ZPRAVODAJSTVÍ


Český pohár paraglidingu 2011 - ohlédnutí (nejen) za minulým ročníkem

cpp2006_2011_sum_performance.png_150x107
| Soutěžní létání | Přelety
 
shlédnutí: 6610

Další ročník Českého poháru paraglidingu je definitivně za námi. Nastal čas podívat se komu se letos dařilo nejvíc a odnese si nejcennější trofeje. Kromě toho je to také příležitost podívat se na vývoj ČPP trochu komplexněji, čemuž věnuji samostatnou kapitolu článku. Na rozdíl od bilančních článků v předchozích letech se letos pokusím jít více do hloubky, analyzovat změny a podložit je daty - mimo jiné můžu slíbit méně suchých čísel a více pěkných grafů:-).

14 příspěvků

Kapitoly článku

  1. Vítězové ČPP 2011
  2. Pohárové proměny aneb ČPP Zeitgeist 2006-2011

Vítězové ČPP 2011

Nejprve krátce něco o právě ukončeném ročníku ČPP. Celkově lze říci, že na prvních místech ve všech kategoriích opět dominovaly lety v Alpách, padala první Alpská FAI "dvoukila" (letos 4 čeští piloti) a hodnotné výkony v Čechách byly spíše výjimkami (ale na toto téma se ještě podíváme za chvíli). Nyní se pojďme podívat na vítěze jednotlivých kategorií.


kategorie OPEN - vítězové ČPP 2011

1. místo
Petr Chromec
Gradient Avax SR11
1081.67b
2. místo
Martin Holina
Ozone Mantra M4
1009.82b
3. místo
Petr Kostrhun
Gradient Avax XC3
1003.26b

Celkovým vítězem ČPP (Open) se stal stejně jako v roce 2009 Petr Chromec, který podával skvělé výkony jak v Alpách, tak i (zejména) v Čechách, před Martinem Holinou, který předvedl nádherné výkony také jak doma, tak i v Alpách, a Petrem Kostrhunem, který se letos zaměřil na Alpy a ulovil tam nejdelší český FAI vůbec.


kategorie STANDARD

1. místo
Jakub Havel
Axis Comet
565.65b
2. místo
Tomáš Pysk
Sol Ellus 2
555.20b
3. místo
Jaroslav Tůma
Advance Epsilon 6, Swing Mistral 6
453.22b

O pořadí v kategorii Standard letos rozhodoval až samotný závěr sezóny v Alpách, kam jsem si v srpnu a září 3x odskočil zalétat s Cometem - a podařilo se:) Ruku na srdce, v Alpách je to opravdu výrazně jednodušší, než v Čechách, kde letos Standardní kategorii zcela ovládnul Tomáš Pysk. Věřím, že kdyby měl možnost vyjet do Alp více než jedenkát, mohlo to dopadnout i jinak, než druhým místem pro něj:) Na třetí místo se probojoval "mladý a nadějný" Jarda Tůma.


kategorie ŽENY

1. místo
Zdenka Chromcová
Gradient Avax XC2
549.50b
2. místo
Alina Antošová MAC Envy
467.29b
3. místo
Jana Krátká Gradient Stream 3
408,68b

Zdenka Chromcová už má s prvním místem v ČPP letité zkušenosti a na rozdíl od loňska si do skóre přivezla i pěkné jarní lety z Alp. Nováčkem na bedně je ovšem Alina Antošová, která mrskala kila na Sorici tak úspěšně, až je z toho druhé místo, před další ostřílenou harcovnicí Janou Krátkou. Jana letos stojí na bedně po páté v řadě a tenokrát si ryze českými lety vylétala 3. příčku.


kategorie JUNIOŘI

1. místo
Jaroslav Tůma
Advance Epsilon 6, Swing Mistral 6
453.22b
2. místo
Filip Bušo
Niviuk Peak 2
437.51b
3. místo
František Zelený
Gradient Stream 3
423.05b

Pořadí juniorské kategorie se od loňska pěkně vyměnilo. Zvítězil Jarda Tůma, který si odnese již druhý pohár z letošního ČPP. Loni třetí Filip Bušo se posunul o příčku výš a na třetí místo se kobalskými lety vyšvihl František Zelený.


kategorie SENIOŘI

1. místo
Otta Popovský
Mac Magus XC2
671.43b
. místo
Ján Slivka
Gradient Avax XC
478.72b
3. místo
Radek Krampl
Jojowings Jazz
473.37b

Čekali jste na seniorském piedestalu letos někoho jiného?:) Já teda nikoliv a vypadá to, že dokud Otta Popovský svým soupeřům v "dědkovské" kategorii vítězný pohár sám nepřenechá, změny se nedočkáme. I přes utěšeně rostoucí počet účastníků nad 50 let:) Jako obvykle to Otta shrábnul alpskými lety, stejně jako druhý Ján Slivka. Nováček v Seniorech, Radek "Jazzman" Krampl, předvedl naopak většinu ze svých letů ve skóre v českých rovinách.


kategorie TANDEM

1. místo
Jan Krátký
Gradient Vector 2
247.76b
2. místo
Jan Křístek
MAC Pasha IV
235.58b
3. místo
Marek Pach
Axis Sirius, MAC Pasha II
195.56b

V tandemové kateogorii se pořadí na prvních měnilo doslova na poslední chvíli, nicméně nakonec jsou první 2 místa stejná jako loni. Honza Krátký finišoval na konci září v Dolomitech a překonal tím Honzu Křístka, který svoje výkony nalétal už na jaře na Lijaku. Dalším finišérem je Marek Pach, kterému kilo na konci září na Sorici stačilo na třetí místo.


kategorie TÝMY

1. místo
Pink Panther
1.547,93b
2. místo
PGweb
1.440,20b
3. místo
rana-paragliding.cz
1.337,72b

 "Růžovky" soustředěným Alpským útokem opět ukořistili příčku nejvyšší. Tým PGweb obhájil loňskou druhou příčku většinou českých letů a na třetí místo dosáhnul tým rana-paragliding.cz. Kdo by si ovšem dle názvu myslel, že to bylo lety z Rané, ten je na omylu - samozřejmě že je to zásluhou poctivé Alpské práce:)


K Poháru patří i 2 přidružené soutěže:

Čokoládový klub kilařů, který sponzorují Čokoládovny Fikar, opanoval už podruhé alpský "senior" Otta Popovský svými 16 "kily". V příštím ročníku může pořadím docela zamíchat nové pravidlo, které připouští max. 2 započítané lety z jednoho letového místa, tak se necháme překvapit:)

České nebe podporované AirCentrem, je reinkarnací loňského Czech Orthodox Pilot. Vítěz je tentokrát stejný, jako v Open ČPP - Petr Chromec.


Vyhlášení ČPP 2011

Všem vítězům a medailistům v jednotlivých kategoriích gratulujeme a spolu se všemi ostatními piloty včetně doprovodu je zveme na Vyhlášení vítězů ČPP 2011, které se bude konat 12. listopadu (sobota) ve Štokách u Jihlavy od 18 hodin. Na Vyhlášení zveme také všechny naše partnery, kteří Pohár podporovali a podporují a bez kterých by ČPP neobešel - Axis, Foto Morava, Gradient, Karpo Fly, Mac para, Parafly a Paraevoluce.Partneři:

 logo MAC Para  logo AxisparaSekce PGwebu: