ZPRAVODAJSTVÍ


502,2km - nový paraglidingový světový rekord

deaar.jpg_150x84
| Přelety
Jižní Afrika
shlédnutí: 8398

 Dne 14. prosince zalétl jihoafrický pilot Nevil Hulett neuvěřitelných 502,2 km, čímž překonal bariéru 500km a zároveň ustanovil nový světový rekord. Díky Gaynor a webu Flygirl.co.za přinášíme podrobnosti o tomto fenomenálním přeletu.

3 příspěvky

Detaily letu:

Datum: 14. prosince 2008

Deklarovaný cíl: 404 km

Volná vzdálenost: 502.2 km

Celková délka tracklogu: 540 km

XC Vzdálenost: 512 km

Kluzák: Mac Magus 6 Proto

Počasí: Předpověď byla na vítr o rychlosti 32km/h (Nevil odhaduje, že ve skutečnosti byla jeho rychlost vyšší) 

Start: Severně od Copperton, přibližně 60 km od Prieska. 

Startovní čas: 11h32

Přistání Poloha: Lesotho u Orange River, kde řeka vytéká z hor

Čas přistání: 19h11

Doba letu: 7hr 39min

Průměrná rychlost: 65km/h

Maximální rychlost: 126,7 km/h

XContest tracklog Link

Podmínky: Od Copperton ke Gariep Dam letěl v malé výšce, což se postupně zlepšovalo s denním chodem. Až kolem 14:00 se dostal mezi 1000m a 2000m nad zem a pak se ocitnul velmi nízko u Gariep. Po tomto kritickém zvednutí Nevil nastoupal až do základen mraků, které byly v 5.689 metrech, jeho maximální výšky letu (Nevil letěl s kyslíkovým přístrojem). Nevil dolétnul až na úpatí hor státu Lesotha, kde často končily lety z DeAar.

Obtížné místo: V jedné chvíli byl Nevil velmi nízko v zavřeném údolí, asi 140 metrů nad zemí, přičemž v tu chvíli couval rychlostí 40 km/h! Tato chvíle byla naprosto klíčová a kritická pro další osud letu (případně Nevilova zdraví).

Letěl někdo další: Na místě byli Gradient piloti (James a Češi), James stále spal a nestartoval - předpověď větru se zdála příliš silná.

Svoz: Nevil letěl na vlastní pěst, přičemž po zemi jej následovala žena Penny. CompeoPlus, které měl Nevil na pultíku posílalo každých 15 minut koordináty do GPS v autě Penny. Penny tak dorazila na místo přistání za necelou hodinu! Penny také mluví plynně Tsotho (kmenový jazyk státu Lesotho), což se ukázalo jako velmi užitečné. Penny byla znepokojena, když viděla, jak Nevil míří do hornatého Lesotha, což v tomto větru nevypadalo vůbec bezpečně. Nevil naštěstí přistál na úpatí hor a hned po přistání se Penny ozval telefonem.

Plánování: Trasa byla plánována. Nevil dal tracklogy bratří Valičů z loňska místnímu meteorolovi, řekl mu o místě, z kterého chtěl startovat a kde chtěl přistát u Lesotha po 500 km. Jako den "D" meteorolog Deon Der Mesch určil 14. prosinec 208. Jaká skvělá předpověď! 

Podružné věci: Rádio nefungovalo, unikal kyslík, foťák nešikovně připnutý na krátkém špagátku - nebyl čas se tím před startem zabývat, čehož lituje. Pohled na Orange River ústící z Lesotho byl úžasný, kumuly na horách, odpolední světle růžové světlo z deště, který v oblasti ten den byl...

Přistání: Jak se Nevil blížil na přistání, letěl nad pohřebním průvodem a mával na něj. Protože v Lesotho se padáky na obloze normálně neobjevují, musel být pohled na něj pro domorodce určitě zajímavý a nevšední.

Diskuse k článku

Položky označené hvězdičkou je nutné vyplnit.

Nový příspěvek


Partneři:

 logo MAC Para  logo AxisparaSekce PGwebu: