ZPRAVODAJSTVÍ


Od pobřeží k pobřeží – přelet přes Pyreneje

shore01_150x105.jpg
| Cesty za létáním | Přelety
Pyreneje, Španělsko
shlédnutí: 4524

Přesně po 11 dnech dorazili Urs Lötscher a Stefan Bocks po několika nádherných letech k pobřeží Středozemního moře. Oba na svůj dobrodružný přelet Pyrenejí odstartovali 30. července ze Saint Jean de Luz na pobřeží Atlantického oceánu a 9. srpna přistáli pouhých pár metrů před pobřežím La Escala u Costa Brava. Úspěšně tak dokončili svůj bivakový přelet Pyrenejí od pobřeží k pobřeží - „From Shore To Shore“.

1 příspěvek

Přelet přes PyrenejeNavzdory silnému severnímu větru se silnými turbulencemi ve vysokých horách oba piloti dokázali piloti letět na svých paraglidech asi 80% z celkové délky 450 km. Zbytek vzdálenosti oba nadšenci urazili pěšky divokou a opuštěnou přírodou Pyrenejského horského pásu, jehož zhruba 200 vrcholů je vyšších než 3.000 metrů!

Velmi zajímavý byl přílet do cíle 9. srpna, kdy piloti neočekávali, že vůbec půjde letět. Ráno Stefan přemlouval Urse k výšlapu na kopec, aby zkusili sletět dále do údolí a Přelet přes Pyrenejeušetřili si tak několik kilometrů. Lentikulární mraky značící velmi silný vítr se jim zrovna tvořili nad hlavami. Po startu nejdříve svahovali na severozápadní vítr podél hřebene. Chvíli poté vítr zeslábl, termika začala fungovat a oba piloti se neočekávaně zvedli do 3.000 metrů a pod kumuly se posunovali po větru směrem k moři, každý z nich ale zvolili k příletu jinou stopu. Nakonec přistáli kousek od sebe 4 km před pobřežím Středozemního moře, tentokrát ale již couvajíce proti bríze z moře a poslední metry tak došli pěšky.

Jak oba potvrdili, celý etapový přelet byla velká zkušenost, moc si to užili a po několika náročných dnech v Pyrenejích byl poslední den opravdovou odměnou!

Trasu přeletu i „letový deník“ s poznámkami Stefana je možné si prohlédnout na www.live-tracking.com/FromShore2Shore.

Původně plánovaná trasa

Diskuse k článku

Položky označené hvězdičkou je nutné vyplnit.

Nový příspěvek


Partneři:

 logo MAC Para  logo AxisparaSekce PGwebu: