotit do jedne souteze, tak at ma kazda oblast svoji. Vzdyt uz ted je Ceske nebe, tak proc by nemohlo byt i Alpske nebe, jako dve rovnocenne kategorie v CPP? Soutez by tim ziskala novou podobu, kazdy by si vybral co mu vyhovuje a konecne by skoncily tyhle dohady... A prostor pro opravdu ambiciozni piloty by zustal, ale to uz sem psal, ze...asi uz sem taky zralej na nejakou diangozu :-)

  • 44 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Hanz (+33) (-2) | Zasláno: 19.12.2012 * 02:15

    IMHO ideál by byl limitace max. bodového zisku nejbodovanějším letem z Čech. Prostě Česko je o umění, Alpy o odvaze, Howgh.

  • 45 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Hanz (+33) (-2) | Zasláno: 19.12.2012 * 02:19

    btw, komu se to nelíbí, celosvětový xcontest je přece otevřený všem..

  • 46 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: THUD (+0) (-0) | Zasláno: 19.12.2012 * 09:25

    Radši to ještě zopakuju: pokud se s tím má něco dělat, tak bych byl pro radikální řez. Tzn. např. udělat ČPP s jedním bodem v ČR ve všech kategoriích (BTW: ty bych taky redukoval) a ČPP EU/World bez rozdílu v kategoriích. Pokud to budou jenom parametrické úpravy stávajícího systému, nikdy nepřestane hádání "komu to prospěje".

    Mě se lítání ve vysokých horách líbí, jsou nádherné. Nicméně je fakt, že hory chce mít nalítaný, ať už kvůli strachu nebo kvůli strategii (v rovinách a našich minikopečcích neexistuje "zaručená trasa" typu Stolu, vyhnít lze kdekoliv). Tím nechci říct, že lítání v horách je jednoduché, ale jeho náročnost spočívá v jiných dovednostech, než v ČR. Faktem rovněž je, že jezdit do hor na počasí nemůže každej (spousta lidí má problém dostat volno na druhý den v ČR).

    Lítání u nás taky nádherný. Není nad to letět místy, kde to znám ze země a koukat na ně z výšky, navíc v ČR je fakt hezky - a ty ženský a pívo! Ale zase u nás není moc kopců, zvlášť pro některé směry větru, a různé uzavřené skupiny odvíjecích taky nikomu nepřidají (zvlášť pokud se domluví jedna lokace a následně se odvijákař bez varování objeví jinde). Navíc to čekání na lano.....

    Proto si opravdu myslím, že buďto nechme současný stav, nebo do toho řízněme razantně, přinejhorším zjistíme, že to není ono a vrátíme to z5. Ale nebude to ztracená sezóna! Když budete experimentovat v sexu, může vás to stát nějaký ten nepříjemný zážitek, u experimentování s ČPP nic takového nehrozí ;-)!

  • 47 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: ynrokop (+4) (-2) | Zasláno: 19.12.2012 * 09:44

    Souhlasím s Clouzonem: Je opravdu těžké v dnešní době srovnávat tyto terény.

    Dříve český pohár byl opravdu o čechách,protože dříve nebylo tolik odvážlivců co by jezdilo do alp.Když už se tak stalo nebyly to výkony tak hodnotné, aby to ovlinilo post pilota v žebříčku.Jestli si dobře vzpomínám tak s prvním rozčarováním ve výsledcích přinesl Brába. který tehdy podle některých odsvahoval terén tam a zpět a dostal za to snadné body.Už v té době lidé začali frflat že je to nespravedlivé.Tím že přibývalo více a více průkopníků alpských letců se začala se více a více rozdělovat skupina lidí jestli je to správně nastavené když někdo jezdí do alp aby vyhrál čpp.

    Spíš bych uvítal tipy jak nastavit soutěž tak, aby mohlo být spojeno čechy a alpy dohromady pod jedním jménem čpp. Pokaždé se tu jen plno lidí sesypalo na kluky petrch a scorpi, upravte body,nebo upravte stejně lítané trasy atd.......

    Podle mě nikdy asi rozumě nepůjde skloubit tyto dvě oblasti, aby to nikomu nevadilo.

    Dám příklad: Petrch má možnost jezdit hodně často po čechách, aby uletěl nejaký super let.

    Kosťa má možnost našetřit prachy a odjed do alp a uletět také super výkon.

    Jenže plno lidí má buď málo času nebo málo peněz a podle toho volí variantu kam na terén pojede.

    1.příklad: start Krupka, svahovačka do prava i do leva podle počasí a poslední rameno natáhnout doroviny a zpět.

    2.příklad: Lijak, svahovačka do prava i leva a to samé do roviny.

    Výsledek? asi na Krupce mám o něco menší bodový zisk než na Lijaku. Terén skoro podobný, ale nesrovnatelný!!(lehkost uletět trať)

    Moje varianta pro čpp je: 1-2 lety čechy a 2-3 lety. alpy.

    Prosím nesrovnávejte pořád lety čechy a alpy, je to něco co se opravdu nedá porovnat!!!!!!!

  • 48 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Jazzman (+0) (-0) | Zasláno: 19.12.2012 * 12:52

    Domnívám se, že se skutečně jedná o dvě trošku rozdílné disciplíny, jako třeba běh na 100m a běh na 400m. Medaile se také rozdělují v těchto disciplínách odděleně i když, občas se vyskytne superman, který sbírá vše. Takže proč to neoddělit? (vítěz obou kategorií by se třeba mohl honosit tiulem létající Zátopek :-)

  • 49 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 19.12.2012 * 13:10

    Ano, jsou to odlišné disciplíny. Oddělovat úplně by ale podle mne byla chyba (samostatné žebříčky specialistů problém samozřejmě nejsou). Královská atletická disciplína jsou přece víceboje, tak proč by vítěz ČPP nemohl být dvojbojař:).

  • 50 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Hamty (+0) (-0) | Zasláno: 19.12.2012 * 13:29

    Vidím, že politikaření se v Čechách daří stále víc a na všech úrovních :-) Já technicky rozlišuju lety v rovinách a v horách, národnostně Čechy a zbytek světa. Je výkon rovináře v Maďarsku, Polsku horší než v Čechách? Myslím si, že v český pohár je pro Čechy létající kdekoli- nejsem xenofobní. Pokud máme porovnávat terény, neměňme pravidla každý rok. Příště někdo příjde s technickými rozdíly křídel atp. a místo toho, aby nás tenhle koníček sbližoval, znechutíme si ho. Petr

  • 51 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: soudekt (+0) (-0) | Zasláno: 19.12.2012 * 20:16

    jsem pro 2 lety v ČR a 2 ve světě. Pro toho kdo nemá flexibilní zaměstnání, je pro nej jednodušši jet na 14 dní např. do Brazílie než 6x za sezonu do Fiesche. Aplikoval bych VOC (voice of the customer) a nechal "zákazniky" vybrat z několika nabídnutých variant. Pak by se nemohlo stát, že se budete každý rok dohadovat a svalovat vinu na jednotlivce či organizátora soutěže. Jak píše Thud, nebál bych se experimentovat, ale hlavně to musí být jednoduchý.

  • 52 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: jaho (+14) (-5) | Zasláno: 19.12.2012 * 21:25

    Shoda o těžké porovnatelnosti létání v rovinách a horách je tu evidentní a nejspíš drtivá většina pilotů létá ráda doma i venku. Máme tu od kluků parádní prostředí pro evidenci, porovnávání i soutěžení, kde už běží soutěž pro čistě české lety, tak proč jednoduše neudělat to samé i pro milovníky horského/expedičního létání. Nejlepší borce pak vybrat z kombinací obojího už bude jen otázka nastavení součtu (1,2,3 lety z dané podsoutěže). Tím by snad neutrpěli vyhranění zastánci ani jedné skupiny.

    Jako doplněk ověřený z klubu kilařů, jsem taky pro, zavézt podmínku, že započítané lety nesmí mít třeba víc jak 30 % společné tratě.

    A ještě poznámka k debatě. Je to sice občas síla, ale pořád lepší než "předvánoční atmosféra na poště;-) Do letova je ještě času dost, tak se Scorpi ani Petře nenechte otrávit a něco zajímavého nám na jaro namixujte.

  • 53 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: andrew4u (+17) (-0) | Zasláno: 19.12.2012 * 21:43

    Jak to vypada se implementaci "svebytnosti" pro pristi rok? Implementace do narodnich soutezi i do celosvetoveho by byla zajimava.

  • 54 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: veetek (+91) (-30) | Zasláno: 20.12.2012 * 08:34

    jaho: jen pro upřesnění: o pravidlech ČPP nerozhodují organizátoři petrch se scorpim, ale 5 členů Sportovní komise svazu PG, jež je zadavatelem soutěže.

    jinak gró tvého příspěvku chápu jako dvě oddělené podsoutěže, a hlavní soutěž jako mix těch dvou podsoutěží (což je vpodstatě 2+2)... prostě aby byl českým PG králem všestranný vícebojař.

  • 55 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Lindis (+4) (-1) | Zasláno: 20.12.2012 * 08:47

    Hanz: jsem pro zápasy v bahně...;-)

    Teda kvůli tomu, že se letos nevyvedlo počasí v Čechách a spousta lidí si prostě chtěla zalítat, zase měnit koeficienty...Jsou Alpské terény a Alpské terény, chápu že naučit se lítat Kobalu je lehce jednodušší než naučit se lítat faijky z Rané, ale sakra proč to každý rok hortit..to už pak budete moci zavést koeficient i pro ty kdo používají FAI asistent a kdo ne...Chápu, že se body počítají do rankingu, ale kdo body potřebuje tak si je vylítá na opravdových závodech...nedělejme si sami z tohoto větší pakárnu než je potřeba...

  • 56 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: charlie (+8) (-0) | Zasláno: 20.12.2012 * 10:23

    Pokud se nebude ČPP dělit na ČR a zbytek (ať už alpy nebo svět), pak jsem pro mix 4 letů, z nichž maximálně 2 (nebo 3) mohou být mimo ČR a z těchto 2 maximálně 1 může být mimo Evropu.

    Tak jako se před lety otevřel ČPP Alpám a létání v horách, nevidím v současnosti důvod, proč jej neotevřít na celý Svět. Když se piloti naučili létat v Alpách a přineslo to pozitivum, proč je v pozitivním slova smyslu nemotivovat zkusit jet na výlet a zalétnou něco pěkného na jiných kontinentech? Navíc se tím ČPP opět posune o kus dál, uvidíme spoustu letů ze zajímavých míst.

    A pokud bude omezení maximálně 1 letem mimo Evropu, nebude třeba se bát, že se ČPP rozhoduje někde v JAR nebo Austrálii... Jak už tu naznačil Tomáš, pro některé může být problém jezdit létat v sezóně do Alp a je pro ně dostupnější (časově i finančně) jet v listopadu na 14 dní někam mimo Evropu...

    Ale i kdyby se nic nezměnilo, stejně se bude lítat u nás, v Alpách a i mimo Evropu, takže bych to viděl do dalších let celkem pozitivně. No a všem přeji klidné Vánoce a příští rok mnoho hezkých letů :-)

  • 57 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 20.12.2012 * 23:37

    andrew: s implementaci svebytnosti to nevypada ... osobne na to netlacim ze dvou duvodu: jednak me lonska diskuse trosku znechutila, jednak sam na "svebytnosti", tak, jak jsme ji navrhli, vidim nejake mouchy (ovsem uplne jine nez prezentovali bodove motivovani alpinisti). Svebytnost zije ve Svycarsku, mame ji pripravenou, nechme ji tak, treba bude jeste v budoucnu prilezitost ji vytahnout.

    Jeste se chci vyjadrit ke dvoum povinnym ceskym letum a rozdeleni skore. Me se taky libi myslenka, ze by vitez CPP mel umet litat vsude, jenze 2 povinne ceske lety povedou k tomu, ze pilot bude muset znacnou cast dobrych letovych dni stravit v Cechach jenom proto, aby mohl vyhrat (nebo se umistit ve sve kategorii). Je to analogicka situace te letosni. Letos byl vitez vybiran z pomerne uzke skupiny pilotu, ochotnych stravit pekny letovy den letenim jednoduche (tj. rychle) alpske trasy. Pokud bychom pozadovali 2 lety v CR, pak by vitez byl vybran z jine uzke skupiny pilotu, ochotnych travit pekne letove dni litanim v Cechach. Realne, prilis mala konkurence a o "uspechu" pilota by prilis vlekou merou rozhodlo to, zda je v privilegovane skupine pilotu kteri chteji litat v CR, nebo zda je ochoten svoje letaci preference podridit sbirani bodu.

    Myslim, ze jeden Cesky let (presneji zapocitani maximalne 3 zahranicnich letu) je pro CPP jako soutez zdravejsi a rozhodne dobry vychozi bod pro sezonu 2013. I kdyz to nenadchne ani jedny specialisty, urcite to zajisti sirsi skupinu potencialnich vyhercu a udela to soutez zajimavejsi. Ceske i alpske specialisty to bude trosku tlacit litat v jinem prostredi nez na jake jsou zvykli a realne asi vyhraje nejaky "obojzivelnik" :). Pokud by i tak byly Cechy evidentne v nevyhode, navrhoval bych mirnou upravu koeficientu, ale az od sezony 2014. Zavadet 2 povinne ceske lety uz mi prijde prilis restriktivni.

    Volani po rozdeleni CPP do dvou kategorii taky chapu a taky se mi nelibi. Duvod je podobny, jako jsem psal ke dvoum ceskym letum. V kazde kategorii bude souperit mala skupina pilotu, ani jedna kategorie nebude mit poradnou prestiz a uroven. A navic asi budu stejne citit, ze nejlepsi bude nejaky neoceneny pilot s peknymi lety v obou oblastech.

    Co se tyce zapocitani jednoho letu mimo Evropu - tady jsem trosku na vazkach. Urcite mi chybi, ze lety ceskych pilotu z Brazilie (nebo treba Himalaii) nejsou v CPP videt. Na druhou stranu se bojim, ze pote co Charlie v Brazilii chytne super pocasi, uleti ctyrstovku a zbytek sezony ho nepujde dohnat, se tu objevi hromada nazoru na to, jak by mely pravidla CPP vypadat jinak :). Ale za me - proc ne, ja bych mu to pral, kdyz nebude litat ctyrkila kazdy rok :).

    Tak a ted do me (ze vsech stran :) )

  • 58 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 21.12.2012 * 00:50

    Já bych se 2+2 vůbec nebál.

    V ročníku 2012 bylo 47 pilotů z první padesátky ochotno létat za hezkého počasí v Čechách (a v prvních 200 pilotech jsou ta procenta docela jen o málo nižší), přestože podstatně vyšší pravděpodobnost nachytání bodů měli v Alpách.

    2+2 je spravedlivé a ukončí dohady. Koeficienty nechat tak jak jsou.

    Rozumím Petrovým argumentům, ideu "lítej si a vyhraj ČPP kde chceš" jsem taky zastával...ale už opustil. Pomocí koeficientů je totiž neřešitelná a vytváří akorát jen nekonečné spory kvůli nevyváženosti...

    Pouze 1 povinný let v CZ znamená 3/4 váhy pro Alpy, to je potenciální semínko budoucího konfliktu:-(

  • 59 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: ynrokop (+4) (-2) | Zasláno: 21.12.2012 * 09:14

    Souhlasím se crorpim: 2+2. Přeci jenom by to měl být český pohár.Pokud by byl jen jeden let, nebude to opět o Čr ale o alpách(čas,peníze,ochota).

    Pokud někdo chce lítat v alpách je tu ještě přeci world contest.

    Prostě jsme se naučili využívat další terény, které nám dávají jiné možnosti, ale i body.Na jednu stranu je skvělí co dříve dokázal uletět petrch a minulý rok kosťa, ale vem te si!!!

  • 60 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: ynrokop (+4) (-2) | Zasláno: 21.12.2012 * 09:16

    Petrch měl kombinaci nádherných letů čr a venku!!!

    Kosťa jen venku i když to byly superfláky!!

    Kdo je tedy podle vás vítěz čpp?

    Ten kdo ulétá body jen v zahraničí nebo ten kdo skombinuje čr+ evropu?

  • 61 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: foskco (+24) (-4) | Zasláno: 21.12.2012 * 12:06

    Imho, dva povinne lety v cr a dva venku de facto nuti litat piloty i v zahranici, coz by dle meho cpp principalne nemel. Videl bych to na jeden povinny let v cr a zbytek kdekoliv. Jestli se najde borec, ktery je schopen dosahnout dobreho umisteni jen falkama v cr, tak nema smysl mu v tom branit. Ikdyz, vyse uvedena situace je nepravdepodobna, tak bych ji predem systemove nevylucoval.

    Co se Charlieho radeni v brazosce tyka, tak pro me to jsou krasny vykony a je skoda, ze nejsou zapocitany v cpp. Ale fakt je, ze se tim asi dostaneme do situace, kdy by se cpp rozhodoval mimo evropu. Coz sice asi bude tlacit na vyssi uroven poharu, ale dostavame se tim zase na zacatek tyhle diskuze. Reseni- pocitat jeden nej let mimo evropu do bodovani??

    K.

  • 62 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Hanz (+33) (-2) | Zasláno: 21.12.2012 * 14:59

    foskco: To chápání 2 v ČR + 2 v cizně je jen nedorozumění. Jde o to, že by byly 2 lety musely být z ČR, zbylé 2 odkudkoli, tedy klidně zase z ČR.

  • 63 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: horejs (+13) (-7) | Zasláno: 21.12.2012 * 16:38

    Ahoj, hele a co třeba lítání na Slovensku, v Polsku nebo v Maďarsku? Je tomu našemu českýmu docela podobný.. S přihlédnutím v ostatním názorům by pak složení hodnocených letů mohlo vypadat třeba takhle (pokud budou i nadále čtyři):

    1 let kdekoliv na světě (tedy i v ČR)

    1 let kdekoliv v Evropě (tedy i v ČR)

    1 let na území Visegrádské čtyřky (tedy i v ČR)

    1 let na území ČR

    A ještě, určitě bych pohár nedělil na ČR a zbytek světa.. možná dát trochu větší váhu kategorii České nebe, ale stále jako podskupině.

  • 64 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 21.12.2012 * 17:19

    horejs: navrh je to zajimavej, akorat bysme museli trosku dost poladit system, aby si s tim poradil:) Zatim umime 2 zony (v pripade CPP je to global Evropa a local CR) a tohle by znamenalo 4 zony. To poladeni by se tykalo i toho 1 letu ze sveta, jak navrhuje charlie (byla by to vlastne 3. zona).

    A jeste tedy, aby to bylo presne, to co navrhujes je:

    - global zona svet, 4 lety ve skore, z toho:

    - max. 1 let mimo uzemi Evropy

    - max. 2 lety mimo uzemi Visegrad 4 (CR, SR, PL, HU)

    - max. 3 lety mimo uzemi CR

    Chapu to dobre?

  • 65 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: bambus (+48) (-0) | Zasláno: 21.12.2012 * 18:44

    taky bych nelpěl na dodržování ČR, ale spíš bych se přikláněl k Visegrádu a severu Německa. To se zase některým nebudou líbit záfuky z Borska, takže to nějak udělejte,nakonec je to úplně jedno

  • 66 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: horejs (+13) (-7) | Zasláno: 21.12.2012 * 18:53

    scorpi: jojo, takhle nějak jsem to myslel. Je to jen nápad, o technických detailech, přiznám se, nemám ani páru..

  • 67 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Max (+69) (-65) | Zasláno: 21.12.2012 * 22:41

    Udělejte hlasování o všech zde zmíněných návrzích. Co se mě týče, myslím, že Chromčák navrhuje rozumný kompromis, který není restriktivní (3+1). Na konci sezony by se vidělo jak to funguje a špekulovalo dál.

    Charlie je ve World XC se svými lety z Brazošky dost exot a rozhodně vybočuje. Kdyby si vzal výkonnější éro, tak by tu čtyřstovku dal a byly bychom všichni v pr... :) Můžeme mu ale nasadit koeficient 0.8 když už bychom chtěli jeho lety vidět v ČPP...

  • 68 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: sikec (+0) (-0) | Zasláno: 22.12.2012 * 15:31

    a co teda udělat omezení takto :

    1. min jeden let na uzemi CR

    2. max jeden let mimo evropu

    3. všechny lety ve Visegrad 4( plus německý roviny) bodovat stejně jako na uzemi ČR

    to umozní , aby ortodox CZ měli všechny 4 lety doma, lidi z přihraničí mohli lítat stejně dobře bodovaný lety jako v CR, a přitom nemuseli daleko cestovat , a alpaři si tam klidně můžou přihlásit 3x 200 FAI z Fanasu...a všichni by mohli bejt spokojení...snad...

  • 69 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 22.12.2012 * 16:49

    Ať už se rozhodnete jak chcete, tak by bylo dobrý, říct konkrétní přínos, aby bylo na konci roku vidět jestli to splnilo očekávání a ne jen změnu v pořadí tím "správným" směrem. Když se tu řešili a pak měnili koeficienty pro ČR a Alpy tak jste chtěli mít stejně bodově ohodnocený nejlepší FAI z Č srovnatelně nejlepším FAI z Alp. Co se od té doby změnilo, je pouze to, že v Alpách se lítá víc a v Čechách míň. Takže jestli celé tohle má přinést víc letů do ČPP v Čechách, tak pak OK. Ale pořád je tady ta samá otázka jestli je to tím že to nikdo nezkusil, nebo to nešlo, a proč?

    Jsem přesvědčenej, že kdyby 3 kategorie nevyhrali piloti lety z Fiesche, ale uletěli se 150 FAIky Krkonoších, na Sadech (Brába už v roce 2008) nebo na Všechově (Habroš už v roce 2008), tak tu taková debata nebude.

    Aby pak CPP nebylo o tom kdo je větší borec a uletěl víc svébytný let, ale kdo má víc času, což je potřeba k lítání FAIek v Čechách a nesrovnatené s Alpama.

    Pořád nechápu proč když máte čedské nebe, tak proč ještě tlačíte na další omezení. Prostě záfukama už se konkurovat FAIkám z Alp nedá, tak to tak Vítku ber a nauč se lítat v Alpách. My ostatní taky nemáme soukromý odviják, který náš vytáhne kdy chceme a kde chceme.

  • 70 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 22.12.2012 * 16:58

    A byla to reakce na všechny članky i z let minulých

  • 71 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 22.12.2012 * 19:28

    Kosto, jen malá upřesňující otázka:

    Pořád nechápu proč když máte čedské nebe, tak proč ještě tlačíte na další omezení.

    Chápu správně, že když budou mít alpští specialisté protiváhu za České nebe, tj. vlastní alpský žebříček, tak přestaneš tlačit a budeš spokojený?;-)

  • 72 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: veetek (+91) (-30) | Zasláno: 22.12.2012 * 19:49

    tak pro demagoga kosťu po letech opět veřejně vyhlašuji sázku o 1000 bodů v ČR / Alpách:

    pravidla:

    - body se počítají podle nastavení ČPP 2012, soutěžíme v roce 2013

    - každý z nás vloží dopředu do advokátní úschovy 250.000 kč (můžeme se domluvit i na vyšší částce)

    - pokud já nalétám v Alpách čtyřmi lety minimálně 1000 bodů, a ty je čtyřmi lety v ČR nenalétáš, je celá výhra moje

    - pokud ty nalétáš čtyřmi lety v ČR 1000 bodů a já je čtyřmi lety v Alpách nenalétám, je celá výhra tvoje

    - pokud nesplníme cíl ani jeden, pošleme 100 tis. červenému kříži a zbytek se nám vrátí.

    - pokud splníme cíl oba, vklad se nám rovnoměrně vrátí

    -----------------------------------------------------------------------

    abych vyhál já, musím 4x obtáhnout speikboden se 180 FAI

    abys vyhrál ty, musíš 4x v ČR uzavřít 115 FAI (nebo se nechat 4x "zafouknout" 250km, na což se vzhledem k tomu, že ses zatím nad rovinou bez desítek pomocníků kolem sebe udržel maximálně 89km, velmi těším)

    tak a teď veřejně ukaž, jestli jsi o vyváženosti koeficientů přesvědčen a sázku přijmeš, nebo jestli jen mlátíš hubou!

  • 73 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: foskco (+24) (-4) | Zasláno: 22.12.2012 * 21:49

    mno, diskuze, jak to mame radi, ze jo.. Zda se, ze Kosta to dotahne na podobneho neoblibence jako wolf :-).

    Nicmene, z pohledu nezaujateho pozorovatele si myslim, ze na tom, co pise Kosta neco je. Uz jsem to pokusil vyjadrit driv. Nez se do neceho pustite, je dobry si urcit cil (ocekavani).

    To co navrhl Sikec dava smysl, ale imho to neresi, ze se cpp nerozhoduje v cr. A otazka vecera - CHCEME TEDY ABY SE CPP ROZHODOVAL V CR??? pokud ano, da se to resit pres koeficienty, ale opravdu je to tolik zadouci? nezuzi to atraktivitu poharu pro uzsi vrstvu pilotu? Nebo-li opet zpatky, jaky by tedy cpp mel byt a pro koho???

    Btw, sazka o 250K.. wtf, jsem jediny komu to pripada mimo. To mi rekni, Ivane v jakejch zije ten veetek relacich?? A nebo to neni jenom kosta, kdo je tu demagog, pac z myho pohledu, tezko takovouhle vyzvu akceptovat.

    K.

  • 74 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Fil (+20) (-9) | Zasláno: 22.12.2012 * 22:23

    Sazim kilo bananu, ze rok 2013 prinese vice letovych dnu a mene diskusi.

    PF 2013!

  • 75 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 22.12.2012 * 22:24

    Vítku, co na to napsat, snad že ti zase hráblo, stejně tak jako že by za nejlepsí let z Alp bylo stejně bodů jako z Čech :)

    Sázku o 250.000 vážně nepřijímám a ne z důvodů že bych nebyl přesvědčen o vyváženosti koeficientů, ale za

    1) nemám čtvrt mega

    2) Nebudu jezdit z Fiesche za počasím do ČR, ani mi to nejspíš nedovolí práce

    3) musel bys to uletet ve Fieschi :)

    Já jsem tady za demagoga, ale kuwa už mi tady konečně někdo napíše srozumitelně co chcete aby byl výsledek? Nebo akorát bude Scorpi psát že na me nebude reagovat a petrch že už to tu někdy někde napsal.

    Nastavte priority, když budete chtít, tak můžete dát hlasovat a bude to. Takhle si tu akorát hrabe každý na svém písečku, každý si tu píše "to svoje" o čem je přesvědčenej ale jaksi to nikam nevede.

  • 76 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 22.12.2012 * 22:29

    V podstatě nám jde všem o to stejný. Vyhrát pohár tam kde to umíme, kde si myslíme že máme nejvíc šancí a kde nám to připadá nejlevnější :) (myslím totiž, že petrch projezdí na Ranou víc nez já do Fieche a na hodiny ve vzduchu to vyjde nastejno)

  • 77 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: veetek (+91) (-30) | Zasláno: 22.12.2012 * 22:51

    foskco: " těžko takovouhle výzvu akceptovat" - toho si jsem vědom a kdyby ta sázka byla naopak (že bych měl 1000b nalétat v ČR), nikdy bych na ni nepřistoupil - pravděpodobnost výhry se totiž limitně blíží nule.

    zatímco takhle nic neriskuju, při nějaké mitovaci 4x180km na speikbodenu dám.

    takže jak je to s pravděpodobností uletět 1000b v Alpách a v ČR? Je ČPP nastaven vyváženě?

    kosťa: nepřekvapils, čekal jsem pouze výmluvy! dále na tebe též nebudu reagovat.

  • 78 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kurovec (+9) (-0) | Zasláno: 22.12.2012 * 22:59

    Zmena pravidel je mi osobne trochu ukradena a troufam si tvrdit ze takovych bude asi vetsina, nicmene pokud by vitez CPP mel byt univerzalni spickovy pilot pak bych navrhoval:

    1. zrusit koeficienty

    2. zrusit ceske nebe

    3. do celkoveho poradi bodovat 4 (pripadne 6 letu) lety celkem, z toho max. 2 (3) lety mimo CR z toho max. 1 mimo evropu

    4. u letu v CR max. polovina letu z navijaku/odvijaku

    5. stejne pravidlo analogicky zavest pro kategorii tymy

    Je to restriktivni, ale zadny specialista nebude zvyhodnen.

  • 79 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 22.12.2012 * 23:05

    foskco: souhlasim s tebou v tom, ze vychodiskem uvazovani by mela byt filosofie souteze (ty tomu rikas cil, ocekavani).

    Maly historicky exkurz:

    - do roku 2004 se CPP letat v Cechach (+ na Slovensku, pokud si dobre pamatuju)

    - v roce 2005 se jelo pres jednu sezonu pres OLC, tedy 3 lety v Evrope a z toho min. 1 let v CZ, koeficienty stejne

    - v roce 2006 (kdy jsme CPP zacali organizat my na PGwebu, posleze XContestu) se stanovila pravidla, ktera umoznovala letat v cele Evrope, nestanovovala zadny nutny let v CZ do skore, ale nastavila zvyhodnene koeficienty v CZ oproti zbytku. V te dobe, kdy cesi neumeli jeste v Alpach letat, byly ty koeficienty (zamerne) nastaveny tak, aby letani v Cechach bylo spise zvyhodneno.

    - postupem casu prevladl nazor, ze by letani v CZ a v Alpach melo byt tak nejak srovnatelne a koeficienty pro Alpy se zvyhodnily. Mezitim se Cesi opravdu naucili v Alpach letat, napred jednotlivci, pak stale sirsi vrstva pilotu. Doslo k uprave koeficientu mirne zpet (FAI v Alpach). Problem je v tom, ze se vzrustajici urovni ceskeho litani v Alpach se z toho stala nesoumeritelna disciplina. Koeficientama se to uz resit neda (pozdeji vysvetlim proc).

    Zaver z historickeho exkurzu: novodoby CPP (od 2006) vznikal s myslenkou superiority letani v Cechach, pak se to promenilo v ideu rekneme rovnocennosti litani v Cechach a v Alpach. To co prosazuje Kosta ("Alpskejm letum se neda konkurovat, tak vsichni litejte v Alpach") je nejen v rozporu s touto ideu, ale primo v protikladu s tou ideou puvodni.

    Jakou ideu CPP chcete vy?

    Ad koeficienty: Ted jsou nastaveny tak, ze spickove vykony v CZ a v Alpach docela sedi. Problem je v tom, ze jeden pilot je schopen uletet za sezonu v Alpach 4 spickove vykony, ale spickovy pilot co to umi v Cechach muze byt stastny, ze ulovi jeden aspon trochu bodove srovnatelny let. A pilot co neni spickovy, ale trochu lita, je schopen uletet v Alpach uletet treba o 10% kratsi vykony, v Cechach je rad ze uzavre polovicni FAI. Zkratka, koeficienty neresi, ze srovnavame defacto odlisne discipliny.

    Takze - pokud jsme opustili ideu, ze CPP se rozhoduje v Cechach a koeficientama nelze nastavit rovnocennost a nechceme nastavit koeficienty tak, aby si Alpy moc neskrtly (doufam ze nechceme, to by bylo z extremu do extremu), tak tu ideu rovnocennosti ceskeho (rovinneho) a alpskeho litani nastavme jinak. Pokud ji teda chceme.

    Ad obavy o "ztratu atraktivity" pro sirsi vrstvy pilotu, pokud Alpsti specialiste nebudou moci vyhravat 4 lety v Alpach - ja bych se spis obaval o atraktivitu v soucasnem nastaveni, ktere jednoznacne favorizuje Alpy. Jak je to atraktivni pro piloty letajici v Cechach? Takze moje otazka je jina - Neni ted atraktivita poharu prilis zuzena?

  • 80 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 22.12.2012 * 23:16

    Takže opět to samé, protože to někde uletět nejde, tak tam za to chceme víc bodů. Současný koeficienty už nestačí, protože se část lidí naučila během poslendích 2 let lítát víc než 200 FAI v Alpách, zatímco druhá skupina nezopakovala ani lety, co uletěla už před 4 rokama v Čechách. A nakonec to svedem na počasí, to je ten důvod proč měnit body, protože počasí nepřeje a asi ani nebude. Tak tohle už je vážně demagogie, jestli to takhle máte srovnaný v hlavě.

    Myslím, že nejlepší by bylo to jít vyřesit do hospody, tady stejně níc nevyřešíme. Vlastně stejně si to kluci udělaj jak budou chtít a je uplně jedno co se tu píše :)

    Ještě že ve světovým XContestu nikdo neprudí, že se v Alpách nedá uletět to co v Brazílii a Evropani nechtějí víc bodů za FAIky v Alpách aby se to vyrovnalo.

    Hoši vypněte na chvilku nebo jen restartujte, třeba až znovu naběhne system, tak už to bude bez problémů. Nebo pak už pomuže jen nějakej antivir, reinstal by byl asi neuskutečnitelnej. (když navážu na komunikaci Thuda a Scorpiho) :)

  • 81 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 22.12.2012 * 23:25

    81 je rekce na Veetka

    scorpi: konečně jsi napsal jak to má být (CPP), díky za to. Pak to teda od záčátku chápu špatně a cíl je od zvýhodnit čechy, aby se rozhodovalo v čechách, ale aby se pocítali i body z Alp. Chapu to tak správně? Pak tady ale vážně řesíme nesmysly, udělejte z CPP z Českýho nebe a je to tak jak chcete. Ostatní se přizpůsobí, když je to základní idea soutěže.

  • 82 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 22.12.2012 * 23:32

    Ještě doplňující info abych nebyl za ... víte co :) CPP lítám na body 2 nebo 3 roky, takže jsem něvěděl začátky ani ideu soutěže, jen jsem si všiml, že když kluci uleteli FAIky v Polsku, tak se zrušili zvýhodněné koeficienty pro Polsko a Slovensko, když se začalo lítat v Alpách tak se snížili koeficienty pro Alpy. Tak to pak opravdu vypadalo, že jen snižujete když nekdo něco uletí jinde nez v CR.

  • 83 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 22.12.2012 * 23:36

    Kosta: Ja napsal jak se to "jak to ma byt" vyvijelo a jak se projevovalo a navazuju z toho na otazku, jak si teda predstavujeme, ze to ma byt ted. A o tom, ze by se ted melo rozhodovat v Cechach, jsem nepsal, to sis ten muj prispevek mozna precetl prilis rychle.

  • 84 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 22.12.2012 * 23:41

    Kosta: ad zvyhodnene koeficienty pro visegrad 4 - muj nazor tehdy byl, ze by mely zustat pro celou visegrad 4 zvyhodnene, ale byl to kompromis nazoru v SK, ze jako protivahu snizeni koeficientu pro FAI v Alpach se zmensi i uzemi zvyhodnenych koeficientu. S veetkovym borskem to souvislost nemelo. Ta zmena byla v jeden rok (s pusobnosti od 2011).

  • 85 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 22.12.2012 * 23:54

    scorpi:

    84 tak teda ne teď, ale původní myšlenka byla v Čechách.

    85 mě to vážně z vyprávění od ostatních přišlo jako že to bylo právě kvuli tomu. Višegrad Veetek, Alpy Clouseau a Petule a ted zase Alpy už podruhý. Ani jsem osobně nezažil snížení koeficientu z 1,6 na 1,4, teda zažil, ale tenkrát jsem body neřešil, proto mi to přislo jako 2x stejný duvod, zařiznout vsechny co to neuletí v Čechách, aspon bodama :)

    Když se podíváš do "cíle projektu CPP" na tak tam nic takového co jsi psal není, ani ve F.A.Q.

  • 86 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 23.12.2012 * 00:11

    To by mne zajimalo kdo to vypravel:) Rikat si muze kdo chce co chce a myslet taky, pokud nekdo bude mit pocit, ze jsme nekoho "zarezavali, protoze to neulit v Cechach", tak at si to klidne mysli, pokud mu to nejak ulehci byti na tomto svete. Ale to uz jsme trosku offtopic.

    Ad "cile" - ano, jsou nepsane. To co jsem psal vyse jsem si dovolil takto shrnout, protoze jsem u toho byl (krome uplne vzniku pravidel v roce 2006, kdy jsem nebyl primo v SK, ale CPP jsem spoluvytvarel). Btw. Predstav si, ze bychom meli v "ustave" CPP napsano, ze cesky litani je hodnotnejsi nez alpsky, kde bys byl?;)

  • 87 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: wilibald (+11) (-6) | Zasláno: 23.12.2012 * 01:13

    Náhodou jsem nahlédl...sice už dění absolutně nesleduji a jak jsem předem avizoval, do roku 2012 už pro mne nebylo členství ve Svazu a nějaké aktivity smysluplné a efektivní...ovšem dovoluji si zdvořile nabídnout zainteresovaným a oprávněně diskutujícím níže uvedený (prostoduchý, nezúčastněný a omezený) pohled na věc.

    Každý rok na PGWEBu se stejnou jistotou jako existence smrti přichází evergreenem diskusí "Alpy, Čechy", a je k němu zbytečně vyplýtváno spoustu slov, času a emocí...bez jakéhokoliv výsledku, který by bylo možné označit za rozumný a pro všechny přijatelný...

    Jak jsem v historii mnohokrát opakoval, stojím si za tvrzením, že 98% z cca 500 účastníků ČPP nastavení pravidel reálně absolutně nezajímá (spíše pouze využívají zdařilé tech. služby PGWEBu pro vlastní sebereflexí) a pravidla tedy představují problém a předmět zájmu výhradně pro jakousi "top ten" s potenciálem na vítěztví, související benefity a světskou slávu. .

    V této souvislosti jsem často uváděl, že je nesmírnou arogancí některých "top ten" "stavět se do role "samozvaného mluvčího" bohužel pasivních 500 přihlášených do ČPP nebo 1500 pasivních členů Svazu, popř. dělat závěry na základě zdejších diskusí pár lidí..

    Také ovšem rozumím existujícím vztahům v komunitě, všeobecné snaze o slušnost, diskusi a konstruktivnost...nebo zábranám "nazývat věci správnými jmény."

    Ale jako nezúčastněný, prostoduchý jedinec bez zábran se ptám..."Nebylo by rozumnější vyřešit problém?" Tedy konečně a korektně poslat do p....e Fedru (s mediální oporou Petrcha, s obdobnými motivacemi), který je prokazateným iniciátorem počátku všech historických diskuzí "Alpy, Čechy", s velice průhlednou, dlouholetou snahou (za použití rádoby bohulibých a tzv. všeobecně prospěšných argumentů) uzpůsobovat pravidla tak, aby jemu osobně vyhovovala..??? ;o))) Sorry , ale už je to trochu k smíchu... ;o))) Když už, tak si to řešte v rámci "top ten" a svých tzv. "demokratických" svazových kompetencí někde bokem a nesnažte se k tomu tvořit iluze "všeobecné prospěšnosti" pro stovky lidí v ČPP.. ;o))) Je to vážně trapné a každým rokem se to stává trapnějším...

  • 88 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 23.12.2012 * 02:26

    Veetek uhodil hrebicek na hlavicku. Do te sazky bych klidne sel na Alpske strane (o tak snadnem vydelku se mi nikdy nesnilo), na strane Cech v zadnem pripade (prakticky neni sance vyhrat, kdyz bude super pocasi, tak se bude dat remizovat). Pokud si nekdo mysli opak tak se prihlaste, vzdycky jsem touzil si vydelavat litanim :). Pohar je prilis snadne vyhrat v alpach, prilis tezke v cechach. Hodne lidi preferuje litani v cechach a proto pro spoustu lidi plati, ze se nevyhrava litanim, ktere je bavi. Vyhrava se v prvni rade opakovanym cestovanim na "snadne" tereny.

    Kosta, prispevek #77: V podstatě nám jde všem o to stejný. Vyhrát pohár tam kde to umíme, kde si myslíme že máme nejvíc šancí a kde nám to připadá nejlevnější :)

    Konecne jsi to napsal primo. A ja ti znovu rikam, ze me nejde o to vyhrat soutez ale nastavit pravidla tak, aby to co nejvic soutezicich bavilo a ja jako organizator CPP mel pocit, ze ta soutez ma smysl. Ve svem zjednodusenem svetonazoru si klidne muzes predstavovat, ze dobre fungujici CPP je pro me ekonomicky radove vyhodnejsi, nez vitezstvi (bude to blizsi pravde, i kdyz to neni uplne presne). Uz jsem ti to parkrat psal v minulych diskusich a uz to nechci psat znova. Ale je videt, ze pro tebe CPP2013 uz zacal a o svuj vysledek bojujes uz ted :-(

    Kosta, prispevek #77: (myslím totiž, že petrch projezdí na Ranou víc nez já do Fieche a na hodiny ve vzduchu to vyjde nastejno)

    Blbost. V sezone 2012 jsem byl na Rane 12x vcetne zimniho svahovani (viz CPP), plus jednou v zime svahovat co jsem neprihlasil (myslim) a jednou na brigade. Na ranou to mam 65km, takze dohromady ti to da sotva na jednu cestu do Fiesche (je to z pohledu teto diskuse irelevantni, ale reaguju proto, ze je to nepravda, ktera tu v jine obmene zaznela uz podruhy).

    Willibald: Z tveho prispevku vyzniva o mych motivacich neco naprosto mylneho. Kde jsi proboha na takovou pitomost prisel? A kde jsi ziskal presvedceni o sve neomylnosti do te miry, ze tu chces posilat lidi do p....e? Zkus prosim napsat na cem konkretne se tvuj nazor zaklada, klidne soukrome jestli nebudes mit odvahu pred vsema, jsem na to opravdu zvedav.

  • 89 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 23.12.2012 * 03:41

    Do dneška jsem si říkal, že letošní diskuse o ČPP je v porovnání s předchozími poměrně uměřená a krom občasného bublání emocí převládá konstruktivější nota. Starej svět ale asi včera fakt skončil...a ten novej možná nebude lepší;-).

    Co bych chtěl zdůraznit, jako předseda SK, aby nebyly dohady:

    Sportovní komise Svazu PG bude pravidla ČPP pro tento ročník 2013 (případnou změnu skórování) určitě řešit. Tuto diskusi budeme brát jako poklad ve smyslu kvalitativnim (tedy, konstruktivní názory a návrhy, které se zde objeví, mohou být přínosné a inspirující, všichni členové SK ji čtou). Nebude to jediný podklad pro rozhodování SK, o všem se dozvíte včas (...pokud tedy nejste z těch 98% pasivních, které to vůbec nezajímá).

    Tak a teď klidně pokračujme v diskusi, jen bych měl skromný přání, aby to nebylo ve stylu, ze kterého se slabším jedincům udělá nevolno.

  • 90 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 23.12.2012 * 09:15

    petrch: tak neber rok 2012, ale třeba 2011 s těma cestama na Ranou a na okolní kopce vč. Krupky, to co máme za barakem a mužem tam v klidu dojet, když si rano přivstanem. Myslel jsem to i na letovou hodinu vs projety náklady.

    Jak myslíš, že pro mě pro mě začal CPP už teď, jako že už teď jsem ve Fieschi? Nebo že tu bráním body i za ostatní co mi píšou bokem a nemají už sílu to tu donekonečna vypisovat každý rok jako já :)

  • 91 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: bungalov (+11) (-2) | Zasláno: 23.12.2012 * 11:29

    Připojím se tedy ke 2% letců, které nastavení pro příští (resp. tento) ročník zajímá a napíši i já svůj názor byť jsem zde neprožil tolik ročníků jako ostatní zúčastnění.

    Dle mého, pokud tedy nechcete rozdělovat ČR/Evropa/Svět, nejsou koeficienty špatně nastaveny. Vždyť pokud se podíváte do celkových výsledků, figurují zde i pěkné české lety i na to, že to podle vás nebyla úplně super sezóna z pohledu počasí v ČR. A to, že se rozhoduje v Alpách 10 hodinovými lety bere spousta pilotů spíš jako výzvu.

    To jestli rozdělit pohár na ČR a zbytek světa? Tak já nevím, je tu České nebe, které má určitě také prestiž, každý si lítá do té katgorie, která ho baví, takže problém nevidím. Možná ranking? nevím.

    Nápad Visegrádu se mi docela líbí, akorát si nejsem jistý, zdali to nemůže znevýhodnit i jiné země, které také nemají velehory a nepovede to ke zbytčné diskuzi "proč zrovna SR a né ...ta a ta ?".

    Jeden povinný let z ČR? Pokud se ČPP chce uchylovat ke všestranosti pilota, tak proč ne. Akorát v tom případě bych zavedl již vloni diskutované omezení i počtu vzletů v dané oblasti (případně x % z trati nesmí být stejné, podobné ... však petrch bude vědět jak to myslím). Prostě aby se v celkovém pořadí nějak vyeliminovali duplikované tratě (jako např. Sorica). Popravdě jsem myslel, že onen max. počet vzletů (tj.2) je nastaven již na předchazející sezónu :)

    Věřím tomu, že Kosťa by letos vyhrál přesto, že by lety musel vylítat nejen ve Fieschi a Speiku, prostě by si zajel do Fanasu nebo Embergu (nebo jinam po Dolomitech) a tahle diskuze by byla o polovinu kratší. A na druhou stranu tu také nikdo neřeší, že velká hromada českých nejdelších letů je z navijáků, chceme aby se České nebe (případně ČPP) rozhodoval na navijácích nebo byste raději společně bojovali na kopcích a o svém termickém intervalu rozhodovali sami? (trošku s nadsázkou).

    Rád bych také závěrem pochválil kluky za orgnizaci Nomad Cupu. Je škoda, že letos nevyšlo počasí, ale nápad to byl pěknej a snad se tuhle sezónu o víkendech polétá víc. Možná by nebylo na škodu trošku oživit i Českou ligu - i za cenu nějakého závodu v zahraničí (viz XRace).

    To je asi tak za me vse. Uzivejte svatky...

  • 92 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: BorisK (+38) (-5) | Zasláno: 23.12.2012 * 11:30

    Zkusím přidat pár postřehů z pohledu někoho, kdo se po letech probojoval do první 50ky a body pro něj nejsou až takovou prioritou. Lítám hlavně v Beskydech a v Alpách na jednoduchých terénech.

    1. V Alpách je to pro mne o něco bodově výnosnější, ale ne zas dramaticky. Každý třetí až čtvrtý let v bodovém pořadí mám v Beskydech.

    2. Chápu vysvětlení Scorpiho, jak se vyvíjí uvažování pořadatelů, ale zároveň se nedivím Kosťovi, že reaguje podezřívavě. Na jeho místě bych to vnímal podobně.

    3. Nebál bych se o atraktivitu ČPP za jakýchkoli podmínek, které platily v posledních letech, ani za podmínek nově navrhovaných (aspoň většina zde uváděných návrhů je v podstatě přijatelná).

    4. Nevadí mi pravidla, ať už jsou jakákoli, vadí mi jejich neustálé změny a hlavně diskuse, které je doprovází. Ty jsou znechcující.

    Závěr: Pokud budete měnit pravidla, zkuste je vymyslet tak, abyste je nemuseli zase za rok měnit. Jinak to bude znamenat, že ta změna byla vlastně zbytečná a pak ji raději nedělejte.

  • 93 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 23.12.2012 * 12:19

    Možná offtopic ale ještě mě napadlo, když chcete něco měnit, nastavovat, nešlo by udělat srovnání statistik? Když se kouknu na "Moje přelety" tak nahoře vidím počet letů, počet hodin a uletěná vzdálenost. Nešlo by udělat i porovnání kdo za rok odlítal víc km, kdo víc hodin a kdo mel vic letu? Třeba by to pomohlo k aktraktivitě lidi by se předháněli kdo nalítal víc a nemuselo by se řešit kde :) Jen jako podkategorii bez vyhlasovani nebo jako statistiku CPP každý by si tam pak mohl vybrat jestli chce srovnání podle hodin, kilometru, letu nebo hodin vs.kilometru. Mě by to třeba zajímalo jak na tom jsem v porovnání s ostatníma.

  • 94 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Boeing (+7) (-0) | Zasláno: 23.12.2012 * 12:20

    Můj názor ( jako pilota, co létá pro zábavu a nikdy nic nevyhraje ) je zvýraznit kategorii České nebe. Jinak bych to nechal při starém systému. Podmínky jsou nastaveny dopředu, a každý ať se rozhodne, kolik peněz, času , námahy, rizika chce obětovat.

    reakce na příspěvek č. 92 - K odvíjákům a navijákům- a jak se má pilot co to má na nejbližší kopec 200km dostat do vzduchu ?

  • 95 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Hamty (+0) (-0) | Zasláno: 23.12.2012 * 15:47

    Podle stavajicich pravidel letal nejlépe v roce 2012 v CR Karel Vrbensky, v Evropě Petr Kostrhun. Pokud chceme najít univerzálního pilota, můžeme ho vybrat součtem umístění v obou kategoriích. Koeficienty povedou dle mého názoru vždy ke konfliktům. Podobně bychom mohli zrušit kategorie Open a Standard a snažit se sloučit je koeficienty atp. Přeji všem klidné svátky a především hodně radosti z létání :-) Howgh

  • 96 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: robert (+28) (-2) | Zasláno: 23.12.2012 * 16:18

    jsem pro aby hlavni kategorie CPP reflektovala univerzálnost pilota (hory a roviny) vítěz by měl umět vše, dále pak mít další podkategorie krom klasik i české nebe a alpské nebe. Tam si specialisté najdou svůj žebříček.

  • 97 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: zdenka (+24) (-3) | Zasláno: 23.12.2012 * 16:18

    (od kosti) petrch: tak neber rok 2012, ale třeba 2011 s těma cestama na Ranou a na okolní kopce vč. Krupky, to co máme za barakem a mužem tam v klidu dojet, když si rano přivstanem. Myslel jsem to i na letovou hodinu vs projety náklady.

    Kosto ty se fakt nejakym zjistovanim pravdy nezdrzujes co? A sazel jsi dobre ze Petrovi nebude stat za to se s tim patlat. Tak sem tu statistiku udela ja.

    Srovnala jsem tvuj letosek a Petruv rok 2011. Petrovi pocitam vse od brezna do zari, takze i letani v relativne spatnych dnech, tobe nepocitam vylety v zari.

    Petr v roce 2011 v CR:

    Rana (16x - 2080km), Krupka (3x - 600km), Treban (1x 60km), Cerna Hora (1x 320km), Zlatnik (1x 160km), Koza (1x 220km), Doubrava (1x 260km)

    Celkem v aute za letanim v CR: 3700km

    Naletany cas v CR: 77hodin

    48 ujetych km na jednu letovou hodinu

    Kosta bez zavodu a vyletu v zari (tj optimisticka varianta):

    Pha-Sorica-Greif-Pha 1480km

    Pha-Greif-Gozd-Meduno-Pha 1500km

    Pha-Fiesch-Speik-Pha 1960km

    Pha-Fiesch-Pha 1660km

    Celkem najeto na 4 vyletech: 6700km

    Naletano hodin: 72h

    93km za volantem na 1 letovou hodinu, coz je skoro 2x vic nez u Petra (ktery tam ma i lety mimo hlavni sezonu - tobe jsem podzim uz nepocitala)

    Jinak v roce 2011 jsme cekali rodinu a Petr mel dojem, ze je to jeho posledni opravdu svobodna sezona. Takze jezdil litat i kdyz se to melo kazit a pocasi na rekordy nebylo. I kdyz letal hodne, tak roce 2011 mel jen o 1 let vic nez ty (48 vs 49) takze jen o poctu pokusu jak porad tvrdis ty a Mila to asi taky nebylo. Ty mas letos od cervence kdyz jsi zacal litat prihlaseno 33 letu. Petr 49 ale oba mate hodne letu ze zavodu (petr vic)

    Obecne je Petr trochu exot v tom, ze na kopci travime i dny kdy pocasi moc nevypada (jak rada bych jela o vikendu na cyklovylet...). Zkus si spocitat statistiku u pilotu kteri letaji v Cechach, ale tak jako ty si vybiraji pouze pekne dny: napr Braba, Habros, Vrbenak nebo i Veetek. Vsichni budou mit statistiku o dost lepsi nez Petr.

    Zaver

    Litani v zahranici se casove nebo financne urcite vyplati zacatecnikum, ale od urcite urovne se vyplati cechy. Casove, i financne (a to pocitam jen cesty, ne kemp, dalnicni znamky, dospavani po nocni ceste zpet...). Muzes tisickrat napsat opak, ale to je tak vsechno co s tim muzes delat.

    Jinak osobne by se mi mozna i libilo, kdyby ten jeden povinny let byl pouze v open. Podkategorie, ktere jsou pro ty co letaji mene ci zacinaji byly dal pro Alpske.

    PS: jinak z pohledu manzelky je na letani v cechach super, ze rano i vecer (a casto uz odpoledne chodi-li letat v spatne dny jako Petr) se objevi manzel doma a ja ho muzu zaprahnout :-)

  • 98 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 23.12.2012 * 21:58

    Zdenka:

    Tady je vidět, jak se srovnává zrovna, to co se hodí :)

    Pro úplnost přidávám čeho jsem se dopočítal já, abych nebyl osočován že si nezjištuju pravdu :)

    Takže 2011

    Já mimo ČR

    Celkem 13 letů 83h 1650 km ve vzduchu a 7200km za volantem 83km/h ve vzduchu 4,36km silnice/vzduch

    Petr v ČR

    Celkem 27 letů 94h 1582 km ve vzduchu a 4160 km za volantem 44km/h ve vzduchu 2,62km silnice/vzduch

    Co vyplívá z téhle statistiky? že mi lítání zabere polovinu dnů, za lehce méně hodin ve vzduchu nalítám o něco víc km ale najedu víc km po silnici :) A že když je počasí v ČR tak je levnější lítání v ČR, kdyz to máte na kopec nebo navijak 50 - 100km

    2012

    Já mimo ČR za 6 týdnů

    Celkem 13 letů 72h 1505km ve vzduchu a 6500km za volantem 90km/1h ve vzduchu 4,31km silnice/vzduch

    Petr ČR za celý rok

    Celkem 27 letů 45h 680 km ve vzduchu 4362km za volantem 96km/1h ve vzduchu 6,41km silnice/vzduch

    Co tahle statistika říká? Že v ČR bylo v roce 2012 počasí nahovno, protože za stejně dnů uletěl o 902km míň, a najezdil o 200km víc než předchozí rok :) a že se vyplatilo jet do Alp aby si člověk pořádně zalítal, bez ohledu na posraný body :)

    Napsala jsi to dobře a souhlasím s tím, výhoda toho že spím doma je nesrovnatelná se spaním v autě, nebo probdělou nocí za volantem při cestě tam nebo zpátky. A to jsou ty věci které někdo nechce podle mě podstoupit a proto hledá způsob jak to dohnat bodama, aby do Alp nemusel.

    Vzhedem k tomu co tu bylo napsaný a pro ty co neví, tak kdybych nebyl zaříznutej za dva lety ve Fieschi minulý rok od pořadatelů v poslední možný den podání protestu (ne den nebo dva po přihlášení přeletu), tak bych nebyl 3. ale 1. Pro upřesnšní na startu říkali místí, že se tam dá letět, že je to domluvený s věži v Sionu a taky tam letěli, já za nima.když letí kluci na vysočině, tak taky jen připíšou k letu že to měli domluvený s věží a je to OK, u mě to bohužel nestačí. Zajímavé, že mě se lety museli stáhnout zatímco petrch tam přelet z Třebáně nechal ikdyž pravda, ten nerozhodoval o pořadí CPP. Pak se nedivte, že mě tu některý věci prostě serou víc než někoho jinýho. Když najezdím spoustu kilometrů, protože chci vyhrát pohár, lítám lety co nikdo z Čechů neuletěl a pak přijde někdo kdo mi let buď zařízne nebo chce sebrat body koeficietama, abych nevyhrál :) :) :)

    Přeji hezký vánoce všem bez ohledu na místní skupinu :)

  • 99 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: zdenka (+24) (-3) | Zasláno: 23.12.2012 * 22:18

    Jo Kosto, pekne to kroutis.

    a) tvrdil jsi, ze na letovou hodinu najedes stejne km jako Petr v Cechach. To byla lez (rozdil je temer dvojnasobny). Ted tvrdis zas neco jineho.

    b) Petr SAM upozornil na svoje naruseni pri letu z Trebane a sam si dal za prelet 0b.

    Tys nic takoveho neudelal ani kdyz si na tebe stezoval administrator Svycarskeho xcontestu. Kdyz se situace donesla k Charliemu tak podal protest. Mel na to pravo stejne jako ty kdyz jsi v minulosti podaval protest na charlieho (taky dostal 0b).

    Vsem slusnym lidem pekne svatky.

  • 100 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 23.12.2012 * 22:54

    zdenka: Nevím co překrucuju, jen jsem to konečně spocítal. Předtím jsem jen odhadoval. Pokud to bereš, že jsem lhal tak pak lhal i petrch v přízpěvku 89, když psal že to není pravda přitom v 2012 to vyšlo líp pro mě o 6km :)

    článek 7 píšu: "Když už si vezmeš v práci volno a pustí tě rodina, tak podle mě jsi radši ve vzduchu víc hodin za den než míň. TOHLE SOUHLASÍ

    článek 77 píšu:" myslím totiž, že petrch projezdí na Ranou víc nez já do Fieche a na hodiny ve vzduchu to vyjde nastejno. To taky souhlasí když to překroutím/napíšu tak jak jsem to myslel. Kdyz jedede na ranou ve dvou (ty a petr) tak projedete víc nez já když jedu do Fiesche ve 4.

    Se švýcarama jsem to komunikoval sám i přes Míru Mimochodka hned druhý den po přeletu, když mě na to svycarskej administrator upozornil, závěr byl takový že to tam můžu nechat. Kdyby to vadilo Švýcarům, tak by asi na prvním místě bylo smazat to ze světového xcontestu, ale já to musel smazat jen z českého, abych nevyhrál CPP, to pro upřesnení. Ten den tam vážně povolení bylo. Jen jsem nevěděl že je to na počet padáků. Švýcarum vadilo že bylo nahlášeno myslím 5 nebo 13 lidí a proletělo daleko víc. To mi říkal Damiano hned po přistání.

    Na Charliho jsem podal protest na závodech kde šlo "o hovno" jen o princip, že lítá v mracích (opět podle ostatních častěji než by měl :) ) a to že mi do očí tvrdíl, že v mraku nebyl, přitom tam byl cca přes 2 minuty poprvé a 5 podruhé, a já to měl shodou okolností nafocený. ALE ZASE MŮŽU LHÁT, už si to přesně nepamatuju :)

    Tohle už by mohlo být na další vlákno vyhodnost létání v čechách :) a zařezávání za výšku v zakázaném prostoru, to už tady vlákno má :)

  • 101 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 23.12.2012 * 23:12

    Zdenka to pekne shrnula za mne - jen dodam, ze jiny cesky pilot, ktery ten den ve Fieschi letel, stahnul svuj 210 km Fai sam od sebe hned jak se dozvedel o tom ze se tam nesmelo, a vsichni cesti piloti, kteri tam ten den leteli a narusili Sion, byli po podani protestu upozorneni a bez reci svuj let stahli taky. Ne tak Kosta, ktery hledal vymluvy dokud to slo.

    To jen uvedeni na pravou miru.

    A Kosto gratuluju, povedlo ti zde svou demagogii zas udelat zumpu, ze ktery se cloveku udela spolehlive nechutno.

  • 102 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 23.12.2012 * 23:35

    scorpi: co je to za demagogii, když tu máš jasný čísla? Chápu, že se udělá nechutno, když dojdou argumenty. Pogratulovat můžeš Vítkovi, že tohle téma zase otevřel.

    Jak psala Zdenka: "Muzes tisickrat napsat opak, ale to je tak vsechno co s tim muzes delat"

    Neměl jsem důvod let stahovat, když jsem to se svýcarama vykomunikoval, že ten lat tam můžu nechat, ostatní nic nekomunikovali jen to stahli. Proč jste teda nechtěli ten let stáhnout ze světového XContestu, jen českého, když to bylo kvuli svýcarum? To trochu postráda logiku. A proč ne hned, ale až po měsíci, když už se nic uletět nedalo. Kdo jeste stahoval svuj let? Byli jsme jen dva, ty to tu píšes jako že vsichni to stáhli jen já ne přitom na nikoho jinyho protest podaný nebyl. To je taky trochu demagogie nemyslíš?

    Hoši pojdmě to radši vyřesit do hospody, tady to vážně nemá cenu. každej to napíše jak se mu to zrovna hodí, druhého podezírá ze to prekrucuje nebo lže, to je vážně o ničem. Hlavně když už to vypdalo jako že jsme se dostali k jadru, tak se tu zase začali řesit hovadiny, který s tím až tak nesouvisí :) Psal jsem to jen pro upřesnení proč mě ta debata o bodech sere víc než ostatní :)

  • 103 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 23.12.2012 * 23:42

    zumpu tady z toho nedela jen kosta...tak uz toho nechte. aspon na ty vanoce. spinavy pradlo se da prat i jindy, ne?

  • 104 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 23.12.2012 * 23:55

    Kosta: nebudu reagovat na vsechny tvoje prekrouceny tvrzeni - mohl bych, ale nebudu, stejne jako jsem nereagoval na ty predchozi. Kazdej kdo si na tebe chtel udelat nazor, tak uz mel dost prilezitosti si ho udelat.

    Kazdymu, kdo bude mit zajem, tak rad ukazu jak to s tim narusenim v Sionu bylo, vsechno to mam v mejlech, vcetne komunikace se svycarskym administratorem XContestu, ktereho jsme se ptali na stanovisko. Tady to rozmazat dal nechci, je to offtopic - omezim se na konstatovani, ze vrsis lzi a polopravdy jak se ti to hodi.

    Howgh. A krasne svatky vsem.

  • 105 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: polachp (+107) (-31) | Zasláno: 24.12.2012 * 01:25

    Hlavně se v tý hospodě nezabijte, aby vůbec příští rok měl ČPP kdo lítat a pořádat :P

    Některý návrhy tady byly celkem zajímavé jsem zvědav co nás nakonec letos čeká. Soutěžit se bude a do Alp se snad taky podíváme (i za body). Ti top se přizpůsobí a najdou cestu jak vyhrát - jsem na ty boje na prvních místech zvědav.

    Offtopic:

    Těším na Nomad, dost lidí v mém okolí je na tom stejně. Tam byla fajn atmosféra. Bude vůbec Nomad 2013?

    Taky přeji všem hezký svátky a krátké čekání na letovou sezónu!

  • 106 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 24.12.2012 * 15:04

    polachp: Nomad Cup 2013 urcite bude a uz se na nej taky tesim. A verim, ze nam konecne bude prat i pocasi :).

    Vsem preju pekne prozite svatky a nasbirani dost sil na to, aby se dalsi prispevky nesly v pratelstejsim tonu a s vetsim nadhledem.

  • 107 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: MacMarek (+0) (-0) | Zasláno: 25.12.2012 * 13:10

    Já bych taky souhlasil k zavedení aspoň toho jednoho ''povinného'' letu v Čr.Trošku mě mrzí,že Čpp se vyhrává především přeletama z Alp.Nechci se někoho dotknout ale příjde mi,že Alpy se lítají lépe.Přece jen 60km hřeben se hobluje líp než 60km rovinu s úsudkem dobre stopy,kde převážně letim sám.

  • 108 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: stroupek (+4) (-0) | Zasláno: 25.12.2012 * 20:42

    Nejdřív jsem celou diskusi četl se zaujetím a jak jsem postupoval dál a dál místo radosti se do mě neustále víc zavrtávalo roztrpčení.Jako by se z vaší touhy vyhrát vytratila radost z létání.Na kopec ať už k nám nebo do Alp nejedete za polétáním, ale vyhrát. Začínáte si vyčítat náklady, ztracený čas, ujeté kilometry, propočítáváte hodiny ve vzduchu, jako by bylo špatné létat. Já si myslel, že jezdíme za radostí, k nám nebo do Alp, nebo jinam kde je krásně a kde se krásně cítíme. Nechme na pořadatelích CPP ať nám nastaví koeficienty jak to pokládají za nejvíc spravedlivé a my lítejme tam kde se nám to nejvíc líbí a vy co jste hvězdy vyhrávejte a sem tam nám pro radost napište, jak se to v tom vašem terénu snů má dělat, aby nám to taky tak šlo a aby nám bylo stejně dobře jako snad je vám. Krásnou sezónu 2013.

  • 109 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Fres (+2) (-0) | Zasláno: 26.12.2012 * 07:01

    Nejvíc se mě líbil mix řešení co navrhovali Charlie, Horejs, Šikec a i další. V mých očích je nejlepší pilot univerzální co to umí v rovinách, ale zaletí pěkně (pokud bude chtít vyhrát tak velice pravděpodobně) i v horách.

    Pro jemnější odladění zvýšit počet letů do skore na 5.

    min 1x ČR

    min 2x Visegrad 4 (české koeficienty)

    max 1x svět

    připadá mi totiž příliš malý vliv v případě jednoho českého letu ze 4, příliš velký 2 ze čtyř a příliš velký jednoho světového letu ze 4. Takto by to mohlo být např. 2x ČR a 3x Alpy. Komu povinný ČR let nevoní tak má přeci World XContest.

    Pěkné svátky a ať to každému létá tam kde ho to baví.

  • 110 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Hanz (+33) (-2) | Zasláno: 26.12.2012 * 20:39

    Ceterum autem censeo, 2+2 iustum esse! ;-)

  • 111 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: jfikar (+1) (-0) | Zasláno: 26.12.2012 * 23:21

    Hanzi nedělej machra s cizi řeči co tě živí :-) Proč pořád řešit 4 lety pro určeni toho nej pilota? Kdo chce vyhrát ať dá slušnejch letu aspoň 6 . Určitě to pořadí lip vyladi a nebude se nikdo snažit dát jenom 4 velký rány za sezónu. Anebo dát jenom jeden let , takovou superránu a je to :-) Pak se to rozhodne 20. Srpna na Speiku a aspoň v pizzerce večer porádně zapaříme :-) Návrh : 3lety v ČR, 3lety v Alpách (minimálně dva lety povině tam i tam)

  • 112 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Spy.Dr (+24) (-1) | Zasláno: 27.12.2012 * 01:16

    A nebo udělejte TopTen jakoje to i v jinejch sportech, v lezení na lezci to třeba tak máme, je jedno kde si kdo leze, co si kdo leze, i když je to asi trochu odlišný, proč zrovna číslo 4? dejte TOP 10 letů, proč ne? I když já jen z povzdálí sleduju, celou dobu si říkám, když opomenu žabomyší emocionální války, proč zrovna 4 lety? proč ne 3 nebo 10? Jinak co se "Višegradu 4" týče, neni to asi od věci, my tady máme hned za zadkem kopečky v polsku, kde je to prakticky to samý co čechy, že ano, žádný alpy...

  • 113 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 27.12.2012 * 09:32

    K tomu poctu letu ve skore - uz se to v minulosti nekolikrat diskutovalo, tak jen kratce: Maly pocet letu ve skore (limitne 1) akcentuje vliv nahody a navic muze podporovat hazardery za hranicnich podminek (vzpomenme na rekorni > 500 km let z JAR, ktery v tomto vyvolal docela debatu), velky pocet letu ve skore pak zvyhodnuje ty, kteri maji dostatek prostoru na to letat casto a presouvat se za pocasim.

    Takze 4 lety jsou podle meho nazoru dobry kompromis mezi temito dvema extremy.

  • 114 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: jan.pa (+9) (-4) | Zasláno: 27.12.2012 * 10:43

    Ahoj, ne že bych mohl zasáhnout do předních příček :-) , ale co udělat 5 letů z toho 3 kdekoli v Evropě a 2 v ČR (aspoň část letu vede přes ČR), bodové hodnocení ponechat jak je, mohlo by to být vyvážené, a zpestřilo by to pohár i sledovanost nejen pro lítače.

  • 115 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: MirekMimochodek (+24) (-58) | Zasláno: 27.12.2012 * 11:20

    hlasovaním bych rozhodl jak dál ,ať si vetšina pilotů ,,nezávodníků rozhodne co je bude bavit.těm co jde o body v rankingu at´ se ukážou v jiných soutežích.

  • 116 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Marian (+7) (-0) | Zasláno: 27.12.2012 * 14:10

    Tak já přidám taky svoji variantu: celkem 6 bodovaných letů, z toho min 2 ČR, k tomu max 1 let mimo Evropu (ať si vzájemně rozšíříme obzory, kde se co dá ulítnout).

    Scorpi: proč má ČPP 4 bodované lety (už jsi vysvětlil), ale WorldXContest bodovaných letů 6? Pravidla jste dělali taky vy, ne?

  • 117 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 27.12.2012 * 14:32

    Marian: asi hlavni duvod byl ten, ze svetove OLC v dobe kdy se to delalo melo tehdy taky 6 letu, ale ty okolnosti jsou trosku slozitejsi na vysvetleni, na to tu neni prostor:) V narodnich soutezich byva zpravidla mene.

    V kazdem pripade nastaveni World XContestu favorizuje piloty, kteri bydli v oblastech, kde se da spolehlive uletet castokrat za sezonu kvalitni let (nebo jsou ochotni cestovat do takovych mist).

  • 118 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Marian (+7) (-0) | Zasláno: 27.12.2012 * 15:08

    Chvilku jsem se nudil, tak jsem si projel pro zajímavost všechny hostované národní soutěže na xcontestu (nehledal jsem na dalších serverech typu Leonardo nebo DHV), dole tabulka s počtem bodovaných letů v jednotlivých zemích. Jen pro další úvahy...

    Australia 6

    Austria 3

    Bolivia 3

    Canada 4

    Catalunya 6

    Czech 4

    Finland 6

    Holland 6

    Hungary 4

    Italy 3

    Latvia 6

    Lithuania 6

    Mexico 6

    Romania 6

    Slovakia 4

    Spain 3

    Switzerland 4

    Průměr 4,71

  • 119 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 27.12.2012 * 15:47

    ja bych zustal v nasem prostoru:

    cz - 4, sk - 4, hu - 4, at - 3, it - 3, sui - 4

    ty co maji 6 se vetsinou inspirovaly ve World XContestu, aniz by o tom nejak kriticky premyslely (to neni domnenka, to je fakt:-). Ostatne podobne casto se nekriticky prebira 20% nedoleteni trianglu, protoze to je ve World XContestu. Budem to proto zavadet do CPP?

    Ja teda snaze o vic letu ve skore nejak nerozumim, nevidim v tom zadnou vyhodu.

  • 120 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: jfikar (+1) (-0) | Zasláno: 27.12.2012 * 21:34

    Víc letǔ , víc možností srovnání . Jestli nevidíš výhodu tak buď kecáš nebo seš bl..j . Teď už je mi to jedno (loni jsem to víc prožíval) , ale asi máš nějaký svoje plány kam pohár vést , tak je napiš a nedělej z nás ostatních taky bl...ce !

  • 121 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Max (+69) (-65) | Zasláno: 27.12.2012 * 21:38

    ČPP není nutno úplně překopat, funguje dobře. Stačí jen mírně poupravit tak, aby se na předních pozicích umístili všestranní piloti. ČPP se počítá do rankingu a většina závodů typu MS,ME se lítá v horách, proto systém 3+1 se mi zdá rozumný. 6 letů je nesmysl, favorizovalo by to ty, kteří mají na lítání nejvíc času (a peněz).

  • 122 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: zavin (+2) (-1) | Zasláno: 27.12.2012 * 22:05

    jestli bude cílem ČPP jak jsem tady několikrát četl "vysochat" nějakého univerzálního pilota ... tak na to jsem fakt zvědavej :-) Mám trošku obavu, že pokud se teďka hádáme alpy vs republika tak se budem navíc hádat i to co je to univerzální pilot :-)

  • 123 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Slivka (+6) (-27) | Zasláno: 27.12.2012 * 23:10

    Plně souhlasím s Kosťou a Fikarem!!! a těžko chápu proč nechcete zvýšit počet letů. Čím víc, tím líp!!! a Maxi nemotej do toho peníze, nebo snad létaš 4x za rok?......

  • 124 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 27.12.2012 * 23:21

    jindro, rozved to s tema moznostma srovnani - klidne si mysli, ze jsem blbej, ale fakt nechapu co tim myslis:)

    Na to kam by se CPP mel vest nazory mam, nektery vyhranenejsi, nektery mene vyhraneny, kazdopadne je tu prezentuju a diskutuju o nich celkem otevrene, takze kazdej vi, jaka je ta moje 1/5 nazoru clenu SK. Co bys chtel jeste vedet?:)

  • 125 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 27.12.2012 * 23:35

    Zrovna pred par dny jsem se snazil vysvetlit scorpimu, ze by se mi libilo zredukovat pocet letu ze 4 na 3 ;). Jednak proto, ze 4 je uz mozna moc, jednak proto, ze 1 povinne cesky ze 3 by byl dobry kompromis mezi 1 nebo 2 ze 4.

    Litam docela casto (zeptejte se Kostrhuna nebo Mejly ;) ), ale CPP se rozhoduje v super dnech a ani ja si nejsem jistej, ze zvladnu kazdy rok byt na kopci ve ctyrech super dnech (natoz v sesti)... A co teprve piloti, kteri litaji min? Cim vic zapocitanych letu, tim vic body za ucast a min body za "umeni".

  • 126 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 27.12.2012 * 23:54

    Nevydržel jsem... :)

    1) jestli máte pocit, že jsou koeficienty nevyrovnané a vede to k méněcennosti CPP, tak to spíš tyhle diskuze vedou k tomu že se to lidem znechutí.

    2) Jak už tu párkrát padlo, většina lidí to tu má jako deníček ne jako soutěž, kde by chtěla vyhrát lety z ČR. O to jde podle mě jen 3 lidem. Ale možná zase "LŽU" Pokud tu chce někdo chce vyhrát lety v ČR, tak tu má české nebe.

    3) Když už nějakou změnu, tak bych se přikláněl k variantě 5 nebo 6 letů z toho 2 v ČR (aby nerozhodoval jeden záfuk, nebo FAI den v roce)

    4) Jestě me napadla jedna pitschovina: Nejlepší let každéhé škrtnout, aby tu nerozhodovala náhoda, nebo let na hranici letitelnosti jak psal scorpi

    4) Pro návštěvnost webu mimo sezonu to je supr tah, jak ji zvednout, řešit tu každý rok to samé donekonečna :)

    a teď do mě :)

  • 127 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Marian (+7) (-0) | Zasláno: 27.12.2012 * 23:57

    Podle mě na každý tady použitý argument se dá najít nějaký proti argument, pokud nevíme, co vlastně chceme dosáhnout a kam se dostat. Nejdříve by mělo být zcela jasné, co je cílem ČPP (já jsem to tedy zatím nikde nenašel). Otázka je, kdo by tento cíl měl definovat? Valná hromada svazu, předsednictvo, sportovní komise, piloti sami (např anketou tady)? A potom teprve způsob, jak se cíle dobrat (počet letů, koeficienty, regiony,...). Zkusme to pojmout strukturovaně a od základu problému...

  • 128 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 28.12.2012 * 00:09

    petrch: Takže body za umění jsou za to, že si dokážu zařídit volno v práci v ten super den, nebo že jsem supr meteorolog a dokážu vyhodnotit ty 3 supr dny v roce a být na tom správném kopci? To je pak tak torchu taky o náhodě, než o umění uletět víc kvalitních letů v roce. Chápu, že v Čechách není tak často počasí, i když jak kdy. Mylím, že když by se měnili koeficienty tak tu bude debata znova, pokud vyjde po pár letech zase pocasi v ČR. Jestli v 2008 uletěli v CR 140km a Alpách těsně kolem 200 FAI, 2012 ČR 100km Alpy 250. Tak kde je teda zakopanej pes? Zase tu omílám to samé akorát jinak, ale ještě mi na to nepřišla ani jedna odpověď.

    To je jak s Bémem, když se ho ptali na OpenCard..."Já nevím o čem to pořád mluvíte, na co se mě ptáte" :)

  • 129 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 28.12.2012 * 00:19

    Kosto, ja bych ti odpovedel, ale vim ja by to taky dopadlo - takze spis v ty hospode;)

    Marian: obecne souhlasim s tvym pristupem, nejak tak by bylo dobry myslenkove postupovat.

  • 130 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: jfikar (+1) (-0) | Zasláno: 28.12.2012 * 00:48

    Když někdo v politice chce začít věci řešit strukturovene a chce definovat problém tak svola komisi a věc jde vždy do háje . Vždycky. Když neví kudy kam tak nahodí téma kde na to má ten chudej brát a je to vyřešeny . Tady se řeší problém asi dvaceti nej pilotů, kteří můžou nejakej ten flák uletet a tem šest letǔ určitě problém dělat nebude. Když jsem začínal tak bych byl za trochu větší počet letu z duvodu vetsi moznosti zabojovat o poradí vdecnej . Co jsem neuměl bych dohnal snahou. Pokud tohle není soutěž kde se muze ambiciozni pilot vylitat tak pojďme na navrh petrcha a udělejme z toho fakt super ligu s jedním až třema letama. Což je absolutní blbost ve stylu Veetkovych návrhu .Dojde k zakonzervovani dvaceti nej pilotů na svých pozicích protože se do špičky s třema povolenyma letama nikdo nenacpe a za chvíli ho to přestane bavit. Ted staci aby si par dobrejch borcu pockalo na par super dni a vsem co se cpou nahoru to znechuti. Takže čím víc letu do soutěže ,tím lip.Takhle to Scorpi vidím .

  • 131 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 28.12.2012 * 01:08

    OK Jindro, sem rad zes to rozvedl.

    Jde teda o moznost nahradit castecne kvalitu kvantitou, pro ty pilne piloty, ze jo.

    Jako rozumim tomu, ale osobne to mam nastaveny jinak. Asi by me to nebavilo vic, kdybych mohl svyma 6 v prumeru horsima letama prekonat v celkovem skore nekoho kdo tolik kvalitnich letu nestihl. A ty supr lety v supr dny me spis motivujou, nez znechucujou...

    Ale otazka samozrejme je, jak to ma nastavena vetsina pilotu - zvlaste tech, kteri soutezit v CPP chtej a bavi je to.

  • 132 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 28.12.2012 * 01:22

    scorpi, muzes klidne po skypu, jestli je to na psani, jestli ne tak pak az v kvetnu :)

  • 133 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: klobouk (+0) (-5) | Zasláno: 28.12.2012 * 05:29

    scorpi "Asi by me to nebavilo vic, kdybych mohl svyma 6 v prumeru horsima letama prekonat v celkovem skore nekoho kdo tolik kvalitnich letu nestihl."

    A ve své podstatě to vlastně různým nastavováním koeficientů děláš :-)

  • 134 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: marekfly (+0) (-0) | Zasláno: 28.12.2012 * 09:35

    Ahoj, taky si nemyslím že by se "ten nejepší" měl určit jen ze 4 letů. Jasně, paragliding má svoje specifika, ale většina jiných sportovních odvětví určuje toho nejlepšího ve svém sportu více závody.I PG závody jsou tím kvalitnější čím více tasků se odlítá a né to nechat jen na 3-4 letech.

    kdyby se započítalo více letů jak tu výše padl návrh "top ten" i 6 by bylo fajn, ale to se mě zdá docela málo...

    Více letů by konečně taky eliminovalo ty kteří si chodí ty 4 povinné lety vylítat do Alp (ale stejně klobouk dolů před takovými piloty)a konečně by jim konkurovali i lety domácí kterých by bylo více kvalitních ikdyž ne nejlepších.

    Je tu spousta dobrých pilotů co umí lítat kvalitní lety ale dvoukilo prostě neuletí protože nejsou ve správnou chvíli na správným místě a nebo suší hubu na Nových Sadech, Pěčíně, Všechově, Rané a jiných kopcich.

    Když to shrnu: rozhodovat jakokoliv soutěž, která má trvání 6 nebo 7 mesíců čtyřmi lety je trochu ptákovina.

    Machři co jsou dnes na špici a budou chtít , kdykoliv ty ostatní strčí do kapsy ať se čpp změní jakkoliv, ale šance, že se mezi ně vetřou ti co poctivě brousí ten svůj oblíbený blízký terén se zvýší.

    Je špatné bít holí ty kteří to fakt odedřou 9 hodin někde v Alpách, ale taky ty co lítají krásné lety tady.

  • 135 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: horejs (+13) (-7) | Zasláno: 28.12.2012 * 10:02

    Jakkoli s Kosťou v naprosté většině názorů nesouhlasím, zazněla tu od něj zajímavá myšlenka: nejlepší let každého pilota vyřadit ze skóre. Myslím, že by to omezilo vliv náhody a výsledné skóre by objektivněji ukázalo kvality nás pilotů. Navíc by to snad mohlo lehce omezit motivaci lítat jen kvůli výkonu v extrémních podmínkách, a tak přispět k větší bezpečnosti.

  • 136 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: charlie (+8) (-0) | Zasláno: 28.12.2012 * 10:43

    Návrh Fres je mi osobně v tuto chvíli nejbližší. 5 letů ve skóre, min 1x ČR, min 2x Visegrad 4 (české koeficienty), max 1x svět.

    Škrtání nelepšího letu mi přijde demotivující, nemyslím si, že v XContestu piloti létají v extrémních podmínkách na hranici bezpečnosti, to se spíš děje na klasických závodech, kde je organizátor tlačen, aby se odlétalo co nejvíce kol během pár dní. Domnívám se, že většina nejlepších letů je známkou velmi kvalitních dní bez nějakých velkých rizik (v Alpách většinou vysoké dostupy a slabý vítr, v rovinách pak dobré podmínky na velkém území a ideální směr větru a hlavně síla větru je tak akorát, aby termika byla ještě kompaktní. Kdykoliv jsem u nás startoval do opravdu silného větru, nikdy z toho nebyl extra velký přelet a výsledek za to nestál). Nevilových 500km v JAR na hranici života/smrti bych nebral jako bernou minci...

  • 137 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 28.12.2012 * 10:55

    klobouk: chces rict, ze 150 km FAI v Cechach je stejne hodnotny let, jako 150 km FAI v Alpach, chapu to spravne? Tedy stejne "dostupny" pro pilota urcite urovne?

    marekfly: nechci ti brat nazor, ze vice letu ve skore je lepsi, jen vidim problem u nasledujicich argumentu:

    .I PG závody jsou tím kvalitnější čím více tasků se odlítá a né to nechat jen na 3-4 letech.

    V tom jsou ale PG zavody odlisne od XC prubeznych soutezi - na PG zavodech piloti z principu soutezi vsichni na jednom miste a ve stejny cas a na stejne trati, tj. tam tvuj argument plati a pak opravdu je to jen lepsi srovani. Presto se ale ve vrcholnych soutezich jako PWC pouziva skrtani letu nejhorsiho. U celkovych vysledku Ceske ligy, tj. serialu zavodu, se celkovy vitez vybira jeste masivnejsim skrtanim a vyberem jen tech nejlepsich vysledku. Proc? Protoze se nehleda "nejpilnejsi", ale "nejlepsi", v principu. A pocita se s tim, ze vsichni nebudou vsude.

    V XC soutezich si leta kazdy kde chce a kdy chce, srovnavame proti sobe lety v jinych mistech, casech, kazdy voli svou trat, tj. argument srovnatelnosti z letu proti sobe tam z principu neplati.

    Více letů by konečně taky eliminovalo ty kteří si chodí ty 4 povinné lety vylítat do Alp...

    Tady si myslim, ze by to bylo spis naopak, v Alpach se ty lety uleti s vetsi pravdepodobnosti nez v Cechach (statistika), tj. pokud by se udelala jedina zmena, a to pocet letu, vliv Alp by se jeste zvysil.

  • 138 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 28.12.2012 * 11:48

    Za dobu co CPP a jeho pravidla spoluutvarim (at uz jako spoluorganizator, nebo clen sportovni komise), se snazim o to, aby CPP mel uroven. To znamena dve veci:

    1) aby dokazal prilakat ty nejlepsi ceske piloty

    2) aby pokud mozno vyhral ten nejlepsi

    Pocitejme score ze 6 letu a snaha o dosazeni techto dvou cilu jde do kytek... Uznavam, ze jsou to jenom me osobni cile, ale myslim si, ze prave dobra uroven CPP je ve vysledku prinosna pro vsechny.

    Hezky to napsal Jindra: Ted staci aby si par dobrejch borcu pockalo na par super dni a vsem co se cpou nahoru to znechuti

    A ja si myslim, ze to takhle u vetsiny pilotu nefunguje. Kdyz jsem zacinal litat, tak me neznechutilo ze nemam sanci vyhrat. Naopak me to nutilo premyslet, co udelali ti borci jinak nez ja a posunulo me to dopredu.

  • 139 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: klobouk (+0) (-5) | Zasláno: 28.12.2012 * 13:50

    Scorpi:Myslím si,že hledat "hybrida"pomocí koeficientů,je k ničemu.Myšlenka poháru,tak,jak ho kdysi Ondra vymyslel,a to dostat piloty od kopců je splněna.Mám pocit,že se pořád snažíte být "genderově"korektní a místo kvot,používáte koeficienty.Pokud byste chtěli být opravdu korektní,pak by byly potřeba ještě koeficienty pro pracovní dny,protože třeba dobrej pilot se nemůže urvat z práce,dále pak,navijákový atd.atd.Jistě vidíš,že to je nesmysl,ale stanovit by se daly.

    Proč se snažíte koeficientama najít "hybrida"?Proč neudělat ČPP,jako samostatnou soutěž letů v Česku a letů venku.Proč to omezovat?(Alpy,roviny,Evropa).No a na konci sezony by se sečetly každýmu třeba 3nej lety venku a 3 nej v Čechách a byl by celkový vítěz+českej vítěz.A každoročně by se neřešily "nespravedlivý" koeficienty.

  • 140 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 28.12.2012 * 14:06

    klobouk: koeficienty, krome srovnani roviny (Cechy) / Alpy, maji taky rovinu srovnani jednotlivych trati (VP, PT, FT) vuci sobe. Proto tam byly koeficienty od zacatku, pokud me pamet neklame (zas takovej pametnik nejsem, ale co litam, tak koeficienty vzdycky v CPP byly) a nejake koeficienty jsou v podstate ve vsech podobnych soutezich. A i tuhle rovinu odrazeji rozdilne koeficienty v CZ a mimo, tj. srovnani urcite obtiznosti, nebo spis hodnoty trati jako takove.

    Takze k tve puvodni poznamce: scorpi "Asi by me to nebavilo vic, kdybych mohl svyma 6 v prumeru horsima letama prekonat v celkovem skore nekoho kdo tolik kvalitnich letu nestihl."

    A ve své podstatě to vlastně různým nastavováním koeficientů děláš :-)

    Nedelam. Ve skutecnosti je to naopak, kdyby koeficienty nebyly, tak by mnohem vic platilo, ze nekdo s horsima (mene hodnotnyma) letama presmazi nekoho s hodnotnejsima.

  • 141 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: becvik (+16) (-0) | Zasláno: 28.12.2012 * 16:07

    zase se neřeší co je cílem CPP, myslim, že petrch už to nakousnul. Cílem je, aby vítěz byl ten nejlepší pilot, takže by to chtělo nadefinovat nebo zjistit co má takovej pilot splňovat :). To ale musí určit pořadatel a sportovní komise, jinak se nikam nedostaneme.

  • 142 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Mirev (+21) (-18) | Zasláno: 31.12.2012 * 21:10

    ahoj, přiznám se, že jsem to letos ani nečetl... jen sem opakuji svůj názor z minulých let:

    NAVRHUJI místo přepočítávacích koeficientů:.

    - a "královská" kategorie = ø z pořadí "Alpy"/Čechy

    - nebo systém alespoň 2 lety ze 4 musí být v ČR (lze definovat EU mimo Alpy, nebo mimo heatmapu)

    - navždy se tím ukončí debaty o KOEFICIENTECH které nemají konce !!!

  • 143 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: klobouk (+0) (-5) | Zasláno: 02.01.2013 * 16:11

    Scorpi:Celá ta (každoroční)debata,je o "terénovejch"koeficientech,o "disciplinové,traťové" snad ani nikdy nešlo.

  • 144 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: miza (+0) (-0) | Zasláno: 05.01.2013 * 11:44

    Jako nejrozumější se mi zdá návrh petrch (126.)

    2+1 je rozumný kompromis + zbyde více času na svébytnost :-))

    Osobně bych se nebál povinný český let omezit na uzavřené tratě, ale možná by to bylo pro "standardní" piloty příliš svazující.

    Visegrád4 ? Nevím proč by se měly zvýhodňovat terený jako Borsk a Kolocsa které jsou všechno jen ne blízko nebo Tatry které zas v ČR nemají typově ekvivalent. Pokud to má být úlitba pro piloty z pohraničí pak by stačílo vzít současnou ČR a anektovat k ní pás 30 nebo 50km tak aby mohli využítat blízké zahraniční kopce a nemuseli se na stejně orientovaný kopec trmácet daleko do vnitrozemí.

  • 145 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 09.01.2013 * 01:31

    SK se na (teď už včerejší) večerní schůzce rozhodla takto:

    - do ČPP budou zahrnuty lety z celého světa

    - skóre bude tvořeno 4 nejlepšími lety pilota s následujícími podmínkami:

    - alespoň 1 let v zóně Česko (uvnitř hranic CZ)

    - alespoň 2 lety v zóně Střední Evropa (země Visegrád 4 - CZ, SK, PL, HU, dále území AT, DE od rovnoběžky 48.5 severně)

    - alespoň 3 lety v zóně Evropa

    - z toho plyne, že

    - maximálně 1 let ve skóre může být z celého světa, vně Evropy

    - maximálně 2 lety ve skóre mohou být z Evropy, vně Střední Evropy

    - maximálně 3 lety ve skóre mohou být ze Střední Evropy, vně CZ

    - za let v dané zóně se považuje každý let, jehož alespoň 1 bod tracklogu se nachází uvnitř dané zóny (stejný princip jako doposud)

    - koeficienty:

    - CZ 1.0 - 1.8 - 2.2 (stejné jako nyní)

    - Střední Evropa 1.0 - 1.8 - 2.2 (nově stejné jako v CZ)

    - Evropa 1.0 - 1.2 - 1.4 (stejné jako nyní)

    - svět 0.8 - 1.2 - 1.4 (stejné jako v zóně Evropa, ale volný let za 0.8)

    - týmové skóre:

    - 2 lety (jako doposud)

    - alespoň 1 let ze zóny Střední Evropa

    - z toho plyne, že maximálně 1 let může být ze světa nebo z Evropy, vně Střední Evropy

    Změny budou aplikovány na celý ročník 2013 od začátku.

  • 146 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 09.01.2013 * 09:35

    A České nebe je zrušené,nebo ,aby to bylo vyrovnané,bude i Alpské nebe?

  • 147 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Hanz (+33) (-2) | Zasláno: 09.01.2013 * 09:41

    Alpské nebe: https://www.xcontest.org/world/cs/poradi-pg-open/?filter[subcontest]=alps - navíc bez diskriminace podle národnosti.

  • 148 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 09.01.2013 * 09:55

    A to bude teda jako do Alpského nebe bráno pořadí z world XContest?To je nějaká blbost,ne?

  • 149 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Marian (+7) (-0) | Zasláno: 09.01.2013 * 14:31

    Podle mě dobrý kompromis mezi hromadou protichůdných požadavků. A jen tak na okraj - diskutovali jste také co je vlastně cílem ČPP?

  • 150 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: doktor (+2) (-0) | Zasláno: 09.01.2013 * 15:31

    scorpi .alespoň 1 let v zóně Česko (uvnitř hranic CZ) To znamená že let započatý v čechách a pruběhu letu nebo ukončení letu bude mimo čr už nebude započten v čr?

  • 151 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 09.01.2013 * 15:41

    Clouseau: Ceske nebe nezmizi a bezesporu budeme myslet i na Alpske specialisty.

    Marian: explicitne ne, ale 80% SK by asi souhlasilo s temito principy:

    - žebříček by měl odstupňovat nejlepší piloty, nikoliv nejpilnější

    - nejlepší lety v čechách (či v okolních rovinatých zemích) by měly být rovnocenné letům v Alpách

    - dobrý pilot by měl umět zalétat i v Čechách (či okolních rovinatých zemích)

    MartinHolina: bude, viz tento bod:

    - za let v dané zóně se považuje každý let, jehož alespoň 1 bod tracklogu se nachází uvnitř dané zóny (stejný princip jako doposud)

  • 152 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Petule (+6) (-1) | Zasláno: 09.01.2013 * 15:54

    HURÁ!!! Konečně verdikt.

    ČPP tímto získá nový náboj a možnost vypíchnout všestrannost, a tak je to určitě správně.

    Jestliže se daří narovnat podmínky mezi "čechomilcema" a "alpomilcema", měly by se narovnat i vůči Českému nebi... Alpské nebe.

    Díky Hanzovi jsem si uvědomil otázku: proč vlastně do ČPP mohou přihlašovat lety pouze čeští obyvatelé? Někdo třeba bydlí v sousední zemi blízko českých hranic a vyplatí se mu lítat spíše v ČR. Jestli není škoda, že některé pěkné lety zapadnou bez povšimnutí. Na mistrovstvích jednotlivých zemí také soutěží zahraniční piloti.

    Jinak, k novým pravidlům by se měl hlavně vyjádřit např. Veetek, jestli mu takto vyhovují. Kdyby tento ročník nevyhrál, abychom opět neslyšeli, že to je stále proalpské :-)

  • 153 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: veetek (+91) (-30) | Zasláno: 09.01.2013 * 23:18

    Peťule: jistě, jízlivé poznámky od alpské lobby, posílání do pr... a případné urážky od některých prostoduchých jedinců jsem při zakládání tohoto vlákna čekal...

    K čemuž musím dodat, že jsem moc zvědavý na současné alpské "hvězdy", co ukáží v rovinách (já v alpách ukázal, takže si tyto řeči dovolit můžu (ikdyž to někteří hůře snáší)).

    Koeficienty jsou stále proalpské (viz 1000b u nás vs. 1000b v Alpách), ale už to v podstatě tolik nevadí - ke dvěma letům v rovinách je pilot donucen systémem, ke dvěma letům v Alpách pravděpodobností vyššího bodového zisku.

    Změna v podstatě vylepšuje systém 2+2, který jsem chtěl už v roce 2007 (lze dohledat v diskusích).

    Že při vynechání alpské trojky nešlo pohár vyhrát vím už dva roky a od té doby lítám bez ambicí na umístění (jinak bych v den, kdy se letí 260 km (12.8.) nestáčel po 100km ze základny k rodičům na zahradu). Co se týká dalších ročníků, budu mít priority asi někde jinde - viz výhry, co jsme s Karlíkem dostali za české nebe :)

    Takže za mě (i když ne pro mě) a za všestranné piloty po letech též HURÁ!!!

  • 154 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 10.01.2013 * 00:18

    To by mě zajímalo, co jsi Vítku v Alpách ukázal? Myslíš těch 3x cca 160km FAI na Speiku "bez špetky invence??? :)

  • 155 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 10.01.2013 * 00:23

    Panove, premerovani pindiku bych uz radeji presunul, treba na pristi zimu, do uplne jineho threadu, jestli muzu prosit.

  • 156 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 10.01.2013 * 00:38

    Pardon Scorpi, zase jsem neudržel po té Vítkově poslední zprávě, ale to je od začátku jeho záměr, jen tu něco vyprovokovat a my jsme zase jako každý rok naletěli. Jinak nevidím důvod proč se ...(nenapadá mě te jiné slovo než "sere") do něčeho co ho vlasně ani nezajímá, protože jak sám píše, už dva roky lítá bez ambicí.

  • 157 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 10.01.2013 * 00:47

    Kostrhune, kostrhune, a uvedomujes si vubec, ze jsi v cechach nikdy neuletel prelet, ktery by bodove odpovidal tomu trapnemu 160fai ze speiku? ;). A pokusu v cechach jsi mel urcite minimalne stejne jak veetek v alpach. To jenom pratelske upozorneni, kdyz uz mas potrebu si premerovat :D.

    Uvedomujes si vubec, ze na tom co Veetek pise vlastne muze byt kus pravdy (i kdyz se ti zrovna nehodi do kramu)?

  • 158 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 10.01.2013 * 00:58

    petrch: Já si uvědomuju, že jsem v čechách nikdy neuletěl nic pořádného, za to v Alpách ano, ale rozhodně tu nepíšu samolibě, že už jsem všem v Alpách ukázal, i když bych si to myslím mohl dovolit, vzhledem k výsledkům z Alp, ale nedělám to.

    To, že máte pravdu v tom (i Vítek), že je něpoměr mezi Aplama a Čechama, to uznávám, jen na to máme každý jiný názor v čem je to jíné a co má být víc "oceněno bodama". Dokonce i souhasím s tím, že je težší uletět stejně bodové hodnotný přelet v čechách oproti letu v Alpách (to na upřesnění). Jen mi vadí neustálé shazování letů z Alp typu "bez špetky invence" nebo "Alpské dálnice" nebo "olítané tratě".

  • 159 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 10.01.2013 * 01:03

    Asi budu muset poladit ty roviny, abych konečně ukázal Vítkovi :)

    Sehnat si osobního vlekaře a mít spoustu času podle počasí, nechat se odvlekat první rameno FAIky, nebo počkat na nějakej pořádnej vítr a nechat se zafouknout v den kdy by nikoho nenapadlo vytahovat padak.

    To mi vážně nepřipadá jako umění.

  • 160 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 10.01.2013 * 01:08

    VEETKU: Tak třeba Jindra loni ukázal, že i když létá raději a častěji v Alpách, zaletí pěkně i u nás. Nebo Peťule v roce 2010 122FAI u nás. Každý z aplských " hvězd" by dokázal zaletěl hodnotné výkony i u nás, kdyby se tomu věnoval s takovou intenzitou a nasazením jako ty. Jenže oni jsou také piloti, které ta naše placka nebaví a mají rádi létání v Alpách. A na tom nezmění nic ani povinné lety mimo Alpy. Jen v ČPP na bedně bude stát zase někdo jiný... třeba i ten, kdo lítání v Alpách bere jen jako " nutnost si to tam 9 hodin odsedět"

  • 161 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 10.01.2013 * 01:49

    Ještě mne tak napadlo Veetku,při čtení tvého příspěvku...takže místo toho,aby jsi ukázal všem,jak jsi dobrý a všestranný pilot a začal také jezdit do Alp,raději lety v Alpách degraduješ kde můžeš,létáš bez ambic na umístění a neustále opakovaně provkuješ ke změnám,které by ti umožnily zabodovat letama u nás nejen v Českem nebi,ale i v ČPP?

  • 162 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: veetek (+91) (-30) | Zasláno: 10.01.2013 * 01:54

    kosťa: co jsem v alpách ukázal? třeba 22.08.2010... v té době třetí nejlepší alpský let mezi českými piloty - uletěn pilotem s nulovou alpskou zkušeností, bez přípravy, v neznámém terénu.

    ...pro demagoga není problém s metrikou dnes natrénovaných několika málo dvoustovek snadno shodit, že?

    ad 2. asi to kosťo nepochopíš, ale někdo může bojovat i za principiální věci - za narovnání poměrů, nejen za svůj vlastní prospěch.

    to kosťovo překrucování faktů vážně nejde pořád dokolečka trpělivě vyvracet...

    nemám osobního vlekaře, čas mám takový, co mi zaměstnání dovolí

    "odvlekat první rameno faiky" - z testovacího sranda trojúhelníku o délce ramena 6km...

    "pořádnej vítr a nechat se zafouknout v den kdy by nikoho nenapadlo vytahovat padak" - všechny české rekordní lety po větru (a tím myslím i charlieho, habr, karlíka,...) jsou letěny v den, kdy lítala spousta dalších pilotů (lze snadno ověřit v čpp) - ono totiž v příliš silném větru se ta termika moc použitelná netvoří...

    atd atd... (dál na to nemám trpělivost)

    no nic, diskuse po letech pomohla zplodit výsledky, já se loučím...

  • 163 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 10.01.2013 * 02:05

    Co je tak odsouzenihodneho na "alpské trojce",ze ji tak zatracujes? To ze se tam da letět déle a větší fajka než u nas? To ze tam jsou silnější a predpokladanejsi stoupaky než u nás?To ze tam leti víc pilotů než u nas? To ze je tam častěji počasí na pěkný politani než u nás? Za to všechno by jsme přece měli být rádi,ne? Vždyť takový parádní litani je snad snem kazdyho pilota,ne? No,asi ne.

  • 164 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 10.01.2013 * 02:16

    Clouseau: s plnym vedomim, ze se dopoustim demagogie, tedy argumentacniho klamu, pokladam analogickou otazku: Co je tak odsouzenihodneho na ceskych rovinach, ze je zatracujes?

    Prosim neodpovidej, zamysli se.

  • 165 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 10.01.2013 * 02:58

    To byla otázka pro veetka.No,ale kdyz už se takhle ptáš tak se omlouvam, ale odpovím. Já se létání u nás nebráním.České létání nezatracuji a neodsuzuji. I já obcas jedu na Vsechov, do Krkonoš,nebo i na Kozakove jsem loni byl :-D Ceske litani má výhodu v snadné dostupnosti,bezpečnosti a logistice.Nevýhodu v tom,ze zde nejsou tak pěkné terény pro létání jako v Alpách a poslední roky ani moc počasí nepřeje.

  • 166 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 10.01.2013 * 03:10

    Clouseau: nepochopils... Jen jsem te chtel privest nazorne k uvaze, proc na tvou takto polozenou otazku tezko muze veetek smysluplne odpovedet. Kdyz uz jsi ale tak pekne odpovedel, tak si cvicne muzes prevest vsechny tvoje ostatni sugestivni otazky, co jsi pokladal veetkovi, na analogicke otazky tobe, podle vzoru ktery jsem nastinil, a cvicne si na ne odpovedet.

    Treba se pochopeni dostavi.

  • 167 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 10.01.2013 * 10:31

    Veetek: Jsi prostě dobrej!!! A všem jsi nám to tenkrát v Alpách ukázal :)

  • 168 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Max (+69) (-65) | Zasláno: 10.01.2013 * 10:33

    Rozhodnutí SK je nejlepší kompromis, jaký jsem kdy viděl :) V podstatě systém 2+2 s integrováním všech dobrých nápadů z celé diskuze. Bravo !

    Reptat budou (už začali) ortodoxní Alpináři, ale to se dalo čekat. Spíš by měli nechat "hlavního viníka" na pokoji a začít přemýšlet, jak těch 300b. uletí u nás :)

  • 169 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 10.01.2013 * 11:11

    Z toho všeho co tady zaznělo , se SK podařilo vybrat to nejpřijatelnější pro všechny. A jestli Alpaři budou mít svojí kategorii, jako Čechaři České nebe, budou už snad konečně všichni spokojení. Myslím, že si dokážu už teď představit, kdo letos vyhraje hlavní kategorii :-)

  • 170 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Petule (+6) (-1) | Zasláno: 10.01.2013 * 13:34

    Nejradši bych tady už nepřispíval, ale to by se dalo vnímat, že s těmi polopravdami souhlasím.

    Veetek: předně nevím o tom, že by někdo z "alpské lobby" tebe nebo někoho z "české lobby" urážel nebo dokonce posílal do pr... To spíš z tvé strany (dohledatelné)

    Jestliže jsem tě svou "jízlivou" připomínkou urazil, tak se omlouvám, ale věř, že tím lehkým dloubnutím (se smajlíkem) jsem tě chtěl pouze pobídnout, aby ses vyjádřil, jestli souhlasíš, že i takto nastavené pravidla jsou fér. Máme je všichni stejné.

    K tomu ty: koeficienty stále proalpské a že už to tolik nevadí a že už do čpp lítat asi nebudeš. Nebo budeš? Nevím.

    Věřím, že jestli bude Alpské nebe, tak budou piloti, kteří budou mít priority tam.

    Jinak, já nemyslel tím proalpské pouze koeficienty, ale nový systém jako celek.

    Záleží samozřejmě na úhlu pohledu

    Můžu říct: Jsou pročeské!

    Pilot, který má v oblibě lítání v rovinách si řekne, že za každou cenu do Alp nepojede, tak si prostě přihlásí 4 lety z ČR. Obráceně, pilot, kterému vyhovují Alpy ("hvězda"?) si řekne, že za každou cenu v ČR lítat nebude (nebo tam nepojede), tak si přihlásí pouze 2 lety.

    Neříkám, že je to špatně.

    Dále, že "Alpská trojka" a jejím vynecháním nešlo vyhrát je taky slušná sugesce. Jistěže je ještě dost terénů českými piloty skoro nepoznaných, kterými by vyhrát šlo. Radši bych řekl šlo si krásně zalítat.

    Osobně jsem moc rád, že máme takovouhle krásnou soutěž nesoutěž, kde si člověk může lítat kde chce a kdy chce a ještě za to dostane nějaký ten bodík :-)

  • 171 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 10.01.2013 * 13:55

    Petule: koeficienty samotne nejsou pro-ceske, ale mas pravdu ze to jde klidne vylitat cele v CZ ale v Alpach nikoliv - a to je princip ktery se v novem nastaveni zmenil.

    Celkove nastaveni vybizi letat jak v rovinach (primo - min. pocet letu ve skore), tak v Alpach (neprimo - koeficienty a pravdepodobnost uleteni).

    A s Alpskou protivahovou Ceskeho nebe pocitame, jak jsem psal.

    Dale mas pravdu ze to slo vyhrat kdekoliv, nejen v Alpske trojce. Ano slo...:) Otazka je, obecne receno, s jakou pravdepodobnosti (tak jsem pochopil ten veetkuv argument).

  • 172 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Petule (+6) (-1) | Zasláno: 10.01.2013 * 14:17

    díky škorpy, žádný spor, to všechno je jasný

  • 173 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: doktor (+2) (-0) | Zasláno: 10.01.2013 * 17:39

    Veetku, chtěl bych se tě zeptat na tvůj názor poměr letu z lana versus kopec a pro férovost, jestli je v těchto letech rozdíl - výhody, by se neměl projevit ve výsledku v koeficientech?

  • 174 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: klobouk (+0) (-5) | Zasláno: 10.01.2013 * 22:30

    Scorpi:No vidíš,a je tady to,co jsem psal v příspěvku 140.Koeficienty na naviják.

  • 175 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 11.01.2013 * 00:28

    klobouk: No vidim:) A? Co ode mne ocekavas za akci?:)

  • 176 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: PetrBilek (+9) (-2) | Zasláno: 11.01.2013 * 09:23

    To Holina někdy ten navijak zkus pak už asi ten příspěvek nenapíšeš.

  • 177 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: doktor (+2) (-0) | Zasláno: 11.01.2013 * 10:45

    Bílek: Lety z navijáku nebo odvíjáku mám za sebou,chtěl sem se jen dozvědět Vítkuv názor.

  • 178 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: PetrBilek (+9) (-2) | Zasláno: 11.01.2013 * 10:52

    takže probudit debatu o ničem :-)

  • 179 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: pepino (+0) (-0) | Zasláno: 11.01.2013 * 19:52

    Martin Holina.....diskuze je skutečně o ničem ----všechno už tu několikrát bylo.... viz můj příspěvek na podobné téma v roce 2009 http://www.pgweb.cz/forum/pg-sport-prelety-souteze:35776 číslo příspěvku 11....tam si přečti a veetkova reakce č 17 ( mj. proto nediskutuji). Já už se vyblbl v tomto fóru už víc než dost v minulých letech.....a koeficienty mě celkem netankují---- myslím si že je to v pohodě, ostatně jako každý rok.

  • 180 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: doktor (+2) (-0) | Zasláno: 11.01.2013 * 20:02

    Díky to sem nečet

  • 181 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: fickk (+12) (-3) | Zasláno: 11.01.2013 * 23:22

    A protože konečně počet příspěvků přelezl počet pilotů umístěných v minulém roce nade mnou, dovoluji si všem popřát další zábavu.

  • 182 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: jfikar (+1) (-0) | Zasláno: 13.01.2013 * 20:23

    Už jsem to rozhodnutí Scorpimu pochválil, ale chtělo by to jeden povinný let v Alpách. Druhá záložka v Alpách mě rozhodila a prakticky až do loňskýho Speiku jsem byl vybátej. Já , jako první alpskej dvoukilař to tady klidně napíšu, ale mysĺím že motivace zarputilejch milovníků Čech a ostrých polských a maďarských rovin je prostě strach. Což je naprosto pochopitelný ,ale ten nej pilot by se neměl schovávat za řeči o jednoduchosti, když se té jednoduchosti sám bojí. Howgh.

  • 183 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Boeing (+7) (-0) | Zasláno: 14.01.2013 * 08:03

    Tak si to Jindro hlavně užij v té Keni !

  • 184 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: HOFI (+4) (-4) | Zasláno: 14.01.2013 * 19:07

    ČPP 2013 - nová pravidla.

    No uvidíme co nová pravidla udělají s názory pilotů. Možná stojí za zmínku, a to je myslím dost opomíjené, že je to ČESKÝ POHÁR PARAGLIDINGU. Teď přibyly kromě Alp další bodované destinace. Diskuze jsou vedeny hlavně špičkovými piloty a to každý rok více méně stejnými! Otázka zní, co těch cca 400 zbývajících pilotů, kteří tvoří "závodní pole", bez nich by to žádná šoutěž nebyla, nezapomínáme na ně?

  • 185 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: horejs (+13) (-7) | Zasláno: 14.01.2013 * 19:38

    Čau Vláďo, zdravím ze Španělska (kde bohužel duní tak, že to je i na mě moc :-)) Já bych se teda počítal určitě mezi těch 400 zbývajících.. a nechci mluvit za nikoho dalšího, ale asi nejsem sám, kdo to vidí podobně.. koukni třeba na příspěvky 64 a 110. A ten jeden let ze světa, myslím si že může přispět k větší pestrosti a zajímavosti Poháru, a bez toho aby někoho tak výrazně protěžoval.. přece jen nějaký Maroko, Turecko atd. není zas tak mimo

  • 186 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: BorisK (+38) (-5) | Zasláno: 15.01.2013 * 18:35

    Hofi: Myslím, že většina se nevyjadřuje, protože změna pravidel má na jejich umístění jen minimální vliv. Schválně jsem si podle nových pravidel prohlédl loňský ročník. 10 pilotů přede mnou a 10 za mnou. Odhadem bych řekl, že 7 by šlo za mě a 3 přede mně. Takže ve výsledku prakticky žádný efekt. Určitě mě to nebude nijak motivovat, abych lítal víc u nás nebo nějak jinak taktizoval. Myslím, že rezervy mám úplně jinde.

    Na špičce tabulky budou mít ale nová pravidla daleko větší efekt, takže chápu, že tito piloti diskutují. Myslím, že to těžko může být jinak :)

  • 187 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Max (+69) (-65) | Zasláno: 16.01.2013 * 17:01

    To HOFI: ČPP se to jmenuje kvůli Českým pilotům, ne kvůli létání v Čechách, alespoň tak to chápu já.

  • 188 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: drybar (+21) (-4) | Zasláno: 20.01.2013 * 19:55

    Ja osobne si myslim, ze jak si postupne prizpusobujete pravidla svym vlastnim predstavam toho, co je vlastne dobry letovy vykon, tomu jak Vas samotne bavi nebo nebavi letat a tomu, jake casove a technicke moznosti pro pokusy o vykony mate, demotivujete lidi, kteri maji jine moznosti, preference, pracovni rezim a schopnosti, soutezit v CPP. Vyvazujete neco co je z principu nevyvazitelne, srovnavate nesrovnavatelne a prilis regulujete.

    Podobne jako jsou Open, Serial, Sport, mely by byt Svet, Evropa, CR. Pilot, co uleti let v alpach nema moznost bodovat v kategorii CR, ale pilot, kteremu se zadari v CR boduje jak v Evrope, tak ve Svete. Koeficienty pak zruste, jsou jen pricinou nespokojenosti te ci one skupiny. Taky nedostanu lepsi body za to, ze uletim 100ku na skolaku oproti zavodaku. Takhle vidim ciste fer a jednoduche reseni ja.

    Nevidim duvod, proc by CPP svet nemel vyhrat cesky pilot, co da 4x 400 zafuku v brazilii, CPP evropa ten co uleti nej faika v alpach a CPP CR ten, kteremu se podari z odvijaku uctyhodne roviny mezi zakazanymi prostory.

    Hadky kde je nebo neni tezsi uletnout to ci ono k nicemu nevedou a vnucovani urciteho stylu chovani a letani vsem pilotum take ne. Vzdy je pak nekdo ve vyhode a jiny naopak a vymyslet ruzne regulace na zaklade toho, kdo zrovna jak vyhral muzete donekonecna....

  • 189 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: drybar (+21) (-4) | Zasláno: 20.01.2013 * 20:27

    mysleno samo zrusit rozdily na koeficientech ...

  • 190 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Max (+69) (-65) | Zasláno: 20.01.2013 * 21:33

    Bylo to tu rozebíráno už mnohokrát... Naprosto souhlasím s organizátory a SK, že vyhrát ČPP by měl univerzální pilot, ne takový kdo dá 3x Soricu a 1x Speik :) Pro ty je alpské nebe.

  • 191 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 20.01.2013 * 23:13

    drybar: sá bych to nevymyslel, potažmo nenapsal lip, jako bys mi viděl do hlavy, nejvíc ten první odstavec :)

    Pro organizátory s SK: Jen by mě zajímalo, jestli bylo víc znechucených lidí lítat do CPP tím že vyhrál někdo kdo uletel kolem 200km FAI v alpách, nebo je víc znechucených teď, když jsou vlastně tlačený lítat v ČR, protože to je jediný způsob jak vyhrát, jelikož v Alpách už to nejde.

    A jestě jedna věc na zamyšlenou, pravda opět už poněkolikáté, a teď i o důvod vic, vzhledem k okolnostem. Vyškrtněte ČPP z rankingu. Nezažil jsem jediný závody za tu dobu co lítám, myslím světové, ne Českou ligu v Čechách, kde bych bodoval protože umím lítat "POMALU" roviny v Čechách, naopak se na těch závodech hodí umět lítat "RYCHLE" u kopce nebo skály na šlapce :)

  • 192 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 20.01.2013 * 23:39

    Ad ranking: Me to, ze umim litat sam (v rovinach i horach) na zavodech pomaha: Za lonsky rok si vzpominam treba na dohaneni prvni skupinky v tom nejdelsim tasku na mistrovstvi italie, v druhem tasku PWC v Makedonii, v druhem tasku na mistrovstvi evropy.

    Navic zapocitani CPP do rankingu umoznuje reprezentantum (jo, i me!) objet min zavodu a usetreny cas vyuzit pro litani. Neni nahodou, ze ti nejlepsi zavodnici jsou krome zkusenych zavodniku soucasne velmi dobri XC piloti a dobri acro piloti (typicky testpiloti). Imho neni nahodou, ze notoricti objizdeci zavodu, kteri jiny styl letani neznaji, zpravidla nedosahnou na "spicku".

    Presto, ze jsem si to driv nemyslel, dnes jsem presvedcenej ze CPP do rankingu patri. A CPP s novymi pravidly jeste spis, nez ten lonsky.

  • 193 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 21.01.2013 * 00:09

    Petrch: do rankingu se to hodí jen tobe a mě, teda těžíme z toho body do repre, aby to nebylo zase špatně pochopeno. Takže tě i chápu, ještě spíš s novými pravidly, které ti víc vyhovují :)

    CPP vs závody, to je zase na delší debatu, jen v rychlosti:

    - závody 5 dnu a CPP kolik?

    - 60 bodu z CPP se myslim nevyrovná 60 bodum z mistrovstvi nejake repuliky. Ale je to jen můj odhad, treba se pletu.

    - na závodech se většinou létá stejně ve skupinkách, takže nějaké solo do rovin moc nehrozi. Ty jsi byl vyjimka v te Makedonii :)

  • 194 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: drybar (+21) (-4) | Zasláno: 21.01.2013 * 00:11

    Ja ted trosku lituju, ze jsem do teto diskuze vstoupil, protoze lidi kolem xcontestu maji muj obrovsky respekt za to co delaji a jak letaji, ale proste mi neda se k tomu jeste nevyjadrit.

    Pokud se rozhodlo, ze ma vyhrat nejuniverzalnejsi pilot, jsou zmeny, ktere byly udelany, v naprostem poradku a splni zrejme toto ocekavani.

    Vadu vidim asi uz jen v tom, ze si myslim, ze vyhravat by mel jednoduse ten nejlepsi pilot, ne kymsi definovany univerzalni. To by jste pravidla mohli nasledne vest k takovym absurditam, ze univerzalni pilot prece musi bodovati mimo odvijak, za maleho kopce, ve stabilnim pocasi, silnem vetru, bezoblacne termice atd.atd.atd.

    Proste si myslim, ze temi regulacemi stejne nedosahnete fakticke ferovosti. Je to jakoby nekdo na squashovych ci tenisovych turnajich reguloval, ze jeden zapas musi byt vyhran technicky a ne silove, protoze hrat technicky je tezsi a vyhrat by mel hrac, ktery zvlada univerzalni styl hry. Omyl. Vyhrat by mel nejlepsi hrac a ja se s tim jako hrac, ktery to umi technicky ale prohrava pod palbou fyzicke prevahy, musim smirit. Regulace na univerzalnost mi prijde jeste nesmyslnejsi nez koeficienty, ktere alespon ocenuji lidi za jejich vykony v CR, nicmene je k nim netlaci.

    Nicmene chapu proc jste se tak rozhodli

  • 195 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 21.01.2013 * 00:16

    Ještě 4 příspěvky, dámy a pánové a - bude to tam!:-)

  • 196 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 21.01.2013 * 00:21

    Nebo me napadlo, kdyz teda body z volnoho litani do rankingu tak ne z CPP, ale z celosvetoveho open, treba s koeficientem 80. Tam by to pak melo uplne jinou vahu, ty body.

  • 197 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 21.01.2013 * 00:44

    drybar: ...no a ja uz si skoro myslel, ze jedinemu pilotovi z lonske prvni desitky, ktery az do letoska neprihlasil za celou dobu do CPP jediny verejny let z Cech, je to jedno!:-)

    Ale ted uz vazne: idealniho pilota - viteze CPP - si predstav jako dvojbojare. Jasne, jednoduche. Argumentace zpusobem Ad absurdum neboli Slippery slope http://cs.wikipedia.org/wiki/Logick%C3%BD_klam#Ad_absurdum v tomto pripade neni relevantni.

    Jinak chapu tvuj pohled, kdyz rikas, ze by mel vyhrat nejlepsi pilot, ale bohuzel to neni tak jednoduche - ber to tak, ze to od tedka bude nejlepsi dvojbojar (doted byl ve vyhode alpsky specialista).

    Ad koeficienty - mam pocit, ze ti, co by je chteji zrusit (zavest jednotne) vubec nechapou litani v rovinach (nebo jim je s prominutim u p....le;)). Aniz bych se teda chtel nekoho dotknout.

  • 198 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: drybar (+21) (-4) | Zasláno: 21.01.2013 * 10:03

    Hosi hosi,

    ja bych s Vami nakonec i souhlasil se zmenou ideologie CPP v tom smyslu, ze nema vyhravat pilot s nelepsimi vykony, ale pilot nejuniverzalnejsi. Jsem pro, aby piloti za roviny v CR meli vyhody. Problem vidim v definici univerzalnosti a jeho vynucovani.

    Mam ale pocit, ze toto se zmenami nestane. Podle me nakonec v prvnich pozicich stejne nebude rozhodovat univerzalnost pilota. Nejvetsi sanci bodovat nahore budou mit piloti, kteri maji svuj odvijak nebo partu s odvijakem a maji moznost dostat se do vzduchu casto a v takovou hodinu jako mi normalni moznost nemame. Moje zkusenost je ta, ze z kopce jsem odletel vzdy kdyz jsem se rozhodl, na vleku mi rekli, ze muzu az po tom, onom a 4 tandemech a protoze nemam protekci a odvijak nevlastnim, nemel jsem moznost takto v CR preletovat.

    No uprimne, kolik opravdu vyznamnych preletu v CR muze uletet a uletel pilot, ktery neni napojen na partu s odvijakem a ma jak a kdykoliv se dostat do vzduchu? Toto zase diskriminuje nas, co litame sami za sebe. Ja nemam sebou bandu kamaradu, ani v CR, ani pri preletech v Alpach a ikdyz je to tam nekdy jako na dalnici, zatim jsem letal vzdy sam.

    Vite, az si nakonec vyladite pravidla CPP podle svych preferenci tak, ze si s kamaradama sami mezi sebou rozdate ceny, budete z toho mit radost? Ja bych se asi jako tvurce pravidel stat za takove situace na bedne trosku stydel. Komentoval bych to parafrazi z Ivanku kamarada: A Vam se jako ten CPP libil?

    Nechci Vas podcenovat, nechce se mi uverit, ze tato pravidla vznikla proto, ze prizpusobujete soutez svym preferencim a podminkam, ktere v letani mate. Ale minimalne to bude vedlejsim produktem:)

  • 199 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: drybar (+21) (-4) | Zasláno: 21.01.2013 * 10:03

    scorpi: a mam to! ;)

  • 200 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Hanz (+33) (-2) | Zasláno: 21.01.2013 * 11:36

    Davide, zdá se mi to, nebo si fakt myslíš, že v Česku se jinak než z lana nedá nic uletět?

  • 201 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: klobouk (+0) (-5) | Zasláno: 21.01.2013 * 12:14

    Jistě,že dá Hanzi,ale pokud budeš mít vlastní lano,máš výhodu.

    A postupně se to s rozdílnými "genderově*" vyváženými koeficienty dostane zase k mému příspěvku 140.

    Prostě,objektivně nejuniverzálnějšího pilota,kterej si zaslouží vítězství v ČPP nenajdeš pomocí rozdílných "terénových"koeficientů.Na tom se snad shodnem.

    Ale to je na jinou debatu.

    (*nadsázka)

  • 202 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: drybar (+21) (-4) | Zasláno: 21.01.2013 * 12:29

    hanz: tak to si rozhodne nemyslim:) Ale co si myslim je fakt, ze z lana se u nas velke lety litaji snadneji a casteji nez kopce. A taky to, ze na prvnich pozicich dobre bodovane CR lety budou z odvijaku a ne z kopce. Co si budeme povidat, preletovat z lana je u nas vyhodnejsi a snazsi to ma ten, kdo tu moznost ma usnadnenou. Ja a mnoho jinych ji nemame.

  • 203 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 21.01.2013 * 13:01

    Davide, gratuluju, ty dvoukila ti proste jdou!:-)

    Ale k veci:

    Nejvetsi sanci bodovat nahore budou mit piloti, kteri maji svuj odvijak nebo partu s odvijakem a maji moznost dostat se do vzduchu casto a v takovou hodinu jako mi normalni moznost nemame.

    Znovu dokola:) Bezesporu jsi jako ten, kdo byl na Sorici (a následně Speiku) pečenej vařenej, měl větší šanci na to být vepředu než obyčejný pilot, který ve všední dny pracuje a o víkendu je rád, že vyjedná jeden den na lítání (v Čechách), nemám pravdu?

    To je analogická výhoda jako ten vlastní odviják.

    A opět musím zopakovat, toto ČPP nemá a nemůže řešit.

    Minimální počet letů na určitém (domácím) území je pravidlo, které mají Rakušáci, Italové, Švýcaři (ti dokonce mají nírodní soutěž jen území Švýcarska +20 km od hranic), Němci mají pokud si dobře pamatuju taky podobné pravidlo.

    Vite, az si nakonec vyladite pravidla CPP podle svych preferenci tak, ze si s kamaradama sami mezi sebou rozdate ceny, budete z toho mit radost?

    Tohle je z podstaty nefér argument (Ad hominem), takže bych na něj nejradši neodpovídal, ale budu reagovat alespoň řečnickou otázkou: Na koho se obracíš, na všechny ty co se v diskusi zde vyjádřili pro aspoň 1, spíše 2 domácí lety? Na 5 členů SK, ve které 4 členové byli pro přijatý návrh a 1 člen navrhoval 1 domácí let a zvýšít koeficienty v CZ?

  • 204 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Max (+69) (-65) | Zasláno: 21.01.2013 * 13:43

    Argumentace Davida není úplně od věci, přesto nová pravidla jsou spravedlivější v tom, že právě nepůjde ČPP vyhrát 4 (relativně snadnými) lety na Alpských dálnicích. Vlastní lano je výhoda, ale pořád zůstává možnost uletět pěkné FAIky třeba z Krkonoš nebo na Slovensku. Pilot, který bude chtít vyhrát, prostě pojede na víkend někam do střední Evropy místo do Alp, ať už na kopec, nebo na domluvené lano.

  • 205 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: duende (+0) (-0) | Zasláno: 21.01.2013 * 13:55

    Maxi, už se, prosím, nenavážej... (viz tvůj příspěvek č.191). Sorička je krásný terén a my tam lítáme poctivě (tj. neupravujeme svoje tracklogy) :-)

  • 206 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Clouseau (+58) (-9) | Zasláno: 21.01.2013 * 15:15

    Minimální počet letů na určitém (domácím) území je pravidlo, které mají Rakušáci, Italové, Švýcaři

    hustý! Tak to je teda lituju. To sou teda chudáci, když musej lítat i doma. My máme Krkonoše, Beskydy, Krupku, Kozákov, Ranou, odvijáky a meze. To se nám to doma lítá! Oni mají jen nějaký Alpy, nebo jak se to jmenuje...

  • 207 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: drybar (+21) (-4) | Zasláno: 21.01.2013 * 15:16

    Scorpi, asi opravdu nema smysl se na toto tema dale dohadovat. Ja si proste stale stojim za tim,

    co jsem napsal v prvnim odstavci meho prvniho komentare na toto tema pote, co jsem zaregistroval

    nova pravidla. Souhlasil bych s argumenty o dvojbojari, ze se autori zmen rozhodli, ze vyhravat se ma

    univerzalnosti a ne nej vykony. Je to proste jina idea soutezeni, ale ok. Co vsak celou dobu

    vnimam jako problem je to kdo a jakym zpusobem definuje pojem nejlepsi univerzalni pilot. Do diskuze o

    kopcich a odvijacich jsem se nechal vtahnout jen proto, aby zde diskutujici videli, ze jsou lide

    co na to maji proste jiny nazor nez vy a jinou zkusenost. To ze mi prijde letani na Sorici a Speiku

    zazitkem, ktery mi stale jeste dela radost a rad tam jezdim prece s vyse diskutovanym zas tolik nesouvisi.

    Ja prece nejsem majitelem techto startovist (analogie odvijaku) a ani nechci regulovat pravidla tak,

    aby to bylo vyhodne pro tyto starty. Proste jsem obecne proti cilene regulaci jejimz vysledkem, byt

    asi vedlejsim, je zvyhodnovani urciteho pristupu a nazoru v letani oproti prirozenemu vyberu vzniklemu

    neregulovanym vyvojem. Myslim, ze univerzalnost neni dana pouze pilotem, ale mnoha dalsimi parametry,

    ktere proste nemate sanci nikdy ferove osetrit byt budete menit koeficinty, omezovat to ci ono. A jeste

    to ke komu mluvim - dle kontextu k autorum zmen nebo k bijcum ve jmenu zmen. Vyber dle situace. Nevim,

    proc se za muj nazor a pocity ze zmen tak zlobite. Reknete proste jednoduse a uprimne, ze za zmenami neni nic

    jineho nez cista snaha o univerzalniho vyherce, ze vyhody vznikle deformaci prirozene otevrene souteze jsou

    vedlejsim a nechtenym efektem a ze mate proste na vec jiny nazor. Kazdy si pak nechame svuj, protoze

    evidentne nic z toho, co rikam ja, nebo podobni, nema vliv na Vas postoj. U me je to naopak - ja vase

    argumenty chapu, vstrebavam a s mnoha souhlasimi. Pouze poukazuju na to co vy zrejme nevnimate tak jako ja.

  • 208 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 21.01.2013 * 16:12

    Davide, ja ti tvuj nazor neberu a z tveho pohledu Alpskeho specialisty (doufam ze te tak muzu nazyvat a ver ze v tom neni ani spetka odsudku) chapu, ze se ti nove nastaveni CPP nelibi - prirozene, ze takova zmena se nebude libit vsem, podobne jako se vsem nelibilo predchozi nastaveni.

    Tvoje argumenty mi ale nesedi, pokud argumentujes tim, ze si to prizpusobujeme sami sobe, abychom vyhravali (pustil ses na cestu Kostova uvazovani - udelej si sam za sebe nestranny prurez touto diskusi a nazory ucastniku, bez ohledu na to, jak hlasite jsou - my jsme to pred rozhodnutim SK udelali), pokud pises, ze jsi "proti cilene regulaci" (pravidla jsou vzdycky forma cilene regulace, jde o neco jineho), pokud definujes univerzalnost jako "ferovost vsech podminek a parametru" (univerzalnosti je myslena schopnost zaletet jak v horach, tak v rovinach).

    To neni nic osobniho, nic proti tvym pocitum. Pocity jsou dulezita vec, ale nemely by se prezentovat jako zakuklene "argumenty". Zkratka u tebe mi prijde, ze kdyz mluvis obecne, mluvis ve skutecnosti hlavne za sebe (...a samozrejme za Kostu:-)). Kdyz rikas "demotivujete lidi", bylo by spis poctive spis rict "demotivujete me". S tim se da souhlasit a nepochybne par demotivovanych ta zmena prinese. Osobne doufam, ze ale prinese vice tech nove motivovanych, co doted byli demotivovani.

  • 209 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: drybar (+21) (-4) | Zasláno: 21.01.2013 * 16:48

    Pokud je to opravdu tak, ze to takhle vidim pouze ja anebo kosta a vetsina ostatnich ne, pak se tedy omlouvam, ze jsem se do toho vlozil a opravuji na "demotivujete me pri soutezeni", ne vsak z radosti z letani. A alpskym specialistou bych se nenazval, protoze jsem znal vicemene jen julky a minulou sezonu poznal poprve speik. Ja bych se spise charakterizoval fikarovym obratem "mezar" - moji specialitou jsou ceske meze - tim tu ale asi zasek v hodnoceni neudelam, pokud mi tedy nezavedete nejake zajimave mezove koeficienty;)

  • 210 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 21.01.2013 * 16:58

    Kosta #194: Takže tě i chápu, ještě spíš s novými pravidly, které ti víc vyhovují :)

    Ne, nevyhovuji mi, ani se mi moc nelibi (i kdyz jsou imho porad lepsi, nez stara pravidla). Pro tvou informaci, v SK jsem to byl ja, kdo hlasoval proti novym pravidlum CPP - chtel jsem trosku min restriktivni verzi. Kdyz pouziju terminy scorpiho, chtel jsem motivovat ceske litace ale soucasne co nejmin demotivovat ty alpske - ale to je uz jedno, zapracovalo rozhodnuti vetsiny...

    A nez Kosto priste znovu napises, ze si vohybam pravidla pro sebe, tak si prosim laskave uvedom, ze s jakymikoliv pravidly nemam problem si vylitat do rankingu cca 50bodu z 60 moznych aniz bych se musel snazit litat na body (viz lonsky rok) a travit zbytecne cas za volantem, kdyz ho muzu stravit uzitecneji (rodina, prace a samozrejme litani)

    Kosta #194: - závody 5 dnu a CPP kolik?

    Zavody 5 dnu? To bys je musel mit za barakem a muselo by na nich vyjit pocasi. Prijde mi ze sis malinko zaprehanel ;). Ale mas pravdu, ze pro umisteni v CPP musis venovat litani vic casu, a o tom to presne je. Zapocitani CPP dava kazdemu reprezentantovi prilezitost v usetrenych 1-2 tydnech stravit ve vzduchu mnohem vic hodin nez na zavodech, mnohem pestreji a vic se naucit. Ale to uz zalezi na kazdem, jak ten cas vyuzije (jestli se chce ucit litat, nebo nakupovat body...).

    Kosta #197: Nebo me napadlo, kdyz teda body z volnoho litani do rankingu tak ne z CPP, ale z celosvetoveho open, treba s koeficientem 80. Tam by to pak melo uplne jinou vahu, ty body.

    Tim XC letanim, o kterem jsem psal v predchozim prispevku a ktere spouste zavodniku tak chybi (vcetne tebe), jsem myslel zejmena umet sledovat menici se (tj. ne idealni) podminky a premyslet o tom, jak funguje krajina v termicky horsich podminkach. A nekdy taky umet zpomalit, kdyz si to podminky zadaji. To vsechno je na zavodech potreba a to vsechno se da naucit v Cechach celkem dobre. A v alpach taky, ale ne v tech nejlepsich dnech na tech nejrychlejsich trasach. Proto zapocitani poloceskeho CPP do rankingu je imho prinosnejsi, nez zapocitani World XContestu. (a proto taky jsem se vloni snazil prosazovat svebytnost, nez ji nekteri ukriceni jedinci ve strachu ze prijdou o body pohrbili)

    drybar: Ad navijaky - ja narozdil od scorpiho tvuj nazor celkem chapu a pred par lety, kdyz jsem CPP "zral" a chtel vyhrat, mi taky prislo ze piloti na vysocine s pristupem k navijaku jsou na tom trosku lip. Ale to se neda nic delat, kdyz se my kopcari budeme snazit tak se jim da konkurovat, aspon nas to nuti vymyslet a ulitnout poradny trate (a ono to jde, rezervy tu porad jsou!).

  • 211 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 21.01.2013 * 17:25

    petre, nevim jestli jsi me spravne pochopil:) Ja s tim souhlasim, ze lidi s navijakama z Vysociny maj vyhodu. Akorat rikam, ze CPP by to nemelo resit, stejne jako vyhody jinych pilotu, napr. tech co maj cas bejt v Alpach, kdyz se udela pocasi.

    Ale jak rikas, rezervy tu jsou, my kopcari se proste musime vic snazit:)

  • 212 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: drybar (+21) (-4) | Zasláno: 21.01.2013 * 20:20

    Sve vstupy do tohoto fora zakoncim hlaskou z meho oblibeneho filmu: Musíte myslet jinak, musíte myslet všichni stejně jinak:)

    Zdar na kopci...David

  • 213 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 22.01.2013 * 00:13

    petrch: zdá se mi to nebo jsi poslední dobou nějakej podraždenej a je jedno co napišu

    Beru to podle stylu tvých odpovědí. přijde mi to už jako osobní zaležitost, než CPP

  • 214 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 22.01.2013 * 00:30

    Tak nestuduj jenom styl, ale i obsah :-)

  • 215 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 22.01.2013 * 10:24

    Clouseau #207 - to mě pobavilo, být to na FB, tak ti dám like :)

    Chudáci Švýcaři, že to musí uletetět tady :)

    Petrch: ještě k těm rovinám a letům který pomáhaj za závodech. sice máme doma roviny na trenink, ale závody se většinou stejne rozhodujou u kopce. nebo znáš někoho ze světové špičky co jezdí na závody trénovat do rovin? Já myslím, že spíš jezdí trénovat do hor lítání na šlapce, jelikož takové je lítání posledních 5 let. Rozhodně jsem si nevšiml, že by někdo na mistrovnství Itálie, nebo ME zpomaloval kvuli spatným podmínkám :)

    Max: Zajímalo by mě kde chceš na Slovensku neco uletet, když to tam mají samý prostor. A když je to "relativně snadné" uletet/vylítat v Alpách tak to snad vážně napíše jen kdo to ještě neuletěl, ael takových je tu bohužel víc a ty mají pocit, že je to tu zadarmo a stačí to jen uletět ve správný den.

  • 216 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: petrch (+193) (-10) | Zasláno: 22.01.2013 * 10:57

    Kosto, stat ve slapce umi s trochou treninku kazdy, ale to zaplatpanbuh neni jedina potrebna dovednost na zavodech :-)

    A když je to "relativně snadné" uletet/vylítat v Alpách tak to snad vážně napíše jen kdo to ještě neuletěl

    Ja uz jsem v alpach snad neco malo uletel a souhlasim s Maxem.

  • 217 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 22.01.2013 * 11:14

    Kosta: ja se vazne zabyvam myslenkou zavest tady v diskusi nejen lajky, ale i dislajky (tedy diskusni karmu). Myslim, ze by to byla krasnej zpetnovazebni mechanismus, zvlast pro nektere jedince ;-)

  • 218 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Kosta (+55) (-46) | Zasláno: 22.01.2013 * 12:37

    schorpi : předem díky za to, už aby to bylo :)

  • 219 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Max (+69) (-65) | Zasláno: 22.01.2013 * 17:23

    To Kosťa: Na Slovensku se dají 100 km FAIky nebo PT uletět např. z Chopku, Martinek, Donoval... Stačí použít Celosvětové vyhledávání přeletů :)

    To "relativně snadné" bylo myšleno především na Soricu/Kobalu/Stol. S jinými "dálnicemi" - uznávám - nemám zkušenost.

    Celá tahle diskuze už stejně nemá žádný význam, pravidla byla změněna a jestli to mlčící většina pilotů schvaluje nebo ne, by se zjistilo pouze hlasováním.

    Lajky a dislajky by mohly situaci ještě víc vyhrotit, takže néé :)

  • 220 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Hanz (+33) (-2) | Zasláno: 22.01.2013 * 17:44

    Tak já teda nebudu mlčet a říkám, že poslední změnu SCHVALUJU. :-)

  • 221 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: robert (+28) (-2) | Zasláno: 22.01.2013 * 18:11

    a já se taky pod ní podepíšu :)

  • 222 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: drybar (+21) (-4) | Zasláno: 22.01.2013 * 21:33

    ja proste musim a kdyz musis, tak musis :))))

    Bleskový průzkum veřejného mínění, provedený dnes odpoledne ve foyer obchodu Hugo Boss, prokázal, že Češi považují svoji životní úroveň za uspokojivou.

    Scorpi, diky za super odkaz, nemuzu si ho vynachvalit :)))

  • 223 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 22.01.2013 * 23:05

    Neni zac, Davide, uzij si ho do sytosti.

    Kdyz teda musis, tak mi vysvetli, na co mel byt ten citatek reakci (pokud tedy byl reakci a nepostnul jsi to sem z ciste radosti z nove nabytych poznatku;-)).

  • 224 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: drybar (+21) (-4) | Zasláno: 22.01.2013 * 23:45

    scorpi: no uznej, ze po poslednich postech je ta potencialni parafraze na nereprezentativni vzorek spokojenych se zmenami sic nicnerikajici, ale minimalne v kontextu jednostranneho pouziti teorie klamu jako zbrane, vtipna;) ta cista radost tu je ale take...

  • 225 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Hanz (+33) (-2) | Zasláno: 22.01.2013 * 23:52

    Davide, po pravdě řečeno, docela s tebou soucítím.. ;-)

  • 226 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: scorpi (+402) (-37) | Zasláno: 23.01.2013 * 00:42

    Davide, diky za vysvetleni - pak tedy nemohu nez skoncit s konstatovanim, ze me tesi tva, ted jiz naprosto zjevne cista, radost:)

  • 227 RE: Český pohár: Alpská trojka vs. ČR
    Autor: Mirev (+21) (-18) | Zasláno: 25.01.2013 * 17:18

    scorpi: lze ZASE odstěhovat některé hlášky co sem nepatří jinam? kdo se v tom má vyznat...

Přidávat příspěvky k tomuto tématu mohou pouze přihlášení uživatelé.





Sekce PGwebu: