O lidech s křídly z kapesníků
Začalo to už dávno a nebylo to poprvé, kdy lidé k létání použili textil. Není jasné, kdy a koho to napadlo poprvé. Na zdech jeskyní ani chrámů to zaznamenáno není a i kdyby bylo, stejně není jisté, zda je to pravda. Odpověď kdo? byl skutečně první nezjistíme. Navíc zda to přežil a měl tu potřebu takovou myšlenku a událost zaznamenat.
Ikarus a báje o něm je první oficiální zmínka. Zapamatování hodný je každý dobrý start v kombinaci s přistáním, ale v dobách letů do vesmíru a globálního cestování se na individuální zážitek ptejte jen těch, kteří chtějí a touží – nikoliv musí nebo potřebují létat. Můžete si o tom vyprávět, fotit a natočit to, ale napsat o tom pro ostatní knížku, tak to je něco jiného. V případě československého létání na rogale se jeden takový našel. Ta knížka má název Lidé s křídly netopýrů.
Netopýří knížka je z roku 1982 a vypráví o době před a po mém narození, která byla spojená s rogaly. Rogala pro let z kopce přišlya do Československa z Francie. Psal se rok 1974. To, co se v ní píše je kousek mozaiky z dob dlouho před revolucí, před LAA ČR, ještě za Svazarmu. Současné „volnomyšlenkářské“ létání je v mnohém pokračováním těch příběhů. Dodnes se můžete potkat s hrdiny z té knížky, jejich vrstevníky, kolegy, jejich žáky a žáky jejich žáků. Ti nejstarší a nejzdravější veteráni zůstali u rogal, ale osedlali i jiné létající stroje nebo létají na padácích :-) Táta chce taky lítat na padáku. Už jste ale někoho učili lítat ve vlastní rodině?! Někoho, kdo už má piloťák?! Tátovi je letos 60let. Létat na rogale začal okolo svých dvaceti a učili se společně se svým tátou. Děda byl velký pilot, ale nebylo mu přáno z politických důvodů u letadel zůstat. Dědu rogala nadchly a zůstal u nich, co zdraví a možnosti dovolily. Bylo to něco jako důkaz, že když létání milujete, tak nesejde na tom, z čeho ten aparát je a jaké to má parametry. Jednou to zkusíš a pak už musíš! Já jsem se díky té knížce a mé rodině definitivně rozhodla. Na otázku „čím chcete být až budete velcí?“ jsem ve dvanácti letech odpověděla zcela jasně „Budu rogalistkou!“ byla to moje první slohová práce o létání a na další otázky jsem odpovídala stejně až do čtrnácti let.
Kontrolní otázka na vás : Netopýr se narodí nebo vylíhne? Je tedy blíž lidem nebo ptákům? Než si to promyslíte, budeme se věnovat lidem, kteří chtějí létat a používají k tomu textil, navzdory pokročilým technologiím a klasice v podobě letadel. K takzvanému textilnímu letectvu lze zařadit rogalisty, padáčkáře, motorové padáčkáře, piloty ultralajtů jako je třeba slavná Sluka, ale také nové varianty pohybu vzduchem řízeným směrem, nikoliv jen pro záchranu na padáku. U skydivingu a parašutismu je to nová disciplína swoopování. Příbuzný je lyžařský speedriding nebo speedgliding, který je příbuzný víc s paraglidingem. Dokonce textilní létání je i ve speciálních oblečcích „na ptácích“, kde se to v závěru neobejde bez použití padáku. Ekologická verze je známá v kombinaci s B.A.S.E. skákáním. Textilní a v příručkách nejstarší spolehlivý způsob létání je balonové létání. Do pokusů atakovat oblohu a pokusit se o co nejdelší „big-air-time“ lze zařadit také zdatné vyznavače kiteboardingu a powerkitingu. Všichni to dělají s cílem uniknout nebo využít gravitaci k zábavě a přetahovat se s ní „up and down“. Někteří u toho i někam doletí. Někteří hodně málo, ale za to hodně rychle, jiní zase pomaleji ale dál. Jak jste na tom vy? Kromě balónů jsem se vyskytla nebo se zblízka dívala přes rameno všem nadšencům a uživatelům zde zmíněných aparátů.
Zpět k netopýrům! Autor té knížky o lidech s netopýřími – rogalistickými křídly se jmenuje Štěpán Machart. A protože se netopýrům stejně jako lidem mláďata rodí, nikoli líhnou, tak i tenhle autor má potomstvo. Já jsem z celkem čtyř přiznaných dětí nejvíce létající myš v rodině. Jenže ačkoli jablka nepadají daleko od stromu, stejně tam vždycky dojde k nějakému posunu při křížení. Mamka je z Beskyd a výsledná kombinace je lítání s textilií, ale na rozdíl od táty už bez trubek. Říkalo se tomu už tenkrát paragliding a protože se název ujal, jmenuje se to tak dodnes Mé letošní malé výročí má hodnotu dvaceti let. Do měkké nerozbitné náruče textilu jsem spadla z větroňů, a když jsem se k nim předloni vrátila, dodělat si po osmnácti letech aspoň ten piloťák, vzniknul i projekt nové knížky. O lidech z křídly z kapesníků.
Létat na padáku jsem začala v pubertě a to je nebezpečný věk. Později už plnoletá, zaneprázdněná vnučka jsem nestihla tohle létající přání dědovi splnit a on odešel dřív než jsem to napravila. Sny a přání by se měly plnit včas! A tak jsem znovu začala tam, kde to celé začalo – na jihu. Na oslavu svých „20let u textilu“ nepeču dort, ale knížku. Rozdíl mezi dortem a touhle knížkou je v tom, že k dortu se zve až k hotovému a ke knížce lze pozvat již během pečení - psaní. Partnerem je mi nakladatelství Svět křídel, patronem časopis Pilot a webovky jako je PGWEB nebo severský PGKrupka. Mé konzultanty určitě znáte. Létáte na jejich padácích, učili vás možná létat a s mnohými z nich chodíte na pivo nebo se potkáváte ve stoupácích. Je jich moc a je to elita českého a moravského paraglidingu, paramotorů i parašutismu. Měla jsem tu čest s nimi spolupracovat, konkurovat si nebo s nimi i soutěžit. To už je minulost. Přesto ale…! Během jednoho projektu pro Aeroklub jsem narazila na krásnou hlášku: „ potíž s pamětníky je v tom, že když už lidé mají tu potřebu vás do té kategorie zařadit, tak zjistíte, že si už nic nepamatujete!“ a proto je potřeba začít včas!
Přijměte tedy pozvání a když už nejste přímo pamětníci, zapojte se do hledání jejich vzpomínek. Spousta padáčkářské latiny má reálný základ a znáte je stejně jako já. Časopis Pilot a jeho fotosoutěž vás zve také. Vyhlásili jsme tematické dva měsíce starých fotek rogal a padáků určených ku létání. Neřešte stáří a pochlubte se! Přeji vám hezký čas při hledání, vybírání i návštěvě přírůstků do této fotosoutěže na http://fotosoutez.laacr.cz/