ZPRAVODAJSTVÍ


Aviano - pozitivní změna vzdušných prostorů!

aviano_airspaces.jpg_150x90
| Cesty za létáním | Poradna
Aviano, Revine
shlédnutí: 7088

Soustava vzdušných prostorů v severovýchodním cípu Itálie citelně zasahuje do možností volného létání na prvním hřebenu Alp. Oblast je zejména v brzkých jarních měsících hojně navštěvována i českými piloty. Od 9. ledna 2014 došlo k zásadním změnám v organizaci těchto vzdušných prostorů - pro naše létaní k lepšímu!

5 příspěvků

Zrekapitulujme dosavadní stav - omezené prostory znemožňovaly přelet z Bassana přes údolí řeky Piavy na východ ve všední dny. Letové terény Revine a Aviano bylo možné využívat pouze o víkendech (do pátku 12 hodin SEČ do neděle a o svátcích), kdy prostory nebyly aktivní. Všechny prostory sahaly až k zemi. Od 9. ledna 2014 je vše jinak - zatím na zkušební dobu 6 měsíců. nicméně s velkou pravděpodobností budo změny platit i nadále.

Náhledovou mapku s novým rozložením prostorů vidíte v titulním obrázku. Pro naše volné létání nejpodstatnější změna je “ukousnutí” řízených prostorů sahajících k zemi tak, že podél celého prvního hřebene od Piavy přes Revine a Aviano je možné za vhodných meteopodmínek proletět bez narušení CTR - a to permanentně, nejen o víkendech! Řízený prostor nad touto oblastí (zóna A5) začíná až v hladině FL100 (3050 m), tedy dostatečně vysoko. Na západ od Aviana, tj. na hřebeni od letového terénu Revine k Mont Cesen (tj. směrem k Bassanu), bude směrem na jih do rovin několikakilometrová rezerva.

V oblasti hřebene kolem Aviana ovšem CTR (zóna A1) přiléhá přímo na hřeben (viz screenshot z GE, via http://www.paradeltafeltre.it/area-volo/nuovo-ctr-nord-est), takže zde určitě není možné provádět ve všední dny nějaké výpady do rovin - a pozor, ani “vyhnívat“, protože to by znamenalo narušení CTR - tedy určitě nic pro méně zkušené přeletáře. I samotný start na Avianu už je v CTR, ale naštěstí platí stejný režim jako v předchozích letech, tedy létání je možné o víkendech (tedy už od pátku 12 hodin SEČ/13 hodin SELČ) a svátcích - příslušný NOTAM  se podařilo místním klubům obnovit i na rok 2014.

Další změny v prostorech se přímo nás volných lítačů nedotknou, ale pro mají význam pro motorové létání. Zóny A3 (od země do 2000 ft) a T2 (od země do 1500 ft) se totiž na víkend (přesněji řečeno od pátku 12 hodin SEČ do neděle a o svátcích) stávají neřízenými prostory třídy G. Umožňují tedy průlet mezi jednotlivými CTR bez velmi komplikovaného oblétání celého “ monolitu” prostorů.

Pro úplnost uveďme ještě odkaz příslušný AIP a také velmi podrobnou topo mapu s novými prostory v PDF (15 MB).

Celkově tedy pro nás velmi příjemná změna. Pro mnoho pilotů se tím otvírá prostor pro zajímavé přelety bez přemýšlení o tom, jestli je víkend nebo všední den. A ti, kteří nemají rádi přeplněná masová startoviště, mají možnost nejet na otravné Bassano a místo toho navštívit třeba blízké, velmi malebné Revine.

 

 Partneři:

 logo MAC Para  logo AxisparaSekce PGwebu: