ZPRAVODAJSTVÍ


Bivak po brazilsku

brazil04_150x113.jpg
| Cesty za létáním
Brazílie
shlédnutí: 5078

Již tento týden odjíždíme na severovýchod Brazílie k uskutečnění zajímavé expedice. Určitě mnozí z vás slyšeli o závodě X-Ceará v Quixadě nebo dálkových rekordních přeletech z Patú. X-Cearu jsem již kdysi navštívil a navždy mi zůstala tato zkušenost vryta jako „lítání megapřeletů bez kompromisů“. Tentokrát chceme zkusit něco obzvlášť zajímavého na vlastní pěst.

24 příspěvků

Po rozkoukání po příletu a aklimatizaci na místní horké a větrné podnebí bychom se rádi dostali na start Tacima západně od města Natal. Zde chceme odstartovat s kompletní výbavou a zamířit po větru směrem k Patú vzdálenému asi 230 km. Z Patú pak 195 km směrem na Quixadu, dále 200 km na Sobral a posledních 100 km tentokrát již asi bokem na vítr k moři.

Celkem něco přes 700 kilometrů silného větru, snad pořádných stoupáků a hlavně velkého dobrodružství na zemi s místními lidmi. Nevylučujeme však, že plán na místě nějak mírně pozměníme dle podmínek či dostupnosti jiných startů.

Rádi bychom vždy dolétli co nejblíže k dalšímu startovišti, a to co nedoletíme se dostopovali, či popojeli jak to jenom půjde. Věříme v místní proslulé výborné termické podmínky, „stravitelnou“ sílu větru (který by měl dle předpokladů v prosinci oproti předchozím měsícům slábnout) a hlavně trošku toho štěstí, bez kterého se tyhle akce prostě neobejdou...

Start PatúKaždopádně jde o trošku nevšední záležitost, protože severovýchod Brazílie je pro našince nehostinný a na závodech typu X-Ceará nebo rekordních přeletech fungují svozy, které piloty vyzvednou z vyprahlé krajiny a zavezou zpět do pohodlí civilizace. My tento několikadenní přelet chceme absolvovat bez jakéhokoliv pozemního doprovodu, přespávat u domorodců a přesouvat se pomocí jakékoliv místní dopravy :-)

Tak nám držte palce, ať se na Vánoce vrátíme v pořádku s hromadou zážitků a krásných fotek :-)

Karel Vejchodský a Vlasta Puczok

Partnerem reportáže z expedice je firma Gradient.

 Partneři:

 logo MAC Para  logo AxisparaSekce PGwebu: