ZPRAVODAJSTVÍ


Vário v hodinkách

ascent-vario2.jpg_150x127
| Recenze
 
shlédnutí: 7886

Tak jako každý z pilotů volného létání má jiné priority při létáním samém, má i své priority co se týká přístrojového vybavení. Někdo, kdo má velké sportovní ambice, upřednostní sofistikované přístroje s desítkami funkcí a dokonalou navigací, jiný který létá víceméně pro radost se spokojí s jednodušším vybavením.

7 příspěvků

Když se mi dostal do ruky výrobek kalifornské firmy Ascent Products – vário o velikosti větších digitálních hodinek, díval jsem se na něj skepticky. Nicméně při bližším seznámení jsem zjistil, že tento přístroj se opravdu nemá za co stydět – jedná se o plnohodnotné vário, se všemi funkcemi, které pro let potřebujeme. Samozřejmě zapomeňte na dokluzový kalkulátor a podobné vlastnosti, mluvím o přístroji pro létání pro radost.

Ale postupně. Proč vário v hodinkách? Protože opravdu funguje i mimo létání jako hodinky – ve stavu bez zapnutého vária je displej prázdný, ale při stisku kteréhokoliv tlačítka se objeví čas.

Přístroj má čtyři ovládací tlačítka. Po zapnutí (vlevo nahoře)letového režimu se objeví základní obrazovka s absolutní = nadmořskou výškou a pod ní je údaj o rychlosti stoupání (na obrázku je přístroj v americkém módu, kde jsou údaje ve stopách a ve stopách/min). Stiskem tl. vpravo nahoře se zobrazí max. dosažené hodnoty, tedy max. výška a max. průměrovaná rychlost stoupání. Stiskem tl. vpravo dole získáme údaj relativní výšky (výšky nad startem) a teplotu. A konečně tl. vlevo dole můžeme nastavovat hlasitost pípání. Všechny popsané údaje, které jsou vyvolány tlačítky se na displeji objeví po dobu 5sec a poté se displej vrátí do základu s absolutní výškou a průměrovanou hodnotou vária.

Přístroj je vybaven funkcí ukládání tracklogu. Po ukončení letu se záznam uloží do paměti přístroje, je možné uložit až 200 letů. Letový záznamní umožňuje zobrazit většinu údajů o proběhlém letu, jako startovní a přistávací a max. dosaženou výšku, max. 2 sec stoupání a klesání, max. průměrované stoupání, max. a min. teplotu a časové údaje letu.

Všechny veličiny jsou uživatelsky nastavitelné – od nastavení výšky, přes nastavení intervalu pro průměrování vária (1-60 sec), signálu pro nebezpečné klesání, intervalu zápisu tracklogu (1-240 sec), potlačení pípání před startem po start zápisu tracklogu při překročení nastavené změny výšky (tady by se asi hodil jako spouštěč překročení rychlosti). Příjemné, že všechny hodnoty lze nastavovat i pomocí software, volně stažitelného z webu výrobce www.ascentvario.com, kterým rovněž lze prohlížet a ukládat tracklogy a taky provést upgrade firmware.

Součástí dodávky je mni USB kabel pro nabíjení (v dodávce je vidlice do el. zásuvky i autoadaptér) a komunikaci s počítačem. Výdrž baterie dle údajů výrobce závisí na zvoleném módu pípání vária. Standardní nastavení zvuků umožňuje výdrž baterie asi 10hod.

Na tomto přístroji je patrné, že ho opravdu vyvíjeli piloti. Má vše, co k létání nezbytně potřebujete. AscentVario je příjemný přístoj, který si nedělá ambice aby nahradil Vaše stávající sofistikované letecké přístroje, ale je jistě zajímavou volbou pro ty, kteří létají pro radost a rozhlížejí se po plnohodnotném letovém přístroji, který jim dovolí ukládání tracklogů. Velký potenciál vidím také pro tandemové létání, kde pilot má často problém s umístěním letových přístrojů na záda pasažéra. Tady může být vário na zápěstí řešením.

Plusy: kompaktní, lehký a plnohodnotný kombinovaný přístroj, jednoduchá obsluha, citlivé vário, dostatečná výdrž baterie.

Mínusy: moc jich není, snad jen spouštěč zápisu tracklogu by měl být podle rychlosti, no a potom možná cena, přesahující 6tis. Kč.Partneři:

 logo MAC Para  logo AxisparaSekce PGwebu: