ZPRAVODAJSTVÍ


„X“-trémní Garmin® - novinky na poli GPS přístrojů

gar01_150x150.jpg
| Recenze
 
shlédnutí: 6025

OLATHE, Kan., Aug. 30, 2005 -- Garmin® International Inc., který je součástí Garmin® Ltd., světového leadera v navigačních, komunikačních a informačních zařízeních a SiRF Technology Holdings, Inc., významný světový hráč na poli GPS technologiích dnes oznámili, že uzavřeli smlouvu o implementaci SiRF architektury do produktů fy. Garmin®. Podle této smlouvy bude Garmin® osazovat své vybrané produkty chipsety s architekturou SiRFstarIII.

0 příspěvků

Potud strohá zpráva z médií. Co si pod ní lze představit? Je to prosté - v nejbližší době (1. čtvrtletí 2006) se na náš trh (míněna ČR) dostanou nové GPSky Garmin® řady X, osazené touto novou technologií.

Co vlastně přinesou nové chipsety SiRFstarIII™. Především jsou rychlejší, citlivější a mají menší energetické nároky.
Následující tabulka obsahuje porovnání staré a nové technologie:


stávající GPS

GPS se SiRF

Studený start - zapnutí přístroje

cca 45s

< 36s

Teplý start - dočasná ztráta dostatečného počtu satelitů (nejm.2)

cca 15s

< 1s

Polohová přesnost měření:



Autonomní měření (z družic)

< 15m

< 10m

Diferenční měření (VAAS)

3 - 5m

< 5m

Výdrž 2ks AA baterií

až 16h

až 20h

Daleko lepší výsledky však dosahuje nová technologie na poli citlovosti. GPS nové řady budou schopny lokalizovat polohu i při velmi nízké úrovni signálu -159 dBm. To umožňuje této technologii efektivně pracovat i v „urban canyons“, tedy v ulicích s vysokými domy, pod hustým listím stromů a dokonce často i uvnitř některých staveb. Této citlivosti je dosaženo tím, že patentovaná SiRFstarIII™ architektura pracuje s více jak 200 000 korelátory oproti stávajícím architekturám, které jich využívají několik set až několik málo tisíc. Tento chip podporuje až 20 satelitů = až 20ti kanálová GPS (nové GPS budou i nadále dvanáctikanálové). Systém řízení spotřeby energie dovoluje zafixovat polohu jen se zlomky Joule.

Pro tyto vlastnosti nachází tato technologie uplatnění zejména v PDA a automobilové navigaci, ale i v mobilních telefonech, kam už začíná být implementována. Pro svou citlivost nevyžaduje anténu a chipset může být přímo implementován do základní desky zařízení (jeho velikost je 7 x 10 mm). Více informací o této technologii najdete zde.

Ale zpět k našim GPS přístrojům Garmin®. Nové chipsety budou implementovány do GPS přístrojů řady 60, 76, Legend a Vista v barevném provedení. Tyto nové typy ponesou v označení písmeno X – eTrex Legend® Cx, eTrex Vista® Cx, GPSMAP® 60Cx, GPSMAP 60CSx, GPSMAP 76Cx, a GPSMAP 76CSx.

Velký rozdíl oproti jejich starším sestrám bude to, že tyto přístroje už nemají žádnou vnitřní paměť na dohrávání map, ale mapy se budou ukládat na vyměnitelné paměťové karty, tak jak jsme byli z dřívějška zvyklí u typu eMap, StreetPilot apod. Všechny typy obsahují sloty pro přídavné karty ve vodotěsném prostoru v místě pro baterii. A teď ta pozitivní zpráva – světe div se – Garmin tentokrát upouští od své sebestředné politiky vlastního formátu paměťových karet, směšných kapacit zato však nehorázných cen, ale přiklání se ke standardním kartám typu micro SD, používaných např. v mobilních telefonech.

Jednotlivé typy GPS budou v dodávce jednu kartu obsahovat. K GPS řady eTrex bude dodávána karta o velikosti 32MB, k 60kám 64MB a 76ky dostanou do vínku dokonce 128MB kartu. Osobně se domnívám, že změna datového úložiště GPSkám prospěje, neboť i sebevětší paměť se zaplní a pokud není rozšiřitelná, tak musí být celá přepsána. Krok Garminu směrem ke standardizaci karet lze jednoznačně uvítat. Uvědomíme-li si, že Garmin® datová karta 128MB stojí ještě stále 3380,- Kč, pak nás jistě potěší, micro SD o stejné kapacitě pořídíme za pět stovek

A ceny přístrojů? Samozřejmě budou u těchto typů vyšší, avšak nikterak výrazně. Nárůst bude i na našem trhu zhruba 10% oproti stávajícím typům bez X (dosud nepotvrzená zpráva významného tuzemského dealera).

Co dodat. Nové typy výrazně předčí ty stávající, zejména rychlostí a citlivostí, kterou ocení zejména turisté, cyklisté a lidé pohybující se s GPS v přírodě. Pilotům to múže být skoro jedno, ale proč nejít s dobou, ne? Změna formátu paměti pro mapy je rovněž výrazným pozitivem. Takže ti z Vás, kdo právě zvažujete nákup nové barevné GPS, byste měli ještě měsíc, dva počkat. Za mírně více peněz pak dostanete výrazně více muziky.

Diskuse k článku

Položky označené hvězdičkou je nutné vyplnit.

Nový příspěvek


Partneři:

 logo MAC Para  logo Axispara



Sekce PGwebu: